La data de 28 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune cu forțe mărite, împreună cu specialiști din cadrul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală 6 Oradea și ai Inspectoratului Teritorial de Muncă Maramureș.
Acțiunea s-a desfășurat pe raza municipiului Sighetu Marmației, în scopul prevenirii și combaterii faptelor ilicite, cu precădere a celor de natură economico-financiară care aduc atingere bugetului consolidat al statului.
Astfel, activitățile au vizat verificarea respectării prevederilor legale în domeniul transportului de persoane în regim de taxi.
În cadrul acțiunii au fost oprite în trafic și verificate 20 de autovehicule care aparțin mai multor operatori economici care au ca obiect de activitate transportul de persoane în regim de taxi.
Pentru nerespectarea prevederilor O.U.G. nr. 28 din 1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, au fost aplicate patru sancțiuni contravenționale în valoare de 25.000 de lei.
De asemenea, ca măsură complementară, suma de 624 de lei a fost confiscată de polițiști.
Astfel de acțiuni se vor desfășura în continuareîn vederea menținerii unui climat de legalitate și protejării drepturilor consumatorilor.
•