Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


29.07.2015 13:07:45
Euro - 4,4192 lei

Dolar SUA - 3,9942 lei 

Lira - 6,2440 lei

Aur (gr.) - 140,8031 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO

 30 iulie  

Max:   22 / 27 grade Celsius
Min:    12 / 15 grade Celsius
 

Vreme schimbatoare, dar si ceva mai racoroasa va fi maine in intreg Maramuresul. Potrivit prognozelor in toate regiunile judetului cerul va fi partial insorit, insa treptat norii vor fi tot mai numerosi si vor lasa cateva averse de ploaie care pot fi insotite de tunete si fulgere. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor fi usor mai coborite decat cele din intervalul precedent. Meteorologii spun ca sunt asteptate 27 de grade Celsius in Baia Mare si Seini, se vor inregistra cel mult 26 de grade in Sighetu Marmatiei si Targu Lapus, in timp ce la Cavnic si Borsa mercurul din termometre va oscila in jurul valorii de 22 de grade Celsius.

Baia Mare: In urmatoarele doua zile in Baia Mare se anunta vreme calda. Prognozele spun ca vineri va iesi soarele, insa pe parcursul zilei norii pot sa se adune si izolat sa mai lasa o aversa scurta de ploaie. Sambata insa va fi vreme in general frumoasa cu cer partial insorit. Vantul va sufla in general slab, iar la pranz maximele termice se vor situa in jurul valorii de 30 de grade Celsius. Spre sfarsitul intervalului minimele pot ajunge pana la 18 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: La Sighetu Marmatiei se anunta vreme schimbatoare pe parcursul urmatoarelor doua zile. Potrivit prognozelor vineri cerul va fi partial insorit si doar izolat mai este posibil sa ploua. Sambata se face insa vreme frumoasa cu cer partial insorit si vant slab. Maximele termice pot ajunge pana la 26 de grade Celsius, iar pe parcursul noptilor sunt asteptate minime termice de pana la 16 grade Celsius.

Borsa
:
La Borsa este asteptata vreme schimbatoare si ceva mai racoroasa pe parcursul urmatoarelor doua zile. Meteorologii spun ca vineri si sambata cerul va fi partial insorit si mai sunt posibile ploi scurte. La pranz mercurul din termometre poate urca pana la 23 de grade Celsius. Pe parcursul noptilor sunt asteptate minime termice de pana la 12 grade Celsius.
 
CavnicSchimbatoare va fi pe parcursul urmatoarelor doua zile vremea in Cavnic. Prognozele arata ca in aceasta zona vineri va iesi soarele insa treptat locul acestuia poate fi luat de norii care pot lasa o aversa scurta de ploaie. Sambata norii se mai risipesc, cerul va fi partial insorit, iar vantul va sufla slab. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 25 de grade Celsius. Noaptea minimele pot ajunge pana la 15 grade.

Targu Lapus: In urmatoarele doua zile si in Targu Lapus va fi vreme schimbatoare. In zona spun prognozele ca vineri cerul va fi doar partial insorit, iar mai cu seama dupa amiaza cresc sansele de precipitatii. Sambata insa vremea va in general frumoasa, cu cer partial insorit si vant slab. Sunt asteptate maxime termice de 28 de grade Celsius. Pe parcursul noptilor minimele pot ajunge pana la 16 grade Celsius.

Seini: Vreme schimbatoare va fi in urmatoarele doua zile si in Seini. Meteorologii spun ca si in aceasta zona vineri va iesi soarele insa locul acestuia va fi luat treptat de norii care mai pot lasa izolat o aversa scurta de ploaie insotita de tunete si fulgere. Sambata va fi insa vreme in general fumoasa, cu cer partial insorit. Maximele termice pot ajunge pana la 30 de grade Celsius, in timp ce noaptea sunt asteptate minime termice de pana la 18 de grade Celsius.




GHID - AGENDA ZILEI
PROGNOZE METEO – Iarna lui 2012 va incepe din luna octombrie
11:52:27 14 ianuarie 2012  | autor:  Gabriela Kuhajda

Foto Ninge (c) aradeanca.blogspot.comO toamna frumoasa si calda prognozeaza meteorologii pentru 2012, an ce se anunta a fi insa unul dintre cei mai secetosi din ultima perioada. Nici fenomenele meteorologice extreme, precum vijeliile, nu vor ocoli Maramuresul. In plus, daca in anul ce tocmai a trecut zapada a inceput sa cada abia in luna decembrie, estimarile de inceput de an arata ca ninsoarea isi va face aparitia mult mai devreme in 2012.

Primele luni ale lui 2012 vor aduce precipitatii putine in judetul Maramures. Desi vremea va ramane instabila in ianuarie si februarie, ploile si ninsorile vor fi reduse cantitativ. Situatia se va schimba insa din luna martie.

„Luna martie va fi cea care intr-un fel va aduce un echilibru in cantitatea de precipitatii, pentru ca vor fi ploi, lapovite si ninsori. Ramane acea instabilitate si pentru luna aprilie, iar in primele decade ale lunii mai vor fi temperaturi destul de scazute, chiar pana la punctul de inghet”, a explicat meteorologul Eva Hindli.

Vara lui 2012 va veni cu fenomene meteorologice extreme. Vor fi temperaturi foarte ridicate, dar si de furtuni cu cantitati de precipitatii foarte mari, descarcari electrice si vijelii. Toamna va fi blanda, cu vreme calda, insa pentru scurt timp, pentru ca meteorologii prognozeaza ca prima zapada va cadea in luna octombrie.

„Toamna anului 2012 va fi frumoasa si calda, dar in octombrie vom avea deja o schimbare foarte interesanta, vor aparea primii fulgi de zapada. Daca in anul 2011 nu am avut parte de zapada decat tarziu, in luna decembrie, in 2012 zapada isi va face aparitia inca din luna octombrie”, a spus meteorologul Eva Hindli.

Meteorologii au explicat ca incalzirea globala a facut ca volumul de precipitatii sa scada la jumatate in ultimii ani, in Maramures.

Foto: Ninge (c) aradeanca.blogspot.com

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


asa

1

Publicat la: 14 ianuarie 2012 ora: 23:10:05 de catre: eva
minciuna de unde se stie cum va fi vremea in octobrie

2

Publicat la: 15 ianuarie 2012 ora: 11:43:19 de catre: gigi
De acord , total aiurea .

3

Publicat la: 15 ianuarie 2012 ora: 11:47:57 de catre: r go
si eu cred ca e minciuna nu au de unde stii

4

Publicat la: 26 februarie 2012 ora: 22:26:06 de catre: sebi
poate au dreptate

5

Publicat la: 28 februarie 2012 ora: 08:45:34 de catre: Vasile
"Desi vremea va ramane instabila in ianuarie si februarie, ploile si ninsorile vor fi reduse cantitativ". Am citat din articol. Ce a fost am vazut. Si e vorba de o prognoza pentru perioada imediat urmatoare. Cum pot nimeri prognoza meteo pe timp lung daca niciodata nu o nimeresc nici macar pe o perioada de 1-2 luni? Cum va fi vremea, asta numai Dumnezeu stie. Ne-am obisnuit ca in toate sa-i negam rolul lui Dumnezeu din viata noastra si din toate aspectele vietii, noi le stim petoate, iar daca nu o nimerim ii dam cu "fenomene extreme", in loc sa-i redam lui Dumnezeu locul cuvenit. Deci, in octombrie va fi vremea asa cum va da Bunul Dumnezeu, sa-I dam cinste si slava si sa-L rugam sa ne dea vreme buna pentru toate.

6

Publicat la: 4 iulie 2012 ora: 16:11:20 de catre: florin busuioc
2013 va avea o iarna foarte friguroasa cu temperaruri de la -18 grade pana la o maxima de - 7 grade. iarna lui 2013 va aduce vanturi extrem de puternice. inorarile vor fi extrem de consistente cu niste nori foarte negri iar precipitatiile for fi lipsite. va fi un ger uscat. in toata iarna lui 2013 va fi cod rosu vant foarte puternic si de inorari foarte consistente. in primavara anului 2013 vor fi temperaturi de la 7 grade pana la o maxima de 17 grade . cerul va fi mai mult inorat iar ploile vor face ravagii in tara. in primavara anului 2013 va fi cod rosu de inundatii. in vara anului 2013 vor fi tenperaturi de la 29 de grade pana la o maxima de 41 de grade. cerul va fi mai mult senin. ploile vor fi rare si de scurta durata. in vara anului 2013 va fi cod rosu de canicula. in toamna anului 2013 vor fi niste temperaturi de la 15 grade pana la o maxima de 27 de grade. inorarile vor fi consistente iar ploile vor cadea doar in octombrie si noiembrie.in septembrie cu inorari consistente dar fara ploi. in septembrie va fi cod rosu de seceta iar in octombrie si noiembrie cod rosu de inundatii.

7

Publicat la: 11 iulie 2012 ora: 14:39:11 de catre: maria
anainte nu se mai stia nimic ce aducea ziua noaptea veadea omul cu ochii lui acum tot omul e curios sa stie si cand va manca cand se va (...)(moderat) ati annebunit cu internetu vostru

8

Publicat la: 29 iulie 2012 ora: 17:45:11 de catre: george
vom avea o iarna foarte grea zic pentru ca deobicei cum este vara foarte cald asa sunt sanse ca si iarna sa fie foarte frig si sa ninga dar mai putin.eu zic ca va inceepe sa ninga pe la inceputul luni ianurie 2013 cand o sa fie si foarte frig...

9

Publicat la: 1 august 2012 ora: 20:49:53 de catre: stefania
buna ziua, vreau sa stiu, daca se poate, cum va fi vremea pe 5 octombrie 2013? Multumesc

10

Publicat la: 2 august 2012 ora: 20:47:18 de catre: NYC
Salut tuturor, e normal ca lumea sa fie interesata de starea vremii pentru ca sa schimbat clima si totul e anormal dar nici cei de la ANM nu au de unde sa stie exact, abia o potrivesc cate odata pe acele 3 zile dar pentru 6 luni. Adevarul e ca iarna nu mai vine ca pe vremuri din octombrie, acum vine din ianuarie pana-a aprilie iar primavara nici nu mai avem pentru ca vin caldurile. Oricum din ceea ce se intampla numai omul e de vina si trebuie sa acceptam realitatea, bafta tuturor si o iarna cat mai normala

11

Publicat la: 7 august 2012 ora: 11:33:41 de catre: Mariana
Bine v-am gasit! Va rog din suflet:cum va fi vremea in 6 oct.2o12 in municipiul Satu Mare!Multumesc mult ! toate bune acolo la dvs. & si sa auzim numai de bine!

12

Publicat la: 16 august 2012 ora: 11:26:05 de catre: mamalica
imi fac probleme de pe acum cum va fi iara de lunga si grea ca sa ne aprovizionam de lemne ca iarna trecuta a fost grea
sW

13

Publicat la: 27 august 2012 ora: 15:37:02 de catre: Daniy
Iarna lui 2013 va fi asemanatoare cu cea de anul trecut ;) asa ca nu va faceti griji .. :)

14

Publicat la: 10 septembrie 2012 ora: 14:19:54 de catre: andreiaconstatinescu
uite.....in 6oct ii ziua mea si am curte si vreau sami tin ziua in gradina su am vrut sa stiu daca imi da temperatura in 6 oct!!!!!! si no.............vreau sa fie frumos in 6 oct :(((((((((((((((((((((((((99 ca sa pot sa-mi tin ziua in gradinaa:((((((((((999 pa byyy multumesc !!!!!!!1a si inca ceva .....nu-mi scriu nemele ha!!!!

15

Publicat la: 15 septembrie 2012 ora: 19:05:57 de catre: daniel
numai dumnezeu stie

16

Publicat la: 16 septembrie 2012 ora: 22:12:56 de catre: PATRATANU GEORGE ALIN
HMM CUM ADICA NINSOARE IN OCTOMBRIE 2012 IN TARA?MA-S MIRA DAR NU CRED!

17

Publicat la: 19 septembrie 2012 ora: 11:29:02 de catre: Lupu Elena
Nu catalogati ca minciuna venirea zapezii mai devreme. Asta arata ignoranta crunta in primul rind, iar in al doilea rind am urmarit aproape zilnic prorognoza mateo pentru iarna 2011-2012 stric pentru Bucuresti incepand cu luna decembrie cind nu s-aprognozat si nici nu a fost zapada, la fel s-a prognozat si pentru ianuarie si chiar ati uitat ce a fost in Bucuresti si in toata tara?. Catalogarie sunt negindite deoarece orice prognoza pe termen lung are la baza calcule probabilistice.

18

Publicat la: 2 octombrie 2012 ora: 17:30:05 de catre: florin busuioc
2013 va avea o iarna foarte friguroasa cu temperaruri de la -18 grade pana la o maxima de - 7 grade. iarna lui 2013 va aduce vanturi extrem de puternice. inorarile vor fi extrem de consistente cu niste nori foarte negri iar precipitatiile for fi lipsite. va fi un ger uscat. in toata iarna lui 2013 va fi cod rosu vant foarte puternic si de inorari foarte consistente. in primavara anului 2013 vor fi temperaturi de la 7 grade pana la o maxima de 17 grade . cerul va fi mai mult inorat iar ploile vor face ravagii in tara. in primavara anului 2013 va fi cod rosu de inundatii. in vara anului 2013 vor fi tenperaturi de la 29 de grade pana la o maxima de 41 de grade. cerul va fi mai mult senin. ploile vor fi rare si de scurta durata. in vara anului 2013 va fi cod rosu de canicula. in toamna anului 2013 vor fi niste temperaturi de la 15 grade pana la o maxima de 27 de grade. inorarile vor fi consistente iar ploile vor cadea doar in octombrie si noiembrie.in septembrie cu inorari consistente dar fara ploi. in septembrie va fi cod rosu de seceta iar in octombrie si noiembrie cod rosu de inundatii.

19

Publicat la: 2 octombrie 2012 ora: 22:07:18 de catre: alexandra
eu cred ca va ninge eu am o carte super veche in care scrie k in octombrie va ninge cam de pe 15 sau 20 octombrie va ninge deci ramane de vazut sper sa nu fie asa k am un eveniment

20

Publicat la: 3 octombrie 2012 ora: 14:04:27 de catre: vifor
pe 21 12 2012 va veni iarna peste Tara Romaneasca. Precipitatiile vor fi abundente incat se va institui cod rosu de urgenta in majoritatea tarii..precipitatiile vor fi insotite si de rafale de vand puternic...Autoritatile vor anunta din timp cu cel putin o saptamana inainte despre ce ne asteapta pentru a avea timp sa ne facem provizii de mancare si apa (tot valul de fenomene meteo nefavorabile vor inceta brusc pe 01 01 2013 si ne vom bucura de razele soarelui)

21

Publicat la: 10 octombrie 2012 ora: 20:57:19 de catre: sandu
ete ca asa cam este....a fost o toamna foarte calda, an secetos, si acum in octombrie brusc s'a racit si se vorbeste la meteo ca pe la munte tot o sa inceapa sa fulguie :)))

22

Publicat la: 13 octombrie 2012 ora: 01:21:30 de catre: ion
pe mine nu ma intereseaza precipitatii sau alte astea....io vreau sa stiu aproximativ cand o sa ninga....inainte de craciun sau dupa craciun.... lasati-ma cu seceta si cu precipitatii.....spuneti clar si raspicat

23

Publicat la: 18 octombrie 2012 ora: 13:08:28 de catre: KIKI
cand incepe iarna 2012-2013 ? este important de stiut pentru toata lumea .... va rog sa raspundeti .

24

Publicat la: 21 octombrie 2012 ora: 11:40:09 de catre: adelin
nimeni nu poate sti numai dumnezeu.
ee

25

Publicat la: 27 octombrie 2012 ora: 20:34:15 de catre: the gimi
trece luna si ninsorile nu au venit deci mai invata sa minti

26

Publicat la: 28 octombrie 2012 ora: 07:54:31 de catre: dani
cand va ninge in pitesti??? vreau sa ninga cat mai repede!!!pana diseara ai timp sa-mi spui!daca imi spui iti dau un cont pe farmerama! Merci!

27

Publicat la: 15 noiembrie 2012 ora: 15:12:35 de catre: lavi
ei na, este noiembrie si sunt temperaturi de 12-13 grade. unde e zapada?

28

Publicat la: 16 noiembrie 2012 ora: 18:19:56 de catre: eliza
adevarat unde e zapada din noiembrie 2012 in buc sau pentru buc nu era propusa?sincer nimeni nu stie putere lui dumnezeu merg si ei la ghici cu vremea precum ghicitoarele

29

Publicat la: 19 noiembrie 2012 ora: 12:17:00 de catre: marius
Cred ca astia de fac aceste afirmatii despre cum va fi vremea, sunt mascarici si habar n-au despre ce vorbesc. te uiti la Meteo sa afli vesti despre vremea de maine, ei zic ca va fi soare, dar de fapt constati a doua zi ca ploua, dar ei paralelii iti dau prognoza pe 2 luni inainte, deci? sunt vai mama lor si castiga de pe urma prostiei lor sau a altora care-i pune sa faca asta

30

Publicat la: 27 noiembrie 2012 ora: 21:14:14 de catre: kostyk
si fel di ninsoare in noiembrie

31

Publicat la: 28 noiembrie 2012 ora: 23:54:56 de catre: ana
mai bine a-ti tacea cu stiinta cu tot vai de capul vostru

32

Publicat la: 29 noiembrie 2012 ora: 09:32:07 de catre: biancorossi
donsoara eva a dat-o pe langa.. poate nimereste la anul. sau poate se apuca sa faca ceva util pentru societate.

33

Publicat la: 30 noiembrie 2012 ora: 13:19:32 de catre: aroow
Doamna Eva Hindli ai cam dat-o in bara si anul acesta, dar nui nimic urmeaza 2013.

34

Publicat la: 7 decembrie 2012 ora: 19:39:10 de catre: ovidiu
vreau sa ninga acum in bucuresti

35