FOTBAL – La Under 19 am terminat grupa pe ultimul loc, cu un singur punct

Reprezentativa U19, antrenată de Laurențiu Roșu, a fost învinsă de Lituania, scor 0-1, în ultimul meci din grupa de calificare la Turul de Elită. România U19 a pierdut în fața unei naționale pe care Serbia o învinsese săptămâna trecută cu un scor halucinant, 8-0!

Meciul a avut o miză mare fiindcă în cazul în care tricolorii s-ar fi impus ar fi avut șanse să fie cel mai bun loc 3 în cele 13 grupe de calificare și să obțină biletele pentru Turul de Elită, care se va desfășura în primăvara anului viitor.

Singurul gol al meciului a fost marcat în repriza a doua. Mijlocașul Linas Zingertas, 19 ani, legitimat la Verona, a înscris în minutul 54.

Echipa de start a României: Ducan (FC Argeș) – Sîrbu (Dunărea Călărași), Drăgușin (Juventus Torino), Savu (Vedița Colonești), Dumitrescu (Lugano) – Miculescu (UTA), Isac (UTA) – June (Foresta), L. Nițu (U Craiova), Cr. Dumitru (Clinceni) – L. Munteanu (Viitorul)
Au mai jucat: S. Marrone (Dunărea Călărași), L. Mitruscsak (CSM Sighetu Marmației), A. Negrean (Viitorul), D. Ghindovean (Duisburg)
Antrenor: Laurențiu Roșu

În primele două meciuri, România a terminat la egalitate cu Serbia, 1-1 și a pierdut în fața Spaniei, 0-1.