Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


19.12.2014 13:09:03
Euro - 4,4750 lei

Dolar SUA - 3,6474 lei 

Lira - 5,7112 lei

Aur (gr.) - 140,3926 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
20 decembrie

Max:    3 / 8 grade Celsius
Min:    -3 / 2 grade  Celsius
 

Va fi vreme schimbatoare maine in intreg judetul. Meteorologii spun ca este posibil sa iasa soarele din cand in cand, insa peste tot in judet se pot semnala cateva averse de ploaie. Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile maxime vor fi comparabile cu cele din intervalul precedent. La pranz sunt asteptate 8 grade Celsius in Baia Mare si Seini, se vor inregistra 7 grade Celsius in Sighetu Marmatiei si Targu Lapus , 4 grade vor arata termometrele in Cavnic, in timp ce la Borsa se vor inregistra cel mult 3 grade Celsius.

Baia Mare: In Baia Mare, in urmatoarele doua zile, va fi vreme in general inchisa. Potrivit prognozelor duminica cerul va fi acoperit si sunt asteptate cateva averse de ploaie si ninsori, in timp ce luni precipitatiile vor fi predominant sub forma de ninsoare. Maximele termice scad si pot ajunge pana la 3 grade Celsius. Scad si minimele termice astfel ca noaptea mercurul din termometre te poate cobori pana la -1 grad Celsius.

Sighetu Marmatiei: Si la Sighetu Marmatiei vremea va fi in general inchisa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca in zona duminica pe fondul racirii vremii se vor inregistra atat ploi cat si ninsori , in timp de luni sunt asteptate doar ninsori. Maximele termice vor marca si in aceasta zona o scadere si vor ajunge ajunge pana la 2 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -1 grad Celsius.

Borsa: Vreme inchisa este asteptata la Borsa in urmatoarele doua zile. Potrivit prognozelor in zona duminica si luni sunt asteptate ninsori si se poate depune strat de zapada . Maximele prognozate pot cobori pana la -2 grade Celsius, in timp ce minimele coboara pana la -6 grade Celsius.

Cavnic:La Cavnic va fi vreme inchisa in urmatoarele doua zile. Potrivit prognozelor duminica si luni in zona sunt asteptate ninsori si maxime termice in scadere. Vantul va sufla in general slab, iar la pranz se vor inregistra cel mult 0 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -4 grade Celsius. 

Targu Lapus
:
La Targu Lapus este asteptata vreme inchisa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca in zona duminica vremea se raceste si se vor semnala ploi si ninsori. Duminica insa ninsorile vor fi doar sporadice, iar maximele termice nu vor depasi 3 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -3 grade Celsius.

Seini: Vreme in general inchisa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Seini. Potrivit prognozelor in acesta zona duminica vor fi si ploi dar si ninsori, iar ziua de luni vine cu ninsori sporadice. Maximele termice pot ajunge pana la 3 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de -1 grad Celsius.




112
COD RUTIER - SCHIMBARI – Masinile inmatriculate in strainatate vor avea voie pe strazile din Romania doar 90 de zile (VIDEO)
16:22:49 24 aprilie 2012  | autor:  Ioana Osan

Vezi VIDEO
Autovehiculele inmatriculate in alte state, precum Bulgaria, Italia si Spania, vor putea circula pe teritoriul Romaniei doar pentru 90 zile intr-un an, termen calculat incepand de la emiterea actului de vanzare-cumparare a masinii, conform unei decizii adoptate in sedinta de azi a Guvernului. Decizia a fost luata printr-un proiect de lege care va intra in vigoare dupa ce va fi aprobat si de Parlament.


Reprezentantii Politiei Romane au explicat ca dupa expirarea perioadei de 90 de zile, incepand de la data incheierii contractului de vanzare-cumparare a autovehiculului, vor fi retinute certificatul de inmatriculare si placutele de inmatriculare, iar proprietarilor autovehiculelor le vor fi aplicate amenzi.

De asemenea, o alta prevedere a proiectului de lege mentioneaza ca persoanele cu domiciliul in Romania, care conduc pe drumurile publice un vehicul inmatriculat in alt stat, vor avea obligatia de a prezenta, la cererea politistului rutier, pe langa documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, un document doveditor al titlului cu care este detinut vehiculul. Acest document va fi insotit de traducerea in limba romana, in original, efectuata de catre un traducator autorizat a carui semnatura a fost legalizata.

Proprietarii de masini care vor depasi acest termen vor fi sanctionati cu amenzi de pana la 560 lei sau pana la 1.420 lei, in functie de gravitatea contraventiei, si retinerea certificatului si a placutei de inmatriculare.

Potrivit conducerii Politiei Romane, in Romania circula in prezent aproximativ 19.800 masini inmatriculate in Bulgaria, dintr-un total de peste 45.000 autovehicule inregistrate in alte state, incluzand Italia, Spania, Marea Britanie.

Totodata, proiectul de lege propune introducerea mopedelelor si triciclurilor in categoria autovehiculelor, iar pentru conducerea acestora devine obligatorie detinerea unui permis de conducere corespunzator, incepand cu data de 19 ianuarie 2013.

O alta prevedere inclusa in proiectul de act normativ introduce obligativitatea efectuarii controlului medical periodic, ori de cate ori se solicita eliberarea unui permis de conducere cu o noua perioada de valabilitate.

Proiectul de lege adoptat de Guvern va fi transmis Parlamentului cu solicitarea de a fi dezbatut si aprobat in procedura de urgenta.

Prevederile din actul normativ referitoare la inmatricularea autovehiculelor vor intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial, urmand ca intr-un termen de inca 30 de zile sa fie elaborate procedurile de aplicare a acestor reglementari.

Aspectele vizand obligativitatea controlului medical periodic se aplica de la intrarea in vigoare a actului normativ, iar celelalte reglementari vor intra in vigoare incepand cu data de 19 ianuarie 2013.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 17:01:13 de catre: PAUPER
(...)(moderat) pdliste nu se lasa, atunci sa reduca ei jaful pe care-l fac cand inmatriculezi o masina la noi, nu se gandesc cretinii dracului ca suntem un popor pauper, ne-au jefuit si ne-au adus la sapa de pamant nu de cauciuc, mizerabili ordinari, ei cred ca toti fura ca si ei sau primesc mii de lei salarii ca si ei?RUSINE (...) ORDINARE, HOTILOR.
iii

2

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 18:11:26 de catre: buna
bravo fratilor in niciun stat ue nu este asa ceva doar la noi:)) eu locuiesc in austria dar totusi asa ceva este inadmisibil

3

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 19:14:34 de catre: cristina
traim in Ronania si la noi e posibil orice, nu ma mira faptul ca vor sa adopte o asemenea lege, fura ei de numai pot.....RUSINE

4

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 19:57:04 de catre: anonim
De ce sa circule toti cocalarii cu masini inmatriculate in alte tari si sa nu plateasca impozite? Marea majoritate dintre ei nu isi platesc nici macar asigurarea obligatorie - deoarece e prea scumpa si mai bine isi falsifica una. Sa nu mai vorbim de starea tehnica a masinilor! Iar daca Doamne feri ai ghinionul sa te accidenteze vreunul, iti vezi masina reparata pe RCA-ul lor la pastele cailor. Daca au de gand sa circule cu masina in tara sa prezinte actele mentionate mai sus sau sa inmatriculeze masina in Romania. Cine are bani de BMW, Mercedes samd. sa aiba bani sa isi plateasca taxa de inmatriculare, poluare sau cum ii zice si impozitele aferente. Iar despre controlul medical, nu pot decat sa salut initiativa Guvernului, deoarece nu mi se pare corect ca unii soferi (60-70 de ani) sa isi prelungeasca valabilitatea permisului doar prin "schimbarea" acestuia. Majoritatea dintre ei nu sunt apti pentru a conduce, nu vad bine, nu aud, sa nu vorbim despre reflexe. Numai ca problema este ca aceste controluri medicale se pot cumpara fara nicio problema.

5

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 20:04:12 de catre: gabi
sa dea DUMNEZEU ca toti bani luati ilegal pentru inmatriculare sa-i tina Tariceanu si BORBELY pe piept (pe ultimul drum) si eu sa (...)(moderat) la ei pe mormant, nemernici ordinari

6

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 22:25:40 de catre: PAUPER
ia spune mai boule, care este nivelul de trai in Austria, ce salarii sunt acolo, si dupa aia vorbeste, tu macar mai stii unde este Romania pe harta?, tu ai acolo 200 de euro salar ca si in Romania? imbecil ce esti, pastreaza-ti neroziile pentru cei ca tine, de ce nu vii sa muncesti aici ca sa vezi cum te plateste statul condus de hotii pdl&comp, as fi tare curios daca tot asa ai bate din droanga, huuuuuooooooooooo
Zzz

7

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 23:03:04 de catre: Vlad
Din pacate legea asta e necesara la noi. In Romania sunt foarte multe masini inmatriculate prin tari exotice care au niste RCA-uri dubioase de prin tarile respective. Daca ai ghinionul de a fi busit de o astfel de masina o sa iti vezi banii pentru reparatii cand a zbura porcul.

8

Publicat la: 24 aprilie 2012 ora: 23:17:02 de catre: PAUPER
anonimule, esti prost de bubui, crezi ca daca tu poti si ai bani de o masina noua, toti avem?, si tu ar trebui sa prezinti un certificat medical cum ca esti in toate mintile cand scrii asemenea idiotzenii, oare acesti prosti gestionari de bani, in frunte cu primii ministrii care au fost la putere dea lungul timpului de cand s-a dat aceasta lege imbecila, au facut un calcul cu pierderile de milioane de euro, care datorita lacomiei si incompetentei lor s-au dus in alte tari?

9

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 00:56:39 de catre: batrana
stimabile, nu stiu in care Austria locuiesti, nici ce alte state din UE cunosti.in cele pe care le stiu eu (si stiu vreo cateva), inclusiv Austria, legea aceasta functioneaza de cel putin un an de zile...cea mai simpla si ieftina documentare, cand vezi un politist austriac pe strada, opreste si intreaba-l.

10

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 01:14:53 de catre: batrana
stimabile, da-mi voie sa spun ca faci unele mici greseli.un cetatean austriac, muncitor normal, castiga intre 1000 si 1500 de euro lunar, existand normal, si exceptii.pe langa faptul ca acel muncitor munceste mai mult si mai de calitate ca un muncitor roman, el isi cunoaste drepturile de cetatean.el se informeaza, isi cere drepturile, iar in caz de nevoie protesteaza pt a primi ce i se cuvine.dar, in primul rand e informat, sa nu uiti asta. cetateanul austriac sprijina autoritatile in lupta lor impotriva coruptilor,a infractorilor,a evazionistilor (gen manelisti, bisnitari, ghicitoare).cetatenii romani au asteptat 23 de ani, si inca asteapta un guvern mesianic, care sa munceasca, sa gandeasca in locul lor, sa le mareasca pensiile si salariile, si sa scoata tara din mocirla in care a ajuns cu acordul tacit al cetatenilor ei.am inteles ca esti constient de jafurile cu caracter legal din romania, la fel cum sunt multi.dar oare faci tu ceva in acest sens?sau ai macar intentia sa faci ceva?sa auzim de bine!

11

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 01:26:41 de catre: batrana
... inmatriculate in alte tari, care ruleaza in Romania.daca socotim in medie 50 de euro taxe anuale pt un autovehicul, statul roman ar incasa aproape 2,5 milioane de euro anual. plus taxele de inmatriculare, plus taxele pentru verificarea tehnica anuala.asa ar trebui pusa problema, fortarea legislativului de a reduce taxele de inmatriculare in limitele normalului.si asta o pot face doar cetatenii,luand initiativa.la fel se pot obliga autoritatile pt anularea rovignetei pt drumurile nationale, care e un jaf legalizat.atunci ar avea de castigat si statul, si cetatenii.dar fara initiativa nu se poate....

12

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 02:52:07 de catre: AsToR
Ok, si acuma vin eu cu o intrebare: am rude in strainatate(unele stabilite cu domiciliu/resedinta legala, altele nu prea) care vin si ele 2 saptamani pe an acasa cu o masina (bine-nteles inmatriculata in tara respectiva), sa inteleg ca daca e cumparata de mai mult de 3 luni ramane fara acte si numere si plateste si amenda? Sau daca vine un strain pur si simplu sa tranziteze tara, vreun politist ambitionat o sa-l lase fara masina? Asa ceva este neconstitutional pur si simplu!

13

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 10:22:01 de catre: gygy
iti doresc sa dai si tu salariul integral pe un an la o singura inmatriculare, ori documenteaza-te cat costa la noi sa inmatriculezi o masina, habar n-ai cum se traieste la noi, daca-ti limitezi cosumul de gaz, curent, apa si mananci cu precadere frunze si ciuperci din padure, poti sa pui lunar la o parte cam 10 euro

14

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 12:00:56 de catre: Un roman
Esti roman si toti te stiu, / Ca faci tot, dar...prea tarziu, / Bei ceai numai cand stranuti, / Faci dus doar atunci cand puti. / Bati femeia-n "stele verzi" / Si-o iubesti doar cand o pierzi. / Doar cand o-nseli ii aduci flori, / Mergi la doctor doar cand mori... / Te rogi doar cand dai de greu, / N-ai casa, da-ti iei BMW-u. / Juri ca nu mai bei..PROMITI, / Insa doar cand beat, vomiti.. / Uiti de neamuri ani si ani, / Le suni doar cand nu ai bani. / Vii la bine, fugi la greu, / Esti ROMAN, ce Dumnezeu... /

15

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 13:10:25 de catre: taci din gura fraiere
tu esti mai prost ca toti tu nu vezi ce se face in romania sau si tu furi la fel ca ei (...)(moderat)

16

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 13:42:43 de catre: marcel
cum adica pot circula 90 de zile ? 90 de zile intr-una ? daca eu vin de exemplu din italia 3 zile in ianuarie, 2 zile in august si 4 zile in octombrie raman fara certificat si placute de inmatriculare pentru ca au trecut mai mult de 90 de zile ? si de unde vor sti ei de cate zile sunt in tara ? primesc ceva hartie in vama sau cum ? :))
??

17

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 13:52:36 de catre: italianu
Eu stau in Italia cam 6 luni si 6 stau in Romania, am permis si romanesc si italian. Ce o sa imi faca daca masina este pe italia?

18

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 15:36:59 de catre: anonim
Nu am bani de masina noua. Daca nu ai bani de taxa, nu iti lua masina din strainatate. E simplu.

19

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 18:36:34 de catre: PAUPER
ce guvern ai vrea sa sprijin?, sa sprijin guvernul cocalarilor pdl&comp. care ne fura in fiecare zi?.Prietene, noi astia de o anumita varsta am ''facut revolutia'' , ca acesti infractori sa ne poata fura cu acte in regula, noi am gresit, dar tineretul de ce se complace in aceasta mocirla, si sta impasibil pe dreapta si vrea totul dea gata?

20

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 19:33:11 de catre: asdfgh
Cei care au rezidenta sau sunt straini, nu vor fi afectati, ca pot sa faca dovada domiciliului in tare unde este inmatriculata masina. La partea cu romanii ce locuiesc in alte tari "ilegal" si eu sunt tare curios ce se intampla...

21

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 19:53:23 de catre: dani
aceasta lege nu poate fi aplicata pentru ca masinile de bulgaria sant anmatriculate pe bulgari si se conduc cu anputernicire .clar cand intri si ies din tara legea europeana nu permite sa anregistrezi masini sau persoane, pentru ca comunitatea europeana, este libera circulatie da cum jegosi astea de politicieni au numai c.... an cap dau legi ca oameni sa asi piarda timpu si bani prin tribunale cum au facut si cu legea de prima anmatriculare dai an judecata si anmatriculezi fara taxa

22

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 20:13:25 de catre: anonim
E simplu, cine poate demonstra ca are domiciliul stabil in tara respectiva, sau are imputernicire tradusa si legalizata, poate sa circule. Daca nu, foaie verde.

23

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 21:18:23 de catre: unu
Eu am resedinta provizorie in Italia.In 2010 mi-am inmatriculat masina in Romania si am circulat cu ea in Italia pana in august 2011.In perioada aceasta m-au oprit carabinieri de doua ori si mi-au zis ca daca am resedinta in Italia nu pot sa circul cu numere straine mai mult de un an pe teritoriul Italiei, iar daca depasesc de un an poate sa-mi sechestreze masina si sa-mi dea amenda.In august 2011 am fost obligat sa-mi radiez nr. romanesc si sa o inmatriculez din nou in Italia.Ce fel de lege este aceasta?Daca merg in tara si stau mai mult de 90 de zile trebuie sa inmatriculez din nou masina cu nr. romanesti, iar cand ma intorc in Italia trebuie sa o inscriu din nou?Este o lege de rahat asa cum sunt toti guvernanti din Romania.Trebuie sa iesiti toti din nou in strada sau va este frica de lupii care va sfasie bucata cu bucata pana o sa dispareti de pe fata pamantului?Cand va cumparati masini mai bine va cumparati gata inmatriculate in tara si nu va cumparati nici macar noi pt ca se profita de pe spatele vostru.Catre eMM.ro.Sper ca o sa-mi apara mesajul meu la comentarii nu ca altele pe care le-am scris si nu au aparut.Pt.gygy; Sa sti gygy ca pe mine m-a costat radierea in Italia, inmatricularea in Romania dupa aceea radierea nr.romanesc, inmatricularea cu nr. provizoriu pt. transport in Italia, inmatricularea din nou in Italia plus asigurarea m-a costat de doua ori mai mult fata de asigurarea in Italia pe un an.Cam in jur de 3500 de euro. Acest pret este salariul meu pe trei luni. Poate nu ma crezi, dar acesta este adevarul.

24

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 21:37:22 de catre: PAUPER
mai simplu ar fi daca mi-ai raspunde doar daca te solicit eu, bine?, sau itzi place sa te bagi in seama ca si chilotul in (...)(moderat)?, eu supuneam discutiei un principiu, principiul corectitudinii sau proastei gestionari a banilor care puteau sa intre in visteria statului.Este simplu [dar nu pentru tine].

25

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 21:38:28 de catre: tot unu
Numai pt. taxa de prima inmatriculare am platit peste 2600 lei sau in perioada aceea erau in jur de 600 euro plus asigurarea OMNIASIG si aceea este buna numai de furat de pe oameni in jur de 800 de euro plus revizia, inmatricularea in total de 1600-1800 de euro, numai in Romania, iar in Italia asigurarea pe un an 1100 plus revizia, inmatricularea si traduceri 500 euro plus taxa de drum 250 euro. Sa stiti ca si in alte tari sunt scumpi, nu numai la noi.

26

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 21:57:07 de catre: batrana
da, stimabile, greseala recunoscuta e pe jumatate iertata.insa, hai sa nu ne ascundem dupa deget, pe generatia asta tanara oare cine a educat-o?oare de unde au luat ei exemple?nu cumva de la noi?oare nu ar fi tot de datoria noastra sa incercam sa mai reparam ce se poate repara?o zi buna sa ai...

27

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 22:05:00 de catre: vorbe goale
Ne lamentam toti ca o haita de caini care latra la luna si nu ne asculta nimeni.Guvernul e nepasator la problemele noastre. Nu vor sa ia masuri sa incaseze bani la buget.Ar putea-o face prin reducerea taxei de inmatriculare cum fac in alte state printr-o taxa taxa de aproximativ 500 € de pasaj de proprietate, plus revizie (serioasa bineinteles, pentru a exclude pericolele de pe drumurile publice ), plus impozit anual si atunci cele 45000 sau cate or fi masini inmatriculate in strainatate, cu siguranta ar fi inmatriculate in tara.TOTI AR AVEA NUMAI DE CASTIGAT.E normal ca orice om care si-a cumparat o masina buna de cateva mii de euro, fiind pus in fata taxei de inmatriculare care de multe ori depaseste de 3 ori valoarea masinii sa incerce sa ocoleasca prin orice mijloc aceasta taxa.Traim in criza si saracia asta zi de zi si nu se schimba nimic.Sunt putini cei care-si permit sa cumpere o masina noua.Dupa parerea mea GUVERNUL ar trebui sa se implice in rezolvarea problemelor tuturor categoriilor sociale, nu numai a celor cu posibilitati financiare ridicate.

28

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 22:38:05 de catre: anonim
"daca-ti limitezi cosumul de gaz, curent, apa si mananci cu precadere frunze si ciuperci din padure, poti sa pui lunar la o parte cam 10 euro", Cu astia 10 euro vrei sa intretii o masina intr-l luna?Daca reusesti sa economisesti 10 euro pe luna cum vrei sa platesti impozitul, asigurarea, combustibilul, intretinerea masinii, si sa mai platesti si parcarea din cand in cand? Daca nu ai bani, nu visa la masini. Destul de corect, nu?

29

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 22:46:47 de catre: unu
Vlad de ceea ce zici tu acele asigurari poate sunt false de aceea nu te platesc.Masina mea in timp ce era inmatriculata in Romania am parcat-o in parcarea din fata casei unde stau in Italia.Dimineata cind m-am dus la lucru am gasit-o zgariata la usa din partea dreapta fata si lovita.Asigurata in Romania de Omniasig cu asigurare Casco (am facut-o intentionat Casco pt. vandalism).Am anuntat Omniasig, am trimis poze cu zgarietura si lovitura si surpriza: nu imi plateste numai jumatate din pretul reparatiei: am facut cu ei o propunere atunci cand ma intorc in Romania o fac acolo.Tot au fost de acord iar cand am facut actele au trimis un specialist sa faca poze din nou dupa aia o alta surpriza si mai haioasa, mi-au aprobat numai sa-mi indrepte indoitura fara sa o finalizeze (chituiasca si vopsit). Pentru a te convinge iti pot trimite propunerea de reparatie si ai sa vezi cat sunt de hoti.Nu e ceea ce zici tu.Asigurarile din alte tari trimit banii pt reparatie numai cele din Romania te fraieresc dar este o lege internationala care te obliga sa plateasca reparatiile inca cu despagubire.Cred ca ai inteles ceea ce am scris. Asa s-a intamplat la un atelier de aici din Italia, un roman a facut un accident cu masina probabil a adormit pe autostrada si a intrat in alta masina cu un noroc ca nu s-a intamplat ceva mai grav i-a lovit toata partea dreapta a unei alte masini.Cand au facut actele pt.reparatie asigurarea din Romania a fost de acord, iar dupa ce a fost sa plateasca nimic, nu au mai vrut. Atunci au intrat in instanta si nu au avut ce face ca au platit mai mult decat trebuia. Te salut si sa nu crezi ca te-am mintit.Aceia poate au falsificat asigurarile. Ciao

30

Publicat la: 25 aprilie 2012 ora: 23:27:27 de catre: MMM
Sti vorba aia: prostia si domnia se platesc.Daca erai un pic mai intelingent ai fi inmatriculat masina pe cineva din familie,ai fi facut o imputernicire si ai fi circulat mult si bine in italia.

31

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 00:04:26 de catre: Gogaie
Mda, pana acum credeam ca lowrideru' de la parada frustratior gay, e cel mai prost specimen de pe forum. Deja ma-ndoiesc... P-aici, prostia pute rau, a lui "lowriders" doar duhneste. :D Ia mai puneti burta pe carte, veti observa ca-s doua reglementari, care, aparent, la nivelul vostru de inteligenta, se bat cap-in-cap.Pt cei cu mai mult de 8 clase, totu-i clar! :D

32

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 04:48:40 de catre: AsToR
Da, dar aia 3500 de euro ai zis chiar tu ca i-ai facut in 3 luni in italia sa-ti permiti sa intretii masina, dar ia incearca sa pui banii aia deoparte in romania sa o poti inmatricula, la approx 200 de euro pe luna din care sa si mananci, si mai ai si cheltuieli si intretinere, cu 200 de euro nu-ti platesti nici macar chiria in italia pe o luna, ce sa mai vorbesti de cheltuieli?

33

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 07:28:59 de catre: Mihai
Cum puteti spune ca ne lamentam toti ca o haita.....!Nu vedeti cate ne face pana-n 2013 Mircea Man? Drumuri de milioane d euro, drum pe sub GUTIN(drumul pe sub Gutin se face de cand era Birlea prefect,) se redeschid minele pentru ca oamenii sa aiba locuri de munca, se maresc salariile cu 1 Iunie....etc.Asculta mai Gui Florian fost angajat la cultura stii tu pe ce post, care te stim cate parale ai facut si in Baia Mare si acum am inteles ca-i calaresti pe borseni, tu care stii ce preocupari ,,misterioase'' aveai pe la cultura, tu care-mi esti mana dreapta a lui Mircea Man, nu mai incercati sa iesiti la drumul mare sa prostiti pe romani cu minciunile voastre ca nu va mai alegem iar tu dupa 22 de ani ar fi cazul sa te debarasadezi de munca pe care ai avut-o pe la Cultura inaintede'89.De aia merge tara bine ca-i plina de fosti lucratori sub acoperire ca tine. Am vazut video slujba religioasa de la bisericuta din Borsa de langa spital pe HTV. Am vazut cu cat har insista cameramanii pe laudele facute de parintele Andreica la adresa primarului liberal Remus, nu la candidatul tau de la PDL, si cand te gandesti ca acolo a fost prezent si Vasile Timis.Intotdeauna ai ,,ros osul'' la doua capete.De ce nu te-au acceptat liberalii dupa ce ai fost consilierul lui Mihordea de la PRM?..PENTRU CA STIAU CU CINE AU DE-A FACE.Pacat ca Ionel v-a pierde, de ce nu spune Mircea Man cate fitile i-ai pus lui Ionel Timis ca sa nu fie acceptat la PDL? De cate ori in biroul lui Remus ati cautat solutii sa-l indepartati pe Ionel?Ionel va pierde ca s-a inhaitat cu cine nu trebuie.Pacat

34

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 14:24:16 de catre: Luky
Pe ei si pe mama lor de nemernici. Nu stiu bine sa vorbeasca romaneste, nu platesc nici o taxa statului roman, dar conduc masini inmartriculate in Spania, Italia, Franta, Bulgaria si alte tari. Se sparg in figuri pe sosele patriei fara a avea nici o obligatie. BRAVO GUVERNULUI ROMAN !!!... si perioada asta de 90 de zile este prea mare, 30 le-ar fi fost de ajuns, dupa aia cum am spus si mai sus, pe ei si pe mama lor de nemernici.

35

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 14:57:49 de catre: NU SUNT ANONIM
Sunt curios cum vor monitoriza aceste lucruri? Daca iau in chirie cu contract masina cuiva din strainatate la pretul de 1 euro pe luna? Vor confisca numerele dupa 3 luni?

36

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 15:12:42 de catre: NU SUNT ANONIM
Parerea mea este ca nu se va putea aplica, pentru ca daca cumnatul are 5 masini, in strainatate 3 si 2 in romania care le lasa sa le birjalesc, nu vor putea sa ii retina numerele, deoarece plateste dupa ele dincolo si normal ca nu va plati si aici.Inmatriculand masina in romania si circuland in strainatate ar fi cea mai mare prostie posibila, sa te dai drept roman si sa mai si areti. In Italia garantat ti-ar zdrobi masina neonazistii aia pe linga ca ai capata si de batut. Respect pt cei care stiu ce inseamna. Oricum statul roman poate fi linistit : o parte din impozite ce le plateste la statul Italian, ajung si la tiganii de sub poduri, baraci, parcuri si banci, paraseli care ne-au stricat imaginea si toata ziua umbla cu cersitul si ciriklao.

37

Publicat la: 26 aprilie 2012 ora: 19:33:09 de catre: da
ma da prost esti!!

38

Publicat la: 27 aprilie 2012 ora: 00:13:31 de catre: unu
Stimate(a) MMM vezi ca si in Italia aceasi lege ca in Romania o sa apara cat de curand. Toate masinile inmatriculate in alte tari chiar daca sunt inscrise pe rude cum ai zis tu vor fi verificate si o sa fie obligati sa le transcrie in tarile unde au resedinta pt. ca ei profita ca sa nu plateasca taxa de drum, asigurare si control de gaz care costa de ex la o masina cu un motor de 101 cv si 74 kw pana peste 1000 euro pe an.Chiar azi l-a oprit carabinieri pe un baiat din Bacau cu un renault inmatriculat in Romania si avea aceasi metoda cum ai spus tu, dar carabinerul i-a zis imediat ca daca il mai vede ii sechestreaza masina, iar baiatul i-a zis ca masina este inmatriculata pe un frate de-al lui si nu are resedinta in Italia si are si act de la notar dar degeaba a comentat si ti-am zis ce i-a zis carabinierul.Nu mai merge asa cum a mers odata.Eu nu am avut pe cine sa transcriu masina.

39

Publicat la: 27 aprilie 2012 ora: 00:34:30 de catre: unu
Astor tu nu te gandesti ca si aici ai de platit o chirie de peste 500 de euro/luna, de mancare care este foarte scumpa (in trei) cheltuiesti cam 600 de euro pe luna plus motorina in fiecare saptamana cate 30 de euro, intretinerea unui copil care merge la scoala si acolo se duc banii. Atat mai am noroc ca lucreaza sotia si castiga si ea vreo 600 de euro /luna. Poate nu ai stat in Italia mult timp sa vezi cum este de trait si aici.Eu m-as intoarce in tara dar nu pot cat timp este copilul la scoala pt. ca el pierde foarte mult.Acum incearca toti sa-ti suga sangele cat pot de mult.Pt prostiile de aici (taxe) s-au sinucis foarte multi italieni pt ca nu au avut de unde plati(vorbesc de oameni care lucreaza cinstit).Sa sti ca nu ma laud ca am un salar de mii de euro.Sa te convingi dami eMail-ul tau si iti trimit statul de plata sa vezi cu ochi tai cat am salariu si cate taxe se platesc.Ciao

40

Publicat la: 27 aprilie 2012 ora: 16:27:16 de catre: cetatean
E simplu sa povestiti, dar in Romania va convine sa functioneze smecheria. Oricum sunt vreo 3 societati de asigurare care nu platesc daunele in caz ca ai accidentat pe cineva. Omul isi scoate masina si te da in judecata sa-si recupereze paguba. Atunci sa va vad. Iar masinile astea din vest care circula cum spunea unul cu asigurari false ( acolo e un purcoi de bani sa-ti asiguri masina - sunt cazuri in care e mai mare asigurarea decat valoarea masinii ), iar in cazul in care unul din asta te sifoneaza sa vedem de unde va recuperati paguba. Mentalitate tipic romaneasca, mie nu o sa mi se intample !

41

Publicat la: 27 aprilie 2012 ora: 16:56:01 de catre: MMM
Stai linistit ca nu e dracu atat de negru pe cat pare. In primul rand carabinierii nu ia sechestrat masina pt.ca nu au avut dreptul.Pai daca eu circul cu masina lui mama, ce pot sa imi faca? Cu asigurarea nu poti sa dai un ex. pentru ca este in functie de clasa de merit pe care o ai.Poate sa fie si de 400 de euro pe an.

42

Publicat la: 29 aprilie 2012 ora: 20:36:32 de catre: unu
Da. Ai dreptate.Vino tu in Italia si fati asigurare sa vezi cat o sa platesti. Pt.prima data daca iti faci asigurare si ai varsta de 18 ani, 20 ani poti plati in clasa 14-a chiar si 1500 1800 euro.Cand mi-am facut prima asigurare am platit 1360 pe an (in doua rate) pentru un passat de 1900 si aveam o varsta de 39 ani.Acum platesc in jur de 550-560 euro. Cu treaba cu acel baiat poate nu ai citit bine am zis ca l-a avertizat carabinieri nu ca i- sechestrat masina.

43

Publicat la: 20 iunie 2012 ora: 14:54:27 de catre: george
sant revoltat dar vad ca nimeni nu vorbeste de dacia mea care merge cu gaz de 18 ani cit polueaza fratilor? Apoi "autoritati" vad ca va inecati in propriile mucozitati; vreti uniune europeana ne furati pe rupte dar ne ingraditi la drepturi si circulatie, noroc cu tiganca cu puradelul care se stringea de tita si va stropea cu lapte!!!

44

Publicat la: 25 iunie 2012 ora: 21:10:06 de catre: Simi
Nu are voie sa iti sechestreze masina daca nu este a ta !! Eu circul de 2 ani cu masina tatalui meu in Italia si m-au oprit de 1000 de ori si nu mi-au zis nimic..nu au ce sa-ti faca ..nu e nici o lege !

45

Publicat la: 18 iulie 2012 ora: 00:41:16 de catre: Sanducu
buna am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti deci daca masina nu e pe mn trecuta pot circula in romania mia mult de 90 zile???sau daca e pe mn?
eu

46

Publicat la: 21 iulie 2012 ora: 19:01:39 de catre: degeaba
mai guvern de 20 de bănuţi, cu ce aţi ajutat voi oamenii sa-si cumpere maşini...deci prin urmare lăsaţi oameni sa circule cat vor, doar suntem într-o ţară democrata.guvern de 20 de banuti sa aveti o m....e linistită si rapida

47

Publicat la: 7 august 2012 ora: 00:36:30 de catre: faraonul_f
santeti niste hotiii de ce nu lasati taxa auto mai redusa si atunci sa bagati legea asta ...aaaaaaaa.nu va comvine santeti niste prosti cu statul vostru cu tot ducetiva la vaci ......

48

Publicat la: 1 septembrie 2012 ora: 19:15:40 de catre: criss
trebuie sa inmatriculezi masina in romania pe numele tatalui sau al unui prieten iar acesta cu o imputernicire iti da dreptul sa circuli oricat vrei in aorice tara vrei

49

Publicat la: 8 octombrie 2012 ora: 16:14:35 de catre: yani
pacat d3e inteligenta voastra intarziata si stiti de ce aceasta doctrina implantata in voi toti acesti cu nivel scazut in mentalitate se poate reflecta atat in voi cat si in viitorii urmasi binenteles biologic si de nationalitate numai romani acesti toti pe care ii enumerati manelisti cocalari si altii marea maj sint get beget romani pentru ca in romania guvernul naste romani si nu kocalari si manelisti si apoi devin ceea ce ii considerati voi si majoritatea care au posibilitatea de a ramine in orice tara se realizeaza ca mai hoteste pentru ca asta a invatat in romania nu in tarile care pleaca ...... mai perversi sau mai cersetori asta e multi se realizeaza ceeea ce romania nu leau dat le da statele straine daca au masini este dreptul lor pentru ca marea maj platesc taxele si mai mult ca in rom dar aici se fac jonglerii din cauza ca nu le da dreptul la inscriere ca in alte tari si cauta guvernul sa ii readuca la starea mizera in care traiau de aceea uniii falsifica imi pare nespus de rau ca sint nascut in romania

50

Publicat la: 24 octombrie 2012 ora: 07:03:45 de catre: AdyBoss
mdah` am citit toate comentariile acelui om, si imi place f mult cum rationalizeaza, si adevarul in mare parte aveti dreptate toti n legatura cu tara noastra ca incet incet merge de rapa, bafta la toti.

51

Publicat la: 26 octombrie 2012 ora: 17:36:57 de catre: Catalin
SAlut.Vrau sa cumpar un autoturism inmatriculat in ro acum 3 luni, autoturismul este inmatricula fara taxa auto, spacificat pe cerificatul de inmatriculare. eu la cumparare platesc taxa de inmatriculare? asa imi spun unii. iar altii zic ca nu.va rog sa ma ajutati care stiti f bine. multumesc

52

Publicat la: 18 noiembrie 2012 ora: 19:23:43 de catre: raspuns pentru foarte bine
Sunt de acord cu tine cand spui despre platirea asigurari de catre cei care au masini din strainatate, despre controalele periodice de sanatate de catre cel care detine un permis de conducere, dar cand te referi la plata taxelor nedrepte pentru ca nu sunt justificate in nici un mod in Romania, pot doar sa-ti raspund fara sa te jignesc, noi care vrem sa ne intoarcem acasa si am agonisit cu sudoarea fruntii, si etc...,acum ne intoarcem fiecare la randul nostru de unde am plecat, dar nu ca sa ne dam mari, ca nu avem de ce, ne deranjeaza faptul, caci dupa ce am gustat putin din modelul si tratamentul fiscal, judiciar dar si de viata de zi cu zi, ca putem fi rasplatiti de catre statul unde am lucrat si intr-adevar cateodata ne intrebam si noi daca este adevarat ceea ce ne se intampla si ne intoarcem cu mai multa incredere de a lupta impotriva nejustitiei din Romania in care ne-am adormentat si ne-am invatat cand cineva ne asupreste sa strangem din dinti si sa incercam sa mergem mai departe dar credema ne-am trezit ca eram mai inapoi de cat pasul pe care l-am pornit inainte.nu te supara si multumesc ca ai citit acest raspuns in mod educa riferit de mine.

53

Publicat la: 18 noiembrie 2012 ora: 20:45:51 de catre: cri
AU REUSIT SA NE PUNA UNUL CONTRA ALTUL, URMATOAREA MISCARE SI ULTIMA E EXTERMINAREA NOASTRA CA CETATEAN CU "DREPTURI" PE HARTIE BINE-NTELES, CEA MAI MARE GRESEALA CARE NICI MACAR NU ESTE A MEA SAU A NOASTRA DACA PERMITETI ESTE ACEEA DE A NE FI NASCUT IN ROMANIAAAAAAAAAAAA

54

Publicat la: 19 noiembrie 2012 ora: 14:58:03 de catre: stelian
Ciocu mic, ca acum noi suntem la putere.

55

Publicat la: 27 noiembrie 2012 ora: 10:04:44 de catre: sorin
Vreau sa întreb si eu ceva.ştie cineva cât costă sa schimb numerele de grecia în numere de românia? (dolj)mulţumesc

56

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 14:00:05 de catre: nelutu
Avem guvernanti de tot kktul la dracu sa ii ia pe toti .... Am masina inmatriculata pe anglia cu numele meu cu asigurari si tot tacamul cum sa ma oblige pe mine sa le platesc lor taxe peste taxe impuse cu forta ptr.buzunarele lor. DRACU SA II IA PE TOTI HOTIIII DIN GUVERN DE KKKT CE AVEM. CAT MAI SUPORTAM FRATILOR MAGARIILE "ALESILOR"? VORBIM PE LA COLTURI DAR NIMENI NU FACE NIMIC TARA DE (...)(moderat) SI DE FRICOSI!!!!!

57

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 15:16:03 de catre: Gogaie
Amu tu cu care guvern te certi? Cu ala britanic, sau cu asta romanesc? Te crezi cumva Erou al Muncii Socialiste, scutit de taxe si impozite? Taxele pe masina nu ti le impune nimeni. Vrei sa te dai mare-n sat ca ai masina mica, platesti, daca nu-ti convine, pana la bufet poti merge si cu caruta sau bicicleta, cum faceai si pana acum.

58

Publicat la: 18 februarie 2013 ora: 13:17:43 de catre: levi
salut am si eu o intrebare, daca am o masina inmatriculata pe numele meu in austria, ce acte am nevoie sa o inmatriculez tot pe numele meu in romania?? poate sa imi dea careva mai multe informatii??? mersi

59

Publicat la: 18 februarie 2013 ora: 13:32:16 de catre: levi
salut am si eu o intrebare, daca am o masina inmatriculata pe numele meu in austria, ce acte am nevoie sa o inmatriculez tot pe numele meu in romania?? poate sa imi dea careva mai multe informatii??? mersi

60

Publicat la: 2 martie 2013 ora: 15:41:25 de catre: Anonim
Daca vor sa ne inmatriculam masinile in Romania, sa scada taxa de inmatriculare!! nu imi convine sa platesc o taxa de 1800€ pentru o masina care m-a costat in Spania 2500€!! Toti spun ca sunt de acord cu aceasta lege pentru ca nu platim impozite...dar banii de la rovinieta, ITP-ul (deoarece avem voie sa il face in Romania) unde se duc?? Nu la statul roman?? Sau multi zic ca majoritatea masinilor aduse din afara sunt jafuri..daca vreti sa stiti masinile romanilor sunt si mai jafuri si mult mai prost intretinute ...nu comparati drumurile si conditiile din afara cu cele din Romania...se pare ca platim Rovinieta degeaba....drumurile tot pline de gropi sunt....am fost si eu plecat in alte tari...si am vazut diferenta!!! Poate eu vreau sa stau 4 luni in tara, 4 luni in strainatate..si tot asa...ce fac? imi inmatriculez masina de fiecare data cand intru in Romania?? Pur si simplu legea asta incearca sa suga si sa umple buzunarele parlamentarilor cu bani...credeti ca banii aia o sa se foloseasca pentru noi ca cetateni?? sa fim seriosi..e Romania...tara furaciosilor si a coruptilor!!!

61

Publicat la: 18 martie 2013 ora: 20:15:16 de catre: claudiu
se zice ca romania este cea mai bogata tara din europa....sa va spun de ce.....sa furat foarte mult si inca se mai fura asa cu se face si acuma cu inmatricularea masinilor din strainatate.....sa scoatem si parlamentari afara sa munceasca cum muncim noi pe niste bani de nimica...sa traiasca si ei cu un salar de mizerie cum traim noi. nu sastea la birouri si in sala 2-3 ore pe zi si sa aiba un salar de mii de euro rusine sa va fie ca neati adus aici si e vina noastra a romanilor ca vam permis si va permitem in continuare in loc sa iesim in strada sa va infruntam......sa va fie rusine

62