Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


03.08.2015 13:30:36
Euro - 4,4041 lei

Dolar SUA - 4,0136 lei 

Lira - 6,2670 lei

Aur (gr.) - 141,0145 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO

  4 august

Max:    26 / 32 grade Celsius
Min:     11 / 18 grade Celsius
 

Vreme in general frumoasa si calda este asteptata maine in intreg Maramuresul. Potrivit prognozelor in toate regiunile judetului cerul va fi senin si va fi soare, insa este posibil ca din cand in cand sa mai apara ceva nori, insa si acestia sunt trecatori. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor fi usor mai ridicate decat cele din intervalul precedent. Meteorologii spun ca sunt asteptate 32 de grade Celsius in Baia Mare si Seini, se vor inregistra cel mult 31 de grade in Targu Lapus, 30 de grade vor arata termometrele in Sighetu Marmatiei, iar la Cavnic sunt asteptate 27 de grade. Maximele cele mai modeste de numai 26 de grade Celsius sunt asteptate in Borsa.

Baia Mare: In urmatoarele doua zile in Baia Mare se anunta vreme in general frumoasa dar si ceva mai calda. Prognozele spun ca miercuri si joi va fi vreme in general frumoasa cu cer senin si mult soare. Vantul va sufla in general slab, iar la pranz maximele termice ajung pana aproape de pragul caniculei. La pranz se vor inregistra pana la 33 de grade Celsius, iar noaptea minimele pot urca pana la 17 grade.

Sighetu Marmatiei: La Sighetu Marmatiei se anunta vreme calda in urmatoarele doua zile. Potrivit prognozelor miercuri si joi va fi vreme in general frumoasa cu cer senin, soare si vant slab. Maximele termice cresc din nou si pot ajunge pana la 32 de grade. Mai cald va fi si pe parcursul noptilor cand sunt asteptate minime termice de pana la 15 grade Celsius.

Borsa
:
La Borsa este asteptata vreme frumoasa si mai calda in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca atat miercuri cat si joi cerul va fi senin si va straluci soarele cat e ziua de lunga. Maximele termice cresc din nou si pot ajuge la pranz pana la 27 de grade Celsius. Pe parcursul noptilor va fi insa destul de racoare cu minime termice de cel mult 12 grade Celsius.

CavnicVreme in general frumoasa este asteptata pe parcursul urmatoarelor doua zile vremea si in Cavnic. Prognozele arata ca in acesta zona atat miercuri cat si joi cerul va fi senin si va straluci soarele pe tot parcursul zilelor. Vantul va sufla slab, iar maximele termice, in crestere pot ajunge pana la 28 de grade Celsius, iar noaptea minimele pot ajunge pana la 16 grade. 

Targu Lapus
: In urmatoarele doua zile si in Targu Lapus va fi vreme in general frumoasa. In zona spun meteorologii atat miercuri cat si joi cerul va fi cerul va fi senin, iar soarele va straluci cu putere. Vantul va sufla in genera slab, iar maximele termice pot ajunge pana la 32 de grade Celsius. Pe parcursul noptilor minimele pot ajunge pana la 15 grade Celsius.

Seini: Vreme in general frumoasa, dar si mai calda este anuntata pentru urmatoarele doua zile in Seini. Meteorologii spun ca si in aceasta zona miercuri si joi va fi cer senin si va straluci soarele. Maximele termice pot ajunge pana la 33 de grade Celsius, in timp ce noaptea sunt asteptate minime termice de pana la 19 de grade Celsius.




Cultura
LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "paisprezece zile" sau "patrusprezece zile" ?
11:13:33 6 decembrie 2010  | autor:  Monica Pop

Foto gramatica Anumite greseli de gramatica se comit uneori din… hipercorectitudine, din pretiozitate sau, cum ar spune lingvistii, din hiperurbanism. Nu putini sunt aceia care vor sa para altceva decat ceea ce sunt cu adevarat. Aceste atitudini sunt reflectate deseori si in limbaj, pe care-l transforma, uneori fara voie, intr-unul “schimonosit”, departe de constructiile corecte, acceptate in normele literare ale limbii romane.

Lectia noastra de gramatica se va referi astazi la pronuntia si scrierea corecta a anumitor numerale care pot crea confuzii.

Prin urmare, se scrie si se pronunta corect “Mai am paisprezece (sau saisprezece) zile de concediu” si nu “Mai am patrusprezece (sau sasesprezece) zile de concediu”. Din punct de vedere gramatical, cele doua numerale fac exceptie, fiind singurele in limba romana scurtate cu o silaba, in locul acesteia aparand un i semivocalic. Trebuie sa stim, insa, ca doar aceste forme de numeral sunt acceptate in limba literara.

Celelalte numerale, unsprezece, doisprezece, cincisprezece, optsprezece… pastreaza forma “nealterata” in scris. Si in acest caz, tendinta multora, cum am spus mai sus, din pretiozitate sau pedantism gratuit, este de a le “completa”, intr-o maniera nefericita, cu diverse vocale, ajungandu-se la forme total gresite de tipul: “optusprezece”, “optasprezece” sau “optisprezece”.

Potrivit lingvistilor, ar fi scuzabila, in acest caz, doar pronuntia lucratorilor de la telecomunicatii care, pentru evitarea unor confuzii in transmiterea informatiilor, folosesc forme de numeral gresite.

Alte constructii, preluate din limbajul popular si care circula intens in exprimare, sunt: “unspe” sau “unspece”, “doispe” sau “doispce” etc. Nici aceste forme de numeral nu sunt acceptate in limba literara.

CITESTE SI: LECTIA DE GRAMATICA – Cum e corect: "cea mai bine imbracata vedeta" sau "cel mai bine imbracata vedeta"?

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 13:07:58 de catre: rica
Rubrica e fantastica. Felicitari. Am si eu o intrebare. Cum e corect: ora douazecidoi, sau ora douazecisidoua?

2

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:25 de catre: Teodora
Constructiv articol, ar fi ideal sa se tina cont de maniera in care ne exprimam, indiferent de context... Un exemplu elocvent ar mai fi si introducerea incorecta a consoanei "n" inainte de "b" sau "p"(ex, "inpreuna", "inbracat", "inbibat" etc) . Alt exemplu ar mai fi utilizarea grupului "gv" in loc de forma corecta "cv"- "adegvat" in loc de "adecvat"; sau chiar in loc de "ex" - "egzemplu"/ "exemplu" in pronuntie

3

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 18:22:58 de catre: M.O.
Ar fi interesant si un articol cu topul greselilor gramaticale cel mai des intalnite in viata reala, pe strada...cel mai des intalnite pe site-uri... As recomanda o dezbatere pe tema verbului "a fi" (cand se foloseste cu un "i" sau doi "i"..). Alte greseli des intalnite de mine: "a-ti fost", "ve-ti fi", "i-ti place"....

4

Publicat la: 6 decembrie 2010 ora: 22:07:56 de catre: mmm
"patrusprezece" folosea invatatoarea din clasele primare si accentua foarte tare silabele. Noroc c-am fost rebela. E bine ca se mai resusciteaza functia educativa a presei prin rubrici de acest gen.

5

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 10:16:52 de catre: Monica Pop
Vom tine cont de sugestii. Subiectele propuse de dvs. vor fi dezbatute in articolele urmatoare. Re rica: Este corect "ora douazeci si doua". "Doi" este singurul numeral care se modifica dupa gen (o exceptie) in limba romana. Vom reveni si asupra acestui subiect. Multumim pentru interes si asteptam si alte propuneri.

6

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 17:32:06 de catre: naspa misto de corect
acuma daca vorbesti ordinar naspa de misto de chestie ai femei bunee, daca vorbesti corect rade divele bunoace cocalare mistocane zice ca te bagi in seama, gresit sau corect "toate-s la fel"mai conteaza ce chestii scoti pe gura in lumea asta pa duca rau?

7

Publicat la: 7 decembrie 2010 ora: 21:11:26 de catre: lizpop
Subiect pertinent si de data aceasta... Lectia de gramatica vine sa ne reimprospateze cunostintele de limba... Imi permit o completare la cele scrise, respectiv in aceeasi categorie se include si numeralul saizeci.

8

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 09:35:37 de catre: pispi
O intrebare am si eu, cum se desparte in silabe cuvantul EXPLICATIE

9

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 21:37:53 de catre: Monica Pop
Ex-pli-ca-ti-e. Conform normelor, avem o exceptie la regula a doua (in cazul primelor doua silabe). Regula a doua spune: doua consoane intervocalice se despart in silabe diferite, insa, daca a doua consoana e "r" sau "l" ambele trec la silaba a doua. Dupa consoana "p", in cazul nostru, urmeaza "l", deci este o exceptie.

10

Publicat la: 9 decembrie 2010 ora: 23:28:01 de catre: RARES
....poate nu sunt in masura sa spun, sa scriu, ma rog sa ma pronunt .....dovedeste-mi ca esti o femeie adevarata, nu pune la suflet afirmatiile unor neica nimeni, sfaturile tale, indrumarile si cunostintele tale au fost benefice pe forum multor oameni....daca comentariile ti-au fost "oprite " intr-un moment anume, trebuie sa recunosti "la rece " ca a fost un moment benefic pentru tine ....nu iti pune mintea cu prostu; ca are mintea odihnita....sarut mana doamna !

11

Publicat la: 10 decembrie 2010 ora: 21:36:28 de catre: eo
ha ha ha ha ha ha ha ... ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? scrii textele inainte - in word - pe urma le pui cu "copy-paste"? de data asta ai nimerit gresit "rubrica"... oricum eu m-am amuzat "la greu" . asa ca iti multumesc.

12

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 14:55:20 de catre: RARES
.......DAR "ce lagatura are comentariul tau cu tema dezbatuta aici? "..." toate comentariile tale se rezuma la ha ha ha.....mici exceptii de hi hi hi ..... distreaza-te, este singurul lucru ce ti-a mai ramas, amarastene ! cred ca deja ti-am acordat prea multa importanta.....fa curat in grajd si ha ha ha si mai conversam peste vreo 10 ani dupa ce termini scoala ajutatoare !

13

Publicat la: 13 decembrie 2010 ora: 10:37:38 de catre: eo
cind vad atita prostie si aroganta la un om - cum sa nu rid ? TU esti pe acest site doar ca sa ma amuzi pe mine si pe cei care-ti citesc comentariile "copy - paste"- nu ti-ai dat seama? ... dar sa revenim la subiect: ha ha ha ha ha ha...

14