Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


19.12.2014 13:09:03
Euro - 4,4750 lei

Dolar SUA - 3,6474 lei 

Lira - 5,7112 lei

Aur (gr.) - 140,3926 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
20 decembrie

Max:    3 / 8 grade Celsius
Min:    -3 / 2 grade  Celsius
 

Va fi vreme schimbatoare maine in intreg judetul. Meteorologii spun ca este posibil sa iasa soarele din cand in cand, insa peste tot in judet se pot semnala cateva averse de ploaie. Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile maxime vor fi comparabile cu cele din intervalul precedent. La pranz sunt asteptate 8 grade Celsius in Baia Mare si Seini, se vor inregistra 7 grade Celsius in Sighetu Marmatiei si Targu Lapus , 4 grade vor arata termometrele in Cavnic, in timp ce la Borsa se vor inregistra cel mult 3 grade Celsius.

Baia Mare: In Baia Mare, in urmatoarele doua zile, va fi vreme in general inchisa. Potrivit prognozelor duminica cerul va fi acoperit si sunt asteptate cateva averse de ploaie si ninsori, in timp ce luni precipitatiile vor fi predominant sub forma de ninsoare. Maximele termice scad si pot ajunge pana la 3 grade Celsius. Scad si minimele termice astfel ca noaptea mercurul din termometre te poate cobori pana la -1 grad Celsius.

Sighetu Marmatiei: Si la Sighetu Marmatiei vremea va fi in general inchisa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca in zona duminica pe fondul racirii vremii se vor inregistra atat ploi cat si ninsori , in timp de luni sunt asteptate doar ninsori. Maximele termice vor marca si in aceasta zona o scadere si vor ajunge ajunge pana la 2 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -1 grad Celsius.

Borsa: Vreme inchisa este asteptata la Borsa in urmatoarele doua zile. Potrivit prognozelor in zona duminica si luni sunt asteptate ninsori si se poate depune strat de zapada . Maximele prognozate pot cobori pana la -2 grade Celsius, in timp ce minimele coboara pana la -6 grade Celsius.

Cavnic:La Cavnic va fi vreme inchisa in urmatoarele doua zile. Potrivit prognozelor duminica si luni in zona sunt asteptate ninsori si maxime termice in scadere. Vantul va sufla in general slab, iar la pranz se vor inregistra cel mult 0 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -4 grade Celsius. 

Targu Lapus
:
La Targu Lapus este asteptata vreme inchisa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca in zona duminica vremea se raceste si se vor semnala ploi si ninsori. Duminica insa ninsorile vor fi doar sporadice, iar maximele termice nu vor depasi 3 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -3 grade Celsius.

Seini: Vreme in general inchisa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Seini. Potrivit prognozelor in acesta zona duminica vor fi si ploi dar si ninsori, iar ziua de luni vine cu ninsori sporadice. Maximele termice pot ajunge pana la 3 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de -1 grad Celsius.




Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14