• Contact
eMaramures
  • Acasa
  • Actualitate
    • 112
    • Cultură
    • Educaţie
    • Sănătate
      • COVID-19
    • Social
    • Știri Externe
    • Știri Naționale
  • Timp Liber
    • Monden
  • Sport
  • Politică
    • Alegeri Locale
    • Alegeri Europarlamentare
    • Alegeri Prezidentiale
  • Utile
    • Anunturi
    • Publicitate
  • Editorial
    • Opinii
  • Blogurile eMM
    • Postari recente
    • Cele mai comentate
    • Lista bloggeri
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
eMaramures
  • Acasa
  • Actualitate
    • 112
    • Cultură
    • Educaţie
    • Sănătate
      • COVID-19
    • Social
    • Știri Externe
    • Știri Naționale
  • Timp Liber
    • Monden
  • Sport
  • Politică
    • Alegeri Locale
    • Alegeri Europarlamentare
    • Alegeri Prezidentiale
  • Utile
    • Anunturi
    • Publicitate
  • Editorial
    • Opinii
  • Blogurile eMM
    • Postari recente
    • Cele mai comentate
    • Lista bloggeri
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
eMaramures
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasa Actualitate

PROGNOZA EXTINSA – Cum va fi vremea in Maramures si in restul regiunilor tarii, in intervalul 8 – 22 aprilie

Admin eMM de Admin eMM
8 aprilie 2013
in Actualitate
5 min
Share on Facebook

Fotoetnografica“Intre 8 si 12 aprilie, temperaturile medii diurne vor creste de la 9 la 17 grade, in Maramures, apoi se prefigureaza o scadere usoara, spre 14 grade, ce se vor atinge in 14 aprilie, si revenirea la 17 grade pe 15 aprilie”, au anuntat reprezentantii Administratiei Nationale de Meteorologie (ANM) in cea mai noua prognoza pe care au dat-o publicitatii. Ei au subliniat totodata ca, in timpul noptii, minimele vor fi destul de mici, osciland intre 1 si 3 grade Celsius.

In intervalul 16-21 aprilie mercurul din termometre va 16 – 17 grade pe timpul zilei, insa, ulterior, evolutia temperaturii va fi mai favorabila. Valorile vor ramane peste pragul de 4 grade chiar si noaptea. Precipitatii vor cadea in schimb aproape zilnic. Cele mai mari cantitati de apa se vor inregistra in intervalele 9-15 aprilie,16-18 aprilie si 20-21 aprilie.

Mai jos va prezentam prognoza extinsa pentru celelalte regiuni ale tarii, conform estimarii furnizate de ANM.

BANAT: Pana pe 12 aprilie temperaturile medii diurne vor marca o crestere destul de importanta, de la 8 la 20 de grade. Dupa doua zile de usoara scadere se vor atinge 16 grade, iar in saptamana 15-21 aprilie, vor fi mici variatii in jurul valorii de 18 grade. Temperaturile medii nocturne ale regiunii vor avea o evolutie in acelasi sens si anume, initial, o crestere de la valori in jur de 3 grade spre 8 grade, ce se vor atinge pe 13 aprilie, apoi doua nopti de scadere pana la 5 grade, pentru ca in a doua parte a intervalului de prognoza sa avem o oarecare stationaritate a lor in ecartul 6…7 grade. In cele doua saptamani, ploile slabe pot fi prezente zilnic, dar in intervalele 10-11 aprilie si 13-14 aprilie vor fi posibile si ploi moderate din punct de vedere cantitativ.

CRISANA: Intre 8 si 12 aprilie temperaturile medii diurne vor creste de la 9 la 18 grade, apoi urmeaza o scadere usoara spre 15 grade ce se vor atinge in 14 aprilie, iar in saptamana 15-21 aprilie se vor mentine in fiecare zi valori termice medii foarte apropiate de 17 grade. In ceea ce priveste temperaturile medii nocturne, se estimeaza pana pe 13 aprilie o crestere de la 2 grade spre 8 grade in data de 13 aprilie, urmata de o scadere spre 5 grade pe 15 aprilie, iar in a doua parte a intervalului de prognoza se contureaza o medie regionala nocturma ce poate avea doar mici variatii in jurul valorii de 6 grade. Pe tot parcursul intervalului de prognoza se vor semnala ploi. Acestea vor fi mai insemnate cantitativ in intervalele 9-11 aprilie, 12-14 aprilie si 15-16 aprilie.

TRANSILVANIA: Procesul de incalzire a vremii intre 8 si 12 aprilie va insemna trecerea de la 9 grade spre valori termice diurne de 17 grade. In urmatoarele trei zile va exista o racire nesemnificativa, cu trecerea printr-un minim de 14 grade in data de 14 aprilie si revenirea la 17 grade pe 16 aprilie, valoare ce va ramane cvasiconstanta pe parcursul celei de-a doua saptamani. Temperaturile medii nocturne vor scadea spre limita inghetului, de la 2 grade pe 8 aprilie pana aproape de 0 grade in data de 9 aprilie, dar intre 10 si 14 aprilie acestea vor creste pana la 6 grade. Urmeaza o scadere a temperaturilor minime spre 2 grade pe 15 si 16 aprilie, iar intre 17 si 21 aprilie vor fi mici variatii in jurul a 3 grade. In intervalul de prognoza ploile slabe se pot semnala zilnic, iar in intervalele 10-11 aprilie,13-15 aprilie, 16-18 aprilie si 20-21 aprilie pot fi si ploi mai insemnate cantitativ.

MOLDOVA: Procesul de incalzire a vremii intre 8 si 13 aprilie se va traduce prin cresterea valorilor medii termice diurne de la 8 la 18 grade. Pe 14 si 15 aprilie se va resimti o usoara racire la trecerea spre 15 grade, insa in intervalul 16-21 aprilie temperaturile medii diurne vor varia destul de putin, intre 16 si 17 grade. Temperaturile medii nocturne vor cobori usor sub limita inghetului in data de 9 aprilie, pornind de la 2 grade pe 8 aprilie, dar incepand cu 10 aprilie acestea vor creste semnificativ, atingandu-se 7 grade pe 14 aprilie. Urmeaza o usoara scadere a temperaturilor minime spre 4 grade pe 15 si 16 aprilie, dar intre 17 si 22 aprilie vor fi doar mici variatii in jurul mediei regionale de 5 grade. Intre 9 si 21 aprilie vor fi ploi slabe, izolat pot fi si lapovite in prima zi, iar cantitati in general moderate se pot cumula in intervalele 10-11 aprilie si 13-15 aprilie.

DOBROGEA: Vremea se va incalzi intre 8 si 13 aprilie, cand valorile medii termice diurne vor creste de la 9 la 16 grade. In intervalul 14-16 aprilie se va resimti o usoara racire pana spre 14 grade, iar intre 17 si 21 aprilie temperaturile medii diurne regionale vor fi cvasiconstante, intre 15 si 16 grade. Temperaturile medii nocturne vor cobori de la 5 grade in data de 8 aprilie la 2 grade in 9 aprilie, apoi vor creste semnificativ pana la 9 grade pe 14 aprilie. Intre 15 si 18 aprilie minimele termice nocturne vor cobori spre 6 grade, iar din 18 pana pe 21 aprilie acestea vor avea doar mici variatii in jurul mediei regionale de 7 grade. In intervalul de prognoza zilnic pot fi ploi slabe, iar in intervalele 10-11 aprilie si 13-15 aprillie cantitatile de apa cazute vor fi in general moderate cantitativ.

MUNTENIA: Vremea se va incalzi semnificativ intre 8 si 13 aprilie, cand se va produce cresterea valorilor medii termice diurne de la 10 la 20 de grade. Pe 14 si 15 aprilie se va resimti o usoara racire prin trecerea la 16 grade, insa in intervalul 16-21 aprilie temperaturile medii diurne vor varia destul de putin in jurul valorii de 18 grade. La inceputul intervalului temperaturile medii nocturne vor cobori de la 5 la 2 grade pe 9 aprilie, apoi vor crește pana spre 14 aprilie. Pe 15 si 16 aprilie va fi o usoara racire, incat valorile termice nocturne vor scadea spre 5 grade, iar in intervalul 17-21 aprilie acestea vor avea doar mici variatii in jurul mediei de 6 grade. Pe parcursul intervalului de prognoza zilnic vor fi posibile ploi slabe, iar in intervalele 10-11 aprilie, 13-15 aprillie, 16-17 aprilie si 20-21 aprilie pot fi ploi mai insemnate cantitativ.

OLTENIA: Procesul de incalzire a vremii intre 8 si 13 aprilie va fi important si se va traduce prin cresterea valorilor medii termice diurne de la 8 la 20 de grade. Pe 14 si 15 aprilie se va resimti o usoara racire la trecerea spre 17 grade, iar in intervalul 16-21 aprilie temperaturile medii diurne vor varia destul de putin in jurul valorii de 18 grade. La inceputul intervalului temperaturile medii nocturne vor cobori de la 5 la 3 grade pe 9 aprilie, iar incepand cu 10 aprilie acestea vor creste treptat pana la 8 grade pe 14 aprilie. Pe 15 si 16 aprilie va fi o usoara racire astfel ca valorile termice nocturne vor scadea spre 5 grade, iar in intervalul 17-21 aprilie acestea vor avea doar mici variatii in jurul mediei regionale de 6 grade. Pe parcursul intervalului de prognoza zilnic vor fi posibile ploi slabe, iar in intervalele 7-8 aprilie, 13-15 aprillie, 16-17 aprilie si 20-21 aprilie pot fi ploi moderate cantitativ.

LA MUNTE: In prima saptamana, temperaturile diurne vor creste, in medie, de la 2 la 10 grade. O usoara racire se va resimti in zilele de 14 si 15 aprilie, cand acestea vor scadea spre 7 grade. Pentru intervalul 16-21 aprilie se asteapta mici variatii in jurul mediei termice diurne de 9 grade. Temperaturile medii nocturne se vor mentine sub limita inghetului pana pe 12 aprilie, ceea ce este normal pentru regiunile inalte in aceasta perioada a anului. Incepand cu 13 aprilie acestea vor fi usor pozitive, in jurul mediei de 1 grad. Temporar vor cadea ploi la altitudini mai mici de 1 700 m, iar la altitudini mai mari, mai ales la inceputul intervalului, se vor semnala si lapovite sau ninsori. Precipitatiile pot fi mai insemnate cantitativ in intervalele 9-11 aprilie, 13-15 aprilie si 20-21 aprilie.
Sursa: eMM.ro

Stirea anterioara

ATAC SPECTACULOS - Furgonete blindate atacate cu pusti Kalasnikov, in Italia

Stirea urmatoare

INGRIJORATOR - Cercetatorii au descoperit un grad prea ridicat de arsenic in berea germana

Stirea urmatoare

INGRIJORATOR - Cercetatorii au descoperit un grad prea ridicat de arsenic in berea germana

DECES - DOAMNA DE FIER - Margaret Thatcher a murit in urma unui atac cerebral

Bloguri eMM recente

EDITORIAL: VINOVAȚII FĂRĂ VINĂ ȘI SPECTATORII AJUNȘI ÎN RING

de eMaramureș
6 mai 2025
0
EDITORIAL: VINOVAȚII FĂRĂ VINĂ ȘI SPECTATORII AJUNȘI ÎN RING

La alegerile prezidențiale din 2004 eram un copil. Aveam 7 ani și habar n-aveam ce se întâmplă în jurul meu...

Citeste mai mult
Anterior Urmator
eMaramures

eMaramures | Știri și informații la zi
office@emaramures.ro

orice media logo –  Servicii de creare site web

Stiri Recente

Când scăpăm de frig, ploi și ninsori. ANM a emis prognoza pentru următoarele patru săptămâni

13 mai 2025

Restricții de circulație în Recea și Mocira

13 mai 2025

Noaptea Muzeelor la Muzeul de Științe Astronomice Baia Mare

13 mai 2025

Întâlnirea Internațională a Broscuțelor are loc la Cavnic

13 mai 2025

Două accidente la Ruscova cu pagube materiale, aceeași mașină, doi bărbați care ar fi condus băuți și fără permis

13 mai 2025

Navighează după categorie

  • 112
  • Actualitate
  • Alegeri Europarlamentare
  • Alegeri Locale
  • Alegeri Prezidentiale
  • Anunturi
  • Bloguri eMM
  • COVID-19
  • Cultură
  • Editorial
  • Educaţie
  • Fără categorie
  • Monden
  • Opinii
  • Politică
  • Publicitate
  • Război în Ucraina
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Știri Externe
  • Știri Naționale
  • Știrile Zilei
  • Timp Liber
  • Utile

Stiri recente

Când scăpăm de frig, ploi și ninsori. ANM a emis prognoza pentru următoarele patru săptămâni

13 mai 2025
Restricții  de circulație în Recea și Mocira

Restricții de circulație în Recea și Mocira

13 mai 2025
  • Termeni de folosire
  • Politica de confidentialitate
  • Politica cookies
  • Cazare Baia Mare
  • Pensiune Sighișoara
  • MrBet

© 2020 eMaramures. Toate drepturile rezervate.

Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Acasa
  • Actualitate
    • 112
    • Cultură
    • Educaţie
    • Sănătate
      • COVID-19
    • Social
    • Știri Externe
    • Știri Naționale
  • Timp Liber
    • Monden
  • Sport
  • Politică
    • Alegeri Locale
    • Alegeri Europarlamentare
    • Alegeri Prezidentiale
  • Utile
    • Anunturi
    • Publicitate
  • Editorial
    • Opinii
  • Blogurile eMM
    • Postari recente
    • Cele mai comentate
    • Lista bloggeri

© 2020 eMaramures. Toate drepturile rezervate.