Rugby Sport

SuperLiga de Rugby. CSM Știința Baia Mare – SCM Gloria Buzău 61-7 (28-0)

Sâmbătă, 22 septembrie, Arena Zimbrilor a găzduit partida dintre CSM Ştiinţa Baia Mare şi nou promovata Sport Club Municipal Gloria Buzău, în cadrul etapei a treia a SuperLigii de Rugby. 

Exceptând ultimele secvențe ale timpului regulamentar de joc plus cele circa cinci minute scurse după minutul 80, momente în care buzoienii au reușit singurele șapte puncte, venite ca urmare a unui eseu de penalizare, pe întreaga durată a jocului și în economia partidei, au existat și contat doar băieții noștri.

Cu un apetit ofensiv debordant zimbri reușesc până la pauză să își asigure și punctul bonus ofensiv grație celor patru eseuri semnate în ordine de; aripa tongană Sikuea Taliauli (minutele 4 și 12), de uvertura fijiană Taniela Maravunawasawasa (minutul 23) în speță de cel al flankerului de 22 de ani Andrei Iurea (minutul 28). Toate cele patru reușite fiind întregite de transformările aceluiași fijian purtător al tricoului cu numărul 10.

După pauză vicecampioana României menține același ritm reușind până la final alte cinci eseuri prin; jucătorul din linia a doua Florian Roșu (minutul 47), centrul georgian Jgerenaia Khvicha (minutul 52), închizătorul de 33 de ani, Sean Brian Morrell (minutele 66 și 76), respectiv prin aripa de origine britanică, Michael Doneghan (minutul 68). Căpitanul de echipă Taniela Maravunawasawasa își va trece în cont a cincea transformare personală în minutul 53, Alexandru Bucur (intrat după pauză un minut mai târziu) semnând și el trei transformări (minutele 67, 69 și 77).

În etapa viitoare, programată pentru sâmbătă, 29 septembrie, CSM Știința Baia Mare va primi vizita rivalei CSA Steaua București.

CSM Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Michael Doneghan, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa-cpt, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Nika Pataraia, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Florian Roșu, 6.Andrei Iurea, 7.Alexandru Alexe, 8.Sean Brian Morrell

Rezerve: 16.Mădălin Adrian Țala, 17.Silviu Sebastian Suciu, 18.Domițian Mureșan, 20.Sergiu Lucaciu, 21.Mihai Lămboiu, 22.Alexandru Bucur, 23.Feofaaki Holoia, 24.Adrian Marian Apostol

Antrenori: Mario Alejandro Canale

 

SCM Gloria Buzău: 15.Alexandru Bîsceanu, 14.Atelea Moa, 13.Ștefan Stefăroi, 12.Mihail Boian, 11.Alexandru Crăciun, 10.Vlad Gabriel Leică, 9.Marian Lupu, 1.Valentin Matache, 2.Cristian Ionescu-cpt, 3.Darchia Tsotne, 4.Ionuț Cătălin Zărnea, 5.Peter Kobylianski, 6.Nicu Baboiu, 7.Olegsandr Shevchenko, 8.Puniani Malafu

Rezerve: 16.George Ionuț Moise, 17.Ionuț Cătălin Plafon, 18.Nikholas Moa, 19.Dorin Boțan, 20.Alexandru Afloare, 21.Mihai Golubenco, 22.Cătălin Neagu, 23.Florin Curcan

Antrenori: Mugur Preda, Costică Merșoiu

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *