Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


29.05.2015 14:21:33
Euro - 4,4395 lei

Dolar SUA - 4,0409 lei 

Lira - 6,1797 lei

Aur (gr.) - 154,7024 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
 30 mai

Max:  18/ 23 grade Celsius
Min:    6/ 10 grade Celsius
 

Vreme in general frumoasa, dar si mai calda decat in intervalul precedent este asteptata maine in toate zonele Maramuresului. Prognozele arata ca soarele va sta pe cer cat e ziua de lunga, iar vantul va sufla in general slab. Maximele termice castiga doua, trei grade astfel ca la pranz vor fi 23 de grade Celsius in Sighetu Marmatiei, 22 grade vor arata termometrele in Baia Mare, Targu Lapus si Seini, 19 grade sunt asteptate in Cavnic, iar la Borsa maximele termice se opresc in jurul valorii de 18 grade Celsius.

Baia Mare: Vreme in general frumoasa spun meteorologii ca va fi duminicain Baia Mare. Cerul va fi predominant insorit, iar vantul va sufla slab. Ziua de luni incepe cu soare, insa pe parcursul acesteia norii vor fi tot mai numerosi si pot sa apara averse de ploaie insotite de tunete si fulgere. Maximele termice cresc si ajung spre finalul intervalului pana la 27 de grade Celsius. Va fi ceva mai cald si noaptea cand minimele urca pana la 14 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: La Sighetu Marmatiei duminica va fi vreme frumoasa cu cer senin si mult soare. Luni insa cerul va fi partial insorit, iar mai cu seama dupa amiaza sunt asteptate innorari si averse de ploaie. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice pot ajunge pana la 28 de grade Celsius. Va fi ceva mai cald si noaptea cand minimele ajung pana la 14 grade Celsius.  

Borsa: Vreme in general frumoasa va fi duminica si la Borsa. Spun meteorologii ca va fi cer senin si soare, iar vantul va sufla in general slab. Ziua de luni incepe cu soare, insa treptat cerul se va acoperi de nori , care pe parcursul dupa amiezii pot lasa cateva averse de ploaie. Maximele termice vor fi mai ridicate decat cele din ultimele zile, insa nu vor depasi la pranz 22 grade Celsius. Cresc si temperaturile din timpul noptilor, astfel ca minimele termice pot ajunge pana 9 grade Celsius.

Cavnic: In Cavnic ziua de duminica aduce vreme frumoasa cu cer senin si mult soare . Luni insa cerul va fi partial insorit, iar norii vor deveni tot mai numerosi. Mai cu seama dupa amiaza, spun metorologii pot sa apara cateva averse de ploaie, insotite de tunete si fulgere. Si in aceasta zona temperaturile cresc astfel ca la pranz vor fi cel mult 23 grade Celsius. Noaptea nu se vor inregistra mai mult de 12 grade Celsius. 

Targu LapusVreme frumoasa cu cer senin si mult soare este asteptata duminica in Targu Lapus. Meteorologii spun insa ca luni treptat se aduna norii care mai cu seama in a doua parte a zilei aduc averse care vor fi insotite de tunete si fulgere. Maximele termice cresc si in acesta zona si pot ajunge spre finalul intervalului pana la 26 de grade Celsius. Mai cald va fi si noaptea cand minimele vor oscila in jurul valorii de 13 grade Celsius.

Seini: La Seini va fi vreme frumoasa, cu cer senin si soare pe tot parcusul zilei de duminica. Meteorologii spun insa ca luni cerul va fi doar partial insorit, iar dupa amiaza sunt asteptate averse de ploaie. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice pot ajunge la pranz pana la 27 de grade Celsius. Pe parcursul noptii minimele termice nu depasesc 14 grade Celsius.




GHID - AGENDA ZILEI
VREMEA - Prognoza meteo pentru decembrie, ianuarie si februarie
10:04:33 17 decembrie 2008  | autor:  I.O.

Iarna se anunta destul de grea pentru locuitorii din Maramures si din nordul tarii, potrivit prognozei meteo facute publice de Administratia Nationala de Meteorologie (ANM) si care prezinta caracteristicile vremii in urmatoarele luni. In lunile de iarna, temperaturile vor fi destul de coborate in partea de nord si centrul Romaniei, dar nicidecum sub media acestei perioade. Temperaturile pot cobori sub –25°C in depresiunile din nordul si centrul tarii in decembrie si ianuarie, unde se vor semnala si precipitatii mai abundente decat anul trecut.

DECEMBRIE - Cantitatile de precipitatii vor depasi valorile medii climatologice doar in jumatatea nordica a tarii, iar regimul termic mediu va fi in general apropiat de media climatologica. Ceva mai cald va fi in sudul tarii, unde temperaturile pot fi si de peste 10°C, in schimb in zonele mai inalte ascestea vor oscila intre minus 1 si 5°C .

IANUARIE - Vremea va fi destul de calda in toata tara, cu temperaturi peste mediile lunare. Cantitatile de precipitatii vor fi in general normale, insa pentru intervale scurte de timp sunt posibile si caderi importante de ninsori. Temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 8°C, iar cele minime pot cobori pana la minus 15°C.

FEBRUARIE - Temperaturile medii lunare vor fi apropiate de valorile normale ale acestei luni, exceptand regiunile estice unde se pot inregistra depasiri ale normelor climatologice. Cantitatile de precipitatii vor avea tendinta spre excedent in vestul, centrul si nordul tarii.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 17 decembrie 2008 ora: 10:34:31 de catre: Vasi
Voi v-ati uitat pe geam cand ati scris articolul asta? La ce ati mai inclus luna decembrie? Nu vedeti cat e de cald? In plus, scrieti ca va fi iarna grea in Maramures, dar nicaieri nu sunt specificate precipitatii abundente sau temperaturi f scazute in lunile ce urmeaza...
da

2

Publicat la: 21 noiembrie 2009 ora: 21:02:16 de catre: gyl
nu stiti nimic ati anuntat ninsoare in noiembrie se vede ce stiti

3

Publicat la: 21 noiembrie 2009 ora: 23:04:58 de catre: sandek
ma mir cum de scrieti asemenea tampeni si ma uimiti cum de ati absolvit o diploma de meteorolog cand voi habar naveti cand spuneti de temperaturi de 8 grade in ianuarie si tot ce spuneti sunt minciuni aici gasim limite normale pe alt site alimite sub asteptari concluzie tot ce scrieti va inchipuiti din basme cred

4

Publicat la: 24 noiembrie 2009 ora: 17:01:08 de catre: danutu
o sa avem zapada asu asta in olt de craciun

5

Publicat la: 25 noiembrie 2009 ora: 18:52:00 de catre: ludovic
nu am inteles nimic cand vine zapada

6

Publicat la: 25 noiembrie 2009 ora: 20:36:23 de catre: caruceriu vasile
da sa vn mai rpd sapada aia..........trimite-tii un tren inainte:D

7

Publicat la: 26 noiembrie 2009 ora: 20:07:37 de catre: marya
vreau sa ninga de craciun!!!!!!!!!! vreau sa vina iarna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

8

Publicat la: 27 noiembrie 2009 ora: 13:50:31 de catre: PADURE LAURA
NUMAI PROSTII SPUNE-TICAT DE CALD E AFARA SI VOI ANUNTATI CA PE 4 DECEMBRIE VA NUNGE IN TOATA TARA

9

Publicat la: 27 noiembrie 2009 ora: 19:02:51 de catre: laura
ninge 23 decembrie ce bine imi pare o da o da o da
nu

10

Publicat la: 27 noiembrie 2009 ora: 19:03:50 de catre: nu
nu ninge nu u nu nun nu nu nu nu nu nu

11

Publicat la: 29 noiembrie 2009 ora: 22:29:51 de catre: vosmina
prin centru tari va fi oare zapada? eu vreau sa ninga!!!!!!!!!!! sunt ce-a mai fericita atunci!! :D

12

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 12:18:33 de catre: Dinu
Deocamdata vad ca aici ninge cu... "agramaticalitati" :)))Invatati sa scrieti corect romaneste !

13

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 14:26:21 de catre: uby .bubu
prostilor nu stiti nimic

14

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 17:38:49 de catre: Dinu
1) Defapt, mie prea putin imi pasa cum va fi vremea. Sunt un om calit, astfel incat nu ma sperie nici un fel de clima. Iar iarna, ca despre asta e vorba aici, nu port nici manusi, nicu fular, nici ghete imblanite. Fiind un barefooter convins, abia astept zapada ca sa alerg descult prin ea. Iar eu nu ma iau niciodata dupa previziunile meteorologilor, ci dupa cele ale naturii; dupa comportamentul animalelor. Ele sunt cei mai buni meteorologi ! :)2) Domnule administrator, cum puteti permite publicarea acestor comentarii scrise de oameni certati cu gramatica limbii romane ? Sau a celor care se cred destepti... de teapa lui "care este" ?Scuzati-ma, va rog, dar aici, la calculatorul de la servici n-am diacritice ! :(Multumesc.

15

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 18:31:28 de catre: .....
Uitati-va la data articolului si apoi comentati ce mama dracului !?

16

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 18:42:31 de catre: NoMatter
Sunteti de=adreptul de ras,mai bine nu spuneti nimic ca va faceti de ras. Cum sa fie 8 grade in ianuarie si nisnoare in 4 decembrie.Unde cititi asta in horoscop sau cititi in carti?!Eu va asigur ca nici 50% din ceea ce este scriis nu este adevarat.In + va pot ajuta cu niste informatii pentreu luna decembrie,Aflate de la oameni resepectati,seriosi..Decembiie:in prima saptamana a lunii vremea se va mentine calda urmand ca la sfarsitul acesteia temperaturile sa scada putin,nu mult.Iar din a doua parte a celeilalte saptamani tempersaturile vor scadea mai mult.Cam de la jumatea lunii in colo putem avea zapada si in zonele mai joase(La munte va ninge sigur)S-a mai precizat ca in ultima decada a lunii decembrie sigur va ninge in aproape toata tara.Sar putea sa avem zapada de Craciun:X.P.S:informatiile le-am luat de la Emisiunea 'Saptamana de Vreme'()o emisiune care anul trecut a luat llocul intai in domeniul respectiv in Europa):1.Nu spun tampenii ca alti..2.Sunt numnai oamnei experimentat!i

17

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 20:04:07 de catre: Dinu
De fapt, nu VREMEA ma sperie, ci... VREMURILE ! :))))

18

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 20:54:05 de catre: yo
de tot rasul esti tu... stirea e din 17 dec 2008, adica de acu un an....

19

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 22:21:16 de catre: Dinu
In fond de ce va certati voi, ca stirea-i de-acum un an ? Pai si-acum un an tot iarna era. Si... cum zicea nea` Basescu, actualul si viitorul presedinte: "Iarna nu-i ca vara" ! Adicatelea, cum ar veni acilea... chiar de-o fi mai cald, asta nu-nseamna ca o sa mergem la strand. Si si-acum un an, ca de altfel si-acum 20 sau 2000 de ani, iarna-ncepea, din punct de vedere calendaristic, tot pe-ntai decembrie ! Hai, fiti baieti cuminti si-mpacati-va, ca-i de tot rasu`. Mai degrab` de rasu`-plansu` dupa cum scrieti cu litera mica la-nceput de propozitie ! Gramatica bat-o vina !!!

20

Publicat la: 30 noiembrie 2009 ora: 23:24:29 de catre: andrei
afara e cald aprope de maneca scurta si voi ziceti ca va ninge dupa 4 decembrie in toata tara:)) (asa sa fie, ca voi, dar nu prea cred)

21

Publicat la: 1 decembrie 2009 ora: 12:31:37 de catre: Zapada
EU SUNT DIN JUD DOLJ UN ORAS MAI MIC AFLAT LA GRANITA CU OLT SI NU STIU CE SA MAI CRED UNI ZIC ,CA IN IANUARIE SUNT 8 GRADE IN SUDUL TARII DE UNDE POT SA MA CONVING K NU ESTE ASA...ASTEPT RASPUNS...MS...AUZI SI TU 8 GRADE :)):)):))

22

Publicat la: 1 decembrie 2009 ora: 13:57:40 de catre: daria
nu stiu cum sunt altii dar eu una numi place iarna da nui zapada...nare nici un rost....ar vrea sa-mi spuna si mie cineva care va fi vremea pe 5-15 decembrie?astept raspuns...mssss

23

Publicat la: 1 decembrie 2009 ora: 21:23:15 de catre: andrei
unde dreq ninge baiii ca sunt 15 grade afara poate zic astia vremea de akum 3 ani...:)))))faceti reclama degeaba....sunteti varza....

24

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 06:09:05 de catre: Dinu
Comentariul lui @Daria de mai sus - corectat:"Nu ştiu alţii cum sunt dar" eu una nu-mi place iarna de nu-i zăpadă... N-are nici un rost... Ar avea să-mi spună şi mie cineva care va fi vremea între 1 - 15 decembrie ? Aştept răspuns... Mersi !Stimată domniţă, oricum ar fi vremea, încercaţi vă rog frumos să nu mai stâlciţi limba română, că-i mare păcat. Dacă nu ştiţi să scrieţi corect româneşte, încercaţi măcar în engleză. Ar fi totuşi o scuză...

25

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 08:15:28 de catre: Dinu
Oricat de cald ar fi afara, fetitele tot in cizme umbla, fiindca "asa cere moda" ! :)))))))))Iar io, tot in slapi si maneca scurta.

26

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 11:08:46 de catre: Bau Bau
Mare e gradina asta de agramati care scriu la un articol de anul trecut. Articolul a fost scris anul trecut la ora 10:04:33 in 17 decembrie 2008. mai sus vi s-a atras atentia ca este de anul trecut dar voi continuati sa comentati aiurea. Niste prosti!

27

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 12:35:29 de catre: Mariana
Prosti da` multi ! Si sa ne mai miram de ce se duc toti astia sa voteze pe altcineva decat pe Basescu. Ca daca vine altul, iarna ne mananca. O sa ne bata crivatzul prin buzunare ! Si char daca stirea era de 6 ani, eu tot intram sa scriu !

28

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 14:02:18 de catre: AtotStiutorul
Nu m-am putut abtine cand am vazut ce ai scrisTu habar nu ai de politica sti numai sa dai din gura.Normal ca vom vota cu orice adversar politic de lu basescu pt ca, cu aceea caricatura Politica noi nu putem vota.Ala ii cel mai mare comunist din Romania si isi doreste ca tiata puterea in tara sa fie numai ai lui.

29

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 15:43:32 de catre: Bau Bau
:)))) daca tot le sti pe toate spune la lume ca si basescu este comunist, nu doar geoana. basescu cred ca e mai comunist ca geoana de o mie de ori. Documenteaza-te mai bine d-le!

30

Publicat la: 2 decembrie 2009 ora: 15:43:55 de catre: Dinu
Aoleo, aţi adus politica şi aici, la starea vremii ? Bine-a zis cine-a zis că politica e o curvă; nu scapi de ea nicăieri ! Dar acum hai, că tot am intrat aci, să spun că am mai multă încredere în meteorologi decât în politicieni. Măcar primii spun că-i timpul "probabil"; ăilalţii că "o să fie" ! Iar dacă Mariana îl votează pe Băsescu, atunci şi io îl votez tot pe Băsescu, că-mi place de Mariana ! Pe papiţoii ăilalţi nu i-aş vota nici de mi-ar da o casă ! Pe ăia să-i voteze cei care nu scriu corect româneşte !!!

31

Publicat la: 3 decembrie 2009 ora: 17:47:59 de catre: coco
as vrea sa stiu daca vom avea zapada de sarbatori daca nu atunci in toata iarna va ninge

32

Publicat la: 3 decembrie 2009 ora: 18:05:41 de catre: titi
se vede ca ciolanu este mare si alergati dupa el de romania nu va pasa. prost sa fii noroc sa ai.

33

Publicat la: 3 decembrie 2009 ora: 18:59:41 de catre: Roby
Nu cred ca o sa avem zapada de craciun.E prea cald.Dezamagire totala :((

34

Publicat la: 3 decembrie 2009 ora: 20:45:24 de catre: RE TITI
DA TITISOR MAMA ASA E PROST SA FI ,NOROC SA AI SI CU NASU N C-R SA DAI, ASTA BAFTA TU S O AI ,HA HA HA SERVUS

35

Publicat la: 4 decembrie 2009 ora: 08:03:27 de catre: Dinu
Macar Romania scrie-o cu majuscula, ca nu-i numele soacra-tii, norocosule !

36

Publicat la: 4 decembrie 2009 ora: 22:22:30 de catre: STEFAN
Daca nu puteti prognoza ,nu o faceti.Sau faceti parte din orchestra care canta fals ,linga media ,dirijata bine pentru urechile romanilor

37

Publicat la: 5 decembrie 2009 ora: 13:08:27 de catre: yo
iar tu, daca nu stii sa citesti, nu te chinui degeaba. orice prost, vede ca prognoza e din decembrie 2008, iar acum suntem in 2009...

38

Publicat la: 6 decembrie 2009 ora: 19:09:55 de catre: pfeffermintz09
sa vina iarna... io nu prea cred asa ceva da na.... sper foarteeee moolt asta.....

39

Publicat la: 8 decembrie 2009 ora: 14:16:57 de catre: liviu
sa vina zapada de pe 17 decembrie

40

Publicat la: 20 decembrie 2009 ora: 18:39:30 de catre: valentina
Interesante comentarii,dar vom trai si vom vedea?Va certati pe niste presupuneri,care nu isi au rostul.

41

Publicat la: 22 decembrie 2009 ora: 21:13:46 de catre:
NU VREAU CALD CI FRIG
re

42

Publicat la: 22 decembrie 2009 ora: 22:33:48 de catre: yo
normal, ca doar nu tu platesti incalzirea, ci parintii... ca stirea e de acu un an, nu te-a deranjat....

43

Publicat la: 29 septembrie 2010 ora: 08:55:27 de catre: bud mihai
speram sa nu fie iarna asa de grea pt ca nu toata lumea are psibilitat sa i plateasca caldrea la bloc; sunteti cei mai tari tineti tot asa ok

44

Publicat la: 29 septembrie 2010 ora: 15:49:13 de catre: Cristina C
de ce suntem cei mai tari? pt ca nu avem bani de caldura? esti simpatic, mai bud mihai!!!!!!

45

Publicat la: 19 octombrie 2010 ora: 19:16:03 de catre: danut
mah cum sa fie 8 grade in ianuarie respectiv 15...imposibil...maxim 2 grade o sa fie.......am auzit k o sa fie o iarna ffoarte grea...........

46

Publicat la: 19 octombrie 2010 ora: 22:46:29 de catre: sigheteanu
Aoleu frate, pe ce lume esti? Tu vezi pe ce an e prognoza? Daca articolul e scris in 17 decembrie 2008, crezi ca ar fi vorba despre iarna 2010-2011?

47

Publicat la: 2 noiembrie 2010 ora: 17:50:32 de catre: boss
eu cred ca astia nu stiu nimic despre vreme deoarece au spus ca anul trecut o sa fie o iarna blanda dar nu a fost asa.sunt incompetenti

48

Publicat la: 15 noiembrie 2010 ora: 19:10:02 de catre: roy
Prieten care vrei zapada din abundenta ,du-te si te (...)(moderat) poate tu iarna trecuta ai stat undeva intr-un birou la caldurica si ai venit la munte sa faci un ski nu ai indurat ca mine toata iarna viscol si zapada de-ti venea sa-ti ieie campii,zapada cat masina,stat in zapada 20 de ore fara sa ai alimenta si lichide ,sa rabzi tu asta dupa care nu mai comentezi tu,nu zice nimeni ca nu ar trebui sa fie zapada nu sunt ridicol,dar la ceasurile traite de mine iarna trecuta iti spun pe cuvant ca in viata mea nu am vazut zapada atat de multa si nu mi-am dorit cu mai multa ardoare sa vina primavara.Cand eram copil iubeam nespus de mult iarna datorita zapezii cat si a sarbatorilor care veneau si se duceau atat de repede,dar parca in nicio iarna nu a fost atat de criminala zapada cum a fost iarna trecuta.Asa ca ciocu mic cand iti mai doresti cu atat de multa ardoare sa vina iarna cu asa de multa zapada.

49

Publicat la: 16 noiembrie 2010 ora: 15:42:37 de catre: flo
sa vina zapada pina la etajul 2

50

Publicat la: 18 noiembrie 2010 ora: 17:46:21 de catre: nicusor
poate trebie saaaa fie mai ] rece frig

51

Publicat la: 17 decembrie 2010 ora: 18:29:28 de catre: valentina
ce tot vb fratilor, voi nu vedeti de knd e publicat articolu asta????????aoleoooo

52

Publicat la: 20 ianuarie 2011 ora: 07:37:11 de catre: ramona
unde este acea iarna grea despre care se tot spunea?

53

Publicat la: 30 noiembrie 2011 ora: 23:54:21 de catre: raert
sa vedem daca mint ssi acm ca vad ca pana acm au mintyt rau de tot . nu mai mintyty si facetyva treaba (ANM).

54

Publicat la: 2 decembrie 2011 ora: 15:16:07 de catre: misu
vine iarna din ianuarie si de craciun vom avea cv zapada

55