Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


18.04.2014 13:06:45
Euro - 4,4607 lei

Dolar SUA - 3,2281 lei

Lira - 5,4148 lei

Aur (gr.) - 134,4481 lei



Foto soare si noriVezi VIDEO

19 aprilie
Max: 14/ 21 grade Celsius
Min:  3/ 8 grade Celsius 


Vreme in general inchisa, cu cer mai mult acoperit va fi maine in judet. Sunt asteptate ploi si burnita ocazionale. Maximele termice ramin comparabile cu cele din zilele precedente, astfel ca la pranz se vor inregistra 21 de grade in Baia Mare si Sighet, 18 de grade vor fi la Seini si Targu Lapus, 15 grade la Cavnic, iar in Borsa vor fi 14 grade Celsius.

Baia Mare:
Se anunta vreme schimbatoare, dar calda pentru urmatoarele doua zile in Baia Mare. Duminica spun meteorologii, ocazional pot sa se inregistreze averse slabe de ploaie, in timp ce luni cerul va fi predominant insorit. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 22 grade, iar noaptea vor fi minime de pana la 9 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: In Sighetu Marmatiei duminica se astepta averse slabe si scurte de ploaie. Luni insa cerul se va degaja, astfel ca vor fi perioade cu nori , dar si perioade in care va straluci soarele. In zona sunt asteptate maxime termice de 22 de grade Celsius. Noaptea nu se vor inregistra mai mult de 8 grade Celsius.

Borsa: Ploi sunt asteptate pe parcursul zilei de duminica si la Borsa. Luni insa vremea se mai deschide, iar cerul va fi partial insorit. Spun meteorlogii ca temperaturile maxime nu vor depasi la pranz valoarea de 17 grade, in timp ce noaptea minimele pot cobori pana la 2 grade Celsius.

Cavnic: Una, doua averse scurte de ploaie spun meterologii ca se pot inregistra duminica in Cavnic. Luni insa si in acesta zona vremea se deschide, iar cerul va fi partial insorit. Vor fi cel mult 16 grade Celsius la pranz, in timp ce noaptea termometrele nu vor arata mai mult de 8 grade Celsius.

Targu Lapus: Vreme in general inchisa, cu cer predominat acoperit va fi duminica in Targu Lapus. Meteorologii spun ca sunt posibile ocazional averse slabe de ploaie si ca luni in zona vremea se deschide usor, astfel ca cerul va fi partial insorit. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice se vor situa in jurul valorii de 20 de grade, in timp ce noaptea nu se vor inregistra mai mult de 9 grade Celsius.

Seini:Ploi trecatoare pot sa apara duminica si la Seini. Luni insa dupa cum spun meteorologii si in acesta zona vremea se va deschide, astfel ca vor fi si nori, dar si soare. La pranz mercurul din termometre va arata cel mult 20 grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 9 grade Celsius.



Comunitate
PERCHEZITII GOLDIS - Dascali, secretare si politisti, audiati in ancheta derulata la Universitatea ”Vasile Goldis” Arad (VIDEO)
13:14:07 7 februarie 2013  | autor:  Anca Popescu Glodan

 Foto: sediu Baia Mare - Universitatea Vasile Goldis (c) eMaramures.ro
 Foto: sediu Baia Mare - Universitatea Vasile Goldis (c) eMaramures.ro
Vezi VIDEO
Mai multe documente au fost ridicate de anchetatori in urma descinderilor realizate aseara, 6 februarie, la sediul din Baia Mare al Universitatii de Vest “Vasile Goldis”. Pana in prezent, reprezentantii Ministerului Public nu au venit cu detalii suplimentare fata de cele prezentate dupa realizarea perchezitiiilor la sapte dintre centrele teritoriale ale institutiei de invatamant superior, precum si la sediul central, de la Arad. Ancheta priveste fapte de coruptie, mai multi dascali fiind suspectati de savarsirea unor infractiuni de luare de mita, dare de mita si trafic de influenta.


Procurori ai Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie au aratat ca patru persoane sunt cercetate penal, insa si alti angajati din universitate au fost dusi la audieri dupa actiunea de aseara, cei mai multi fiind din Arad. Printre martorii citati in dosar se afla si 10 politisti, lucru confirmat de IPJ Arad. Exista informatii ca verificarile vizeaza Facultatea de Stiinte Juridice, de aici si implicarea oamenilor legii.

”Referitor la posibila implicare a unor politisti intr-un dosar cu privire la eliberarea unor diplome de catre o universitate - actiune coordonata de catre procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie -, IJP Arad a fost informat ca este vorba de mai multi politisti care sunt citati in calitate de martori in aceasta ancheta. Inspectoratul nostru sprijina investigatia anchetatorilor si va oferi tot sprijinul in demersurile desfasurate de institutiile statului si in documentarea completa a faptelor de incalcare a legii“, a declarat, pentru eMaramures, subcomisarul Camelia Tuduce, din cadrul Biroului de Presa al IJP Arad.

Autoritatile aradene au mai aratat ca e vorba de 10 persoane, agenti si ofiteri, dar au subliniat ca niciunul dintre ei nu e inculpat, ci sunt martori in dosar. “Nu este vorba nici de inspectorul sef, nici de cel adjunct sau de fostul inspector sef”, a mai lamurit Camelia Tuduce. 

Din randul reprezentantilor baimareni ai Facultatii de Vest ”Vasile Goldis” nu a fost citat nimeni, dupa cum a declarat directorul economic a institutiei, conf. univ. Vasile Berlingher. ”In jurul orei 16.50 - 17.00, am fost anuntat acasa ca DNA-ul este aici, la noi si vreau sa faca o perchezitie la Universitatea Goldis. Avand in vedere ca eu sunt directorul SC CDP ARIS SA, Universitatea Goldis fiind in chirie la noi, trebuia sa aiba accesul proprietarului ca sa poata face perchezitia. Am fost chemat si m-am prezetat aici. Mi s-a adus la cunostinta despre ce este vorba”, a spus acesta.

Oficialul a aratat ca anchetatorii ”cautau documente pentru Facultatea de Stiinte Juridice, invatamantul la distanta, ceea ce nu exista la noi, la Baia Mare, dar avand invatamant la distanta numai la Stiinte Juridice, toate documentele sunt la sediul central, la Arad”. El a confirmat ca ”sunt suspectate cateva persoane din cadrul facultatii, dar nu din Baia Mare, pentru ca profesorii de la Facultatea de Stiinte Juridice sunt in mare majoritate de la Arad”. 

Foto: sediu Baia Mare - Universitatea Vasile Goldis (c) eMaramures.ro

Conf. univ. Vasile Berlingher a spus ca nu stie cine sunt persoanele suspecte si oricum acestea beneficiaza de prezumtia de nevinovatie. Potrivit lui, printre persoanele audiate s-a aflat si o secretara de la sediul central al Universitatii de Vest Vasile Goldis. ”La noi au gasit copii dupa rezultate la examene care se depun la avizier pentru a informa studentii. Alte documente nu au gasit, sa zicem compromitatoare. DNA-ul si-a facut datoria. Au fost luate ciorne cu liste. Ni s-au cerut listele studentilor, care este numarul de studenti, nume, prenume, de obicei din anii terminali: III-IV, au mai luat ciornele cu listele de la examene. Nu au fost audiate persoane, a fost doar o perchezitie”, a explicat el, precizand ca perchezitia a durat intre orele 17.00 si 20.00.

Azi am vorbit si eu sa vad ce s-a intamplat la Satu Mare si in alta parte. Singura problema care mi se pare ca e nereala aici este denaturarea adevarului: «Fabrica de diplome», nu este adevarat pentru ca inca nu s-a confirmat inca asa ceva si nici nu cred asta”, a adaugat oficialul universitatii.

In opinia directorului economic al institutiei, nu ar exista fraude. ”Ganditi-va, cine cumpara azi cu 100 de euro diplome, ca asa si-ar lua toata lumea. S-a spus ca s-ar lua intre 100 si 300 de euro, lucru neadevarat.”

”Diplomele de licenta se dau pe numar de studenti, conform foii matricole sau registrului matricol, si nu se pot elibera asa sau tipari la xerox si prezenta ca diplome de licenta. Conform numarului de studenti inregistrati, ministerul elibereaza numarul de diplome corespunzator. Este suspiciunea ca s-ar fi eliberat diplome false, dar problema este alta. Poate un profesor a ajutat un student cum se obisnuieste, sa spunem, in unele universitati, sa isi cumpere examenul, ca sa poata trece sau sa se poata prezenta la examenul de licenta. Cum sa fie ajutat? Cu acea suta de euro care circula in presa ca s-ar fi dat? Acolo poate, la un examen merge, sa zicem la 100 de euro, dar in niciun caz la un examen de diploma. Acuma, nu e o chestiune fireasca, dar dupa cum stiti in invatamantul, atat de stat cat si privat, se discuta despre asemenea probleme. Eu nu ma pot pronunta despre acest aspect pentru ca nu sunt chestiuni clare, dar ele sunt”, a incheiat conf. univ. Vasile Berlingher.

CITESTE SI:
ACTUALIZARE - DESCINDERI - Perchezitii la filiala Baia Mare a Universitatii “Vasile Goldis” si la altele din 8 judete (GALERIE VIDEO)

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 13:29:27 de catre: Ioana
In sfarsit aceasta fabrica de diplome intra la verificari. Sper ca se vor face multe verificari acolo...pentru ca datorita unei unviversitati ca Goldis, ies pe banda medici, juristi, economisti si farmacisti de toata jena. Fara cadre specializate, fara dotari si nu in ultimul rand fara pic de consideratii pentru anumite profesii, aceasta universitate produce anual mii de diplome fara ca studentii sa fi trecut macar o zi pe acolo. Conteaza doar mita pe care o dau cadrelor didactice si faptul ca fac scoala pe bani. Rusine !!! ar trebui sa dispareti din mediul Universitar pentru ca nu faceti altceva decat sa dati diplome pe bani. La voi nu trebuie sa faca studentul laboratoare, nu trebuie sa invete nimic, nu trebuie nici macar sa dea pe la scoala....singura cerinta este doar banul.
...

2

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 14:50:33 de catre: ...
Era si timpul !!! numai daca s ar si face ceva...

3

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 16:19:15 de catre: senior
Adica sunteti fete mari domnilor de la Goldis????? Nu stiti nimica??? Sunteti curati ca lacrima???? Se vorbeste in oras ca la goldis se trece ca frunza pe apa fara examene fara prezenta la ore fara seminarii !!! Oare pe gratis?????Multi absolventi nici nu au avut fericita ocazie sa-si cunoasca proprii profesori Este adevarat ???? Nu va acuz !! Ma intreb si eu?????
Da

4

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 17:04:31 de catre: crisan
si eu am avut o colega, lucra ca bugetara, nu lipsea NICI o zi de la munca si frecventa cursurile la zi !!!!!!!!!!!!! Lucrarea de licenta a fost ci copy la ora 9 dimeanta si la ora 16 a dat-o la xerox. Asta da facultate !!!!!!! promotia 2011

5

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 18:56:31 de catre: Universitarul de la CNATDCU
Domnul Berlingher, a căruit titlu de conferențiar este îndoielnic, ar trebui să-și clarifice în primul rând situația cu titlul de doctor, deoarece comisia națională de avizare a titlurilor științifice i-a dat următorul verdict: plagiat! Nu are demnitatea să facă asemenea raționamente despre corectitudine când chiar dumnealui este un om compromis din punct de vedere științific. Facultățile astea ar trebui desființate definitiv! Sunt mulți (...)(moderat) care predau acolo, dar și nulități de studenți care studiază la asemenea facultăți!

6

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 19:16:03 de catre: EMANOIL
mi-a placut ce a spus dobocan pe emm la jurnal : universitatile particulare ar trebui sa fie mai controlate si vreau sa-l exemplific : am avut o cunostinta care -mi spunea ( si am mai intalnit ideea asta ) ca se inscrie la faculta cu plata si pleaca la munca in italia . si-l intrebam cum ramane cu studiul . mi-a replicat ca daca plateste astia sunt obligati sa-i dea diploma ca de aia plateste nu sa invete . deci e incetatenita ideea ca daca dai banu il dai pentru diploma si nu pentru cat stii sau ca sa stii !

7

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 20:21:19 de catre: ...
Unde ati terminat la Babes de scrieti asa corect:"...pentru ca datorita unei unviversitati ca Goldis". Rusine, rusine ...cui????

8

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 20:56:54 de catre: taceti
iara judecati lumea pe nedrept tzaranilor

9

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 22:54:55 de catre: pentru ioana
Nimic din ceea ce afirmi nu este adevarat. Habar nu ai ce dotare are universitatea la Arad pentru studentii de la zi. Comentarii din astea ar trebui sa faca unul care cunoaste situatia si nu sa-si dea toate IOANELE cu parerea. Nereguli mai mici sau mai mari sunt si la alte facultati daca cauti.

10

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 22:59:59 de catre: andrei
ce bine stie domnul vasile ce se poate si ce nu se poate cumpara cu 100 de euro? o fi din proprie experienta?

11

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 09:25:40 de catre: Feri
"Cum sa fie ajutat? Cu acea suta de euro care circula in presa ca s-ar fi dat? Acolo poate, la un examen merge, sa zicem la 100 de euro, dar in niciun caz la un examen de diploma."
,,,

12

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 09:49:04 de catre: Paralelipipedul
Eu am terminat acolo in 2006 stiinte economice! Nu stiu acum ce fel de sistem este, insa atunci te picau daca nu invatai, nu conta ca era platita! Invatai, treceai, nu invatai aveai restante! Licenta la Arad, pe banii tai, patru bajbalaci comunisti in comisie si da-i frate si sustine in fata lor lucrarea de licenta! Totusi era bine, ca daca nu era asa, ieseam din facultate un bou mai mare decat am intrat! Asa am iesit la acelasi nivel! :)

13

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 10:22:25 de catre: Ioana
Of Doamne, au aparut si ofuscati absolventi de Goldis pe aici. Eu am facut o greseala gramaticala care nu imi produce rau decat mie. Insa absolventii de medicina la Goldis care au ajuns in Italia se pare ca au facut rau unor oameni, astfel incat statul italian a sesizat romanica si asa s-a trecut la controale.

14

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 11:05:16 de catre: Florin
Intr-adevăr Berlingher are dreptate, publicul dar şi oamenii din presă fac o confuzie între două lucruri total diferite: "diplomă de licenţă" şi "lucrare de licenţă". O Diplomă de licenţă nu poate fi falsă, pentru că formularele de diplomă le dă Ministerul. E adevărat, se mai pot aranja diplome, dar aici sumele sunt foarte mari. Cu o sumă între o sută şi trei sute de euro poţi cumpăra o lucrare de licenţă, nu o diplomă de licenţă. Nu cunosc cazuri de diplome de licenţă cumpărate, dar presupun că preţul de piaţă ar trebui să fie de cel puţin zece ori mai mare. Chiar domnul plutonier doctor Vasile Berlingher se lăuda public în urmă cu vreo 7 - 8 ani că pe el doctoratul în Ştiinţe economice l-a costat douăzeci de mii de euro, intrând aici examenele, teza de doctorat şi asigurarea că nu va avea probleme cu confirmarea titlului de doctor la Comisia de specialitate din minister. Detalii puteţi afla în rev. "Caţavencii" nr. din 15 nov. 2012.

15

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 11:07:27 de catre: pop
Domnul Berlingher ..este oglinda Universităţii ...de la bucătar...... la armată......la doctor, conferenţiear universitar etc. Cum discută domnul profesor Teodor Ardelean cu acest domn, pe ce subiecte, pe lucrarea de doctorat ..... sau de licenţă.... Doamne unde am ajuns.

16

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 11:16:39 de catre: As fi facut si doctorat`....
Am terminat si eu la aceasta facultate de "prestigiu " ca-mi trebuia diploma nu de alta...ma bucur ca am diploma si relativ usor ! as fi facut si doctorat de nu era scandalu asta`...ca sa nu ma strofoc nici la el`.. :))..repet ! imi trebuie la serviciu !

17

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 11:20:32 de catre: Pacat ca au problema ca mi-ai si cumparat o licenta in economie....
Mi-ar mai trebui vreo 2,3 licente in diferite specializari doar ca a venit criza si nu am mai avut asa multi bani de examene si taxe..si am ramas cu o Diploma doar ! :( imi pare rau...ca as tot face studii la goldis pt. institutii unde diploma conteaza...si sunt multe ! doar sa sti` unde sa ....

18

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 11:28:48 de catre: Re
Eu am terminat la Goldis. E adevarat ca au fost multi, in general cei cu bani, care au trecut ca prin branza (am avut in an 3 turci care abia spuneau 3 cuvinte in romana, dar au absolvit). Dar am fost printre ei si studenti care am frecventat cursurile si seminariile, ne-am facut lucrarile de diploma fara a le copia de pe net (sub indrumarea unui profesor) si chiar am invatat si am iesit de acolo cu o pregatire ok, zic eu. Sunt profesori foarte buni printre ei. Cred ca la majoritatea facultatilor sunt studenti care isi iau diplomele pe bani, sa fim seriosi. Daca omul vrea sa invete, invata!

19

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 13:54:51 de catre: Cristian
speram sa fie anchetati cei mai (...)(moderat) profesori Conf. univ. Vasile Berlingher si conf. univ. Constantin Cucosel. S-au dat multi euro pt a promova examenele la acestia si altii, lucrarile de licenta erau vandute 150-250 euro

20

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 16:59:45 de catre: Ioana
Stimate domnule Vasile poate ca nu ati terminat o facultate ca medicina sau farmacie ca sa stii ca pentru o astfel de specializare nu sunt suficiente doar amfiteatrele. Pentru o astfel de facultate trebuie cel putin 15-20 de laboratoare, dotate, nu o ceapa domnu Vasile. In anul I farmacie la ora de biologie profesoara a adus "studentilor" o ceapa ca sa le explice structura celulei vegetale. Numai ca din pacate ea nu avea in dotare si un microscop. Ma credeti sau nu, va spun ca am vazut ce intrebari primesc studentii de la Goldis la examene si am ramas oripilata. Intrebare la anatomie examen scris de ex: "Suflati pe un geam rece. Ce observati ?" Cam asta e nivelul de cunoastere si nivelul dotarii. Eu nu am intrat niciodata acolo...dar am discutat cu absolventii lor eminenti (deci nu aia care au fost plecati in Italia in timpul studiilor) si am vazut ce scoala se face.

21

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 19:24:56 de catre: unu
Bre Conferentiare, mata din ce bani ti-ai tras pensiunile alea.? Oare din salaru de director economic? Conferentiare da diploma mata cat costa, Cat e halatu bre?

22

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 21:23:15 de catre: gheorghe
Hmmm.ce interesant.Pana la ora actuala nu ati comentat niciunul nimic.Acum va-ti trezit sa aruncati anapoda tot felu de cuvinte si acuzatii, poate nu ati facut mai mult de 8 clase si vorbiti asa din cauza marilor lacune de cultura pe care le aveti.In primul rand, daca pretindeti ca sunteti asa puternici si va bateti cu pumnul in piept, trebuia sa va revoltati atunci cand era cazul si cand ati pretins ca ati urmat si voi o facultate.Um om cu studii superioare sa vorbeasca in halul asta?cam greu de crezut ca stiti ce inseamna facultate. Un profesor nu iti poate baga materie in cap daca nu-ti dai nicio iota interesul. Toti incultii vin sa-si dea cu parerea.Si mai ziceti,,pacat de tara asta,,.Pacat mare e zic eu, ca voi analfabetii care inafara de sa navigati pe internet, nu mai stiti sa faceti si altceva si pacat ca aveti dreptul la vociferare

23

Publicat la: 1 martie 2013 ora: 04:59:20 de catre: justitiarul
auzi, cica este prez.de nevinovatiei.Pai ce are asta cu SUSPENDAREA borfasilor, smenari, de Fildan, Gagea,Balas etc, aproape toti, din nobila profesie de dascal. Trebuie imediat SUSPENDATI acesti Borfasi, cum sa continuie sa prea astfel de hoti !!!.Tov.Ardelean de ce nu.ti suspenti nepoitul si favoritul( Fildan) un linge cur, la tine si coralia??.Ce face CDANTCU cu psudo locrarea lui.Cu cartea lui de"baza" FURATA de la un MORT-prof.Mircea Muresan- Cei cu bagabontul de alt nepot Grec, o nulitate si un traficant de examene??

24

Publicat la: 7 aprilie 2013 ora: 18:54:38 de catre: adina
Mdaa comentarii si comentarii,am terminat medicina la Goldis si nu e chiar asa usor cum se zice.....ce sa le faci la studenti dac nu vor sa invete? Cine e de vina?Doar nu le pot baga cultura medici in cap dac studenti nu vor....cine e de vina dac nu vor sa invete?

25

Publicat la: 7 aprilie 2013 ora: 19:59:43 de catre: Jiji
Intradevar se vede clar ca ai absolvit medicina la Goldis! Sper sa nu ma tratezi niciodata tu!

26

Publicat la: 7 aprilie 2013 ora: 20:04:25 de catre: showman
Da....ai terminat de vandut plasa de seminte de dovleac in fata la Goldis....in dovleacul ala al tau de pe umeri nu realizezi ca in ziua de azi , numai cine nu vrea nu are o diploma....P.S. din pacate, nici sa o folosesti la toaleta nu este buna.....

27

Publicat la: 6 iulie 2013 ora: 17:44:00 de catre: vasile
am dat licenta acuma in 2013 si au picat 40% nu a fost usor cum spun altii iar spaga se da la toate facultatile pt examene dar nu pt licenta

28

Publicat la: 12 iulie 2013 ora: 12:06:05 de catre: Ady
Si eu am dat licenta acuma in 2013, nu a fost deloc usor. Au picat destui.