Vezi VIDEO
In ultima partida din Grupa A a Ligii Campionilor, HCM Baia Mare va evolua in Ungaria, in compania Györi Audi ETÓ Kézilabda Club, detinatoarea trofeului Champions League. Sperantele baimarencelor sunt ca jocul rezultatelor sa le permita sa ramana in Europa handbalistica. Daca echipa din Ungaria s-a desprins de „pluton” fiind neinvinsa in grupa, celelalte echipe, inca, mai au emotii: Hypo si HCM au cate patru puncte, campioana Germaniei 2.
Baimarencele au adunat patru puncte si ocupa locul 3 in clasamentul grupei, in timp ce echipa din Ungaria a acumulat doar victorii in grupa si este calificata mai departe in Champions League.
„Vom incerca sa ne agatam cat mai mult de rezultat la Gyor, pentru ca, ati vazut in ultimele meciuri, sunt in scadere de turatie. Cred ca se gandesc toate jucatoarele, nu numai cele din nationala Ungariei, la ce urmeaza la Campionatul Mondial. In plus, handbalistele de la Gyor sunt calificate en-fanfare, nu se mai pune problema cine merge mai departe de pe primul loc”, a considerat Costica Buceschi.
Aflate in premiera in grupele Champions League, baimarencele au sansa sa isi continue parcursul european.
„Gyor-ul este un adversar dificil, insa nu vom tine seama de cine este Gyor, mergem acolo sa ne batem pentru fiecare minge. Speram sa reusim sa luam macar un punct: ne dorim foarte mult lucrul acesta”, a mentionat Timea Tatar.
Györi Audi ETÓ are in componenta doua jucatoare care au primit din partea Federatiei Internationale de Handbal trofeul pentru cea mai valoroasa jucatoare din lume: Anita Görbicz in 2005 si Heidi Lökke in 2011. De asemenea cel mai bun portar din lume, norvegianca Katrine Lunde Haraldsen (dubla campioana olimpica in 2008 si 2012, campioana mondiala in 2011 si de patru ori campioana europeana), face parte din lotul adversarei de maine a baimarencelor.
„Daca vom fi intr-o forma foarte buna speram sa facem un joc cat mai aproape de nivelul pe care mi-l doresc eu si cat mai aproape de nivelul adversarului pe care il intalnim, campioana Europei”, a considerat tehnicianul baimarencelor.
In plus, din vara avestui an s-a transferat la Györ si Katarina Bulatović, cel mai bun inter dreapta din lume, golgetera la Olimpiada de la Londra si la ultima editia a Campionatului European, unde a cucerit medalia de aur cu nationala Muntenegrului.
„Noi speram sa jucam din ce in ce mai bine, chiar urmatorul, cu Gyor, va fi foarte greu. Intalnim echipa cel mai bine cotata in momentul actual. In schimb s-ar putea sa o lase mai moale, ele fiind deja calificate si atunci vom avea noi o sansa sa castigam!”, a declarat Melinda Geiger.
O intalnire care a suscitat mare interes
Meciul se disputa cu casa de bilete inchisa. 160 de bilete au fost destinate suporterilor baimareni. Partida va fi transmisa in direct pe 9 posturi de televiziune: Digi Sport 1 (Ungaria si Romania), Dolce Sport, ehfTV.com, Arenasport 2 (Bosnia Hertegovina, Muntenegru, Macedonia, Serbia si Croatia).
Partida va fi arbitrata de polonezii Marek Baranowski si Bogdan Lemanowicz, cuplu care a condus in urma cu sase ani meciul dintre Skövde (Suedia) si HCM Baia Mare, scor 22-30, din Cupa EHF. Delegat din partea EHF la Györ – HCM va fi olandeza Monique Alsemgeest.
Povestea din tur
HCM Baia Mare – Györ 21-33 (10-16)
Aruncari de la 7 m: 7-2 (transformate 5-2, au ratat Buceschi si Puiu);
Minute de eliminare: 6-10;
HCM Baia Mare: Ungureanu, Cetateanu (6 interventii), Babeanu (3) – Tatar 5, Nechita 3, Marin 3, Geiger 3, Rudics 3 (3), Buceschi 2 (2), Oltean 1, Puiu 1, Pirvut, Tanasie, Bondar, Ghionea, Tomescu;
Gyor: Haraldsen (15+1), Herr (a aparat o aruncare de la 7 m) – Löke 9, Görbicz 6 (2), Amorim 6, Szepesi 4, Bognár Bódi 3, Bulatovic 2, Kovacsics 1, Orbán 1, Boczko Hornyák 1, Tervel, Korsós, Rédei Sóos, Sirián.
Rezultatele din Grupa A
Györi Audi ETO KC – Hypo Niederösterreich 41-24
Thüringer HC – HCM Baia Mare 36-29
HCM Baia Mare – Györi Audi ETO KC 21-33
Hypo Niederösterreich – Thüringer HC 29-23
HCM Baia Mare – Hypo Niederösterreich 24-23
Thüringer HC – Györi Audi ETO KC 25-33
Györi Audi ETO KC – Thüringer HC 29-22
Hypo Niederösterreich – HCM Baia Mare 23-20
HCM Baia Mare – Thüringer HC 20-19
Hypo Niederösterreich – Györi Audi ETO KC 27-28
Clasamentul Grupei A
1. Györi Audi ETO KC 5 5 0 0 164-117 47 10
2. Hypo Niederösterreich 5 2 0 3 124-136 -12 4
3. HCM Baia Mare 5 2 0 3 114-134 -20 4
4. Thüringer HC 5 1 0 4 125-140 -15 2
Meciurile viitoare
16.11.2013, 18:30 Györi Audi ETO KC VS HCM Baia Mare
17.11.2013, 15:00 Thüringer HC VS Hypo Niederösterreich
Sursa: Ramona-Ioana Pop