Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


26.11.2014 13:08:19
Euro - 4,4200 lei

Dolar SUA - 3,5479 lei 

Lira - 5,5805 lei

Aur (gr.) - 136,5176 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
27 noiembrie

Max:    0/  5 grade Celsius
Min:   -5/ -9 grade  Celsius
 

Vreme in general frumoasa, dar rece va fi maine in toate zonele din judet. Potrivit prognozelor in cele mai multe regiuni cerul va fi senin, iar vantul va sufla in general slab. Temperaturile maxime scad putin, dar raman comparabile cu cele inregistrate in intervalul precedent. Astfel, la pranz se vor inregistra 5 grade Celsius in Baia Mare, Sighetu Marmatiei si Seini, 3 grade Celsius vor arata termometrele la Targu Lapus, in timp ce la Cavnic termometrele nu vor arata mai mult de 1 grad Celsius. La Borsa sunt anuntate ninsori slabe, iar temperaturile maxime nu vor urca la mai mult de 0 grade Celsius.

Baia Mare: 
In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Astfel, vineri, vom avea parte de cer senin, cu maxime de 6 grade Celsius si minime de cel putin -2 grade. Sambata temperaturile vor urca pana la 7 grade Celsius, iar sansele de ploaie cresc si este posibil sa se inregistreze mai multe averse. Noaptea minimele termice coboara pana la 1 grad Celsius.

Sighetu Marmatiei:
Si la Sighetu Marmatiei vremea se schimba la final de saptamana. Prognozele spun ca vineri cerul va fi predominant insorit, in timp ce sambata treptat norii vor acoperi cerul, si este posibil sa ploua. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor oscila in jurul valorii de 7 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana la -5 grade Celsius.

Borsa
Temperaturi ceva mai ridicate se vor inregistra, la finalul acestei saptamani si la Borsa. Daca vineri, maxima zilei va fi de 2 grade Celsius, iar minimele vor ajunge la -7 grade, pe fondul unui cer senin, sambata lucrurile se schimba. Meteorologii spun in zona sunt asteptate ploi in averse, dar ca temperaturile vor fi ceva mai ridicate, cu o maxima de 4 grade Celsius si minime de pana la -1 grad Celsius.


Cavnic: Ploi sunt asteptate si la Cavnic, incepand de sambata. Vineri, vremea va fi frumoasa, cu un cer senin, in timp ce sambata cerul se va innora si va ploua in averse. La pranz maximele termice vor urca pana la cel mult 4 grade Celsius. Noaptea minimele vor coboari pana in jurul valorii de -4 grade Celsius.

Targu Lapus
La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Potrivit prognozelor vineri in zona cerul va fi senin, in timp ce sambata se asteapta ploi. In zona maximele termice vor ajunge pana la cel mult 5 grade Celsius, iar noaptea minimele pot cobori pana la -5 grade Celsius.

Seini
:
Vremea va fi frumoasa vineri si la Seini, atunci cand cerul va fi senin si se vor inregistra maxime de pana la 6 grade Celsius. Sambata cerul se va innora treptat, iar prognozele anunta ploi in averse. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice se vor situa la praz in jurul valorii de 7 grade Celsius. Noaptea minimele pot coboari pana la 1 grad Celsius.




Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14