Federatia Romana de Handbal a avut initiativa de a organiza in acest sezon prima editie a Campionatului National de mini-handbal rezervat junioarelor nascute in 1999, 2000 si mai mici. Turneul final al acestei competitii va avea loc in perioada 18-20 iunie, in Baia Mare. S-au calificat pentru aceasta faza 12 echipe, patru dintre aceastea fiind din judetul Maramures: CS Seini, CSS Sighetu Marmatiei, CS Marta si Stiinta HCM Baia Mare. Se premiaza toate echipele participante, echipa turneului, cea mai tehnica jucatoare, cel mai bun portar si golghetera competitiei.
Oficialii turneului: Remus Draganescu – vicepresedintele Federatiei Romane de Handbal, Zamfir Mesaros – presedintele Asociatiei Judetene de Handbal Maramures, Alexandru Danea – Asociatia Judeteana de Handbal Maramures si Daniel Kotecz – director sportiv HCM Stiinta Baia Mare.
Arbitrii delegati din colegiul Maramures: Adrian Ciolte – Marius Ilies, Florin Chinde – Alin Tomoioaga, Vlad Racolta – Dumitru Sechel, Constantin Ardelean – Cristinel Maxim, Adrian Moldovan – Ioana Tomoioaga, Cristian Baban – Vlad Simanovszky.
Programul meciurilor
Seria I (Sala de sport a Liceului ” Emil Racovita” din Baia Mare)
Etapa 1 – Vineri, 18.06.2010
Ora 10:00 CSS Tulcea – CS Marta Baia Mare
Ora 10:45 CSS Constanta – CS Seini
Ora 11:30 CSS Triumf Calarasi – CSS Caracal
Etapa 2 – Vineri, 18.06.2010
Ora 16:00 CSS Tulcea – CSS Constanta
Ora 16:45 CS Marta Baia Mare – CSS Caracal
Ora 17:30 CS Seini – CSS Triumf Calarasi
Etapa 3 – Sambata, 19.06.2010
Ora 8:00 CSS Caracal – CS Seini
Ora 8:45 CSS Triumf Calarasi – CSS Tulcea
Ora 9:30 CSS Constanta – CS Marta Baia Mare
Etapa 4 – Sambata, 19.06.2010
Ora 13:00 CS Marta Baia Mare – CS Seini
Ora13:45 CSS Tulcea – CSS Caracal
Ora 14:30 CSS Constanta – CSS Triumf Calarasi
Etapa 5 – Sambata, 19.06.2010
Ora 18:00 CS Seini – CSS Tulcea
Ora 18:45 CSS Caracal – CSS Constanta
Ora 19:30 CSS Triumf Calarasi – CS Marta Baia Mare
Seria a II-a (Sala de sport a Scolii „V. Alecsandri” Baia Mare)
Etapa 1 – Vineri, 18.06.2010
Ora 10:00 OK Sport Onesti – HCM Stiinta Baia Mare
Ora 10:45 CSM Dorna Vatra Dornei – CSS Sighetu Marmatiei
Ora 11:30 LPS Slatina – CSS Drobeta TurnuSeverin
Etapa 2 – Vineri, 18.06.2010
Ora 16:00 OK Sport Onesti – CSM Dorna Vatra Dornei
Ora 16:45 HCM Stiinta Baia Mare – CSS Drobeta Turnu Severin
Ora 17:30 CSS Sighetu Marmatiei – LPS Slatina
Etapa 3 – Sambata, 19.06.2010
Ora 8:00 CSS Drobeta Turnu Severin – CSS Sighetu Marmatiei
Ora 8:45 LPS Slatina – OK Sport Onesti
Ora 9:30 CSM Dorna Vatra Dornei – HCM Stiinta Baia Mare
Etapa 4 – Sambata, 19.06.2010
Ora 13:00 OK Sport Onesti – CSS Drobeta TurnuSeverin
Ora 13:45 HCM Stiinta Baia Mare – CSS Sighetu Marmatiei
Ora 14:30 CSM Dorna Vatra Dornei – LPS Slatina
Etapa 5 – Sambata, 19.06.2010
Ora 18:00 CSS Sighetu Marmatiei – OK Sport Onesti
Ora 18:45 CSS Drobeta Turnu Severin – CSM Dorna Vatra Dornei
Ora 19:30 LPS Slatina – HCM Stiinta Baia Mare
Jocuri de clasament si festivitate de premiere
Sala de sport – Liceul „Emil Racovita” din Baia Mare
Ora 8:00 Locurile 11-12 loc 6 seria I – loc 6 seria a II-a
Ora 9:00 Locurile 9-10 loc 5 seria I – loc 5 seria a II-a
Ora 10:00 Locurile 7-8 loc 4 seria I – loc 4 seria a II-a
Sala de sport – Scoala „Vasile Alecsandri” Baia Mare
Ora 8:30 Locurile 5-6 loc 3 seria I – loc 3 seria a II-a
Ora 9:30 Locurile 3-4 loc 2 seria I – loc 2 seria a II-a
Ora 10:30 Finala loc 1 seria I – loc 1 seria a II-a
Sala de sport – Scoala „Vasile Alecsandri” din Baia Mare
Ora 11:00 Festivitate de premiere (pentru toate echipele)
Informatii furnizate de hcmbaiamare.ro.
Sursa: RIP