Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


21.11.2014 13:12:33
Euro - 4,4412 lei

Dolar SUA - 3,5697 lei 

Lira - 5,5942 lei

Aur (gr.) - 136,8747 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
22 noiembrie

Max:    3/ 7 grade Celsius
Min:   -4/ -1 grade  Celsius
 

Vreme in general frumoasa, dar rece va fi maine in aproape toate zonele din judet. Potrivit prognozelor in cele mai multe dintre zone perioadele de soare vor alterna cu cele cu nori, iar vantul va sufla in general slab. Doar in zona Borsa spun meteorologii ca sunt asteptate ninsori. Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile maxime raman comparabile cu cele inregistrate in intervalul precedent. La pranz se vor inregistra 7 grade Celsius in Baia Mare si Seini, 6 grade Celsius vor arata termometrele la Sighetu Marmatiei, 5 grade Celsius se vor inregistra la Targu Lapus, vor fi 4 grade la Borsa in timp ce la Cavnic termometrele nu vor arata mai mult de 3 grade Celsius.

Baia Mare: 
In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa, dar mai rece decat in ultimele zile. Meteorologii spun ca duminica si luni vor fi perioade cu soare, dar si perioade cu nori. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice nu vor depasi la pranz valoarea de 8 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana la -3 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei:
In urmatoarele doua zile la Sighetu Marmatiei va fi vreme schimbatoare. Prognozele spun ca duminica sunt sanse de ninsori, in timp ce luni cerul se va degaja si va fi vreme frumoasa cu cer predominant insorit. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice vor oscila in jurul valorii de 7 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de -3 grade Celsius.

Borsa
:
La Borsa va fi vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. In zona duminica cerul va fi acoperit si sunt posibile ninsori. Luni insa se face vreme buna, cu cer senin si mult soare. Temperaturile maxime pot ajunge la pranz la cel mult 2 grade Celsius, in timp ce noaptea minimele cobora pana la - 7 grade Celsius.
 
Cavnic: Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Cavnic. Prognozele spun ca duminica vor fi perioade cu soare, dar si perioade cu nori. Luni cerul va fi predominant insorit, iar vantul va sufla slab. La pranz maximele termice vor urca pana la cel mult 3 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de – 4 grade Celsius.

Targu Lapus
La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa. Potrivit prognozelor duminica si luni locuitorii din zona vor avea parte de perioade cu soare, dar si de perioade in care norii vor acoperi cerul. In zona maximele termice vor ajunge pana la cel mult 6 grade Celsius, iar noaptea minimele pot cobori pana la -5 grade Celsius.

Seini
:
Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile la Seini. In zona atat duminica si luni sunt asteptate perioade cu nori, dar si perioade cu soare. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice se vor situa la praz in jurul valorii de 8 grade Celsius. Noaptea minimele pot coboari pana la -3 grade Celsius.




Comunitate
IMPREUNA - Pastele din 2014 va fi sarbatorit in aceeasi zi de crestinii ortodocsi si catolici
15:53:43 5 mai 2013  | autor:  eMM.ro

Foto oua incondeiate (c) eMaramures.roDoi ani la rand, in 2010 si 2011, Pastele a fost sarbatorit in aceeasi zi de toti crestinii - ortodocsi, romano-catolici, greco-catolici, de evanghelici si reformati, de cultele neoprotestante. Urmatorul an in care Pastele va fi din nou sarbatorit in aceeasi zi va fi 2014, cand Sfanta Sarbatoare a Pastelui va fi in 20 aprilie.

In 2010 si 2011, printr-o fericita coincidenta, Biserica Romano-Catolica si Biserica Ortodoxa au serbat Sfintele Pasti in aceeasi zi. O astfel de coincidenta se va mai petrece in 2014, la 20 aprilie, in 2017, la 16 aprilie si in 2025, la 20 aprilie. Altfel insa, diferenta dintre Pastele catolic si cel ortodox poate varia de la o saptamana, la cinci saptamani, cum s-a intamplat in 2008.

Care este explicatia? in primul rand, faptul ca cele doua Biserici lucreaza cu calendare diferite. Biserica Romano-Catolica foloseste, din secolul al XVI-lea, calendarul gregorian , iar Biserica Ortodoxa pe cel iulian. Daca statele ortodoxe au adoptat in viata civila calendarul gregorian, in prima jumatate a secolului XX (Rusia si Bulgaria in 1918, Romania si Serbia in 1919, Grecia in 1923), majoritatea Bisericilor Ortodoxe merg in continuare pe varianta iuliana, dar indreptata la Congresul de la Constantinopol din 1923. Numai cateva biserici (numite “stiliste”) mai folosesc si astazi calendarul iulian pur, neindreptat (Biserica Rusa, Biserica Sarba, Bisericile din Patriarhia Ierusalimului si Sfantul Munte).

Data praznuirii Pastelui este, spre deosebire de data Nasterii Domnului (25 decembrie) variabila, in functie de prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara. in calcul mai intra un element important, si anume data Pesah-ului. (Aceasta sarbatoare ebraica , amintind trecerea prin Marea Rosie si eliberarea de robia egipteana, se praznuieste pe 15-22 Nisan. Intre sarbatoarea crestina a Pastelui si Pesah nu este, prin urmare, decat o asemanare de nume).

In fine, catolicii stabilesc prima luna plina de dupa echinoctiu folosind o serie de calcule si tabele ecleziastice, pe cand ortodocsii iau ca reper luna plina astronomica.
Au existat, in decursul istoriei bisericesti universale, mai multe tentative de a sincroniza data Sfintelor Pasti. Ultima – in 1997, in Siria, la Alep, unde a avut loc o mare adunare crestina, organizata de Consiliul Mondial al Bisericilor.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 5 mai 2013 ora: 17:55:57 de catre: Gogaie
"diferenta dintre Pastele catolic si cel ortodox poate varia de la o saptamana – cum se intampla anul acesta..." Voi nici macar nu cititi stirile la care faceti copy-paste? Eventual, sa va si uitati la anul in care au fost publicate? Pt voi, din 31 martie, pana-n 5 mai, a trecut doar o saptamana?

2

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 17:01:34 de catre: Gogaie
Mda, vad c-ati corectat. Altadata cand mai dati copy-paste la stiri, uitati-va si la data. Stirea asta a fost publicata pe un alt site in 10.04.2012, adica acum un an. :P

3

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 17:51:02 de catre: daca n-ai,nu am ce-ti cere
mai momaie,dar te mai publica eMMro,dupa ce porcaiala le-ai tras?inseamna ca-s masochisti ori nu au pic de mandrie,pai eu sa fi avut putere de decizie,nu mai vedeai tu publicarea cretinismelor tale,shohan,adica niciodata,pa tembelule.

4

Publicat la: 6 mai 2013 ora: 19:09:24 de catre: vasile
uite ca e cineva care e atent la continutul stirilor publicate in sistemul copy-paste. bravo, gogaie......salutari de la momaie...

5

Publicat la: 1 noiembrie 2013 ora: 10:10:44 de catre: B.Cs.T.
in gluma(sau nu)... pe scurt si la obiect,Isus S-a nascut odata si a murit de doua ori! :) (in cazul in care Pastele nu "pica" pe aceias data)

6

Publicat la: 3 noiembrie 2013 ora: 22:14:06 de catre: Crestina
Pastele e sarbatoarea Invierii. Dar fiecare trage la ceea ce-l atrage: unii la Inviere, altii la moarte (din pacate).

7

Publicat la: 6 noiembrie 2013 ora: 13:20:12 de catre: costi
este hilar sa folosesti un calendar pe care de 100 de ani nu-l mai folosesc decat unele triburi bautoare de samavonca

8

Publicat la: 7 noiembrie 2013 ora: 16:17:59 de catre: loredana
de ce unii nu sint de acord cu stabilirea datei de sarbatoarea sfintelor paste pt ca la urma urmei si ortodoxi si catolicii sint una si aceeasi religie .Asta ie parerea mea ca si noi si ei avem sfinti craciun si paste numai ca difera la data ce ie rau in asta la urma urmei si ei sint tot crestini ca noi!!!!

9

Publicat la: 7 noiembrie 2013 ora: 19:10:14 de catre: B.Cs.T.
...pana la urma toata Sarbatoarea e o afacere... TOATA Europa de Vest sarbatoreste pe aceiasi data Pastele,linia se trage tocmai la granita Romaniei! (culmea),(se vede ca suntem fosti CCCP) deci se vand OUA si miel(iepuri) de doua ori in Europa! Romania pana si la sarbatori ar vrea sa para o tara Vestica,dar si de Pasti se vede ca tot GASCA Rusiei am ramas!

10

Publicat la: 26 noiembrie 2013 ora: 16:53:07 de catre: io io
Poate ca ,, triburile bautoare de samavonca" stiu ele ce stiu, de folosesc acelasi calendar de ,,100 de ani incoace". Poate ar trebui sa mai cititi ceva din canoanele sfintilor parinti despre sarbatorirea Pastelui si a Nasterii Domnului si apoi sa comentati !

11

Publicat la: 27 noiembrie 2013 ora: 20:14:50 de catre: albiciuc ilie
cei ce posteaza informatii de factura eclesiala/teologica sfatuim sa consulte termene si cultura teologica.. calendar iulian nu practica ,,stilistii,,patriarhia ierusalimului ,cea rusa ,ucraineana,sarba,muntele athos si alte biserici folosesc calendar vechi,iulian,neindreptat,in cele mai nepotrivit nume spunem pe stil vechi, nu ,,stilisti,,...atentie la exprimare

12

Publicat la: 4 decembrie 2013 ora: 08:15:06 de catre: fgdgg
Bravoo baaaA

13

Publicat la: 15 decembrie 2013 ora: 19:55:53 de catre: Barbu
N-am înțeles: unde intra în calcul Pesah-ul (Pastele evreiesc)?

14

Publicat la: 16 decembrie 2013 ora: 11:45:53 de catre: NERO
Sinodul a hotarat ca pastele crestin nu poate fi cerebrat concomitent cu pesah. Deci daca data calculata dupa formula pica in aceeasi duminica in care se sarbatorteste pesah,pastele crestin se decaleaza cu o saptamana

15

Publicat la: 16 decembrie 2013 ora: 23:08:22 de catre: Sorin S.
se va termina cu sinoadele, a venit vremea chestionarelor, interdictia intoleranta de mai sus va cadea, oamenii vor pace, nu confruntare

16

Publicat la: 5 ianuarie 2014 ora: 20:33:30 de catre: Mona
de ce a trebuit sa hotarasca cineva anume ca nu se poate sarbatori Pastele concomitent cu cel evreiesc ? , ar trebui respectat calendarul de acum 2000 de ani de catre toate religiile si totul ar fi in regula , dar scaunul batal vina , cum sa lase mai marii bisericilor bunatate de servici?! ca daca ar fi vorba de credinta am fi cu totii egali , vorbesc de noi enoriasii de rand ! toate cele bune .

17

Publicat la: 14 ianuarie 2014 ora: 01:36:43 de catre: petros
sunteti varza rusi si ceilalti nu sunt stilisti sunortodocsi de rit vechi voi sunteti stilisti ei nu au nimic stil nou sau vechie ei sunt dreptmaritori crestini si punctum

18

Publicat la: 15 februarie 2014 ora: 19:47:29 de catre: stefan
1. Craciun: Data nasterii lui Iisus a fost luata ca punct de referinta pentru epoca actuala. Dar la acea vreme nu exista nici calendarul gregorian, nici cel iulian. De cand au aparut cele doua calendare, craciunul se tine si astazi la date diferite ale calendarului actual, de catre catolici si ortodocsi (de rit vechi). 2. Data pastelui este stabilita printr-o regula foarte clara si simpla de catre catolici:prima duminica de dupa prima luna plina de dupa echinoxiul de primavara. Calendarul este cel actual. Nu stiu care este regula la ortodocsi. 3. Pastele crestin este o sarbatoare de o zi - Duminica Pastelui si sarbatoreste invierea lui Iisus. Pesah-ul este o sarbatoare de mai multe zile si comemoreaza eliberarea poporului evreu din robia faraonica. Desi cele doua evenimente istoric se suprapun partial, ele au cu totul alte semnificatii. 4. Credinta nu este stiinta, desi nu sunt incompatibile; doar se refera la doua lucruri diferite. Deci, cand este vorba de credinta "crede, si nu cerceta", adica nu despica firul in patru. Cauta esenta lucrurilor.

19

Publicat la: 21 februarie 2014 ora: 17:35:42 de catre: mario
religiaa ste cia mai buna

20

Publicat la: 25 martie 2014 ora: 11:23:49 de catre: paul
Ar fi bine să urmăriți documentarul:Mesia lui Cezar-Conspirația romană care l-a inventat pe Isus . Mai sunt și altele.Decizia despre ele este a dumneavoastră.

21

Publicat la: 12 aprilie 2014 ora: 10:49:51 de catre: NO NAME
PAULICA nici nu stii cat de prostt incepi sa fii ! Cum adica ma P(a)ulica .........Conspiratia romana l-a inventat pe (Domnul Nostru ) Iisus ??? Nu iti este teama ca o sa ti se usuce gura ?

22

Publicat la: 16 aprilie 2014 ora: 12:36:01 de catre: calin narcisa
craciunul este o sarbatoare cu data neschibabila deoarece este Nasterea Domnului Iisus Hristos va multumesc

23