Vezi VIDEO
Vezi GALERIE FOTO
CSM Stiinta Baia Mare a castigat a doua etapa de rugby in 7 organizata azi pe stadionul „Lascar Ghinet” din Baia Mare. Dupa prima etapa, disputata saptamana trecuta in Bucuresti, baimarenii ocupau locul 6, antrenorul Eugen Apjok avertizand ca nu exista pentru etapa de azi decat varianta ca elevii sai sa joace finala. Obiectivul a fost indeplinit, baimarenii au jucat finala cu Timisoara si au si castigat-o, redresandu-si astfel traseul la rugby in 7 si mentinandu-se astfel „in carti” pentru ocuparea unui loc pe podium, acesta fiind obiectivul CSM Stiinta Baia Mare in Campionatul National de rugby in 7.
ETAPA A DOUA
Lotul CSM Stiinta pentru etapa a doua: Stoica, Dico, Bardasu, Cretuleac, Ailenei, Dinis-Vartic, Nistor, I Botezatu, D Botezatu, Niacsu, Mazare, Catuna.
Configuratia grupelor
Grupa A: Steaua Bucuresti, CSM Bucuresti, Dinamo Bucuresti, U Cluj;
Grupa B: Universitatea de Vest Timisoara, Farul Constanta, CSM Stiinta Baia Mare, CSU AV Arad;
Rezultatele
In grupe
01. CSA Steaua – CSU Cluj 35-5;
02. RCM UV Timisoara – CSU AV Arad 33-7;
03. CSM Bucuresti – CS Dinamo 15-19;
04. RCJ Farul – CSM Stiinta Baia Mare 28-7;
05. CSM Bucuresti – CSU Cluj 33-5;
06. RCJ Farul Constanta – CSU AV Arad 35-0;
07. CSA Steaua – CS Dinamo 17-14;
08. RCM UV Timisoara – CSM Stiinta Baia Mare 12-17;
09. CS Dinamo – CSU Cluj 35-14;
10. CSM Stiinta Baia Mare – CSU AV Arad 38-0;
11. CSA Steaua – CSM Bucuresti 29-7;
12. RCM UV Timisoara – RCJ Farul Constanta 19-19;
Semifinale
13. CSM Bucuresti – Arad 7-12
14. Farul Constanta – U Cluj 26-7
15. Steaua Bucuresti – Timisoara 12-12 dupa timpul regulamentar, 12-19 dupa prelungiri
16. CSM Stiinta Baia Mare – Dinamo 33-12
Finale
17. Locurile 7-8: U Cluj – CSM Bucuresti: 14-28
18. Locurile 5-6: Farul Constanta – CSU Arad 26-0
19. Locurile 3-4: Steaua – Dinamo 24-12
20. Locurile 1-2: CSM Stiinta – RCM Timisoara 45-26
Clasamentul etapei a doua
1. CSM Stiinta Baia Mare
2. RCM Timisoara
3. Steaua Bucuresti
4. Dinamo Bucuresti
5. Farul Constanta
6. CSU Arad
7. CSM Bucuresti
8. U Cluj
PRIMA ETAPA
Lotul CSM Stiinta pentru prima etapa: Dinis Vartic, Gavriloaia, Ailenei, Cretuleac, Niacsu, Ionut Botezatu, Catuna, Budusan, Danut Botezatu, Mazare, Nistor, Pop.
Rezultate inregistrate
In grupa A: CSA Steaua – CSU AV Arad 38-0, CS Dinamo – RCJ Farul Constanta 14-21, CS Dinamo – CSU AV Arad 49-5, CSA Steaua – RCJ Farul Constanta 17-17, RCJ Farul Constanta – CSU AV Arad 26-10, CSA Steaua – CS Dinamo 14-10.
In grupa B: CSM Stiinta Baia Mare – RCM U V Timisoara 12-17, CSM Bucuresti – CSU Cluj 42-5, CSM Bucucuresti – RCM U V Timisoara 17-22, CSM Stiinta Baia Mare – CSU Cluj 33-7, CSU Cluj – RCM U V Timisoara 0-52, CSM Stiinta Baia Mare – CSM Bucuresti 17-19.
In semifinale s-au intalnit:
CS Dinamo – CSU Cluj 54-0, CSM Stiinta Baia Mare – CSU AV Arad 31-19, CSA Steaua – CSM Bucuresti 26-5, RCM U V Timisoara – RCJ Farul Constanta 31-12.
Partidele finale au consemnat urmatoarele rezultate: locurile 7/8 CSU AV Arad – CSU Cluj 31-7, locurile 5/6 CS Dinamo – CSM Stiinta Baia Mare 11-5, locurile 3/4 RCJ Farul Constanta – CSM Bucuresti 12-5, locurile 1/2 CSA Steaua – RCM U V Timisoara 38-21.
CLASAMENT
1. CSA Steaua
2. RCM UV Timisoara
3. RCJ Farul Constanta
4. CSM Bucuresti
5. CS Dinamo
6. CSM Stiinta Baia Mare
7. CSUAV Arad
8. CSU Cluj
Foto (c) eMaramures.ro.
CITESTE SI:
RUGBY IN 7 – Vasile Lucaci: „Cred ca publicul a fost factorul hotarator in acest caz. S-a vazut clar o diferenta de atitudine, de joc”
Sursa: RIP