Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


27.08.2014 13:03:24
Euro - 4,3941 lei

Dolar SUA - 3,3324 lei

Lira - 5,5240 lei

Aur (gr.) - 137,7363 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO

28 august 
Max: 16/ 21 grade Celsius
Min:    4/ 8 grade Celsius
 

Ziua de maine aduce vreme in general frumoasa peste tot in Maramures. Prognozele spun ca va fi soare, dar ca din cand in cand pot sa apara si cativa nori care vor fi insa trecatori. In ce priveste temperaturile, acestea raman comparabile cu cele din ziua precedenta, astfel ca la pranz mercurul termometrelor va arata 21 de grade in Baia Mare si Sighetu Marmatiei, 20 de grade se vor inregistra la Seini si Targu Lapus, vor fi 17 grade in Borsa si numai 16 grade Celsius la Cavnic.

Baia MareIn Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa si ceva mai calda decat cea din ultimele zile. Cerul va fi partial insorit, vantul va sufla slab, iar ploile lipsesc din prognoza. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 26 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 13 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: Vreme frumoasa spun meteorologii ca va fi in urmatoarele doua zile si la Sighetu Marmatiei. Cerul va fi va fi partial insorit, iar vantul va sufla slab. Temperaturile cresc si in acesta zona, astfel ca la pranz termometrele vor arata cel mult 26 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 11 grade Celsius.

Borsa: Si la Borsa vremea va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca va iesi soarele, dar ca vor fi si perioade in care apar norii, insa acestia vor fi trecatori. Temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 21 grade Celsius, in timp ce noaptea se vor inregistra minime de cel mult 6 grade Celsius. 

Cavnic: In urmatoarele doua zile la Cavnic este asteptata vreme in general frumoasa. Prognozele spun ca cerul va fi partial senin, iar vantul va sufla in general slab. Maximele termice cresc usor fata de zilele precedente si pot ajunge pana la 20 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre poate arata cel mult 10 grade Celsius.

Targu Lapus: Va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile si la Targu Lapus. Meteorologii arata ca va fi soare dar ca vor fi si perioade in care norii vor brazda cerul. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor creste fata de cele din ultimele zile. La pranz se vor inregistra cel mult 24 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele pot ajunge pana la 11 grade Celsius.

Seini
:
Vreme in general frumoasa spun meteorologii ca va fi si la Seini, in urmatoarele doua zile. Acestia arata ca locuitorii din zona vor avea parte de cer partial insorit si vant slab. Si in acesta zona maximele termice cresc usor, astfel ca pot ajunge pana la valoarea de 24 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre nu va depasi 10 grade Celsius.




GHID - AGENDA ZILEI
PROGNOZE METEO – Iarna lui 2012 va incepe din luna octombrie
11:52:27 14 ianuarie 2012  | autor:  Gabriela Kuhajda

Foto Ninge (c) aradeanca.blogspot.comO toamna frumoasa si calda prognozeaza meteorologii pentru 2012, an ce se anunta a fi insa unul dintre cei mai secetosi din ultima perioada. Nici fenomenele meteorologice extreme, precum vijeliile, nu vor ocoli Maramuresul. In plus, daca in anul ce tocmai a trecut zapada a inceput sa cada abia in luna decembrie, estimarile de inceput de an arata ca ninsoarea isi va face aparitia mult mai devreme in 2012.

Primele luni ale lui 2012 vor aduce precipitatii putine in judetul Maramures. Desi vremea va ramane instabila in ianuarie si februarie, ploile si ninsorile vor fi reduse cantitativ. Situatia se va schimba insa din luna martie.

„Luna martie va fi cea care intr-un fel va aduce un echilibru in cantitatea de precipitatii, pentru ca vor fi ploi, lapovite si ninsori. Ramane acea instabilitate si pentru luna aprilie, iar in primele decade ale lunii mai vor fi temperaturi destul de scazute, chiar pana la punctul de inghet”, a explicat meteorologul Eva Hindli.

Vara lui 2012 va veni cu fenomene meteorologice extreme. Vor fi temperaturi foarte ridicate, dar si de furtuni cu cantitati de precipitatii foarte mari, descarcari electrice si vijelii. Toamna va fi blanda, cu vreme calda, insa pentru scurt timp, pentru ca meteorologii prognozeaza ca prima zapada va cadea in luna octombrie.

„Toamna anului 2012 va fi frumoasa si calda, dar in octombrie vom avea deja o schimbare foarte interesanta, vor aparea primii fulgi de zapada. Daca in anul 2011 nu am avut parte de zapada decat tarziu, in luna decembrie, in 2012 zapada isi va face aparitia inca din luna octombrie”, a spus meteorologul Eva Hindli.

Meteorologii au explicat ca incalzirea globala a facut ca volumul de precipitatii sa scada la jumatate in ultimii ani, in Maramures.

Foto: Ninge (c) aradeanca.blogspot.com

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


asa

1

Publicat la: 14 ianuarie 2012 ora: 23:10:05 de catre: eva
minciuna de unde se stie cum va fi vremea in octobrie

2

Publicat la: 15 ianuarie 2012 ora: 11:43:19 de catre: gigi
De acord , total aiurea .

3

Publicat la: 15 ianuarie 2012 ora: 11:47:57 de catre: r go
si eu cred ca e minciuna nu au de unde stii

4

Publicat la: 26 februarie 2012 ora: 22:26:06 de catre: sebi
poate au dreptate

5

Publicat la: 28 februarie 2012 ora: 08:45:34 de catre: Vasile
"Desi vremea va ramane instabila in ianuarie si februarie, ploile si ninsorile vor fi reduse cantitativ". Am citat din articol. Ce a fost am vazut. Si e vorba de o prognoza pentru perioada imediat urmatoare. Cum pot nimeri prognoza meteo pe timp lung daca niciodata nu o nimeresc nici macar pe o perioada de 1-2 luni? Cum va fi vremea, asta numai Dumnezeu stie. Ne-am obisnuit ca in toate sa-i negam rolul lui Dumnezeu din viata noastra si din toate aspectele vietii, noi le stim petoate, iar daca nu o nimerim ii dam cu "fenomene extreme", in loc sa-i redam lui Dumnezeu locul cuvenit. Deci, in octombrie va fi vremea asa cum va da Bunul Dumnezeu, sa-I dam cinste si slava si sa-L rugam sa ne dea vreme buna pentru toate.

6

Publicat la: 4 iulie 2012 ora: 16:11:20 de catre: florin busuioc
2013 va avea o iarna foarte friguroasa cu temperaruri de la -18 grade pana la o maxima de - 7 grade. iarna lui 2013 va aduce vanturi extrem de puternice. inorarile vor fi extrem de consistente cu niste nori foarte negri iar precipitatiile for fi lipsite. va fi un ger uscat. in toata iarna lui 2013 va fi cod rosu vant foarte puternic si de inorari foarte consistente. in primavara anului 2013 vor fi temperaturi de la 7 grade pana la o maxima de 17 grade . cerul va fi mai mult inorat iar ploile vor face ravagii in tara. in primavara anului 2013 va fi cod rosu de inundatii. in vara anului 2013 vor fi tenperaturi de la 29 de grade pana la o maxima de 41 de grade. cerul va fi mai mult senin. ploile vor fi rare si de scurta durata. in vara anului 2013 va fi cod rosu de canicula. in toamna anului 2013 vor fi niste temperaturi de la 15 grade pana la o maxima de 27 de grade. inorarile vor fi consistente iar ploile vor cadea doar in octombrie si noiembrie.in septembrie cu inorari consistente dar fara ploi. in septembrie va fi cod rosu de seceta iar in octombrie si noiembrie cod rosu de inundatii.

7

Publicat la: 11 iulie 2012 ora: 14:39:11 de catre: maria
anainte nu se mai stia nimic ce aducea ziua noaptea veadea omul cu ochii lui acum tot omul e curios sa stie si cand va manca cand se va (...)(moderat) ati annebunit cu internetu vostru

8

Publicat la: 29 iulie 2012 ora: 17:45:11 de catre: george
vom avea o iarna foarte grea zic pentru ca deobicei cum este vara foarte cald asa sunt sanse ca si iarna sa fie foarte frig si sa ninga dar mai putin.eu zic ca va inceepe sa ninga pe la inceputul luni ianurie 2013 cand o sa fie si foarte frig...

9

Publicat la: 1 august 2012 ora: 20:49:53 de catre: stefania
buna ziua, vreau sa stiu, daca se poate, cum va fi vremea pe 5 octombrie 2013? Multumesc

10

Publicat la: 2 august 2012 ora: 20:47:18 de catre: NYC
Salut tuturor, e normal ca lumea sa fie interesata de starea vremii pentru ca sa schimbat clima si totul e anormal dar nici cei de la ANM nu au de unde sa stie exact, abia o potrivesc cate odata pe acele 3 zile dar pentru 6 luni. Adevarul e ca iarna nu mai vine ca pe vremuri din octombrie, acum vine din ianuarie pana-a aprilie iar primavara nici nu mai avem pentru ca vin caldurile. Oricum din ceea ce se intampla numai omul e de vina si trebuie sa acceptam realitatea, bafta tuturor si o iarna cat mai normala

11

Publicat la: 7 august 2012 ora: 11:33:41 de catre: Mariana
Bine v-am gasit! Va rog din suflet:cum va fi vremea in 6 oct.2o12 in municipiul Satu Mare!Multumesc mult ! toate bune acolo la dvs. & si sa auzim numai de bine!

12

Publicat la: 16 august 2012 ora: 11:26:05 de catre: mamalica
imi fac probleme de pe acum cum va fi iara de lunga si grea ca sa ne aprovizionam de lemne ca iarna trecuta a fost grea
sW

13

Publicat la: 27 august 2012 ora: 15:37:02 de catre: Daniy
Iarna lui 2013 va fi asemanatoare cu cea de anul trecut ;) asa ca nu va faceti griji .. :)

14

Publicat la: 10 septembrie 2012 ora: 14:19:54 de catre: andreiaconstatinescu
uite.....in 6oct ii ziua mea si am curte si vreau sami tin ziua in gradina su am vrut sa stiu daca imi da temperatura in 6 oct!!!!!! si no.............vreau sa fie frumos in 6 oct :(((((((((((((((((((((((((99 ca sa pot sa-mi tin ziua in gradinaa:((((((((((999 pa byyy multumesc !!!!!!!1a si inca ceva .....nu-mi scriu nemele ha!!!!

15

Publicat la: 15 septembrie 2012 ora: 19:05:57 de catre: daniel
numai dumnezeu stie

16

Publicat la: 16 septembrie 2012 ora: 22:12:56 de catre: PATRATANU GEORGE ALIN
HMM CUM ADICA NINSOARE IN OCTOMBRIE 2012 IN TARA?MA-S MIRA DAR NU CRED!

17

Publicat la: 19 septembrie 2012 ora: 11:29:02 de catre: Lupu Elena
Nu catalogati ca minciuna venirea zapezii mai devreme. Asta arata ignoranta crunta in primul rind, iar in al doilea rind am urmarit aproape zilnic prorognoza mateo pentru iarna 2011-2012 stric pentru Bucuresti incepand cu luna decembrie cind nu s-aprognozat si nici nu a fost zapada, la fel s-a prognozat si pentru ianuarie si chiar ati uitat ce a fost in Bucuresti si in toata tara?. Catalogarie sunt negindite deoarece orice prognoza pe termen lung are la baza calcule probabilistice.

18

Publicat la: 2 octombrie 2012 ora: 17:30:05 de catre: florin busuioc
2013 va avea o iarna foarte friguroasa cu temperaruri de la -18 grade pana la o maxima de - 7 grade. iarna lui 2013 va aduce vanturi extrem de puternice. inorarile vor fi extrem de consistente cu niste nori foarte negri iar precipitatiile for fi lipsite. va fi un ger uscat. in toata iarna lui 2013 va fi cod rosu vant foarte puternic si de inorari foarte consistente. in primavara anului 2013 vor fi temperaturi de la 7 grade pana la o maxima de 17 grade . cerul va fi mai mult inorat iar ploile vor face ravagii in tara. in primavara anului 2013 va fi cod rosu de inundatii. in vara anului 2013 vor fi tenperaturi de la 29 de grade pana la o maxima de 41 de grade. cerul va fi mai mult senin. ploile vor fi rare si de scurta durata. in vara anului 2013 va fi cod rosu de canicula. in toamna anului 2013 vor fi niste temperaturi de la 15 grade pana la o maxima de 27 de grade. inorarile vor fi consistente iar ploile vor cadea doar in octombrie si noiembrie.in septembrie cu inorari consistente dar fara ploi. in septembrie va fi cod rosu de seceta iar in octombrie si noiembrie cod rosu de inundatii.

19

Publicat la: 2 octombrie 2012 ora: 22:07:18 de catre: alexandra
eu cred ca va ninge eu am o carte super veche in care scrie k in octombrie va ninge cam de pe 15 sau 20 octombrie va ninge deci ramane de vazut sper sa nu fie asa k am un eveniment

20

Publicat la: 3 octombrie 2012 ora: 14:04:27 de catre: vifor
pe 21 12 2012 va veni iarna peste Tara Romaneasca. Precipitatiile vor fi abundente incat se va institui cod rosu de urgenta in majoritatea tarii..precipitatiile vor fi insotite si de rafale de vand puternic...Autoritatile vor anunta din timp cu cel putin o saptamana inainte despre ce ne asteapta pentru a avea timp sa ne facem provizii de mancare si apa (tot valul de fenomene meteo nefavorabile vor inceta brusc pe 01 01 2013 si ne vom bucura de razele soarelui)

21

Publicat la: 10 octombrie 2012 ora: 20:57:19 de catre: sandu
ete ca asa cam este....a fost o toamna foarte calda, an secetos, si acum in octombrie brusc s'a racit si se vorbeste la meteo ca pe la munte tot o sa inceapa sa fulguie :)))

22

Publicat la: 13 octombrie 2012 ora: 01:21:30 de catre: ion
pe mine nu ma intereseaza precipitatii sau alte astea....io vreau sa stiu aproximativ cand o sa ninga....inainte de craciun sau dupa craciun.... lasati-ma cu seceta si cu precipitatii.....spuneti clar si raspicat

23

Publicat la: 18 octombrie 2012 ora: 13:08:28 de catre: KIKI
cand incepe iarna 2012-2013 ? este important de stiut pentru toata lumea .... va rog sa raspundeti .

24

Publicat la: 21 octombrie 2012 ora: 11:40:09 de catre: adelin
nimeni nu poate sti numai dumnezeu.
ee

25

Publicat la: 27 octombrie 2012 ora: 20:34:15 de catre: the gimi
trece luna si ninsorile nu au venit deci mai invata sa minti

26

Publicat la: 28 octombrie 2012 ora: 07:54:31 de catre: dani
cand va ninge in pitesti??? vreau sa ninga cat mai repede!!!pana diseara ai timp sa-mi spui!daca imi spui iti dau un cont pe farmerama! Merci!

27

Publicat la: 15 noiembrie 2012 ora: 15:12:35 de catre: lavi
ei na, este noiembrie si sunt temperaturi de 12-13 grade. unde e zapada?

28

Publicat la: 16 noiembrie 2012 ora: 18:19:56 de catre: eliza
adevarat unde e zapada din noiembrie 2012 in buc sau pentru buc nu era propusa?sincer nimeni nu stie putere lui dumnezeu merg si ei la ghici cu vremea precum ghicitoarele

29

Publicat la: 19 noiembrie 2012 ora: 12:17:00 de catre: marius
Cred ca astia de fac aceste afirmatii despre cum va fi vremea, sunt mascarici si habar n-au despre ce vorbesc. te uiti la Meteo sa afli vesti despre vremea de maine, ei zic ca va fi soare, dar de fapt constati a doua zi ca ploua, dar ei paralelii iti dau prognoza pe 2 luni inainte, deci? sunt vai mama lor si castiga de pe urma prostiei lor sau a altora care-i pune sa faca asta

30

Publicat la: 27 noiembrie 2012 ora: 21:14:14 de catre: kostyk
si fel di ninsoare in noiembrie

31

Publicat la: 28 noiembrie 2012 ora: 23:54:56 de catre: ana
mai bine a-ti tacea cu stiinta cu tot vai de capul vostru

32

Publicat la: 29 noiembrie 2012 ora: 09:32:07 de catre: biancorossi
donsoara eva a dat-o pe langa.. poate nimereste la anul. sau poate se apuca sa faca ceva util pentru societate.

33

Publicat la: 30 noiembrie 2012 ora: 13:19:32 de catre: aroow
Doamna Eva Hindli ai cam dat-o in bara si anul acesta, dar nui nimic urmeaza 2013.

34

Publicat la: 7 decembrie 2012 ora: 19:39:10 de catre: ovidiu
vreau sa ninga acum in bucuresti

35