Sport

FOTBAL – CUPA ROMANIEI – FC “Viorel Mateianu” Baia Mare va intalni FC Zalau in turul 2 national

Foto (c) eMaramures.roFC Zalau este echipa pe care baimarenii de la FC “Viorel Mateianu” o vor intalni in turul 2 national al Cupei Romaniei, editia 2012-2013. Partida se va juca in 1 august, in sistem eliminatoriu, intr-o singura mansa, incepand cu ora 17.30 si se va juca pe stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare. Fotbalistii de la FC “Viorel Mateianu” au ajuns in aceasta faza competitionala dupa ce au castigat faza judeteana (in detrimentul echipei CSO Borsa, cu 3-1) si au castigat la masa verde partida cu CFR 2 Cluj pe care ar fi trebuit sa o joace in primul tur national. In turul 2 national sunt programate 48 de meciuri.

Programul turului 2

1. Luceafarul Mihai Eminescu (Botosani) – FCM Dorohoi (Botosani), Stadion: “Comunal” (Mihai Eminescu);
2. Foresta Malini (Suceava) – Cetate Targu Neamt (Neamt), Stadion: “Comunal” (Malini);
3. Viitorul Lechinta (Bistrita-Nasaud) – Sporting Suceava (Suceava), Stadion: “Comunal” (Lechinta);
4. Ceahlaul Piatra Neamt 2 (Neamt) – Petrotub Roman (Neamt), Stadion: “Ceahlaul Sintetic” (Piatra Neamt);
5. CS Moinesti (Bacau) – Sport Club Bacau (Bacau), Stadion: “Orasenesc” (Moinesti);
6. Foresta Zorleni (Vaslui) – Aerostar Bacau (Bacau), Stadion: “Comunal” (Zorleni);
7. National Golesti (Vrancea) – CS Panciu (Vrancea), Stadion: “Comunal” (Golesti);
8. Victoria Traian (Braila) – Otelul Galati 2 (Galati), Stadion: “Comunal” (Traian);
9. Conpet Ciresu (Braila) – Viitorul Axintele (Ialomita), Stadion: “Stefan Vrabioru” (Ianca);
10. Unirea Casimcea (Tulcea) – Eolica Baia (Tulcea), Stadion: “Comunal” (Casimcea);
11. Rapid Fetesti (Ialomita) – Viitorul Chirnogi (Calarasi), Stadion: “Tineretului” (Fetesti);
12. Vointa Lanuri (Buzau) – CSM Ramnicu Sarat (Buzau), Stadion: “Vointa” (Lanuri);
13. Dunarea Calarasi (Calarasi) – Concordia Chiajna 2 (Ilfov), Stadion: “Tineretului” (Calarasi);
14. CS Corbeanca (Ilfov) – Metaloglobus Bucuresti (Bucuresti), Stadion: “Comunal” (Corbeanca);
15. AS Termo (Bucuresti) – CS Stefanesti (Ilfov), Stadion: “Termo” (Bucuresti);
16. FC Zagon (Covasna) – Gloria Buzau (Buzau), Stadion: “Comunal” (Zagon);
17. ACS Berceni (Ilfov) – FC Snagov (Ilfov) – nu se disputa;
18. FC Voluntari (Ilfov) – Victoria Branesti (Ilfov) – nu se disputa;
19. Inter Clinceni (Ilfov) – Juventus Bucuresti (Bucuresti), Stadion: “Central” (Clinceni);
20. Avantul Floresti (Giurgiu) – Viitorul Domnesti (Ilfov), Stadion: “Comunal” (Floresti);
21. Sportul Studentesc Bucuresti 2 (Bucuresti) – CS Balotesti (Ilfov), Stadion: “Baza FRF” (Buftea);
22. Rapid Bucuresti 2 (Bucuresti) – CS Afumati (Ilfov), Stadion: “Chitila”;
23. VSK Municipal Miercurea Ciuc (Harghita) – Avantul Reghin (Mures), Stadion: “Municipal” (Miercurea Ciuc);
24. CSM Fagaras (Brasov) – Unirea Tarlungeni (Brasov), Stadion: “Park Arena” (Fagaras);
25. CSO Plopeni (Prahova) – Chimia Brazi (Prahova), Stadion: “Gheorghe Silaev” (Plopeni);
26. AFC Filipestii de Padure (Prahova) – Conpet Ploiesti (Prahova), Stadion: “Metalul” (Filipesti);
27. Gloria Cornesti (Dambovita) – Urban Titu (Dambovita), Stadion: “Comunal” (Cornesti);
28. Dunarea Turris Turnu Magurele (Teleorman) – FCM Alexandria (Teleorman), Stadion: “Municipal” (Turnu Magurele);
29. Atletic Bradu (Arges) – Girom Albota (Arges), Stadion: “Comunal” (Bradu);
30. FC Danut Coman (Arges) – FC Caracal (Olt) – nu se disputa;
31. FC Podari (Dolj) – Visina Noua (Olt), Stadion: “Unirea” (Podari);
32. Pandurii Lignitul 2 Targu Jiu (Gorj) – Jiul Rovinari (Gorj), Stadion: “Municipal Sintetic” (Targu Jiu);
33. Minerul Jilt Matasari (Gorj) – Minerul Motru (Gorj), Stadion: “Minerul” (Matasari);
34. Vointa Lupac (Caras-Severin) – FC Scolar Resita (Caras-Severin), Stadion: “Comunal” (Lupac);
35. Unirea Sannicolau Mare (Timis) – Autocatania Caransebes (Caras-Severin), Stadion: “Gheorghe Bias” (Sannicolau Mare);
36. Flacara Faget (Timis) – Politehnica Timisoara 2 (Timis), Stadion: “Flacara” (Faget);
37. Sevisul Selimbar (Sibiu) – FC Cisnadie (Sibiu), Stadion: “Vointa” (Sibiu);
38. Gaz Metan 2 Medias (Sibiu) – ASA Unirea Ungheni (Mures), Stadion: “Textila” (Medias);
39. CS Zlatna / AS MS Targu Mures – Unirea Floresti (Cluj)
40. Arena Alba Iulia (Alba) – CFR Simeria (Hunedoara), Stadion: “Dacia” (Mihalt);
41. Jiul Petrosani (Hunedoara) – Muresul Deva (Hunedoara), Stadion: “Jiul” (Petrosani);
42. soimii Pancota (Arad) – FC Hunedoara (Hunedoara), Stadion: “Comunal” (Pancota);
43. Flacara Halmasd (Salaj) – Seso Campia Turzii (Cluj), Stadion: “Comunal” (Halmasd);
44. FC Viorel Mateianu (Maramures) – FC Zalau (Salaj), Stadion: “Viorel Mateianu” (Baia Mare);
45. Unirea Dej (Cluj) – Universitatea Cluj 2 (Cluj), Stadion: “Municipal” (Dej);
46. Crisul Santandrei (Bihor) – National Sebis (Arad), Stadion: “Crisul” (Santandrei);
47. Bihorul Beius (Bihor) – Ariesul Turda (Cluj), Stadion: “Bihorul” (Beius);
48. Somesul Oar (Satu Mare) – Olimpia Satu Mare (Satu Mare), Stadion: “Comunal Vetis” (Oar);

In caz de egalitate dupa 90 de minute de joc, se va proceda la disputarea a doua reprize de prelungiri a cate 15 minute si, daca egalitatea va persista, la executarea loviturilor de departajare de la punctul de pedeapsa. Echipele din Liga a 3-a sunt obligate sa foloseasca minim 3 jucatori sub 21 de ani (nascuti dupa 01.01.1991), pe toata durata jocului, numai daca joaca impotriva unor echipe din aceeasi categorie competitionala. Toate echipele participante in faza a II-a a competitiei au dreptul sa efectueze maxim 4 inlocuiri de jucatori. Echipele programate in Cupa Romaniei-Timisoreana nu pot renunta la jocuri, sub sanctiunea eliminarii lor din campionatul in care participa.

Faza a III-a a Cupei Romaniei, la care vor participa cele 48 de echipe calificate din faza a II-a, este programata sa aiba loc miercuri, 15 august 2012, ora 17.30.

Date furnizate de Federatia Romana de Fotbal.
Sursa: George Dragu