Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


29.08.2014 13:10:25
Euro - 4,4126 lei

Dolar SUA - 3,3490 lei

Lira - 5,5567 lei

Aur (gr.) - 138,4389 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO

30 august 
Max: 19/ 25 grade Celsius
Min:    7/ 12 grade Celsius
 

Va fi vreme in general frumoasa maine peste tot in Maramures. Spun meteorologii ca vom avea parte de soare, dar si ca este posibil ca din cand in cand sa apara nori, care sunt insa trecatori. In plus, vremea va intra intr-un proces de incalzire, astfel ca maximele termice vor fi mai ridicate decat cele din ultimele zile. La pranz mercurul termometrelor va arata 26 de grade in Sighetu Marmatiei, 25 de grade se vor inregistra in Baia Mare, 23 de grade vor fi la Targu Lapus si Seini, 20 grade vor arata termometrele in Borsa si numai 19 grade Celsius sunt asteptate la Cavnic.

Baia Mare: In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa si ceva mai calda decat in ultimele zile. Meteorologii spun ca va fi soare, dar ca din cand in cand apar norii, care sunt insa trecatori. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 27 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 15 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: Vreme frumoasa spun meteorologii ca va fi in urmatoarele doua zile si la Sighetu Marmatiei.Va fi soare, insa vor fi si perioade in care norii vor acoperi cerul. Temperaturile cresc si in acesta zona, astfel ca la pranz termometrele vor arata cel mult 27 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 13 grade Celsius.

Borsa: La Borsa va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca cerul va fi insorit, dar ca vor fi perioade cu nori. Temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 21 grade Celsius, in timp ce noaptea se vor inregistra minime de cel mult 9 grade Celsius.

Cavnic: Si la Cavnic este asteptata vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile. Prognozele spun ca perioadele cu soare vor alterna cu cele cu nori. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice vor fi comparabile cu cele din zilele precedente si pot ajunge pana la 22 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre poate arata cel mult 12 grade Celsius.

Targu Lapus: Va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile si la Targu Lapus. Meteorologii arata ca atat duminica, cat si luni va fi soare, dar ca vor fi si perioade in care norii vor acoperi cerul. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor fi usor mai ridicate decat cele din ultimele zile. La pranz se vor inregistra cel mult 26 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele pot ajunge pana la 13 grade Celsius.

Seini
:
Vreme in general frumoasa spun meteorologii ca va fi si la Seini, in urmatoarele doua zile. Acestia arata ca in ambele zile vor fi nori dar si soare, iar in zona maximele termice pot ajunge pana la valoarea de 25 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre nu va depasi 13 grade Celsius.




112
ACTUALIZARE - ACCIDENT - Pieton ranit de un autoturism, pe bulevardul Republicii din Baia Mare (VIDEO)
19:35:43 28 august 2012  | autor:  I.O.

Foto Accident pe Republicii (c) eMM.ro 
Foto Accident pe Republicii (c) eMM.ro 
Vezi
VIDEO
Accident pe bulevardul Republicii, numarul 45 A, din Baia Mare. Un tanar care se afla la volanul unui Opel Astra a lovit un pieton care s-a angajat in traversare prin loc marcat corespunzator. Potrivit martorilor, tanarul care s-a angajat in traversare vorbea la telefon cu prietenii, iar soferul sustine ca, orbit de soare, nu l-a vazut si ca i-a sarit pur si simplu in fata masinii. Victima, ranita usor, a fost transportata la Spitalul Judetean pentru investigatii suplimentare.


Soferul autoturismului Opel Astra circula dinspre bulevardul Unirii inspre Traian, moment in care, la o trecere de pietoni de pe bulevardul Republicii a acrosat cu oglinda si cu aripa dreapta a masinii un tanar care s-a angajat regulamentar in traversare.

Conducatorul auto sustine ca nu a mai apucat sa-l evite, intrucat acesta a trecut in fuga pe trecere. "Am venit cu masina in spatele altor doua autovehicule si, dupa ce m-am apropiat de trecerea de pietoni, a aparut tanarul in fuga. L-am lovit cu oglinda si cu aripa...nu am mai apucat sa-l evit", a spus soferul implicat in accident.

Din fericire, tanarul a fost ranit usor, fiin preluat de un echipaj SMURD si transportat pentru investigatii suplimentare la spital.

Martorii sustin ca pietonul vorbea la telefon in timp ce traversa, grabindu-se sa ajunga la un meci de laptenis cu prietenii. "Ar trebui ca si pietonii sa se asigure inainte de a traversa strada. Numa trec. Eu sunt sofer si stiu cum e...", a spus unul dintre martorii accidentului.

Politia continua cercetarile in acest caz. "Soferul autoturismului Opel, care circula dinspre bulevardul Unirii inspre Traian, ajunge la o trecere de pietoni din dreptul imobilului 45 A situat pe bulevardul Republicii, unde nu acorda prioritate de trecere unui pieton care s-a angajat regulamentar in traversare si-l accidenteaza. Victima a fost transportata la spital", a declarat agent-sef Florin Ferent. 

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 28 august 2012 ora: 21:09:31 de catre: locuitor din apropiere
Din pacate si la aceasta trecere de pietoni se traverseaza foarte greu, multi soferi sunt chiar nervosi ca trebuie sa opreasca. Parerea mea este ca nu au stabilit bine trecerea de pietoni, vizibilitatea de pe-o parte nu este buna. Ar trebui mutata in alta parte.

2

Publicat la: 28 august 2012 ora: 21:50:54 de catre: alex
numaru asta nici mie nu mia acordat prioritate pe trecere se tot ducea ai un (...)(moderat) ar trebui sanctionat cu o amenda si luat permisu la nemernici din asti nu dau prioritate deloc mai nou

3

Publicat la: 28 august 2012 ora: 22:51:28 de catre: cititor
Mai nou e regulamentar sa trec strada in fuga, vorbind la telefon ignorand faptul ca cicrula masini pe drum? Orice ar fi tot soferul e vinovat? Asta da legislatie! Asa incurajam pietonii care traverseaza pe trecerea de pietoni, de parca masinile nu ar exista sa nu se mai asigure deloc. Din cate tin eu minte, cand eram mic m-au invatat ca strada se traverseaza (chiar si pe trecerea de pietoni) doar dupa o asigurare prealabila, nu? Eu am avut o situatie asemanatoare, circulam pe bulevardul Traian nici cu 40 km/h, iar la intersectia cu strada Cosmonautilor, un pieton mort de beat s-a impiedicat pe trotuar si mi-a cazut in fata masinii fix pe trecerea de pietoni. Nu am mai apucat nici sa franez, noroc ca nu venea pe cealalta banda nimeni si am reusit sa il ocolesc. Ma intreb oare in asemenea cazuri tot soferul este vinovat pentru ca nu a circulat in asa fel incat sa evite "orice pericol"? Ce se intelege prin "orice pericol"? Halal legislatie rutiera!

4

Publicat la: 29 august 2012 ora: 00:18:52 de catre: Gogaie
Asta depasete ridicolul! Adica un animal, incearca sa traverseze strada pe picioarele posterioare, tinand un telefon in labele din fata, nu se asigura, loveste o masina in lateral, da tot soferul e devina, ca nu i-a acordat prioritate? Pai cum poate anticipa un sofer, ca pietonul de pe trotuar e un dobitoc si va tasni spre masina lui, dupa ce el a trecut deja de zebra? Daca nu i-ar fi acordat prioritate, trebuia sa-l ia pe capota, nu pe oglinda! Chiar de-l lua pe capota, era discutabil, legislatia prevede clar ca pietonul e obligat sa se asigure, chiar daca-i pe zebra si are verde la semafor. "Agent-sef Florin Ferent" ar trebui transferat la pompieri, e mult (...)(moderat) si sa fie militian. Singurul lui neuron, strivit de "kasketa" mult prea stramta, nu-l ajuta sa si gandeasca, el stie doar una si buna: masina+pieton=sofer vinovat.

5

Publicat la: 29 august 2012 ora: 00:54:18 de catre: edi
soferul este vinovat tot timpul... foarte corect! DAR , de ce pietonii nu se asigura niciodata , de ce pe trecerile de pe bdul Bucuresti si Republicii se trece cu nonsalanta pe rosu masinile avand verde , de ce toate fufele umbla cu un pas pe minut vb la telefon pe treceri , de ce biciclistii trec pe trecere pe bicicleta , de ce exista copii chiar si adulti care inca fug pe trecere desi este rosu de 2,3 secunde ..... daca cineva are explicatii logice inafara de faptul ca suntem romani sa ma ajute si pe mine.

6

Publicat la: 29 august 2012 ora: 01:30:11 de catre: andreea
d-le cititor ... nu cred ca ati fost acolo cand s-a intamplat accidentul dar din interviu reiese clar ca soferul era in stare de soc atunci cand i s-a luat interviul ... va spun si de ce : in interviu el spune ca victima (sotul meu)alerga , vorbind la telefon pe trecerea de pietoni .Ei bine in declaratia de la politie spune ca nu l-a vazut... poi daca nu-l vezi pe om cum Doamne iarta-ma iti dai seama ca vorbea la telefon si alerga? Dar viteza nu se mai ia in calcul? oricum era o trecere de pietoni. Dar faptul ca nu a franat? Sau ca pana la venirea politiei masina a fost mutata din locul unde s-a oprit la momentul accidentului? astea nu se vad? Haideti mai bine cei care sunteti parinti de adolescenti sa va ganditi de 2 ori inainte sa cumparati o masina copilului cand abia a amplinit 18 ani daca nu se poate implanta in creierele dumnealor(copiilor) un limitator de viteza. Acesta a fost un caz fericit daca se poate spune asa dar se putea intampla o tragedie. Slava Domnului ca a fost asa cum a fost. Si inca ceva ... Dl "cititor" situatia dumneavoastra nu a fost deloc asemanatoare cu aceasta , deoarece pietonul din situatia dvs era "mort de beat" si aici este o diferenta .Sfatul meu e sa ascultati ambele variante si apoi sa va angajati in comentarii si comparatii de aventuri pe sosea. Probabil dvs aveati 40km/h, dar acest tanar sofer nu avea doar atat... si acest aspect v-a scapat... asta e daca unii nu stim citi decat printre randuri...

7

Publicat la: 29 august 2012 ora: 09:59:48 de catre: vasile
Din pacate la scoala nu se mai invata regulile de circulatie si mai mult de atat, legea incurajeaza neatentia pietonilor implicit cresterea numarului de accidente usoare nemaivorbind de vatamarile din "kamikaze" pentru a lua bani de pe sofer.

8

Publicat la: 29 august 2012 ora: 10:07:44 de catre: Gogaie
Mai citeste odata stirea! Martorii au afirmat ca fugea si vorbea la telefon, nu soferul! Soferul zicea ca nu l-a vazut, nici n-avea cum sa-l vada, pietonul a tasnit dupa ce masina trecuse. Nu masina a lovit pietonul, ci invers! Ia uita-te la poze, se vede clar c-a lovit masina din lateral, nici macar nu se uita pe unde merge, nu sa se si asigure.
mda

9

Publicat la: 29 august 2012 ora: 11:33:42 de catre: soso
Ii clar ca pietonul a fost de vina, altfel nu sareau martorii sa-i dea dreptate soferului! Ca de fiecare data..

10

Publicat la: 29 august 2012 ora: 12:26:14 de catre: Adi
sunt sofer si cunosc si ca pieton acea trecere .. daca cobori pe republicii in jos nu ai deloc vizibilitate asupra pietonilor din dreapta .. Cand sunt cu masina mereu reduc viteza in acea zona pana ma asigur ca nu e nici un pieton .. tocmai ca sa pot evita un eventual pericol .. Ca pieton, in acea zona nu traversez pana nu ma asigur ca nu vine nici o masina .. pentru ca e foarte posibil sa nu ma vada datorita gardului verde amplasat la marginea trecerii .. sau ma vede cand deja e prea tarziu cum a fost si in cazul de fata .. Concluzia? Atat soferii cat si pietonii trebuie sa fie mereu vigilenti. Cu un pas inaintea pericolului! Conduita preventiva se invata la scoala de soferi ... ea te fereste de asemenea incidente ... Ca sofer trebuie mereu sa vizualizezi, sa observi tot ce e in jurul tau si sa anticipezi ce pericole pot aparea ..

11

Publicat la: 29 august 2012 ora: 12:32:20 de catre: Abstract
E clar... Gogaie are dreptate, masina e lovita in lateral, e evident ca pietonul a lovit masina. Trebuia sa se asigure, nu sa se arunce pe trecere asa. Si eu sunt sofer, stiu cum e cu trecerile astea de pietoni. Foarte rar unul care se asigura, restul animalelor trec de parca nu ar exista masini, apoi tot ei sar in sus. Ar fi necesare niste permise de pietoni, pe bune. O sa fie jale, mai ales acuma ca urmeaza sa inceapa scoala. Si pietonul trebuie sa se asigure,

12

Publicat la: 29 august 2012 ora: 13:18:48 de catre: danut
si eu sunt sofer dar si pieton,a sa ca n-am cum fi partas cu nimeni, Dar: cand sunt pieton, ma asigur inainte sa tranversez, iar daca vad o masina venind in viteza - nu incerc sa-i verific franele si vigilenta soferului!!! - stau o secunda, pana trece. Nu mi-ar conveni situatia de a sta in spital, spart tot dar fericit ca aveam dreptate! in aceeasi masura nu sunt de acord nici cu soferii smecheri, care nu dau prioritate iar legislatia - nu este suficient de pusa la punct.

13

Publicat la: 29 august 2012 ora: 14:24:08 de catre: pieton
Ce vorbitii voi care sunteti niste iresponsabili? Stiti cum se circula in zonele in care sunt amplasate trecerile de pietonii? Va spun eu cu viteza maxima si dupa care se clansoneza si se rade bine mersi de bietul pieton trebuie sa fie cu bagare bine de seama sa nu fie omorat pe trecerea de pietoni chiar daca are dreptul sa treaca tot el e vinovat, ca de avem masini puterice si bani sa cumparam si viata unui om nevinovat. Da asta e realitatea aici la noi in orasi din pacate nu avem politisti care sa stie cum sa-si faca treaba si sa nu se tina cont ca sunt prieteni sau stii-i mai bine..........

14

Publicat la: 29 august 2012 ora: 14:43:18 de catre: un simplu sofer
e tare nasoala trecerea aia de acolo... bine ca nu s-a intamplat mai rau. nu vreau sa par aiurea, dar in 60-70 % dintre cazuri, pietonii sunt de vina. efectiv sar pe trecere , convinsi fiind ca regulile sunt doar pt soferi. nu se gandesc cat e de greu sa opresti o tona jumate de fier pe distanta de cativa metri. si apoi mai sunt cei care se opresc... stau... stau... se uita ... si cand esti la 5-6 metri de trecere incep sa traverseze. e aiurea

15

Publicat la: 29 august 2012 ora: 16:24:26 de catre: neromanu
exista o mica problemica a romanilor in ceea ce priveste " GARDU " ! punei romanului un gard si vei vedea ca acolo sparge ... lasa spatiul fara gard si acolo NU vei avea carare ! este CODUL RUTIER care spune la art 123 lit i ca la trecerile de pietoni nesemaforizate S-A anulat povestgea cu reducerea vitezei pana la limita evitari oricarui pericol si avem 30 km la ora in virtutea idei ca si pietonul trebuie sa se asigure ! din nefericire multi iti sar in fata masini fara macar sa se uite stanga si eu era - criminal in trafic fiind - cat pe ce sa las late la intersectia traian cu republici doua (...)(moderat) care ni-au sarit infata . singurul lucru care m-a blocat a fost iresponsabilitatea (...)(moderat) ca erau in brate cu doi micuti in jur de un an care NU aveau nici o vina si norocul lor a fost ca masina mea e noua si fara defectiuni tehnice la sistemul de franare ! dar - criminal pe sosea fiind - sunt dispus sa urmaresc si sa sanctionez asemenea tampi care considera trecerea de pietoni ca parte din trotuaR . am suficient si pentru avocati sa-l port pana la geneva sau bruxel si stiu ca legislatie e de partea mea si cunosc legislatia si-l OMOR legal spre satisfactia mea ! NU SATI IN STRADA CHIAR DACA E ZEBRA , DACA IN SPATIU NU SUNT SEMAFOARE FARA SA TE ASIGURI SI PENTRUCA SI LA 5 KM. PE ORA DACA TE-AM IMPINS DAI CU CAPU DE BORDURA SI ALA ESTI SI AZI SI LEGEA IN ACEST CAZ DA SI BANII MA SCOT ! AI GRIJA DE TINE SI DE VIATA TA ! E VIATA TA !

16

Publicat la: 29 august 2012 ora: 16:31:22 de catre: Inuendo
Chiar era nevoie de 3 militieni la fata locului? La panda cu radarul ar sta si unul singur, daca le-ar permite legea! Preventie prin instruirea pietonilor care nu se asigura nu fac, doar vechea si traditionala panda si vanatoare! Huoo!
fbg

17

Publicat la: 29 august 2012 ora: 18:10:45 de catre: neromanu
si mai am o suparare pe soferii care nu cunosc acest art 123 lit i si care opresc la trecere ca sa-mi faca semn sa trec in timp ce eu acolo vreau si am dreptu sa stau la taclale ! atata timp cat nu i-am pus piciorul pe trecere , treca draculi si ma lase in pace ca articolul ii da voie sa treaca si nu-l obliga sa stea decat daca eu m-am asigurat si calc in strada - NU SI DACA EU BARFESC LA COLT DE STRADA CHIAR DACA ACOLOI O TRECERE MARCATA ! CU II SCOLITI BRE ? DESFIINTATI SCOLILE DE SOFERI CA TOT NU STIU NIMIC SAU IVATATII SA SE DEA JOS DE LA VOLAN SI SA INTREBE RESPECTUOS : - va rugam frumos , doriti sa treceti sau putem trece noi ! nu eu stau de povesti ! treci si nu fi impertinent in trevenind in discutia unor persoane pe care nu le cunosti ! asa te-o invatat mata ....? !

18

Publicat la: 29 august 2012 ora: 19:11:34 de catre: cititor
Stimate Doamna, Strada o traversezi dupa ce te asiguri, nu in fuga, vorbind la telefon. Sa nu uitam ca vorbim despre un bulevard cu 4 benzi, pe care, daca nu ma insel viteza maxima admisa este 60 km/h Dupa logica mea, daca al Dvs sot foarte responsabil, de altfel, nu se grabea la meci, nu vorbea la telefon si se oprea sa se asigure, nu s-ar fi intamplat nimic. Inca ceva, daca nu l-a observat din timp si nu a franat, cum ati vrea sa fie urme pe asfalt? Si culmea, masina e lovita din lateral...
...

19

Publicat la: 30 august 2012 ora: 10:54:47 de catre: Paralelipipedul
Traind intr-o tara plina de paricopitate cu obloane la ochi precum caii de curse si avand in vedere faptul ca aceste primate circula libere printre noi sfidand legile elementare de bun simt, cateodata si pe cele ale fizicii facand niste acrobatii pe care nici in filmul ala francez "Taxi" nu le vezi (deja v-ai plictisit), nici nu e de mirare ca se intampla astfel de incidente! Bietul om merge cu masina! De unde sa stie el ca dintr-un tufis va tasni un berbec cu telefonul agatat de coarne si ii va impunge masina? Vad ca, aici pe forum, a aparut si (...)(moderat), care ii ia vertiginos apararea, desi faptele sunt clare, evidente, reale etc! Bietul agent ce poate sa spuna in afara de pateticul "Conducatorul auto nu a acordat prioritate de trecere berbecului aflat in alergare regulamentara pe trecerea de berbeci!"?????? Pe soferul Opelului il compatimesc, insa pe berbec l-as tine-n tarc cu apa si cu o "scrijea" de paine! Asa merita berbecii naravasi!

20

Publicat la: 30 august 2012 ora: 19:55:33 de catre: Cetateanul
Astazi cind m-am intors acasa ( eram cu masina de data asta ) doua doamne, fiecare cu cite un bebelu, au trecut fara sa se jeneze tocmai cind culoarea verde a semaforului dadea sa se schimbe . Au trecut cu brio pe culoarea rosie , nici nu au ajuns la mijloc si deja s-a schimbat in rosu !!! Eu stau si cite doua minute si ma asigur daca este cazul, nu ma risc, vorba aia nu incerc frinele si vigilenta soferilor, s-ar putea sa nu am rezultatul dorit . Unde va grabiti oameni buni ?

21

Publicat la: 31 august 2012 ora: 03:59:08 de catre:
Daca stirea e data aiurea nu e vina pietonului, clar nu a facut conferinta la telefon cu prietenii, vorbea doar cu unul :))) nu alerga ca doar nu isi facea incalzirea acolo. Iar pt domnisoara inculta care crede ca pietonul e superman si a lovit masina hmm te anunt ca nu e asa... El era aproape trecut, trecuse peste 3 benzi deja din 4 iar la un pas distanta era luat pe sus din plin, asa se explica lovitura din lateral.
:)

22

Publicat la: 31 august 2012 ora: 04:26:50 de catre: pt gogaie
In concluzie stirea e scrisa gresit de un reporter obosit si plictisit pe care il interesa doar unde mergea victima... Pietonul nu putea sa vb la tel cu prietenii ca doar nu facea conferinta. Intre a alerga si a marii pasul e diferenta mare. Gogaie doar nu crezi ca pietonul e superman si a lovit masina :))) (poate te_ai uitat la prea multe desene ASTA E REALITATE) pietonul traversase 3 benzi din 4 cand la lovit cu masina (deci cam avea timp suficient sa il vada) a fost la un pas distanta de a fi luat din plin. Iar bunul sofer colac peste pupaza a mutat masina din locul unde a reusit si el sa opreasca. E rau intr_o astfel de situatie si ca sofer la fel rau si ca pieton.
...

23

Publicat la: 31 august 2012 ora: 11:06:22 de catre: Paralelipipedul
21, 22! Din cata legislatie stiu eu, cred ca masina circula de-a dreapta axului drumului! Masina este lovita in partea dreapta (asta daca nu cumva filmarea este facuta in oglinda)! Daca pietonul ar fi trecut 3 benzi, era clar ca vine din stanga masinii! De aici si pana la a lovi masina in partea dreapta trebuie sa fi de-a dreptul Superman! Ametitii lu` peste! Soferul trebuia sa se coboare si sa-i traga 3 suturi in fund la amaratul ala cu telefonul agatat de coarne!
:))

24

Publicat la: 31 august 2012 ora: 17:22:37 de catre: 22
nu e poza in oglinda el trecuse de trei benzi, daca era cu un pas mai rapid scapa nu il lovea de aceea la prins cu aripa din dreapta. Daca era cu un pas inapoi il lua din plin ce e asa greu de inteles?? Si eu conduc si nu as vrea sa fiu in locul copilului de la volan dar sincer nici in locul pietonului. As vrea sa dea o masina in voi in cei care ii da_ti dreptate soferului (sa va vad apoi)

25

Publicat la: 31 august 2012 ora: 17:29:19 de catre: pt paralelipipedul
mai bine v_ati cauta ceva de lucru decat sa comentati ceva de care nu aveti habar Babelor ce sunteti

26

Publicat la: 31 august 2012 ora: 17:55:34 de catre: cetateanule
martorii erau sa il nenoroceasca cand s_a dat jos din masina. Burta reporterului a fost mare mare. Deci dormiti decat sa vb prostii

27

Publicat la: 31 august 2012 ora: 22:34:30 de catre: Flo
Tu ori n-ai imaginatie deloc ori esti prost. Mai citeste o data com de la 23. Daca trecuse de 3 benzi cum naiba sa poti sa-l lovesti cu aripa din dreapta? Inchide ochii si reia faza.

28

Publicat la: 1 septembrie 2012 ora: 13:29:29 de catre: pt gaini
deci trecuse de la stanga spre dreapta soferului. Va fac un desen sa intelegeti :))) pt singurul neuron al vostru?