Cultura

FESTIVAL TEATRU ATELIER – Lista cu premiile acordate la cea de-a XX-a editie a Festivalului International de Teatru Atelier

Cea de-a XX-a editie a Festivalului de Teatru Atelier, care a adunat cele mai bune trupe de actori nu doar din tara, s-a incheiat aseara, 9 iunie, cand au fost decernate premii pentru cel mai bun recital actoricesc, premii speciale, premii pentru cel mai bun coregraf, cel mai bun scenograf, cea mai buna actrita/actor in rol principal si secundar, cel mai bun regizor, cel mai bun recital actoricesc, pentru cel mai bun spectacol si pentru cel mai bun regizor. Au mai fost acordate distinctii din partea fundatiilor si asociatiilor culturale. Juriul a fost format din Doru Mares, presedinte, Corneliu Dan Borcia, Ion Ardeal Ieremia, Ioan Botis, Claudiu Groza.

Redam mai jos lista integrala cu premiile acordate.
Premiul pentru cel mai bun recital actoricesc
Nominalizari:
1. Gaspare Nasuto pentru spectacolul L’antica tradizione di Pulcinella, Teatrul Pulcinella di Mare din Napoli, Italia;
2. Emanuel Petran pentru rolul din spectacolul Saruta-ma, Asociația Culturala JAD și Teatrul Național „Lucian Blaga”, Cluj;
3. Gabi Del Pupo pentru rolul din spectacolul Calatorie la capatul unei duminici, Teatrul Municipal Baia Mare.
Premiul s-a acordat lui Gaspare Nasuto.

Premiile speciale ale juriului
Se acorda:
spectacolului-concert Insula, regia Ada Milea, Teatrul Național „Lucian Blaga”,
Cluj si lui Richard Balint pentru rolul Tevye din spectacolul Scripcarul pe acoperis,
regia Korcsmàros György, Teatrul „Regina Maria”, Oradea.

Premiul pentru cel mai bun coregraf
Nominalizari:
1. András Loránd pentru spectacolul Scripcarul pe acoperis,
regia Korcsmàros György, Teatrul „Regina Maria”, Oradea;
2. Bozsik Yvette pentru spectacolul Ceasul in care nu am aflat nimic unul
despre celalalt, Teatrul „Figura Studio” din Gheorghieni și Trupa de Dans din
Odorheiu Secuiesc;
3. Zsalakovics Anikó pentru spectacolul Ultimul tango la Paris,
Compania Andaxinház din Budapesta (Ungaria) și Compania Aradi
Kamaraszinház.
Premiul s-a acordat lui András Loránd.

Premiul pentru cel mai bun scenograf
Nominalizari:
1. Vioara Bara pentru spectacolul Scripcarul pe acoperis,
Teatrul „Regina Maria”, Oradea;
2. Valentin Codoiu pentru spectacolul-concert Insula, Teatrul Național
„Lucian Blaga”, Cluj;
3. Mihai Valu spectacolul Calatorie la capatul unei duminici,
Teatrul Municipal Baia Mare.
Premiul s-a acordat lui Mihai Valu.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol secundar
Nominalizari:
1. Ioana Dragoș Gajdo pentru rolul Golde din spectacolul Scripcarul pe
acoperis, regia Korcsmàros György, Teatrul „Regina Maria”, Oradea;
2. Anca Hanu pentru rolul Sirena din spectacolul-concert Insula,
regia Ada Milea, Teatrul Național „Lucian Blaga”, Cluj;
3. Adela Lazar pentru rolul Hodel din spectacolul Scripcarul pe acoperis,
regia Korcsmàros György, Teatrul „Regina Maria”, Oradea

Premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar
Nominalizari:
1. Florin Calbajos pentru rolurile din spectacolul Butoiul cu praf si pulbere, Teatrul Municipal Baia Mare.
2. Andrei Dinu pentru rolurile din spectacolul Butoiul cu praf si pulbere, Teatrul Municipal Baia Mare.
3. Ionuț Mateescu pentru rolurile din spectacolul Butoiul cu praf si pulbere, Teatrul Municipal Baia Mare.
Premiul s-a acordat lui Florin Calbajos.

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal
Nominalizari:
1. Éder Enikő pentru rolul Merteuil din spectacolul Quartet,
Compania Aradi Kamaraszinház și Asociația MASZK din Szeged (Ungaria)
2. Góbi Rita pentru rolul Femeia din spectacolul Ultimul tango la Paris,
Compania Andaxinház din Budapesta (Ungaria) și Compania Aradi
Kamaraszinház.
Premiul s-a acordat lui Éder Enikő.

Premiul pentru cel mai bun actor in rol principal
Nominalizari:
1. Richard Balint pentru rolul Tevye din spectacolul Scripcarul pe acoperis,
regia Korcsmàros György, Teatrul „Regina Maria”, Oradea
2. Harsányi Attila pentru rolul Valmont din spectacolul Quartet, regia Balog
József, Compania Aradi Kamaraszinház și Asociația MASZK din Szeged
(Ungaria);
3. Marcel Iures pentru rolul din spectacolul Absolut!, Teatrul ”ACT”, București.
Premiul s-a acordat lui Marcel Iures.

Premiul pentru cel mai bun regizor
Nominalizari:
1. Alexandru Dabija pentru spectacolul Absolut!, Teatrul ”ACT”, București.
2. Ada Milea pentru spectacolul-concert Insula, regia Ada Milea, Teatrul
Național „Lucian Blaga”, Cluj;
3. Marcel Top pentru spectacolul Butoiul cu praf si pulbere,
Teatrul Municipal Baia Mare.
Premiul s-a acordat lui Alexandru Dabija.

Marele Premiu al Festivalului ”Atelier” pentru cel mai bun spectacol
Nominalizari:
1. Absolut!, regia Alexandru Dabija, Teatrul ”ACT”, Bucuresti.
2. Insula, regia Ada Milea, Teatrul National „Lucian Blaga”, Cluj
3. Quartet, regia Balog József, Compania Aradi Kamaraszinház si Asociatia
MASZK din Szeged (Ungaria);
Premiul s-a acordat spectacolului Absolut!, regia Alexandru Dabija, Teatrul ”ACT”, Bucuresti.

Juriul: Doru Mares (presedinte)
Corneliu Dan Borcia
Ion Ardeal Ieremia
Ioan Botis
Claudiu Groza

PREMII ACORDATE DE CATRE FUNDATII SI ASOCIATII CULTURALE:
Premiul pentru cei mai buni tineri actori, acordat de catre Asociatia Culturala “ION SASARAN”
S-a acordat lui Andrei Bradean si lui Andrei Dinu, pentru rolurile din spectacolul
Butoiul cu praf si pulbere, Teatrul Municipal Baia Mare.

Premiul pentru muzica de scena, acordat de catre Fundatia ACCUMM 
S-a acordat lui Ágoston Béla si lui Szegő Dávid, pentru muzica din
spectacolul Ultimul tango la Paris, Compania Andaxinház din Budapesta
(Ungaria) si Compania Aradi Kamaraszinház.

Premiul special acordat de catre “LIGA PENTRU TEATRU”
Se acorda lui Emanuel Petran pentru rolul din spectacolul Saruta-ma,
Asociatia Culturala JAD si Teatrul National „Lucian Blaga”, Cluj
Sursa: I. O.