Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


30.04.2015 13:08:30
Euro - 4,4198 lei

Dolar SUA - 3,9528 lei 

Lira - 6,1047 lei

Aur (gr.) - 152,8980 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
 1 mai

Max:      8/ 19  grade Celsius
Min:        6/ 12 grade Celsius
 

Vreme schimbatoare, dar cu temperaturi destul de ridicate este asteptata maine in intreg judetul. Prognozele arata ca in majoritatea regiunilor cerul va fi partial senin, dar sunt asteptate ploi, insotite de tunete si fulgere. Maximele termice vor fi similare cu cele din intervalul precedent, astfel ca se vor inregistra 19 grade Celsius in Baia Mare si Seini, 18 grade vom avea la Sighetu Marmatiei, 17 grade vor indica tremometrele in Targu Lapus, in timp ce la Cavnic si Borsa se vor inregistra cel mult 13 grade Celsius.

Baia Mare: Vreme schimbatoare este asteptata in urmatoarele doua zile in Baia Mare. Prognozele arata ca sambata cerul va fi predominant noros si sunt asteptate ploi in averse, in timp ce duminica soarele isi va face aparitia, iar sansele de precipitatii vor fi extrem de reduse. Maximele termice vor fi cuprinse intre 16 si 19 grade Celsius, in timp ce minimele vor fi de 8-10 grade.

Sighetu Marmatiei: Si la Sighetu Marmatiei vremea va fi capricioasa in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca sambata va ploua in averse, in timp ce duminica norii vor disparea, iar soarele isi va face tot mai des aparitia. Temperaturile maxime vor fi de 19 grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi valoarea de 9 grade.

Borsa
:
Vreme inchisa si ploi in averse sunt asteptate in urmatoarele doua zile si la Borsa. Meteorologii spun ca atat sambata, cat si duminica, cerul va fi mai mult noros si vom avea parte de precipitatii. Maximele termice vor fi cuprinse intre 10 si 14 grade Celsius, in timp ce noaptea va fi mai rece, cu minime de 4 grade.

Cavnic
: Vreme schimbatoare si precipitatii vom avea si la Cavnic in urmatoarele doua zile. Potrivit prognozelor ploile sunt asteptate cu precadere in timpul zilei de sambata, in timp ce duminica, cerul va ramane partial acoperit dar sansele de precipitatii scad tot mai mult. Meteorologii spun ca temperaturile vor fi similare cu cele din intervalul precedent, astfel ca se vor inregistra maxime de 14 grade Celsius si minime nocturne intre 5 si 7 grade.

Targu LapusIn In urmatoarele doua zile si in Targu Lapus va fi vreme capricioasa. Meteorologii spun ca sambata cerul va fi acoperit si va ploua in averse, in timp ce duminica ploile vor disparea, dar vremea va ramane inchisa. Maximele termice vor oscila intre 14 si 17 grade Celsius, in timp ce minimele nocturne vor fi de 7-9 grade.

Seini: Vreme schimbatoare cu ploi se anunta in urmatoarele doua zile si la Seini. Meterologii spun ca maximele termice vor fi similare cu cele din intervalul precedent, astfel ca se vor inregistra circa 19 grade Celsius, pe timpul zilei, in timp ce minimele nocturne vor oscila in jurul a 8-10 grade.




Comunitate
IMPREUNA - Pastele din 2014 va fi sarbatorit in aceeasi zi de crestinii ortodocsi si catolici
15:53:43 5 mai 2013  | autor:  eMM.ro

Foto oua incondeiate (c) eMaramures.roDoi ani la rand, in 2010 si 2011, Pastele a fost sarbatorit in aceeasi zi de toti crestinii - ortodocsi, romano-catolici, greco-catolici, de evanghelici si reformati, de cultele neoprotestante. Urmatorul an in care Pastele va fi din nou sarbatorit in aceeasi zi va fi 2014, cand Sfanta Sarbatoare a Pastelui va fi in 20 aprilie.

In 2010 si 2011, printr-o fericita coincidenta, Biserica Romano-Catolica si Biserica Ortodoxa au serbat Sfintele Pasti in aceeasi zi. O astfel de coincidenta se va mai petrece in 2014, la 20 aprilie, in 2017, la 16 aprilie si in 2025, la 20 aprilie. Altfel insa, diferenta dintre Pastele catolic si cel ortodox poate varia de la o saptamana, la cinci saptamani, cum s-a intamplat in 2008.

Care este explicatia? in primul rand, faptul ca cele doua Biserici lucreaza cu calendare diferite. Biserica Romano-Catolica foloseste, din secolul al XVI-lea, calendarul gregorian , iar Biserica Ortodoxa pe cel iulian. Daca statele ortodoxe au adoptat in viata civila calendarul gregorian, in prima jumatate a secolului XX (Rusia si Bulgaria in 1918, Romania si Serbia in 1919, Grecia in 1923), majoritatea Bisericilor Ortodoxe merg in continuare pe varianta iuliana, dar indreptata la Congresul de la Constantinopol din 1923. Numai cateva biserici (numite “stiliste”) mai folosesc si astazi calendarul iulian pur, neindreptat (Biserica Rusa, Biserica Sarba, Bisericile din Patriarhia Ierusalimului si Sfantul Munte).

Data praznuirii Pastelui este, spre deosebire de data Nasterii Domnului (25 decembrie) variabila, in functie de prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara. in calcul mai intra un element important, si anume data Pesah-ului. (Aceasta sarbatoare ebraica , amintind trecerea prin Marea Rosie si eliberarea de robia egipteana, se praznuieste pe 15-22 Nisan. Intre sarbatoarea crestina a Pastelui si Pesah nu este, prin urmare, decat o asemanare de nume).

In fine, catolicii stabilesc prima luna plina de dupa echinoctiu folosind o serie de calcule si tabele ecleziastice, pe cand ortodocsii iau ca reper luna plina astronomica.
Au existat, in decursul istoriei bisericesti universale, mai multe tentative de a sincroniza data Sfintelor Pasti. Ultima – in 1997, in Siria, la Alep, unde a avut loc o mare adunare crestina, organizata de Consiliul Mondial al Bisericilor.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 17:55:57 de catre: Gogaie
"diferenta dintre Pastele catolic si cel ortodox poate varia de la o saptamana – cum se intampla anul acesta..." Voi nici macar nu cititi stirile la care faceti copy-paste? Eventual, sa va si uitati la anul in care au fost publicate? Pt voi, din 31 martie, pana-n 5 mai, a trecut doar o saptamana?

2

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 17:01:34 de catre: Gogaie
Mda, vad c-ati corectat. Altadata cand mai dati copy-paste la stiri, uitati-va si la data. Stirea asta a fost publicata pe un alt site in 10.04.2012, adica acum un an. :P

3

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 17:51:02 de catre: daca n-ai,nu am ce-ti cere
mai momaie,dar te mai publica eMMro,dupa ce porcaiala le-ai tras?inseamna ca-s masochisti ori nu au pic de mandrie,pai eu sa fi avut putere de decizie,nu mai vedeai tu publicarea cretinismelor tale,shohan,adica niciodata,pa tembelule.

4

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 19:09:24 de catre: vasile
uite ca e cineva care e atent la continutul stirilor publicate in sistemul copy-paste. bravo, gogaie......salutari de la momaie...

5

Publicat la: 1 noiembrie 2013 ora: 10:10:44 de catre: B.Cs.T.
in gluma(sau nu)... pe scurt si la obiect,Isus S-a nascut odata si a murit de doua ori! :) (in cazul in care Pastele nu "pica" pe aceias data)

6

Publicat la: 3 noiembrie 2013 ora: 22:14:06 de catre: Crestina
Pastele e sarbatoarea Invierii. Dar fiecare trage la ceea ce-l atrage: unii la Inviere, altii la moarte (din pacate).

7

Publicat la: 6 noiembrie 2013 ora: 13:20:12 de catre: costi
este hilar sa folosesti un calendar pe care de 100 de ani nu-l mai folosesc decat unele triburi bautoare de samavonca

8

Publicat la: 7 noiembrie 2013 ora: 16:17:59 de catre: loredana
de ce unii nu sint de acord cu stabilirea datei de sarbatoarea sfintelor paste pt ca la urma urmei si ortodoxi si catolicii sint una si aceeasi religie .Asta ie parerea mea ca si noi si ei avem sfinti craciun si paste numai ca difera la data ce ie rau in asta la urma urmei si ei sint tot crestini ca noi!!!!

9

Publicat la: 7 noiembrie 2013 ora: 19:10:14 de catre: B.Cs.T.
...pana la urma toata Sarbatoarea e o afacere... TOATA Europa de Vest sarbatoreste pe aceiasi data Pastele,linia se trage tocmai la granita Romaniei! (culmea),(se vede ca suntem fosti CCCP) deci se vand OUA si miel(iepuri) de doua ori in Europa! Romania pana si la sarbatori ar vrea sa para o tara Vestica,dar si de Pasti se vede ca tot GASCA Rusiei am ramas!

10

Publicat la: 26 noiembrie 2013 ora: 16:53:07 de catre: io io
Poate ca ,, triburile bautoare de samavonca" stiu ele ce stiu, de folosesc acelasi calendar de ,,100 de ani incoace". Poate ar trebui sa mai cititi ceva din canoanele sfintilor parinti despre sarbatorirea Pastelui si a Nasterii Domnului si apoi sa comentati !

11

Publicat la: 27 noiembrie 2013 ora: 20:14:50 de catre: albiciuc ilie
cei ce posteaza informatii de factura eclesiala/teologica sfatuim sa consulte termene si cultura teologica.. calendar iulian nu practica ,,stilistii,,patriarhia ierusalimului ,cea rusa ,ucraineana,sarba,muntele athos si alte biserici folosesc calendar vechi,iulian,neindreptat,in cele mai nepotrivit nume spunem pe stil vechi, nu ,,stilisti,,...atentie la exprimare

12

Publicat la: 4 decembrie 2013 ora: 08:15:06 de catre: fgdgg
Bravoo baaaA

13

Publicat la: 15 decembrie 2013 ora: 19:55:53 de catre: Barbu
N-am înțeles: unde intra în calcul Pesah-ul (Pastele evreiesc)?

14

Publicat la: 16 decembrie 2013 ora: 11:45:53 de catre: NERO
Sinodul a hotarat ca pastele crestin nu poate fi cerebrat concomitent cu pesah. Deci daca data calculata dupa formula pica in aceeasi duminica in care se sarbatorteste pesah,pastele crestin se decaleaza cu o saptamana

15

Publicat la: 16 decembrie 2013 ora: 23:08:22 de catre: Sorin S.
se va termina cu sinoadele, a venit vremea chestionarelor, interdictia intoleranta de mai sus va cadea, oamenii vor pace, nu confruntare

16

Publicat la: 5 ianuarie 2014 ora: 20:33:30 de catre: Mona
de ce a trebuit sa hotarasca cineva anume ca nu se poate sarbatori Pastele concomitent cu cel evreiesc ? , ar trebui respectat calendarul de acum 2000 de ani de catre toate religiile si totul ar fi in regula , dar scaunul batal vina , cum sa lase mai marii bisericilor bunatate de servici?! ca daca ar fi vorba de credinta am fi cu totii egali , vorbesc de noi enoriasii de rand ! toate cele bune .

17

Publicat la: 14 ianuarie 2014 ora: 01:36:43 de catre: petros
sunteti varza rusi si ceilalti nu sunt stilisti sunortodocsi de rit vechi voi sunteti stilisti ei nu au nimic stil nou sau vechie ei sunt dreptmaritori crestini si punctum

18

Publicat la: 15 februarie 2014 ora: 19:47:29 de catre: stefan
1. Craciun: Data nasterii lui Iisus a fost luata ca punct de referinta pentru epoca actuala. Dar la acea vreme nu exista nici calendarul gregorian, nici cel iulian. De cand au aparut cele doua calendare, craciunul se tine si astazi la date diferite ale calendarului actual, de catre catolici si ortodocsi (de rit vechi). 2. Data pastelui este stabilita printr-o regula foarte clara si simpla de catre catolici:prima duminica de dupa prima luna plina de dupa echinoxiul de primavara. Calendarul este cel actual. Nu stiu care este regula la ortodocsi. 3. Pastele crestin este o sarbatoare de o zi - Duminica Pastelui si sarbatoreste invierea lui Iisus. Pesah-ul este o sarbatoare de mai multe zile si comemoreaza eliberarea poporului evreu din robia faraonica. Desi cele doua evenimente istoric se suprapun partial, ele au cu totul alte semnificatii. 4. Credinta nu este stiinta, desi nu sunt incompatibile; doar se refera la doua lucruri diferite. Deci, cand este vorba de credinta "crede, si nu cerceta", adica nu despica firul in patru. Cauta esenta lucrurilor.

19

Publicat la: 21 februarie 2014 ora: 17:35:42 de catre: mario
religiaa ste cia mai buna

20

Publicat la: 25 martie 2014 ora: 11:23:49 de catre: paul
Ar fi bine să urmăriți documentarul:Mesia lui Cezar-Conspirația romană care l-a inventat pe Isus . Mai sunt și altele.Decizia despre ele este a dumneavoastră.

21

Publicat la: 12 aprilie 2014 ora: 10:49:51 de catre: NO NAME
PAULICA nici nu stii cat de prostt incepi sa fii ! Cum adica ma P(a)ulica .........Conspiratia romana l-a inventat pe (Domnul Nostru ) Iisus ??? Nu iti este teama ca o sa ti se usuce gura ?

22

Publicat la: 16 aprilie 2014 ora: 12:36:01 de catre: calin narcisa
craciunul este o sarbatoare cu data neschibabila deoarece este Nasterea Domnului Iisus Hristos va multumesc

23