Social-democratii si-au desemnat potentialii candidati pentru primarii si pentru presedintia Consiliului Judetean (CJ) Maramures. Cel desemnat sa candideze la alegeri impotriva actualului presedinte al CJ este vicepresedintele Calin Matei. De asemenea, PSD Maramures isi va alege candidatul pe care-l va sustine pentru Primaria Baia Mare, dintre actualul viceprimar Dumitru Matei, consilierul municipal Ovidiu Stefan (fost viceprimar), consilierul judetean Florin Tataru, Tudorel Ilie (membru in Biroul Interimar Municipal al PSD Baia Mare), Alexandru Mehes (fost consilier municipal) si Ionut Parvu (secretar executiv PSD Baia Mare).
Cu 61 de nominalizari, social-democratul Calin Matei, vicepresedinte al CJ Maramures, va fi desemnat de PSD sa candideze impotriva democrat-liberalului Mircea Man, actualul presedinte al forului judetean.
Dintre cei nominalizati de organizatiile locale ale PSD Maramures au mai primit voturi consilierul judetean Gheorghe Simon (7), senatorul Sorin Bota (3), consilierul judetean Anton Rohian (3), secretarul executiv al PSD Maramures – Gabriel Zetea (2) si primarul din Tautii Magheraus – Anton Ardelean (1).
Conform strategiei adoptate la Congresul Extraordinar al PSD, pana in 1 mai candidatii vor fi evaluati in comunitatile locale, iar in 1 iunie va fi anuntat candidatul cu cota de incredere cea mai mare si care va fi desemnat candidat oficial. Acestia isi vor prezenta, pana in 1 august, proiectele de dezvoltare locala pe care sa il sustina pentru comunitatea pe care doreste sa o reprezinte.
Va prezentam potentialii candidati ai PSD pentru primariile din Maramures, stabiliti de organizatiile teritoriale:
Baia Mare: Dumitru Matei, Ovidiu Stefan, Florin Tataru, Tudorel Ilie, Alexandru Metes, Ionut Parvu.
Sighetu Marmatiei: Eugenia Godja, Vasile Stefanca, Horea Scubli.
Baia Sprie: Ionel Matan.
Borsa: Ion Stoica, Stefan Stetco, Bogdan Tomoiaga.
Cavnic: Alexandru Dragos, Marius Marginean.
Dragomiresti: Alexandru Ciornei, Vasile Petrovan.
Salistea de Sus: Gheorghe Vlad.
Seini: Ioan Bogdan, Adrian Barbul Zetea, Gabriela Tulbure, Gabriel Valer Zetea.
Somcuta Mare: –
Tautii Magheraus: Anton Ardelean, Daniel Muresan, Cosmin Campan, Adrian Pop, Romeo Pop.
Targu Lapus: Calin Tuns, Claudiu Muresan, Ioan Bude, Vasile Revnic.
Ulmeni: Mirel Gainaru.
Viseu de Sus: Adrian Filip.
Ardusat: Marin Span.
Arinis: Gheorghe Muresan.
Asuaju de Sus: Vasile Boitor.
Baita de sub Codru: Vasile Rus.
Baiut: Zoltan Negrai.
Barsana: Teodor Stefanca.
Basesti: Adrian Sabadas, Vasile Chis.
Bicaz: Dorin Mitre.
Bistra: –
Bocicoiu Mare: Igor Bogdan Druleac.
Boiu Mare: Augustin Suciu.
Bogdan Voda: Ioan Deac.
Botiza: Ioana Trifoi.
Budesti: Liviu Tamas.
Calinesti: –
Cernesti: Nelu Sovre.
Cicarlau: Sorin Lupse, Marius Muresan, Ciprian Chelement.
Campulung la Tisa: –
Coas: –
Coltau: –
Copalnic Manastur: Marcel Cosma.
Coroieni: Ioan Faur, Mircea Filip.
Cupseni: –
Desesti: Vasile Verdes.
Dumbravita: Nicolae Bele, Flore Blaj.
Farcasa: Floare Muresan.
Giulesti: Gheorghe Bedeoan.
Gardani: Cosmin Babas.
Grosi: Ioan Ciocotisan.
Grosii Tiblesului: –
Ieud: Nicolae David.
Lapus: Ioan Buda.
Leordina: –
Miresu Mare: Gheorghe Tinc.
Moisei: Grigore Tomoiaga.
Oarta de Jos: Milian Horincar, Vasile Morar
Ocna Sugatag: –
Oncesti: Mircea Florin Chindris, Ovidiu Dragus.
Petrova: Vasile Bilasco.
Poienile Izei: –
Poienile de sub Munte: Bella Songoth, Stefan Chimsac.
Recea: Pavel Octavian.
Remetea Chioarului: Augustin Ardelean.
Remeti: Petru Sofineti.
Repedea: Petru Duma.
Rona de Jos: Ioan Negrea.
Rona de Sus: Ioan Romaniuc.
Rozavlea: Daniel Rac.
Ruscova: Vasile Pop.
Sarasau: Margareta Bledea.
Satulung: Bujorel Muresan.
Sacalaseni: Simion Golgan.
Sacel: Robert Ganea.
Salsig: Marin Pacurar .
Sapanta: Ioan Turda.
Stramtura: Gheorghe Giurgi.
Suciu de Sus: Viorel Pasca.
Sieu: Valentin Tuvene.
Sisesti: Florin Vava.
Vadu Izei: Gheorghe Moldovan.
Valea Chioarului: Sorin Burde.
Vima Mica: Vasile Florian.
Viseu de Jos: Vasile Maris, Stelian Pop, Stefan Coman.
Sursa: Catalin Vischi