Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


24.10.2014 13:18:20
Euro - 4,4209 lei

Dolar SUA - 3,4967 lei 

Lira - 5,6049 lei

Aur (gr.) - 138,3992 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
 25 octombrie   

Max:   5/ 12 grade Celsius
Min:   -8/ -2 grade  Celsius
 

Se face vreme frumoasa maine in tot Maramuresul. Potrivit prognozelor cerul va fi partial insorit, iar vantul va sufla in general slab. Temperaturile vor fi comparabile cu cele din utlimele zile astfel ca la pranz se vor inregistra cele mult 12 grade Celsius in Baia Mare si Sighetu Marmatiei, vor fi 10 grade Celsius la Targu Lapus, 8 grade vor arata termometrele la Cavnic, in vreme ce temperaturile cele mai scazute de numai 5 grade Celsius se vor inregistra la Borsa.

Baia Mare: In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa. Meteorologii spun ca in zona atat duminica cat si luni va fi vreme buna cu cer senin si soare . La pranz termometrele vor arata cel mult 13 de grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -1 grad Celsius.

Sighetu Marmatiei: In urmatoarele doua zile la Sighetu Marmatiei vremea va fi in general frumoasa. Potrivit prognozelor duminica si luni cerul va fi senin si va fi soare pe intreg parcursul zilelor amintite. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice vor oscila in jurul valorii de 14 grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre cobora pana in jurul valorii de -2 grade Celsius.

Borsa
:
Si la Borsa va fi vreme frumoasa in urmatoarele doua zile. Locuitorii din zona vor avea parte atat duminica cat si luni se cer senin si soare .Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile nu vor depasi la pranz valoarea de 10 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana la -5 grade Celsius.

Cavnic: Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Cavnic. Prognozele spun ca duminica si luni va fi cer senin si soare. Vantul va sufla in general slab, iar la pranz nu se vor inregistra mai mult de 10 grade Celsius. Noaptea vine si in acesta zona cu minime care coboara sub pragul inghetului si care pot cobori pana la – 2 grade Celsius.

Targu Lapus: La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme frumoasa . Potrivit prognozelor in zona atat sambata cat si duminica cerul va fi senin si va straluci soarele. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice vor ajunge pana la cel mult 12 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori chiar si pana la -4 grade la Celsius.

Seini: Vreme frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Seini. In zona si sambata, dar si duminica va fi soare cat e ziua de lunga. Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile vor fi comparabile cu cele din zilele precedente. La pranz nu vor fi mai mult de 13 grade. Noaptea minimele termice coboara pana -1 grad Celsius.




Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14