• Contact
eMaramures
  • Acasa
  • Actualitate
    • 112
    • Cultură
    • Educaţie
    • Sănătate
      • COVID-19
    • Social
    • Știri Externe
    • Știri Naționale
  • Timp Liber
    • Monden
  • Sport
  • Politică
    • Alegeri Locale
    • Alegeri Europarlamentare
    • Alegeri Prezidentiale
  • Utile
    • Anunturi
    • Publicitate
  • Editorial
    • Opinii
  • Blogurile eMM
    • Postari recente
    • Cele mai comentate
    • Lista bloggeri
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
eMaramures
  • Acasa
  • Actualitate
    • 112
    • Cultură
    • Educaţie
    • Sănătate
      • COVID-19
    • Social
    • Știri Externe
    • Știri Naționale
  • Timp Liber
    • Monden
  • Sport
  • Politică
    • Alegeri Locale
    • Alegeri Europarlamentare
    • Alegeri Prezidentiale
  • Utile
    • Anunturi
    • Publicitate
  • Editorial
    • Opinii
  • Blogurile eMM
    • Postari recente
    • Cele mai comentate
    • Lista bloggeri
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
eMaramures
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasa Actualitate

BLOC – ILEGAL – Apartamente vandute cu 35.000 de euro intr-un bloc propus pentru demolare pe strada Sanatatii din Baia Mare

Admin eMM de Admin eMM
17 noiembrie 2010
in Actualitate
4 min
Share on Facebook

Foto bloc strada Sanatatii Baia Mare (c) eMaramures.roUn bloc s-a construit pe strada Sanatatii din Baia Mare in conditii suspecte, cazul fiind dezvaluit in premiera in emisiunea ”Dezbaterea zilei cu Romeo Dobocan” de la televiziunea eMaramures. Proprietarul imobilului, care are trei nivele si mansarda, a vandut o parte din apartamente cu circa 35.000 de euro, insa actele de vanzare-cumparare nu s-au incheiat la notar, asa cum ar fi fost normal, ci la o agentie imobiliara care a intermediat tranzactia. Cumparatorilor li s-a promis ca isi vor primi actele de proprietate in momentul in care vor plati integral locuintele, dar acum risca sa ramana si cu banii dati si fara apartamente, pentru ca, in spatele aparentelor, imobilul a fost propus pentru demolare, fiind construit ilegal.

Din ancheta prezentata in ultimele doua editii ale emisiunii ”Dezbaterea zilei” a rezultat ca Ion Stancu, cel care a facut  fara succes toate demersurile pentru obtinerea actelor de autorizare a constructiei si ulterior a celor de bransare la retea, este anchetat penal tocmai pentru imobilul ridicat in Baia Mare pe strada Sanatatii.

Dosarul pe numele sau a fost inregistrat la Parchetul de pe langa Judecatoria Baia Mare in data de 7 octombrie 2009 pentru ”continuarea executarii lucrarilor dupa dispunerea opririi acestora de catre organele de control”. De asemenea, exista o actiune in instanta pentru demolarea blocului initiata de Primaria Baia Mare in cursul acestui an.

Cu toate acestea, atat reprezentantii executivului Primariei Baia Mare, cat si responsabilii serviciilor care avizeaza si supravegheaza constructiile se contrazic in decizii. Rodica Pandi, seful Serviciului de Urbanism din cadrul primariei, a declarat, in direct la televiziunea eMaramures, ca in 8 octombrie 2010 s-a depus o cerere de eliberare a unui certificat de urbansim de catre Ion Stancu, proprietarul imobilului. Acestea nu sunt singurele avize cerute de catre Stancu, pentru ca in ultimele luni a mai facut si alte cereri, in care a solicitat bransarea la utilitati. 

Foto bloc strada Sanatatii Baia Mare (c) eMaramures.ro

Desi termenul pana la care Primaria Baia Mare ar fi trebuit sa dea o solutie celei de-a doua solicitari de eliberare a unui certificat de urbanism a expirat în 8 noiembrie 2010, Rodica Pandi a declarat ca urmeaza sa analizeze cererea in perioada urmatoare, pentru ca de curand a intrat in posesia actelor sumplimentare pe care le-a solicitat. Ea a mai spus ca in cazul in care vor fi indeplinite conditiile legii va aproba eliberarea actului, desi nu ar avea niciun motiv sa semneze certificatul de urbanism tinand cont ca imobilul a fost construit ilegal si tocmai primaria a cerut demolarea imobilului. 

Cel mai grav este ca aceasta cladire, pe 4 nivele, s-a ridicat pe o strada din Baia Mare fara autorizaţie de construire, iar in prezent blocul este gata finisat si bun de vanzare. Interesant este ca tot pe strada Sanatatii din Baia s-a ridicat in urma cu cativa ani un alt bloc fara respectarea normelor legale, care intre timp a fost demolat prin decizia instantei de judecata.

In conditiile date, consilierul local Vasile Vlasin, invitat in emisiunea ”Dezbaterea zilei”, a apreciat ca situatia se datoreaza ”mafiei din administratia locala” care a lasat proprietarul sa isi finalizeze constructia, ba chiar i-au atribuit numar blocului. ”Prin adeverinta 5790/2010, semnata de Buciu Isaia si Cristian Anghel i s-a atribuit imobilului numarul 28. Documentul nu l-am vazut in primarie, ci in alta parte. Blocul nu exista insa in acte. Pentru eliberarea acestei adeverenite trebuie depuse niste documente, iar acestea nu sunt”, a spus Vasile Vlasin, care a mai precizat ca actul a fost eliberat in data de 15 martie anul acesta, cu doua zile inainte de arestarea fostului primar. 

Foto bloc strada Sanatatii Baia Mare (c) eMaramures.ro

Reprezentantii primariei nu au iesit public sa lamureasca situatia, iar proprietarul imobilului de pe strada Sanatatii nu a fost de gasit pentru a prezenta propria varianta despre controversata constructie. Consilierul local Ovidiu Barle, care a intervenit in timpul emisiunii ”Dezbaterea zilei”, a apreciat ca se impun masuri de sanctionare. ”Este terenul omului si poate sa faca pe el orice, dar nu este un lucu normal acolo, pentru ca nu poti sa faci orice in orasul acesta fara sa ceri autorizatie”, a declarat Ovidiu Barle.

Proprietarul blocului de pe strada Sanatatii s-a descurcat, insa, pentru ca in ciuda documentelor lipsa a obtinut nu doar numar pentru imobil, ci si racordurile de bransare la retea. Imobilul este legat la utilitati, dar reprezentantii societatilor furnizoare de servicii nu au putut da explicatii despre cum s-a facut racordarea in lipsa unei autorizatii de construire.

Deputatul Doru Lese, fost inginer sef la Electrica Baia Mare, a explicat ca persoanele care cer bransamentul la reteaua electrica trebuie sa respecte regulamentul care prevede prezentarea obligatorie a autorizatiei de construire. Intrebat daca bransamentul s-a facut illegal de catre Electrica, Lese a raspuns ca ”asa pare la prima strigare”.

Foto bloc strada Sanatatii Baia Mare (c) eMaramures.ro

Nici de la Vital nu s-au primit mai multe lamuriri, insa Radu Micle, juristul societatii de apa-canal, a promis sa se intereseze de caz si sa afle cum s-a aprobat bransarea. ”Din cate retin a existat o solicitare depusa in urma cu cateva luni din partea unor locatari de pe strada Sanatatii de a fi racordati la apa si canalizare si care urmeaza sa fie bransati in viitorul apropiat. (…) Imobilele bransate la reteaua de apa sunt bransate si la reteaua de canalizare. Pentru asta, la un imobil nou construit e nevoie de autorizatia de construire”, a spus el.

Locatarii blocului de pe strada Sanatatii se tem sa vorbeasca, probabil si pentru ca nu vor sa piarda banii pe care i-au dat deja proprietarului. Potrivit informatiilor de pana acum, la momentul incheierii contractelor de vanzare-cumparare li s-a aratat autorizatia de construire pentru bloc, titluri de proprietate nu au primit, iar tranzactia au incheiat-o doar la o agentie imobiliara, nu la notariat – cum ar fi fost firesc.

Sursa: eMM.ro

Stirea anterioara

DRUMETIE IN MARAMURES - La Lespezile megalitice ale Ignisului (GALERIE FOTO)

Stirea urmatoare

AMPLASARE RADARE - Locurile in care vor actiona aparatele radar din Maramures in 18 noiembrie

Stirea urmatoare

AMPLASARE RADARE - Locurile in care vor actiona aparatele radar din Maramures in 18 noiembrie

HOROSCOP - Ce spun astrele pentru ziua de 18 noiembrie

Bloguri eMM recente

EDITORIAL: VINOVAȚII FĂRĂ VINĂ ȘI SPECTATORII AJUNȘI ÎN RING

de eMaramureș
6 mai 2025
0
EDITORIAL: VINOVAȚII FĂRĂ VINĂ ȘI SPECTATORII AJUNȘI ÎN RING

La alegerile prezidențiale din 2004 eram un copil. Aveam 7 ani și habar n-aveam ce se întâmplă în jurul meu...

Citeste mai mult
Anterior Urmator
eMaramures

eMaramures | Știri și informații la zi
office@emaramures.ro

orice media logo –  Servicii de creare site web

Stiri Recente

Furnizarea apei potabile, întreruptă pe mai multe străzi din Baia Mare pentru lucrări de reparații

8 iulie 2025

Sancțiuni contravenționale de peste 14.000 de lei aplicate de polițiști în Țicău și Chelința

8 iulie 2025

Sfaturi utile. Măsuri preventive pe timp de vijelie/furtună

8 iulie 2025

Facultatea de Litere îndeamnă tinerii să devină „câinii de pază” ai democrației: Admitere la Jurnalism, 2025

8 iulie 2025

Gest revoltător pe Transfăgărășan: Un șofer încearcă să lovească un urs cu mașina. Autorul a fost identificat de polițiști

8 iulie 2025

Navighează după categorie

  • 112
  • Actualitate
  • Alegeri Europarlamentare
  • Alegeri Locale
  • Alegeri Prezidentiale
  • Anunturi
  • Bloguri eMM
  • COVID-19
  • Cultură
  • Editorial
  • Educaţie
  • Fără categorie
  • Monden
  • Opinii
  • Politică
  • Publicitate
  • Război în Ucraina
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Știri Externe
  • Știri Naționale
  • Știrile Zilei
  • Timp Liber
  • Utile

Stiri recente

Apa cu turbiditate ridicată și presiune scăzută ŞI AZI în mai multe zone ale municipiului Baia Mare şi în localităţile limitrofe

Furnizarea apei potabile, întreruptă pe mai multe străzi din Baia Mare pentru lucrări de reparații

8 iulie 2025
Sancțiuni contravenționale de peste 14.000 de lei aplicate de polițiști în Țicău și Chelința

Sancțiuni contravenționale de peste 14.000 de lei aplicate de polițiști în Țicău și Chelința

8 iulie 2025
  • Termeni de folosire
  • Politica de confidentialitate
  • Politica cookies
  • Cazare Baia Mare
  • Pensiune Sighișoara
  • MrBet

© 2020 eMaramures. Toate drepturile rezervate.

Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Acasa
  • Actualitate
    • 112
    • Cultură
    • Educaţie
    • Sănătate
      • COVID-19
    • Social
    • Știri Externe
    • Știri Naționale
  • Timp Liber
    • Monden
  • Sport
  • Politică
    • Alegeri Locale
    • Alegeri Europarlamentare
    • Alegeri Prezidentiale
  • Utile
    • Anunturi
    • Publicitate
  • Editorial
    • Opinii
  • Blogurile eMM
    • Postari recente
    • Cele mai comentate
    • Lista bloggeri

© 2020 eMaramures. Toate drepturile rezervate.