Vezi VIDEO
ACTUALIZARE: 53 de dosare de candidatura au fost inregistrate la Biroul Electoral Judetean Maramures in vederea alegerilor parlamentare care urmeaza sa aiba loc in data de 9 decembrie. Formatiunile inscrise in competitia electorala sunt extrem de putine, avand in vedere ca s-au format noi aliante care includ mai multe partide. Practic e vorba de cinci structuri politice care intra in lupta pe toate cele zece colegii existente in judet, la care se adauga o a sasea, care tinteste doar posturile de senator disputate in cadrul viitorului scrutin. eMaramures va prezinta mai jos lista integrala a candidaturilor inaintate pentru alegeri.
ARD Maramures
Candidatii ARD la Senat
Colegiul 1 – Baia Mare Vest si Est: Mihai Ciprian Rogojan – PDL (artist – alias Cici, trupa Sistem);
Colegiul 2 – Codru-Chioar si Lapus: Eduard Bogdan Aiacoboaie – PDL (jurnalist);
Colegiul 3 – Borsa-Viseu, Sighetu Marmatiei, Mara-Cosau: Gheorghe Mihai Birlea – PDL (senator in functie);
Candidatii ARD la Camera Deputatilor
Colegiul 1 – Baia Mare Vest: Vlad Onet – PDL (fost consilier local Baia Mare);
Colegiul 2 – Baia Mare Est: Anton Ovidiu Talpos – PNTCD (om de afaceri);
Colegiul 3 – Codru-Chioar: Ioan Maties – PDL (om de afaceri);
Colegiul 4 – Targu Lapus: Mircea Man – PDL (presedinte PDL Maramures);
Colegiul 5 – Borsa-Viseu: Vasile Timis – PDL (fost secretar de stat, Ministerul Culturii);
Colegiul 6 – Sighetu Marmatiei: Doru Ioan Dancus – PNTCD (presedinte PNTCD Maramures);
Colegiul 7 – Mara-Cosau: Alexandru Deac – PDL (fost director CAS Maramures);
Erdély Magyar Néppárt – Partidul Popular Maghiar din Transilvania
Candidatii EMN la Senat
Colegiul 1 – Baia Mare Vest si Est: Iosif Szaniszlo
Colegiul 2 – Codru-Chioar si Lapus: Felix Hupka
Colegiul 3 – Borsa-Viseu, Sighetu Marmatiei, Mara-Cosau: Janos-Attila Takács
Partidul Ecologist Roman – Partidul Verde Maramures
Candidatii PER – PV la Senat
Colegiul 1 – Baia Mare Vest si Est: Vasile Crisan (director companie asigurari);
Colegiul 2 – Codru-Chioar si Lapus: Liviu Bechis (fost prefect din partea PSD);
Colegiul 3 – Borsa-Viseu, Sighetu Marmatiei, Mara-Cosau: Toader Mihali (primar Borsa);
Candidatii PER – PV la Camera Deputatilor
Colegiul 1 – Baia Mare Vest: Simion Bogdan Bizau (student);
Colegiul 2 – Baia Mare Est: Simion Bizau (presedintre PER Maramures);
Colegiul 3 – Codru-Chioar: Viorel Popp (om de afaceri, consilier Tautii Magheraus);
Colegiul 4 – Targu Lapus: Roland Nagy (presedinte tineret PER Maramures);
Colegiul 5 – Borsa-Viseu: Gavrila Hantig (om de afaceri, diaspora);
Colegiul 6 – Sighetu Marmatiei: Vasile Tivadar (presedinte PV Maramures);
Colegiul 7 – Mara-Cosau: Alexa Grijac (avocat).
PPDD Maramures
Candidatii PPDD la Senat
Colegiul 1 – Baia Mare Vest si Est: Pamfil Cristea (presedinte PPDD Maramures, consilier judetean);
Colegiul 2 – Codru-Chioar si Lapus: Dorin Sabo (fost director al companiei Remin);
Colegiul 3 – Borsa-Viseu, Sighetu Marmatiei, Mara-Cosau: Vasile Vlasin (fost consilier local Baia Mare, secretar executiv PPDD);
Candidatii PPDD la Camera Deputatilor
Colegiul 1 – Baia Mare Vest: Liviu Bala (fost jurnalist, om de afaceri);
Colegiul 2 – Baia Mare Est: Dorel Muresan (consilier local Baia Mare);
Colegiul 3 – Codru-Chioar: Ioan Mandra (consilier local Baia Mare);
Colegiul 4 – Targu Lapus: Vasile Revnic (fost viceprimar Targu Lapus);
Colegiul 5 – Borsa-Viseu: Nutu Fonta ();
Colegiul 6 – Sighetu Marmatiei: Nicolae Iuga (profesor, realizator tv);
Colegiul 7 – Mara-Cosau: Ioan Buda (fost director al companiei Remin);
Uniunea Democrat Maghiara din Romania Maramures
Candidatii UDMR la Senat
Colegiul 1 – Baia Mare Vest si Est: Alexandru Simori (reprezentant Teatrul Maghiar);
Colegiul 2 – Codru-Chioar si Lapus: Ana Maria Pataki (fost subprefect);
Colegiul 3 – Borsa-Viseu, Sighetu Marmatiei, Mara-Cosau: Maria-Aurelia Herea (consilier Rona de Sus);
Candidatii UDMR la Camera Deputatilor
Colegiul 1 – Baia Mare Vest: Istvan Bonis (fost deputat);
Colegiul 2 – Baia Mare Est: Gyongyike Bondi (fost prefect si fost deputat, consilier judetean);
Colegiul 3 – Codru-Chioar: Ioan Vicsay (fost inspector scolar general adjunct);
Colegiul 4 – Targu Lapus: Nicolae Székely (fost viceprimar Seini);
Colegiul 5 – Borsa-Viseu: Erika-Noemi Vida (presedinte UDMR Baia Mare, consilier baimarean);
Colegiul 6 – Sighetu Marmatiei: Stefan-Vasile Béres (deputat in functie);
Colegiul 7 – Mara-Cosau: Istvan-Levente Szokacs (fost viceprimar Baia Sprie);
Uniunea Social-Liberala Maramures
Candidatii USL la Senat
Colegiul 1 – Baia Mare Vest si Est: Liviu Titus Pasca – PNL (senator in functie);
Colegiul 2 – Codru-Chioar si Lapus: Marius Sorin Ovidiu Bota – PSD (senator in functie);
Colegiul 3 – Borsa-Viseu, Sighetu Marmatiei, Mara-Cosau: – Liviu Marian Pop (ministru delegat pentru Dialog Social);
Candidatii USL la Camera Deputatilor
Colegiul 1 – Baia Mare Vest: Mircea Dolha – PNL (fost viceprimar Baia Mare);
Colegiul 2 – Baia Mare Est: Cristian Florin Tataru – PSD (deputat in functie);
Colegiul 3 – Codru-Chioar: Andrei Vasile Calin Matei – PSD (fost vicepresedinte Consiliul Judetean);
Colegiul 4 – Targu Lapus: Doru Lese-Brasouan – PNL (deputat venit din PDL);
Colegiul 5 – Borsa-Viseu: Gheorghe Simon – PSD (consilier judetean in functie);
Colegiul 6 – Sighetu Marmatiei: Cornelia Negrut – PC (presedinte PC Maramures);
Colegiul 7 – Mara-Cosau: Vasile Berci – PNL (deputat in functie);
Sursa: L.C.