La împlinirea a 30 de ani de la dispariția Seniorului Corneliu Coposu, deputatul PNL Ionel Bogdan a transmis un mesaj de omagiere pentru cel care a rămas în memoria publică drept un simbol al democrației autentice și al moralității în politică.
Parlamentarul reamintește că, într-o zi mohorâtă de toamnă, zeci de mii de români au ieșit în stradă pentru a-și lua rămas bun de la cel supranumit „președintele moral” al României postcomuniste, într-un moment în care țara făcea primii și dificilii pași spre democrație.
Ionel Bogdan subliniază rolul pe care Corneliu Coposu l-a avut în formarea unei culturi democratice solide, amintind de intransigența sa morală și de capacitatea de a gestiona momente tensionate precum Mineriadele. „Pentru mulți români, Corneliu Coposu a fost un far călăuzitor în vremuri tulburi, un model de integritate și de referință pentru politica vremii”, afirmă deputatul liberal.
Acesta consideră că România ar avea nevoie și astăzi de un lider cu autoritatea morală a lui Coposu, mai ales în momentele în care societatea este tentată să își piardă direcția. „În lipsa lui, ne rămân vorbele sale, la fel de valabile și astăzi: «Democrația nu înseamnă doar libertatea de a vorbi, ci și răspunderea pentru ceea ce spui».”
În încheiere, Ionel Bogdan îi îndeamnă pe români să reflecteze la aceste cuvinte și să nu uite responsabilitățile pe care le au ca cetățeni ai unei țări „greu încercate de istorie”.










– Servicii de creare site web
