Actualitate Sport

FOTBAL – Liga 2 – Chindia revine pe loc promovabil direct

De marți până joi s-au disputat jocurile etapei a 29-a din Liga 2. Academica Clinceni s-a dus la 4 puncte în față, distanța de șapte de ieri fiind redusă de Chindia Târgoviștem, echipa lui Viorel Moldovan reușind să se impună cu 2-0 în deplasarea de la Ripensia Timișoara. Clujul a coborât pe locul 3, cel care duce în barajul de promovare.

 

Primele cinci clasate se vor bate până la final pentru cele două locuri promovabile direct, iar a treia clasată pentru participarea în baraj. De asemenea, ultimele cinci clasate vor retrograda în Liga 3.

 

Etapa 29

  • Daco-Getica București – “U” Cluj Napoca: 2-6 (0-2); Raphael Stănescu (74), George Călințaru (88) / Cristian Gavra (31, 78), Dorin Goga (43, 49), Daniel Pîrvulescu (60), Andrei Hațiegan (90+2)
  • Academica Clinceni – CS Balotești: 4-0 (2-0); Alexandru Buziuc (13), Bogdan Barbu (23 – 11m, 82), Robert Ion (77)
  • ACS Poli Timișoara – Metaloglobus București: 1-0 (0-0); Alexandru Bădăuță (51 – 11m)
  • Sportul Snagov – Luceafărul Oradea: 2-4 (0-2); Lucian Ion (72), Alexandru Ioniță (86) / Vasile Pop (43 – 11m), Alexandru Dulca (45), Gabriel Preoteasa (56), Andrei Ludușan (89)
  • CS Mioveni – Aerostar Bacău: 2-0 (0-0); Simion Măzărache (62), Robert Boboc (71)
  • Farul Constanța – ASU Poli Timișoara: 1-1 (1-0); Romeo Surdu (21) / Adrian Bedea (74)
  • Dacia Unirea Brăila – Energeticianul: 3-1 (2-0); Momodou Jallow (17), Konyeha Onyeka (38), Costin Ciucureanu (47 – 11m) / Cosmin Ionică (88)
  • UTA Arad – Pandurii Târgu Jiu: 3-3 (0-2); David Popa (57), Alexandru Ciucur (59), Ciprian Rus (73) / Patrick Popescu (7), Andrei Blejdea (25), Gabriel Dodoi (82)
  • Petrolul Ploiești – FC Argeș: 1-2 (1-1); Robert Moldoveanu (11) / Vasile Buhăescu (5), Cătălin Barbu (56)
  • Ripensia Timișoara – Chindia Târgoviște: 0-2 (0-1); Liviu Mihai (12), Mihai Leca (71)

 

Clasament

  1. Clinceni – 67p (61-17) – 29
  2. Târgoviște – 63p (58-29) – 29
  3. “U” Cluj Napoca – 60p (62-22) – 29
  4. Petrolul – 59p (52-25) – 29
  5. Sportul Snagov – 59p (45-26) – 29
  6. FC Argeș – 53p (42-24) – 29
  7. CS Mioveni – 48p (43-30) – 29
  8. UTA Arad – 42p (46-42) – 29
  9. Ripensia – 36p (33-39) – 29
  10. Pandurii – 34p (48-49) – 29
  11. Luceafărul – 34p (38-42) – 29
  12. Metaloglobus – 34p (26-50) – 29
  13. Energeticianul – 33p (31-34) – 29
  14. SSC Farul – 33p (37-48) – 29
  15. ASU Poli – 32p (24-29) – 29
  16. Daco-Getica – 30p (39-47) – 29
  17. Aerostar – 26p (39-56) – 29
  18. ACS Poli – 22p (26-53) – 29
  19. CS Balotești – 22p (25-58) – 29
  20. Dacia Brăila – 19p (26-71) – 29

 

Etapa 30. Sâmbătă, 13 aprilie, 11.00: ASU Poli – Dacia Brăila; Pandurii – Clinceni; Aerostar – Daco-Getica; Balotești – Sportul (12.00); “U” Cluj – Farul (14.00). Duminică, 14 aprilie: Metaloglobus – UTA (11.00); Energeticianul – Ripensia (11.00); Chindia – ACS Poli (12.00); Luceafărul – Petrolul (14.00). Luni, 15 aprilie: FC Argeș – Mioveni (18.00).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *