Sambata sunt programate meciuri in preliminariile europene pentru Cupa Mondiala de fotbal din 2010, al carei turneu final va fi gazduit de Africa de Sud. Selectionata Romaniei va intalni Serbia, de la ora 20.45, pe stadionul „Farul” din Constanta.
Grupa 1:
== Malta – Danemarca: 0-3 (0-2); S. Larsen (12, 23), Nordstrand (89)
== Albania – Ungaria: 0-1 (0-1); Torghelle (38)
== Portugalia – Suedia: 0-0
Clasament
1. Danemarca – 10p (9-2) – 4
2. Ungaria – 10p (5-2) – 5
3. Portugalia – 6p (6-3) – 5
4. Suedia – 6p (2-1) – 4
5. Albania – 6p (3-3) – 6
6. Malta – 1p (0-14) – 6
Grupa 2:
== Luxemburg – Letonia: 0-4 (0-1); Karlsons (25), Cauna (48), Visnakovs (71), Pereplotkins (85)
== Republica Moldova – Elvetia: 0-2 (0-1); Frei (32), G. Fernandes (90)
== Israel – Grecia: 1-1 (0-1); Golan (55) / Gekas (42)
Clasament
1. Grecia – 10p (10-3) – 5
2. Elvetia – 10p (9-6) – 5
3. Israel – 9p (9-6) – 5
3. Letonia – 7p (8-6) – 5
5. Luxemburg – 4p (3-11) – 5
6. Moldova – 1p (2-9) – 5
Grupa 3:
== Irlanda de Nord – Polonia: 3-2 (1-1); Feeney (9), Evans (47), Zewlakow (61 – autogol) / Jelen (27), Saganowski (90)
== Slovenia – Cehia: 0-0
Clasament
1. Irl. de Nord – 10p (11-6) – 6
2. Slovacia – 9p (8-5) – 4
3. Cehia – 8p (5-2) – 5
4. Slovenia – 8p (5-3) – 5
5. Polonia – 7p (8-7) – 5
6. San Marino – 0p (1-15) – 5
Grupa 4:
== Rusia – Azerbaidjan: 2-0 (1-0); Pavliucenko (32), Zhirianov (71)
== Tara Galilor – Finlanda: 0-2 (0-1); Johansson (43), Kuqi (90)
== Germania – Liechtenstein: 4-0 (2-0); Ballack (4), M. Jansen (9), Schweinsteiger (48), Podolski (50)
Clasament
1. Germania – 13p (16-4) – 5
2. Rusia – 9p (8-3) – 4
3. Finlanda – 7p (6-6) – 4
4. Tara Galilor – 6p (4-5) – 5
5. Azerbaidjan – 1p (0-4) – 4
6. Liechtenstein – 1p (0-12) – 4
Grupa 5:
== Armenia – Estonia: 2-2 (1-1); Hamlet Mkhitaryan (31), Yedigaryan (88) / Voskoboinikov (36), Saag (67)
== Belgia – Bosnia-Hertegovina: 2-4 (0-1); Dembele (65), Sonck (89 – 11m) / Dzeko (7), Jahic (74), Bajramovic (80), Misimovic (86)
== Spania – Turcia: 1-0 (0-0); Pique (60)
Clasament
1. Spania – 15p (11-1) – 5
2. Bosnia – 9p (16-6) – 5
3. Turcia – 8p (5-3) – 5
4. Belgia – 7p (9-9) – 5
5. Estonia – 2p (4-15) – 5
6. Armenia – 0p (3-14) – 5
Grupa 7:
== Romania – Serbia: 2-3 (0-2); Marica (50), D. Stoica (74) / M. Jovanovic (18), D. Stoica (45 – autogol), B. Ivanovic (59)
== Lituania – Franta: 0-1 (0-0); Ribery (67)
Clasament
1. Serbia – 12p (12-5) – 5
2. Lituania – 9p (6-4) – 5
3. Franta – 7p (6-6) – 4
4. Austria – 4p (5-7) – 4
5. Romania – 4p (4-8) – 4
6. Ile Feroe – 1p (1-5) – 4
Grupa 8:
== Cipru – Georgia: 2-1 (1-0); Constantinou (33), Christofi (56) / Kobiasvili (79 – 11m)
== Muntenegru – Italia: 0-2 (0-1); Pirlo (11 – 11m), Pazzini (74)
== Irlanda – Bulgaria: 1-1 (1-0); Kilbane (73 – autogol) / Dunne (1)
Clasament
1. Italia – 13p (8-2) – 5
2. Irlanda – 11p (6-3) – 5
3. Cipru – 4p (4-5) – 4
4. Bulgaria – 4p (3-3) – 4
5. Muntenegru – 2p (3-6) – 4
6. Georgia – 2p (4-9) – 6
Grupa 9:
== Olanda – Scotia: 3-0 (2-0); Huntelaar (30), van Persie (45), Kuyt (77 – 11m)
Clasament
1. Olanda – 12p (8-1) – 4
2. Islanda – 4p (4-6) – 4
3. Scotia – 4p (2-5) – 4
4. Macedonia – 3p (2-3) – 3
5. Norvegia – 2p (2-3) – 3
Sursa: M.G.
Ionel Bogdan e tânăr, doar la exterior. În străfundul ființei sale, aduce a baron vechi, decrepit, de început de anii...
Citeste mai mult