La aniversarea a 150 de ani de la înființare, după mai mulți șefi de partid care au plecat fie prin demisie, fie au fost înlăturați, PNL este condus de interimari. În prezent, în vârful formațiunii politice este Cătălin Predoiu, care asigură interimatul în locul lui Ilie Bolojan, tot interimar, atât în conducerea partidului, cât și în conducerea statului.
Pe 24 mai 2025, PNL sărbătorește 150 de la înființare. Dincolo de istoria complicată a formațiunii, ultimul deceniu a adus pentru liberali mai mulți lideri decât prevede statului, în contextul în care președinții au un mandat de patru ani și sunt aleși în urma scrutinului de la parlamentare.
Ilie Bolojan a preluat conducerea interimară a PNL pe 25 noiembrie 2024, liberalii anunțând atunci că și-au învățat lecția în urma alegerilor parlamentare, în care s-au clasat pe locul 3, după PSD și AUR. O lecție a fost și cea a prezidențialelor din noiembrie, cand Nicolae Ciucă a avut un scor de 8,78%. Pe 12 februarie 2025, Bolojan, președinte al Senatului, pleca în poziția de șef interimar la Cotroceni, în locul fostului președinte Klaus Iohannis. Conducerea PNL a fost asigurată între timp, tot interimar, de Cătălin Predoiu, prim-vicepreședinte PNL.
Ultimul președinte ales al liberalilor, Nicolae Ciucă, a demisionat după alegerile din iarnă atât din conducerea partidului, cât și din funcția de senator, al doilea mandat obținut pe listele PNL. Ciucă a fost unul dintre personajele preferate de fostul șef de stat Klaus Iohannis, care anterior l-a numit și premier interimar. El a fost și primul premier al rotativei guvernamentale dintre PSD și PNL, plan la care a contribuit chiar fostul șef de partid Florin Cîțu.