Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


18.04.2014 13:06:45
Euro - 4,4607 lei

Dolar SUA - 3,2281 lei

Lira - 5,4148 lei

Aur (gr.) - 134,4481 lei



Foto soare si noriVezi VIDEO

19 aprilie
Max: 14/ 21 grade Celsius
Min:  3/ 8 grade Celsius 


Vreme in general inchisa, cu cer mai mult acoperit va fi maine in judet. Sunt asteptate ploi si burnita ocazionale. Maximele termice ramin comparabile cu cele din zilele precedente, astfel ca la pranz se vor inregistra 21 de grade in Baia Mare si Sighet, 18 de grade vor fi la Seini si Targu Lapus, 15 grade la Cavnic, iar in Borsa vor fi 14 grade Celsius.

Baia Mare:
Se anunta vreme schimbatoare, dar calda pentru urmatoarele doua zile in Baia Mare. Duminica spun meteorologii, ocazional pot sa se inregistreze averse slabe de ploaie, in timp ce luni cerul va fi predominant insorit. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 22 grade, iar noaptea vor fi minime de pana la 9 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: In Sighetu Marmatiei duminica se astepta averse slabe si scurte de ploaie. Luni insa cerul se va degaja, astfel ca vor fi perioade cu nori , dar si perioade in care va straluci soarele. In zona sunt asteptate maxime termice de 22 de grade Celsius. Noaptea nu se vor inregistra mai mult de 8 grade Celsius.

Borsa: Ploi sunt asteptate pe parcursul zilei de duminica si la Borsa. Luni insa vremea se mai deschide, iar cerul va fi partial insorit. Spun meteorlogii ca temperaturile maxime nu vor depasi la pranz valoarea de 17 grade, in timp ce noaptea minimele pot cobori pana la 2 grade Celsius.

Cavnic: Una, doua averse scurte de ploaie spun meterologii ca se pot inregistra duminica in Cavnic. Luni insa si in acesta zona vremea se deschide, iar cerul va fi partial insorit. Vor fi cel mult 16 grade Celsius la pranz, in timp ce noaptea termometrele nu vor arata mai mult de 8 grade Celsius.

Targu Lapus: Vreme in general inchisa, cu cer predominat acoperit va fi duminica in Targu Lapus. Meteorologii spun ca sunt posibile ocazional averse slabe de ploaie si ca luni in zona vremea se deschide usor, astfel ca cerul va fi partial insorit. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice se vor situa in jurul valorii de 20 de grade, in timp ce noaptea nu se vor inregistra mai mult de 9 grade Celsius.

Seini:Ploi trecatoare pot sa apara duminica si la Seini. Luni insa dupa cum spun meteorologii si in acesta zona vremea se va deschide, astfel ca vor fi si nori, dar si soare. La pranz mercurul din termometre va arata cel mult 20 grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 9 grade Celsius.



Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14