TENIS – US Open – Ana Bogdan, da, Monica Niculescu, nu

Ana Bogdan (26 de ani, 152 WTA) s-a calificat în această seară în turul II al turneului de Mare Șlem de la US Open. Românca a trecut în minimum de seturi de britanica Harriet Dart (23 de ani, 139 WTA), scor 6-3, 6-1, după o oră și 14 minute de joc.

Venită din calificări, Ana Bogdan a avut o presație impecabilă. Cele două break-uri din primul set i-au adus Anei primul set, scor 6-3, însă adevărata demonstrație de forță a venit în manșa secundă, când jucătoarea noastră s-a dezlănțuit și s-a impus cu 6-1.

În turul următor, Ana Bogdan va juca împotriva Petrei Martic (22 WTA).

Monica Niculescu a fost învinsă ce ucraineanca Daiana Iastremska în trei seturi, cu 6-4, 1-6, 6-2, luni, într-un meci din prima rundă a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului.

Iastremska (19 ani, 32 WTA), cap de serie numărul 32, a obţinut victoria după o oră şi 55 de minute. Niculescu (105 WTA), care va împlini 32 de ani pe 25 septembrie, a fructificat doar 3 mingi de break din 11 create şi a avut numai 9 mingi direct câştigătoare (faţă de 32 Iastremska), în timp ce la erori neforţate românca a avut 27, iar ucraineanca 39.

Niculescu s-a ales cu 58.000 de dolari şi 10 puncte WTA pentru participare.

Monica Niculescu va juca şi la dublu, alături de rusoaica Margarita Gasparian, împreună cu care a jucat finala la Bronx Open vineri. Adversarele din primul tur vor fi favoritele numărul opt, Victoria Azarenka (Belarus)/Ashleigh Barty (Australia).