Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


27.08.2014 13:03:24
Euro - 4,3941 lei

Dolar SUA - 3,3324 lei

Lira - 5,5240 lei

Aur (gr.) - 137,7363 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO

28 august 
Max: 16/ 21 grade Celsius
Min:    4/ 8 grade Celsius
 

Ziua de maine aduce vreme in general frumoasa peste tot in Maramures. Prognozele spun ca va fi soare, dar ca din cand in cand pot sa apara si cativa nori care vor fi insa trecatori. In ce priveste temperaturile, acestea raman comparabile cu cele din ziua precedenta, astfel ca la pranz mercurul termometrelor va arata 21 de grade in Baia Mare si Sighetu Marmatiei, 20 de grade se vor inregistra la Seini si Targu Lapus, vor fi 17 grade in Borsa si numai 16 grade Celsius la Cavnic.

Baia MareIn Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa si ceva mai calda decat cea din ultimele zile. Cerul va fi partial insorit, vantul va sufla slab, iar ploile lipsesc din prognoza. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 26 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 13 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: Vreme frumoasa spun meteorologii ca va fi in urmatoarele doua zile si la Sighetu Marmatiei. Cerul va fi va fi partial insorit, iar vantul va sufla slab. Temperaturile cresc si in acesta zona, astfel ca la pranz termometrele vor arata cel mult 26 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 11 grade Celsius.

Borsa: Si la Borsa vremea va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca va iesi soarele, dar ca vor fi si perioade in care apar norii, insa acestia vor fi trecatori. Temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 21 grade Celsius, in timp ce noaptea se vor inregistra minime de cel mult 6 grade Celsius. 

Cavnic: In urmatoarele doua zile la Cavnic este asteptata vreme in general frumoasa. Prognozele spun ca cerul va fi partial senin, iar vantul va sufla in general slab. Maximele termice cresc usor fata de zilele precedente si pot ajunge pana la 20 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre poate arata cel mult 10 grade Celsius.

Targu Lapus: Va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile si la Targu Lapus. Meteorologii arata ca va fi soare dar ca vor fi si perioade in care norii vor brazda cerul. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor creste fata de cele din ultimele zile. La pranz se vor inregistra cel mult 24 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele pot ajunge pana la 11 grade Celsius.

Seini
:
Vreme in general frumoasa spun meteorologii ca va fi si la Seini, in urmatoarele doua zile. Acestia arata ca locuitorii din zona vor avea parte de cer partial insorit si vant slab. Si in acesta zona maximele termice cresc usor, astfel ca pot ajunge pana la valoarea de 24 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre nu va depasi 10 grade Celsius.




112
DECIZIE – Medicul baimarean Cristina Truica, cercetat in libertate, sub control judiciar
10:49:51 5 aprilie 2014  | autor:  Emm

CatuseMedicul Cristina Truica, retinuta de procurorii DIICOT in dosarul privind tranzactiile ilicite cu medicamente, a fost pusa in libertate si se afla sub control judiciar. Cristina Truica nu a fost prezentata instantei cu propunere de arestare preventiva, procurorul de caz considerand ca medicul nu are intentia de a se sustrage urmaririi penale.

Cristina Truica, seful Sectiei de Hematologie din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta „Dr. Constantin Opris" din Baia Mare, a fost retinuta timp de 24 de ore, fiind suspectata ca face parte dintr-o retea care facea tranzactii ilicite cu medicamente.

Reteaua a fost destructurata in31 martie, cand politistii de combatere a criminalitatii organizate din Maramures, Cluj-Napoca, Targu Mures, Oradea si Ilfov si procurorii D.I.I.C.O.T – Biroul Teritorial Maramures au efectuat 29 de perchezitii la locuintele membrilor unei grupari infractionale, specializate in infractiuni de inselaciune, frauda informatica, fals in inscrisuri sub semnatura privata, fals informatic, evaziune fiscala si spalare de bani. In urma perchezitiilor au fost depistate medicamente fara documente legale de provenienta, precum si importante sume de bani.

Cei 14 membri ai gruparii, in calitate de administratori ai unor societati comerciale cu obiect de activitate in domeniul farmaceutic, precum si cadre medicale, s-ar fi constituit intr-un grup infractional organizat avand drept scop efectuarea de tranzactii comerciale ilicite, in vederea prejudicierii bugetului de stat al Casei Nationale a Asigurarilor de Sanatate, folosind firme interpuse care in realitate nu exista si nu desfasoara activitate comerciala.

Printre persoanele ridicate si duse la audieri au fost si cinci medici din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta din Baia Mare.



Citeste si:

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 5 aprilie 2014 ora: 12:39:11 de catre: Vasile M.
Transmit pe acesta cale sincere condoleante Doamnei dr.Truica pentru pierderea neasteptata,azi noapte,a tatalui domniei sale.Pentru mine Doamna dr.Truica a fost,este si va ramane un om extraordinar si un profesionist desavarsit.

2

Publicat la: 5 aprilie 2014 ora: 22:20:30 de catre: Maricica
Eh,se moare si la parinti de doctori barem asa vede si truica cum e sa-ti moara parintele!Mai invata si ea si lectia asta nu numai pacientii!

3

Publicat la: 5 aprilie 2014 ora: 22:54:51 de catre: Gogaie
Din ce cauza a murit? Precis Truica i-a ciordit medicamentele sa le vanda pe piata neagra. Cand ai hotia-n sange, nu te mai poti abtine, n-ai mama, n-ai tata....

4

Publicat la: 6 aprilie 2014 ora: 00:30:07 de catre: adi
De ani de zile aceasta doctorita nesimtita ia spaga de la pacienti, daca nu-i dai bani te lasa sa mori. RUSINE TRUICA CRISTINA, ESTI O MARE NESIMTITA!
emm

5

Publicat la: 6 aprilie 2014 ora: 07:54:15 de catre: zah julien
unele comment-uri ar trebui cenzurate. bolnavul de la com 3 e un exemplu de retardat. RIP

6

Publicat la: 6 aprilie 2014 ora: 08:22:58 de catre: Laura
Condoleante, doamna doctor! Sper, totusi, ca nu cititi comentariile de aici. Nu va cunosc, dar ma impresioneaza drama prin care treceti, sa iesiti cu bine din ea!

7

Publicat la: 6 aprilie 2014 ora: 08:47:14 de catre: ion
dumnezeu le ofera acum o lectie , sa isi puna si medicii intrebarea cati parinti au murit cu zile si nebagati in seama de ei ? asta este adevarul trist dar adevarat

8

Publicat la: 6 aprilie 2014 ora: 09:00:57 de catre: alupigus
da mai gogaie,ai dreptate cu hotia cand o ai in sange,este exact ca si la tine,numai ca tu ai prostia si cretinismul in sange.

9

Publicat la: 6 aprilie 2014 ora: 14:39:12 de catre: lex
Stim precis cine esti,Adi. Esti cel mai mare nesimtit din spital.Justitia divina si-a spus cuvantul.Restul este doar chestie de timp. Condoleante Cristina!

10

Publicat la: 7 aprilie 2014 ora: 08:04:46 de catre: logic
sincer i-mi pare foarte rau de d-na truica,cred ca poate este singura care nu merita acest rau ,sunt sigur ca i s-a fabricat acest lucru,este un medic foarte bun si sigur este o miciuna ca ea a facut aceste lucruri dar sunt sigur ca exista o justitie divina care are grija de oamenii buni ,corecti,cinstiti

11

Publicat la: 7 aprilie 2014 ora: 08:32:40 de catre: bogdan
Toti cei care vb urat,probabil ca n-o cunosc deloc..un medic de top si o femeie cu suflet mare...

12

Publicat la: 7 aprilie 2014 ora: 16:01:02 de catre: lex
Daca e sa vorbim despre doctori infractori topul este familia pop calin (cu litere mici).Pseudocardiologuil si Regina Insulinei.ALO DNA ia vedeti ce se intampla cu Programul national de Diabet.De c s-au triplat diabeticii in Maramures? Voi reveni.

13

Publicat la: 8 aprilie 2014 ora: 09:13:58 de catre: australopitecul
mai... ca multe mai stii...ce ai tu cu Regina Insulinei?? hai ca-i femeie faina... :-)) las-o in pace pe Lavi ca s-a cumintit si sta in banca ei..:-))

14

Publicat la: 8 aprilie 2014 ora: 09:39:27 de catre: Simona
RUSINE celor care trimit tot felu de comentari inseamna ca nu au fost bolnavi si nu au avut de-a face cu doctori ,noi cei bolnavi spunem cu mana pe inima ca acest doctor special Truica Cristina chiar salveaza vieti si ajuta mamele sa aduca vieti ,nu inchide usa in nas bolnavilor ci din potriva face tot posibilul si imposibilul ca acestia sa traiasca .

15

Publicat la: 8 aprilie 2014 ora: 12:48:40 de catre: Dana
Astia nu se pot numi medici pentru ca in primu rand nu sunt oameni. Si nu pot sa cred decat ca cei care posteaza pro sunt postacii lor, ca altfel nu imi explic. Eu personal nu am intalnit oameni care sa aiba cuvinte de lauda la adresa vreunui medic vestit de la Spitalul din Baia Mare. Toti stiu un singur lucru spaga si cabinet particular atat. Cat despre familia Pop, cand domnul Pop s-a imbolnavit brusc s-au gasit si atunci postaci care sa il deplanga pe bietul cardiolog..... Pariez ca intr-o zi daca si Regina Insulinei da de bai se vor gasi postaci care sa spuna cat de omenoasa era regina. ...postaci cu venituri de 200-300 de euro pe luna care au cotizat la consolidarea familionului Pop. Vedeti declaratia de avere pe site-ul spitalui daca cumva aveti dubii cu privire la veniturile Pop -ilor.

16

Publicat la: 8 aprilie 2014 ora: 13:20:57 de catre: damian
Hai mai Dana, nu te mai consuma atata ca îți faci rău de tot. Merge cu un Colebil si un Triferment in caz că veninul persista. E chiar pacat sa te consumi la varsta ta cu atata mânie proletară. Sa nu mori cumva de grija altora! Si daca ti se face cumva rău, nu prea are cine sa te trateze in orasul asta. Tu ai spus-o!

17

Publicat la: 8 aprilie 2014 ora: 13:51:40 de catre: 666
Damian mama, tot cu pistolul la brau esti? :))

18

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 08:23:58 de catre: pitecantropul
daca o potlogarie (dovedita in instanta) este facuta de un excelent profesionist in domeniul sau, asta il absolva de orice vina??? daca cineva este deosebit de bine pregatit in domeniul sau, cu notorietate in comunitate, are dreptul de a face potlogarii (repet, dovedite) fara sa se supuna legii?? a fi chemat si a merge la DNA sau DIICOT trebuie sa fie in fisa postului tuturor celor care lucreaza la stat... asta e... si pot merge fie linistiti fie nelinistiti... depinde de ce au facut sau n-au facut...

19

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 09:33:01 de catre: Dana
Da, stimate Damian, de la colebil si triferment i se trage poporului roman.....toata viata si-a refulat ca si tine orice urma de demnitate si a spus las ca merge si asa....ce sa faci...asta este. Datorita oamenilor de genu asta suntem unde suntem, adica la coada Europei. Pentru ca noua nu ne pasa....luam colebil, luam triferment si trece pe moment si apoi ajungem un popor de momai care voteaza daca primeste galeti, mici, sarmale si alte chestii. PS: avand in vedere ca esti medic, ma asteptam la alte denumiri comerciale decat Colebil si Triferment ca eu nu am greturi dupa cum se vede. Sau cumva pentru astea esti acuma targetat ? ....astea sunt cotoarele care se numara acuma...si te ai gandit sa faci putina reclama ?

20

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 10:07:43 de catre: Dana
Mai vreu sa iti spun stimate Damian ca ceea ce am facut eu aici nu se cheama ca "nu pot de grija altora" ci se cheama ca nu pot de grija mea si a celor care platesc asigurarari de sanatate si ai caror bani ajung in buzunarele largii ale halatului de medic intr-un mod necuvenit...si care atunci cand ajung in policlinica sunt chemati la cabinetul particular. Iar faptul ca sunt revoltata nu denota ca am venin......ci fatul ca am constiinta...ceea ce la tine se pare ca lipseste.

21

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 10:54:19 de catre: Dana
Mai vreu sa iti spun stimate Damian ca ceea ce am facut eu aici nu se cheama ca "nu pot de grija altora" ci se cheama ca nu pot de grija mea si a celor care platesc asigurarari de sanatate si ai caror bani ajung in buzunarele largii ale halatului de medic intr-un mod necuvenit...si care atunci cand ajung in policlinica sunt chemati la cabinetul particular. Iar faptul ca sunt revoltata nu denota ca am venin......ci fatul ca am constiinta...ceea ce la tine se pare ca lipseste.

22

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 11:21:22 de catre: mustelatus
norocu cu cei de la UE ca ne mai pun sa ne facem curatenie in propria ograda...

23

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 14:10:45 de catre: damian
Legat de constiinta unora sau altora, hai sa o lasam mai moale. Sunt convins ca detii adevarul absolut atunci cand aduci acuze pe forumuri impotriva unor oameni. Constiinta mea imi spune ca trebuie sa respect legea, iar daca nu o respect cei care sunt in masura sa decida daca am actionat corect sau incorect ar trebui sa o faca. Ca se misca lucrurile si in acest domeniu este o realitate si e corect. Nu lucrez in sistem, nu sunt medic, sunt doar un privitor, uneori, a capacitatilor creative a cetatenilor din urbea noastra si care emit judecati de valoare (mai ales acuze, foarte rar multumiri). Ca am prieteni in sistem, asta e la fel de adevarat. Si daca nu ai gasit pe nimeni cu cuvinte de lauda impotriva macar a 1% din medicii din Baia Mare, asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu tine. Ca si tu lucrezi in sistem, te tradezi cu limbajul adaptat referitor la targete, cotoare, s.a.m.d. Nu la medici e rezolvarea problemelor din realitatea romaneasca. Ei sunt lasati de stat sa se descurce, asa cum multe firme evazioniste, neprinse, se descurca, asa cum si sistemul de invatamant se descurca pe seama contribuabilului de rand incasand individual sume pe diferite servicii extrascolare. Aici ar trebui sa reflectam impreuna, Dana, daca te lauzi ca ai constiinta. Exprima o revolta, asa cum o simt si eu, atunci cand prim-ministrul unei tari sustine cauza delicventilor pentru ca fac parte din acelasi partid, acuzand sistemul din care care s-a ridicat profesional. Asta cred ca e cel mai grav.

24

Publicat la: 9 aprilie 2014 ora: 15:13:24 de catre: Dana
Eu nu lucrez in sistem insa cunosc foarte bine sistemul si masinariile lui si am folosit intentionat limbajul ca sa iti dai seama. Si pentru ca nu te cunosc consider ca nu e cazu sa ne mai dam replici aici pe forum...,vreau sa iti spun insa ca Da, dunt de acord cu tine ca in tara asta fiecare e lasat sa se descurce cum poate, sunt total de acord, pentru ca rezultatele se vad in fiecare zi..... Insa nu pot sa trec cu vederea nici cand Ponta isi apara acolitii nici cand anumiti cetateni apara pe cei care eludeaza legea. Nu e cu nimic mai hot unu ca Mazare fata de unu care ia ultimii bani din pensia unei batrane numai pentru ca el nu vrea sa o consulte decat la cabinetul privat, unul care isi insuseste ilegal sume frumusele din bugetul de asigurari la care toti contribuim sau unul care isi face analizele aferente cabinetul privat in spital si apoi cere bani pacientilor pentru ele. Furtul e furt, si trebuie pedepsit. Insa daca noi aparam oameni ca Gica Popescu si medici ca dna. Truica numai pentru ca ei sunt buni profesionisti si de fapt binele pe care l-au facut e mai mare decat raul atunci eu zic ca suntem complici la tot ceea ce se intampla in tara asta in materie de furt. Si nu in ultimul rand iti spun ca am si cativa medici pe care ii respect, care din pacate insa nu sunt din cadrul Spitalului Baia Mare

25

Publicat la: 11 iunie 2014 ora: 12:45:25 de catre: ANCUTA
Pentru mine Doamna dr.Truica a fost,este si va ramane un om extraordinar si un profesionist desavarsit. sincer i-mi pare foarte rau de d-na truica,cred ca poate este singura care nu merita acest rau ,sunt sigur ca i s-a fabricat acest lucru,este un medic foarte bun si sigur este o miciuna ca ea a facut aceste lucruri dar sunt sigur ca exista o justitie divina care are grija de oamenii buni ,corecti,cinstiti
dr

26

Publicat la: 12 iunie 2014 ora: 00:05:43 de catre: nico
Dr.Truica este o adevarata profesionista. Baia Mare are nevoie de medici ca ea.

27

Publicat la: 12 iunie 2014 ora: 11:07:56 de catre: VIOREL
I-mi pare foarte rau de d-na truica,cred ca poate este singura care nu merita acest rau ,sunt sigur ca i s-a fabricat acest lucru,este un medic foarte bun si sigur este o miciuna ca ea a facut aceste lucruri dar sunt sigur ca exista o justitie divina care are grija de oamenii buni ,corecti,cinstiti Dr.Truica este o adevarata profesionista. Baia Mare are nevoie de medici ca ea.

28

Publicat la: 12 iunie 2014 ora: 12:07:25 de catre: Justitiarul
Intrucat continua polemica la adresa acestui "doctor " nu-mi vine sa cred ca mai sunt persoane care o apara, oare daca ar avea un membru de familie bolnav si fara posibilitati materiale de asi urma tratamentul tot asa ar gandi??? Medic de top? ma faceti sa rad, un medic nu se imbogateste pe "spatele bolnavilor ". Am avut "bucuria " de a o cunoaste si am ramas neplacut surprinns de tonul pe care il foloseste atunci cand vorbeste cu pacientii, mai ales cu cei care aveau bilet de trimitere si nu plateau consultatia. In ceea ce il priveste pe domnul Viorel care crede ca i s-a " fabricat" acest lucru doctoritei, poate ne spune unde sa mergem sa ni se "fabrice" si noua cateva zeci de mii de Euro asa cum s-au gasit in cabinetul "doamnei". Dar punctul de vedere al domnului Viorel trebuie sa il respectam. Cred si eu in JUSTITIA DIVINA si sper din tot sufletul ca de acum inainte dna doctor sa aiba ceas de ceas mustrari de constiinta. Afirm cu toata certitudinea ca Baia Mare nu are nevoie de astfel de medici corupti, avari si lipsiti de compasiune.

29

Publicat la: 16 iunie 2014 ora: 20:00:29 de catre: rony
ca madam truica e plina Romania ,,imbraca halatele albe pentru ca asa e usor de umplut buzunarele ...incepand cu asistentii ...rezidentii ,medicii.....prof . universitariri . INCOMPETENTA, INDOLENTA ,,PROSTIE . sa nu creada ca vor trai vesnic ,, le doresc tuturor ce merita.......!!!