Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


31.08.2015 13:05:01
Euro - 4,4321lei

Dolar SUA - 3,9511 lei

Lira - 6,0855 lei

Aur (gr.) - 142,2425 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
  1  septembrie

Max:    27 / 35  grade Celsius
Min:     13 / 19  grade Celsius
 

Vreme frumoasa, si in continuare deosebit de calda este asteptata maine in toate zonele judetului. Potrivit meteorologilor peste tot in Maramures cerul va fi senin cat e ziua de lunga, iar soarele va straluci cu putere. Vantul abia daca va adia, iar maximele termice, caniculare dar si mai ridicate decat cele obisnuite pentru aceasta perioada se vor situa la valoarea de 35 de grade Celsius in Baia Mare si Seini, 34 de grade vor fi la Sighetu Marmatiei, sunt asteptate cel mult 32 de grade in Targu Lapus, in Cavnic mercurul din termometre poate urca pana la 29 de grade in timp ce la Borsa termometrele vor arata la pranz 27 de grade.

Baia Mare: Si pentru urmatoarele doua zile se anunta vreme frunoasa si calda in Baia Mare Prognozele spun ca miercuri va fi cer senin si soare, in timp ce joi spre seara este posibil sa se adune ceva nori care pot lasa o aversa de ploaie. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor pierde un grad, doua, astfel ca la sfarsitul intervalului temperaturile vor oscila in jurul valorii de 32 de grade Celsius. Cald ramane si noaptea cand minimele pot atinge 17 – 18 grade Celsius. 

Sighetu Marmatiei: 
La Sighetu Marmatiei se anunta vreme frumoasa si calda in urmatoarele doua zile. Spun meteorologii ca atat miercuri cat si joi va fi cerul va fi senin si va fi mult soare. Vantul va sufla slab, iar maximele termice pot ajunge pana la 32 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 17 grade.

Borsa: La Borsa este asteptata vreme calda in urmatoarele doua zile. Miercuri va fi cer senin si soare cat e ziua de lunga. Joi peste zi va fi cer senin si soare, insa spre seara se aduna norii si este posibil sa cada o ploaie scurta de vara. Temperaturile maxime comparabile cu cele din ultimele zile ajung la pranz pana la 28 de grade Celsius, iar noaptea nu se vor inregistra mai mult de 13 grade.

Cavnic: In Cavnic se anunta vreme in general frumoasa si calda in urmatoarele doua zile. Locuitorii din zona vor avea parte atat miercuri cat si joi de cer senin si soare pe intreg parcursul zilelor. Vantul va sufla slab, iar termometrele vor inregistra maxime de pana la 29 grade. Noaptea minimele pot sa scada pana in jurul valorii de 14 grade.

Targu Lapus: In urmatoarele doua zile in Targu Lapus va fi vreme in general frumoasa. Meteorologii spun ca miercuri in zona cerul va fi senin cat e ziua de lunga si va straluci soarele. Joi insa apar si ceva nori care vor face ca mai cu seama in a doua parte a zilei cerul sa fie doar partial insorit. Maximele termice chiar daca vor marca o usoara scadere ajung la sfarsitul intervalulului pana la 32 de grade Celsius. Minimele termice pot ajunge la 17 – 18 grade Celsius.

Seini: Vreme frumoasa si deosebit de calda va fi miercuri in Seini. Locuitorii din zona vor avea parte de cer senin si soare cat e ziua de lunga. Ziua de joi incepe cu cer senin si soare, insa spre seara norii pot fi tot mai numerosi si nu este exclus sa cada o ploaie scurta de vara. Maximele termice, nu vor mai depasi spre finalul intervalului 32 de grade Celsius, iar noaptea sunt asteptate minime termice de pana la 18 grade Celsius.




Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14