Sport

FOTBAL: Programul Campionatului Mondial 2018 din Rusia

Cupa Mondială de fotbal din Rusia se va desfăşura în perioada 14 iunie – 15 iulie pe 12 stadioane din 11 oraşe, cu 32 de echipe, împărţite în opt grupe. În premieră pentru un Campionat Mondial, ediţia 2018 vine şi cu o noutate tehnologică: arbitrajul video, testat deja în mai multe competiţii importante. Se vor disputa în total 64 de partide pentru a afla ce națională va ridica trofeul.

Programul complet al competiţiei:

Joi 14 iunie

18,00 (ora României) Rusia – Arabia Saudită, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa A
Vineri 15 iunie
15,00 Egipt – Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa A
18,00 Maroc – Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa B
21,00 Portugalia – Spania, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa B
Sâmbătă 16 iunie
13,00 Franţa – Australia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa C
16,00 Argentina – Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa D
19,00 Peru – Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa C
22,00 Croaţia – Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa D
Duminică 17 iunie
15,00 Costa Rica – Serbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa E
18,00 Germania – Mexic, la Moscou (stadionul Lujniki), în Grupa F
21,00 Brazilia – Elveţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa E
Luni 18 iunie
15,00 Suedia – Coree de Sud, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa F
18,00 Belgia – Panama, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa G
21,00 Tunisia – Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa G
Marţi 19 iunie
15,00 Columbia – Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa H
18,00 Polonia – Senegal, la Moscou (stadionul Spartak), în Grupa H
21,00 Rusia – Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa A
Miercuri 20 iunie
15,00 Portugalia – Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa B
18,00 Uruguay – Arabia Saudită, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa A
21,00 Iran – Spania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa B
Joi 21 iunie
15,00 Danemarca – Australia, la Samara (Samara Arena), în Grupa C
18,00 Franţa – Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa C
21,00 Argentina – Croaţia, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa D
Vineri 22 iunie
15,00 Brazilia – Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa E
18,00 Nigeria – Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa D
21,00 Serbia – Elveţia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa E
Sâmbătă 23 iunie
15,00 Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa G
18,00 Coreea de Sud – Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa F
21,00 Germania – Suedia, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa F
Duminică 24 iunie
15,00 Anglia – Panama, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa G
18,00 Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa H
21,00 Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa H
Luni 25 iunie
17,00 Arabia Saudită – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa A
17,00 Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena), în Grupa A
21,00 Spania – Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa B
21,00 Iran – Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa B
Marţi 26 iunie
17,00 Danemarca – Franţa, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa C
17,00 Australia – Peru, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa C
21,00 Nigeria – Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa D
21,00 Islanda – Croaţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa D
Miercuri 27 iunie
17,00 Coreea de Sud – Germania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa F
17,00 Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa F
21,00 Serbia – Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa E
21,00 Elveţia – Costa Rica, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa E
Joi 28 iunie
17,00 Japonia – Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa H
17,00 Senegal – Columbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa H
21,00 Anglia – Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa G
21,00 Panama – Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa G
OPTIMILE DE FINALĂ

Sâmbătă 30 iunie
17,00 primul loc în Grupa C – locul 2 în Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1
21,00) primul loc în Grupa A – locul 2 în Grupa B, la Soci (stadionul Fişt), O2
Duminică 1 iulie
17,00 primul loc în Grupa B – locul 2 în Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5
21,00 primul loc în Grupa D – locul 2 în Grupa C, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), O6
Luni 2 iulie
17,00 primul loc în Grupa E – locul 2 în Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3
21,00 primul loc în Grupa G – locul 2 în Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4
Marţi 3 iulie
17,00 primul loc în Grupa F – locul 2 în Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7
21,00 primul loc în Grupa H – locul 2 în Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8
SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 6 iulie
17,00 câştigătoarea O1 – câştigătoarea O2, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), primul sfert
21,00 câştigătoarea O3 – câştigătoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2
Sâmbătă 7 iulie
17,00 câştigătoarea O7 – câştigătoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3
21,00 câştigătoarea O5 – câştigătoarea O6, la Soci (stadionul Fişt), sfertul 4
SEMIFINALE

Marţi 10 iulie
21,00 câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)
Miercuri 11 iulie
21,00 câştigătoarea sfertului 3 – câştigătoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)
FINALA MICĂ

Sâmbătă 14 iulie
17,00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)
FINALA

Duminică 15 iulie
18,00, la Moscova (stadionul Lujniki).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *