Sport

FOTBAL – EURO 2012 – Casillas, cel mai eficient portar de la turneul final

Iker Casillas, goalkeeperul Spaniei, este cel mai eficient portar de la EURO 2012, dupa faza grupelor, cu zece parade, un singur gol primit si un procent de reusita de 90%, conform statisticilor realizate de firma Castrol si prezentate de EFE. In primul meci al Spaniei la turneul final, 1-1 cu Italia, Casillas a avut cinci interventii, dintre care patru in prima repriza. Portarul a avut doua interventii contra Irlandei (4-0) si trei, dintre care una decisiva, impotriva Croatiei (1-0). Casillas e urmat de italianul Gianluigi Buffon, cu unsprezece interventii si doua goluri primite (84%), si de englezul Joe Hart, paisprezece parade si trei goluri primite (82%).

In sferturi de finala, Spania intalneste sambata Franta, al carei portar, Hugo Lloris, este pe locul 12 in acest clasament, cu cinci interventii si trei goluri primite (62%).