Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


29.07.2014 13:17:00
Euro - 4,3955 lei

Dolar SUA - 3,2711 lei

Lira - 5,5520 lei

Aur (gr.) - 137,4806 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
30 iulie 
Max: 24/ 32 grade Celsius
Min:  15/ 18 grade Celsius
 

Pe parcursul intregii zile de maine va fi vreme schimbatoare, cu cer partial acoperit. Va iesi soarele din cand in cand, insa instabilitatea atmosferica ramane ridicata si sunt posibile averse de ploaie sau chiar furtuni in toate zonele judetului. Vantul va sufla pana la moderat, iar meteorologii spun ca in unele zone temperaturile vor fi chiar mai ridicate decat cele din ultimele zile. La orele pranzului se vor inregistra 32 de grade Celsius in Borsa, 30 de grade vor arata termometrele in Baia Mare si Sighetu Marmatiei, vor fi 28 de grade la Seini si Targu Lapus, iar la Cavnic nu se vor inregistra mai mult de 24 de grade Celsius.

Baia MareIn Baia Mare si urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Spun meteorologii ca va iesi soarele, dar si ca este posibil ca peste zi sa se adune norii care aduc averse de ploaie, insotite de tunete si fulgere. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice vor creste usor, astfel incat la pranz se pot situa in jurul valorii de 32 de grade Celsius. Noaptea nu vor fi mai mult de 17 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei
:
Vreme schimbatoare va fi in urmatoarele doua zile si la Sighetu Marmatiei. Cerul va fi partial insorit, insa vor fi si perioade in care se aduna norii si odata cu acestia pot sa apara averse de ploaie sau chiar furtuni. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 32 de grade. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 15 grade Celsius.

Borsa
:
La Borsa vremea va fi in general frumoasa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca cerul va fi partial insorit si ca precipitatiile lipsesc din prognoza. In zona temperaturile maxime cresc simtitor fata de zilele precedente, astfel ca la pranz sunt prognozate maxime termice de pana la 33 de grade Celsius si minime termice care nu vor depasi 19 grade Celsius.

Cavnic: Vreme schimbatoare este asteptata la Cavnic in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca prognozele sunt asemanatoarea cu cele din ultimele zile si aduc atat soare, cat si averse de ploaie insotite de tunete si fulgere, mai ales pe parcursul dupa amiezelor. Maximele termice pot ajunge pana la 26 de grade Celsius, in timp ce noaptea mercurul din termometre poate arata cel mult 15 grade Celsius.

Targu Lapus: In Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Meteorologii spun ca cerul va fi partial insorit si ca sunt asteptate deopotriva averse de ploaie sau chiar furtuni. In zona se vor semnala maxime termice de pana la 29 de grade, iar noaptea minime de cel mult 13 grade Celsius.
 
Seini: Vreme schimbatoare, cu cer partial insorit va fi in urmatoarele doua zile si la Seini . Meteorologii spun ca dupa obicei de acum, va fi si soare, dar si perioade in care se aduna norii care aduc averse de ploaie sau chiar furtuni. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice se vor situa in jurul valorii de 31 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre nu va depasi 16 grade Celsius.




Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14