De cele mai multe ori, căutăm resurse în exterior, vrem să vină înspre noi ajutorul de la cei ce privesc spre noi. Ceea ce căutăm în altă parte, însă, se află în interiorul nostru și ne stă la dispoziție, trebuie doar să stăm noi cu noi, să conștientizăm ce simțim, ce nevoi avem și să privim dinspre interior în exterior pentru a vedea lumina.
Când încetăm să ne canalizăm toate eforturile pentru a-i schimba pe ceilalți și ne uităm spre ce trebuie să schimbăm noi, vom vedea schimbări și în jurul nostru.
E înspăimântător uneori să intrăm în peșteră, știu. De aceea ne este așa greu să stăm cu emoțiile și gândurile noastre. Însă doar noi putem să ne facem munca. Nimeni nu o poate face pentru noi și să fim bine cu noi înșine.
Mai multe articole semnate de Ioana-Lorena Marchiș puteți găsi accesând următorul link:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100087801557217
Psiholog Ioana-Lorena Marchis