Editia a XVIII – a a Festivalului „Atelier”, cel mai vechi festival international de teatru din Romania, va avea loc anul acesta in perioada 6 – 12 iunie. Pe scena Teatrului Municipal din Baia Mare vor fi prezentate spectacole realizate de teatre din Ungaria, Japonia, Anglia si Romania.
Programul festivalului mai cuprinde lansari de carte, o expozitie de arta plastica si, nu in ultimul rand, colocviul Surorile Fratelui Cehov, consacrat implinirii a 150 de ani de la nasterea marelui dramaturg si care va include o sesiune de comunicari si un microfestival de spectacole dupa textul piesei Trei Surori.
Festivalul International de Teatru “Atelier”, desfasurat timp de treisprezece editii la Sfantu Gheorghe si Sighisoara, a urmarit inca de la prima sa editie, desfasurata in1992, sa creeze un cadru institutionalizat pentru afirmarea formelor noi de expresie teatrala.
”Am incercat sa provocam aparitia acestor forme inovatoare si in teatrele de repertoriu, sa stimuleze spiritul de avangarda aflat in hibernare in ultimele decenii si sa reinnoade, astfel, o traditie pe care teatrul romanesc a abandonat-o, silit de contextul politic nefavorabil pana in 1990. De asemenea, festivalul „Atelier” s-a vrut a fi o rampa de lansare pentru tinerii artisti interesati de experientele inovatoare, sa ofere companiilor particulare posibilitatea de a-si prezenta productiile axate in principal pe innoirea limbajului teatral, pe cautarea unor spatii necanonice de reprezentare a textelor dramatice si nu numai”, a aratat Radu Macrinici, directorul Festivalului „Atelier”.
Programul editiei a XVIII – a:
6 iunie
16:30 – 17:00: Deschiderea oficiala a festivalului
17:00 – 20:00: Trei surori, de A.P. Cehov, Teatrul de Nord din Satu Mare, Trupa Harag Gyorgy (cu traducere in limba romana)
22.00 – 24.00: Jocul mortii si al vietii in desertul de cenusa, de Horia Lovinescu, Teatrul de Nord Satu Mare
7 iunie
17:00 – 19:00: Trei surori, de A.P. Cehov, Teatrul de Nord din Satu Mare (sectia romana)
22:30 – 23:30: Caii la fereastra, de Matei Visniec, Teatrul de Camera din Arad si Teatrul TREI din Pecs (cu traducere in limba romana)
8 iunie
17:00 – 18:20: Aeroportul, de Stefan Caraman, Teatrul National din Timisoara
20:00 – 21:50: Herr Paul, Tankred Dorst, Teatrul Tineretului din Piatra Neamt
9 iunie
12:00 – 13:45: Demoni, de Lars Noren, Teatrul de Nord Satu Mare (sectia romana)
17:00 – 18:45: Minunata lume nebuna, de Anthony Neilson, Teatrul Municipal Baia Mare
22:00 – 24:00: 20/20, de Gianina Carbunariu, Yorick Studio Targu Mures
10 iunie
17:00 – 18:00: Respiratii (spectacol nonverbal de animatie pentru adulti), Teatrul Ariel si Universitatea de Arta Teatrala din Targu Mures
21:30 – 22:30: Intalnire arhetipala de gradul trei (spectacol de teatru – dans), Etta Ermini Mouvement Theatre din Londra
11 iunie
17:00 – 18:00: Psihoza 4.48, de Sarah Kane, Teatrul National Lucian Blaga din Cluj
20:45 – 21:45: Hess, de Alina Nelega, Teatrul National Radu Stanca din Sibiu
22:00 – 23:30: Proorocul Ilie, de Tadeusz Slobodzianek, Teatrul Municipal Baia Mare
12 iunie
12.15 – 14.00: D’ ale Carnavalului, de I.L. Caragiale, Teatrul Municipal Baia Mare
17:00 – 18:00: Mladiere de purpura (dans – butoh), Compania Koto – Otsubo – Butoh din Tokio
19:00 – 20:00: Decernarea premiilor si inchiderea festivalului
Sursa: Andrei Gherghel