Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


25.11.2014 13:12:49
Euro - 4,4338 lei

Dolar SUA - 3,5653 lei 

Lira - 5,5908 lei

Aur (gr.) - 137,7879 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
26 noiembrie

Max:    1/  6 grade Celsius
Min:   -4/ -9 grade  Celsius
 

Vreme in general frumoasa, dar rece va fi maine in toate zonele din judet. Potrivit prognozelor in cele mai multe regiuni cerul va fi partial insorit, iar vantul va sufla in general slab. Temperaturile maxime raman comparabile cu cele inregistrate in intervalul precedent. Astfel, la pranz se vor inregistra 6 grade Celsius in Baia Mare, Sighetu Marmatiei si Seini, 3 grade Celsius vor arata termometrele la Targu Lapus, in timp ce la Cavnic si Borsa termometrele nu vor arata mai mult de 1 grad Celsius.

Baia Mare: 
In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa, dar rece. Meteorologii spun ca joi cerul va fi brazdat de nori, in timp ce vineri va fi soare cat e ziua de lunga, iar vantul va sufla slab. In ce priveste maximele termice acestea raman la nivelul celor din ultimele zile si nu vor depasi la pranz valoarea de 6 grade Celsius. Noaptea va fi insa rece, cu minime termice care coboara pana la -4 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei:
In urmatoarele doua zile la Sighetu Marmatiei vremea va fi frumoasa, dar rece. Prognozele spun ca joi cerul va fi predominant insorit, in timp ce vineri treptat norii vor disparea, iar soarele isi va face simtita prezenta pe aproape intreg parcursul zilei. Vantul va sufla slab, iar maximele termice vor oscila in jurul valorii de 7 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de -6 grade Celsius.

Borsa
:
Si la Borsa va fi vreme in general frumoasa in urmatoarele doua zile. Joi cerul va fi predominant insorit, dar vineri norii vor disparea cu totul, facand loc soarelui, care va straluci pe parcursul intregii zile. Temperaturile maxime pot ajunge la pranz la cel mult 2 grade Celsius, in timp ce noaptea va fi chiar mai rece decat normalul perioadei, cu minime ce pot cobori pana la -9 grade Celsius.

Cavnic: Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Cavnic. Prognozele spun ca joi cerul va fi predominant insorit, in timp ce vineri cerul se va degaja aproape in totalitate, iar norii vor aparea doar foarte rar. La pranz maximele termice vor urca pana la cel mult 3 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de -6 grade Celsius.

Targu Lapus
La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa. Potrivit prognozelor miercuri in zona cerul va fi partial insorit, in timp ce joi cerul va fi mai mult senin, iar norii doar razleti. In zona maximele termice vor ajunge pana la cel mult 4 grade Celsius, iar noaptea minimele pot cobori pana la -7 grade Celsius.

Seini
:
Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile la Seini. In zona joi potrivit prognozelor cerul va fi predominant insorit, in vreme ce vineri cerul se va degaja complet si va fi soare cat e ziua de lunga. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice se vor situa la pranz in jurul valorii de 6 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori pana la -4 grade Celsius.




Sanatate
ACTUALIZARE - INTERIMAT - Managerul Spitalului Judetean de Urgenta Baia Mare, Calin Pop, si-a depus demisia din functie (VIDEO)
15:18:13 18 ianuarie 2013  | autor:  Gabriela Kuhajda

 FOTO: Calin Pop, sef sectie cardiologie, Spitalul judetean Maramures (c) eMaramures.ro
 FOTO: Sorina Pintea, manager al Spitalului TBC Baia Mare (c) eMaramures.ro
Vezi VIDEO
Presedintele PSD Maramures, Mircea Ursache, a dezvaluit in emisiunea ”Dezbaterea Zilei” de la Televiziunea eMaramures ca managerul Spitalului Judetean de Urgenta din Baia Mare, medicul Calin Pop, si-a depus demisia din functie si urmeaza sa fie inlocuit cat de curand. In acest moment, la conducerea unitatii medicale nu se afla nimeni, insa reprezentantii PSD o sustin pe Sorina Pintea, actualul manager al Spitalului de Pneumoftiziologie din Baia Mare. Ea va prelua, de altfel, cu titlu interimar, functia de manager.
ACTUALIZARE:
Informatia a fost infirmata ulterior de catre presedintele Consiliului Judetean Maramures, Zamfir Ciceu, care are in subordine institutia.


CITESTE SI:
DEMISIE - La Consiliul Judetean Maramures n-a ajuns nicio demisie a managerului Spitalului Judetean Baia Mare

In cursul acestei saptamani, managerul Spitalului Judetean Baia Mare a renuntat oficial la functia de conducere pe care o detine de doi ani si jumatate. Presedintele PSD Maramures, Mircea Ursache, invitat in studioul eMaramures, a precizat ca in cel mai scurt timp va fi organizat concursul pentru postul de manager al institutiei medicale.

”Problema Spitalului Judetean si a managementului de acolo e una delicata. In momentul de fata am inteles ca exista un mandat interimar, dupa ce am fost informat de o demisie a fostului director al Spitalului Judetean. Va marturisesc ca voi respecta intru totul pasii pentru concursul de manager la Spitalul Judetean, nu va exista o numire politica la Spitalul Judetean”, a aratat presedintele PSD Maramures, Mircea Ursache.

Liderul politic a dezvaluit ca cea care il va inlocui pe doctorul Calin Pop la sefia Spitalului Judetean este Sorina Pintea, actual manager al Spitalului de Pneumoftiziologie din Baia Mare. Numele acesteia a fost vehiculat pentru preluarea acestei functii inca din vara anului trecut, dar schimbarile dorite de social-democrati nu au putut fi puse in practica, fiind facilitate acum doar de demisia medicului Calin Pop.

”Problema unui manager interimar pana la organizarea concursului este in mana presedintelui Consiliului Judetean, care urmeaza in aceste zile sa-l numeasca. Nu este un director interimar, urmeaza sa fie numit. Propunerea noastra este ca doamna Sorina Pintea sa preia managementul interimar, pana la organizarea concursului, iar la concurs poate sa vina oricine”, a precizat Mircea Ursache.

Concursul de management va fi programat in functie de hotararile Consiliului de Administratie al Spitalului Judetean. Acesta urmeaza sa fie completat, probabil chiar saptamana viitoare, cu un consilier judetean PSD, dupa ce Gheorghe Simon, membru al forului, a devenit deputat. Locul ii va reveni lui Calin Tuns, care cel mai probabil va prelua si functia de presedinte al CA.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 16:02:04 de catre: ZZ
Consider ca este o stire incompleta,deoarece nu ati precizat motivul pentru care managerul spitalului si-a depus demisia!Deci, un pic mai mult efort... :)

2

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 16:47:52 de catre: ion anonimus
Sunt un cetatean anonim al urbei, nu-l cunosc pe DL Doctor Calin Pop dar as dori sa-i comunic ca se bucura de o enorma stima in randul baimarenilor. Copiii sai, familia sa pot sa fie mandri de dansul ! Credinta, nadejdea si dragostea sa fie mereu cu voi !

3

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 17:04:16 de catre: pacient
O sa distruga si aceasta institutie acesta cucona politica asa cum a facut si cu alte instituti pacat de oameni care au pus sufletu la acest spital sa il faca in folosu oamenilor asa e la noi unde se misca ceva bine distrugem bravo PSD, sa faceti public pregatirea acestei domne cu sistemul de sanatate adica unde a terminat medicina, nici la o circa veterinara nu merita va veti convinge.
??

4

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 17:10:11 de catre: curiosul
Doamna aceasta este de ...neinlocuit?La directia silvica ....la consilul judetean...la spitalul tbc...acuma la spitalul judetean. oare care o fi misterul?chiar asa!

5

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 17:54:41 de catre: Mariuca blonda
Domnule presedinte Mircea Ursache, atentie mare, Catalin Chereches cu doamna Pintea nu se intaleg. Daca-l reprimiti pe Catalin in PSD, o sa fie "razboi". Dumneavoastra o sa aveti de perdut, ati mai pierdut cand l-ati uns presedinte al org municipale Baia Mare, pe Mitrut Matei si cateva "ciurucuri".

6

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 20:02:52 de catre: kaia
(...)(moderat) dr. Calin Pop nu si a dat nici o demisie. Si a depus doar foaia de boala. De ce nu va documentati ca lumea, fratilor? Va luati dupa vorbele mincinoase ale unui politician. (...)!!!!

7

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 20:32:22 de catre: gadjo dilo
Repetati aceleasi greseli care au dus la caderea voastra si in 2004. Iesiti cu oameni patati si fara caracter ..., mi-e sila de voi si de prostiile voastre.

8

Publicat la: 18 ianuarie 2013 ora: 23:34:11 de catre: impostorul din sud
...lui nenea asta ii plac fustele si demisiile...impostura si mitomania ...scoate pe gura un soi "de materie fecala" urât mirositoare pentru presa si prostime....noroc ca unii mai verifica ceea ce vor sa publice si se inscriu in decenţa pe care unii o mai au ...si vor sa o prezerve ...intr-o alta ordine de idei managerul spitalului este in concediu medical iar dupa toate probabilităţile va reveni la serviciu mai curând decat asteptările unora de a demisiona...cât despre trambitata demisie atât de dorita si asteptata pana la disperare de catre domnul Sofitel si doamna primă ...ati încurcat SEZONUL cu... FAZANUL...nu cu fazonul ...cum orice om de bun simt o mai face din greseala....aaa ?...nu stiti care fazan ?o sa aflati saptamana viitoare tot aici pe emm .pana atunci numai de bine!atentie la alunecări...

9

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 09:25:03 de catre: cici
Lumea a fost dezinformată. Managerul Calin Pop nu a depus nici o demisie. Inainte de a dezinforma cetăţenii, corect ar fi fost ca dl Ursache să verifice fără să dea pe post asemenea minciuni.

10

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 09:38:18 de catre: Artur
Ii doresc dl. dr. Pop Calin multe sanatate si multumim mult din partea pacientilor, ii cunosc de mic copil pe dr. Pop, este un om deosebit, familist, si cu un suflet extraordinar...

11

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 12:02:15 de catre: george vitanidis
este posibil sa eliminati un medic competent ptr o doctorita.....????? cu muuuuulte prooobleme politica este la fel de curva.

12

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 15:59:07 de catre: EU
CEEEEEEE?

13

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 16:05:24 de catre: IO
Pop Calin nu si-a depus nici o demisie. Verificati-va informatorii, nu dezimformati populatia, nu mintiti poporul cu calculatorul

14

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 17:28:42 de catre: cici
Domnilor, sunteţi dezinformaţi. Managerul nu şi- a depus nici o demisie. Despre ce vorbeşte din nou dl Ursache ? Că ei (PSD) doresc acest lucru, este perfect adevărat, dar din FERICIRE dl manager nu a făcut- o! Felicitări d-lui manager şi mult succes in continuare. Vă dorim multă sănătate!

15

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 19:55:44 de catre: baimareanul
pai comparam Mercedesul cu Loganul????? unde este experienta, priceperea si calitatea umana a doctorului Calin POP si unde este cea a Sorinei PINTEA??? pacat ca dr. Pop ca a fost nevoit sa-si dea demisia, din multiple motive...a avut o contributie majora la reabilitarea si dezvoltarea acestui spital judetean si trebuie sa-i recunoastem aceste merite... cu management pe criterii politice, noi baimarenii vom avea numai de suferit si nu o sa ajungem departe... pe de alta parte dr. Pop a fost prea bun si bland cu subordonatii sai nereusind sa impuna o disciplina drastica in unitate... nu pot sa-mi exprim decat regretul pentru cele ce se prevad la conducerea spitalului judetean..

16

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 20:33:54 de catre: b.maria
era omul potrivit, la locul potrivit. pacat.
...

17

Publicat la: 19 ianuarie 2013 ora: 21:42:51 de catre: maya
Mare greseala se face ! Probabil Domnul Doctor a renuntat sa mai lupte cu un sistem bolnav intretinut de Microbi PSD. Dar important este că va rămâne Omul si Medicul de care au nevoie atâţia bolnavi ! Am fost la acest medic si doar vorbele blânde si rabdarea de care a dat dovadă m au facut să mă simt mai bine, am simtit ca i pasă de suferinţa mea! Dumnezeu să vă ajute Domnule Doctor !

18

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 00:54:29 de catre: secretarul
......nu este adevarat, managerul spitalului NU si-a depus demisia.D-le Ursache faceti ordine si disciplina in localitatea din care va trageti, pe noi baimareni lasati-ne in pace.Oricum Dr.Calin Pop se intoarce la servici in curind poate va sta de vorba cu dumneavoastra in legatura cu aceasta dezinformare grosolana!!!!

19

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 04:20:55 de catre: Toni
Nu prea e clar în ce calitate îşi dă d-l Ursache cu părerea într-o chestiune strict medicală. Doar susţine sus şi tare că "nu va exista o numire politica la Spitalul Judetean"! Oricum, logartimul politic a repartizat Sănătatea PNL-ului. În plus, preşedintele C.J., Ciceu Zamfir, e membru PC, partid aproape asimilat PNL. Domnia sa, dl. Ursache, este vădit preocupat situaţia de conducerii S.J., dar ar fi fost mult mai corect să se informeze pe direct la sursă despre starea reală de fapt, nu să afirme cu noşalanţa unei bârfitoare de cariter că: " In momentul de fata am inteles ca exista un mandat interimar, dupa ce am fost informat de o demisie a fostului director al Spitalului Judetean." De unde a înţeles, cine l-a informat? Penibil... Ca să nu mai amintim că deciziile importante nu se iau pe plan local, ci la centru, după cum a demonstrat istoria recentă. Poate ar fi trebuit să fie lămurite şi motivele concrete pentru care "schimbarile dorite de social-democrati nu au putut fi puse in practica"! Nu cumva tocmai pentru că numirile în sănătate NU pot fi politice, şi nu cumva pentu că, în orice caz, nu PSD-ul decide în problema asta? Despre calitatea doamnei propulsată politic s-au spus destule aici, se pare că se bucură de o notorietate care nu mai trebuie comentată. Ceea ce rămâne, în urma nefericitei ieşiri în presă, este impresia că domnul preşedinte are un vădit interes personal în propăşirea doamnei respective... Oare de ce?!

20

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 05:58:52 de catre: pace_pa
Nu vedeti ca astia fac totul impotriva comunitatii si isi pun doar oameni obedienti care fac orasul si judetul praf. Dar aveti exact ceea ce ati votat si desigur ce meritati !

21

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 10:19:42 de catre: basist
Sa te gandesti la oprobiul public taranesc , acum cand le-au facut cadou : taxa forfetara agricola . Adica tat taranul va lasa cate ceva la caseria guvernarii usl din subventia de la APIA ?

22

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 11:03:11 de catre: meda
Medicul Pop Calin si-a depus demisia din cauza problemelor de sanatate pe care le are si pentru a nu impieidca bunul mers al lucrurilor in Spitaliul Judetean. Vorbesc nu doar despre actul medical ci si despre continuarea investitiei la cladirea spitalului, caz in care e nevoie de semnatura si decizia unui director apt. Multa sanatate!
re

23

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 12:02:36 de catre: x
rau a ajuns "doamna"... sa plateasca presa pt a pune presiune pe umerii dr. Pop sa-si dea demisia.....minciuni ! Si d-nul Ursache in ce calitate anunta aceasta minciuna? Nu cedati d-le Dr.

24

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 12:33:11 de catre: o baimareanca cu bunsimt
Nu se poate compara din nici un punct de vedere Sorina Pintea cu Dl . Dr. Calin Pop, fie ca ne referim profesional sau uman. Inteleg ca nu exista o certitudine ca si-a dat demisia, as regreta-o enorm, dar daca a facut-o a avut motive intemeiate si sunt convinsa nu s-a dat la o parte pentru a face loc unei " decoltate" la scaunul de manager al spitalului. A demonstrat ca e bun in tot ceea ce face si ca e un OM de mare valoare. Respect decizia si-i doresc tot binele din lume d-lui si familiei.

25

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 12:33:36 de catre: flore
Sincer va spun imi pare nespus de rau de starea de sanatate a domnului Calin Pop, dar sincer nu inteleg de ce toata lumea are o problema cu doamna Pintea. Cand ati fost ultima data la Spitalul TBC sa vedeti cum arata acel Spital? Cand ati dat spaga la spitalul TBC de la portar pana la liftiere? Nu cred ca ati vazut cum arata acel spital, calitatea servicilor atat medicale cat si cele hoteliere. Si mai mult decat orice in acel Spital salirile sunt la un nivel care ii face atat pe angajati de la cel mai mic nivel pana la cel mai mare sa fie mandri ca lucreaza in Spitalul TBC si ca au un manager ca Sorina Pintea. Asa ca documentativa de calitatea omului nu de faptul ca este femeie si mai mult decat orice arata foarte bine pentru varsta ei. Doama Pintea asteptam sa veniti si speram sa demonstrati si la acest spital ca se poate si altfel! Speram sa nu ne dezamagiti!!!

26

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 15:50:30 de catre: secretarul
Esti prost informata....Dl. Dr. Pop Calin NU a demisionat...esti PSDR-ista? Sa va dea cel de sus tot "BINELE" pe care-l meritati, iar d-lui doctor POP sanatate!!! Va asteptam la sevici.....

27

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 15:57:38 de catre: snoop dogg
Doctorul Pop Calin nu si-a depus demisia. Dorim domnului Dr. Pop sa revina la lucru cat mai repede posibil, sanatate si sa nu-si faca probleme pentru spital pentru ca treaba merge. Oricum cam 95% din angajati vrea sa vina inapoi si il doresc tot pe dansul manager nu pe Dn Pintea.Pacat ca dezinformati opinia publica cu privire la demisia dansului.

28

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 16:00:54 de catre: snoop dogg
Dorim domnului Doctor Pop Calin sanatate si sa revina in mijlocul angajatilor cat mai repede !!!!!!

29

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 16:06:15 de catre: snoop dogg
pe vremea lui Dr. Blajan angajatii nu au mai luat bonuri de masa, DOMNUL DOCTOR POP CALIN LE-A DAT INAPOI ANGAJATILOR, MAI RAU ESTE CA SI CEI CARE NU-L VOR DE MANAGER PRIMESC BONURILE DATE DE DANSU. INSANATOSIRE GRABNICA

30

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 16:09:13 de catre: snoop dogg
DOMNULE MANAGER POP CALIN VA DORIM SANATATE SI SA REVENITI LA SERVICI CAT MAI REPEDE !!!!!!!

31

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 16:14:35 de catre: snoop dogg
DACA AR FI SA CONDUCA TARA DOMNUL DOCTOR POP CALIN NE-AR MERGE BINE LA TOTI ROMANII SI AM FI O TARA FOARTE DEZVOLTATA. VA DORIM SANATATE SI PUTERE DE MUNCA IN NOUL AN!!!!!!

32

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 16:49:43 de catre: tabacarul
nici vorba de demisia managerului Pop Calin.. inventii si diversiuni securiste tipice PSD!!! Pacat ca aceasta camarila care se numeste PSD are un efect nefast si asupra colegilor de alianta, respectiv PNL!!! Domnule Doctor Pop, va asteptam la conducerea spitalului, sa continuati si sa finalizati investitiile incepute de dumneavoastra. Iar pe de alta parte va dorim sa fiti un pic mai realist, mai ancorat in lumea de azi, in sensul ca sa nu mai treceti cu vederea abaterile disciplinare sau comportamentele necorespunzatoare ale unor salariari din subordinea dumneavoastra, fie ei medici sau asistenti. Culmea este ca pe unii dintre ei i-ati ajutat, sprijinit, promovat in momente de restriste din viata lor, iar acum tot ei umbla pe la spatele dvs. cu tot soiul de potlogarii...

33

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 18:59:56 de catre: eMM.ro
Vom reveni cu detalii in legatura cu acest subiect.

34

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 22:37:53 de catre: renegat
...iti doresc domnule Ursache ca intre doua cure neoplazice pe care le vei face ...cineva sa iasa la tv si sa spuna...am fost informat ca domnul URSACHE si-a dat demisia din functia unde oricum nu mai are mult...si interimar va fi aceeasi eterna Maria Magdalena a sanatatii maramuresene fara de care nu se mai poate respira in niciun spital din Maramures....si apoi botanistii din presa sa preia magaria si sa o redea la nesfârsit ...si apoi sa-l întrebam pe URSACHE cum se simte si daca a auzit vreodata de decenţa....sau prin sud asa ceva nu exista....ne-am procopsit si cu asta pe aici de parca la noi nu era cine sa minteasca tot timpul peste tot....sa faca figuraţie si impostura pe la televiziunile locale...halal oameni de nimic...nemernici si mici!impostura

35

Publicat la: 20 ianuarie 2013 ora: 22:48:22 de catre: meda draga
meda draga...cinci e mult mai aproape de foc decât tine si e mai bine informata...tu...esti cam pe langa...si daca doresti....exista o demisie depusa ...dar nu se vedea numele...probabil tu i-ai dat-o (...)(moderat) lui Ursache si acesta a dat-o (...) presei pline de amatori, care cred in piticii baltilor ....

36

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 09:00:26 de catre: meda
De ce esti paranoic? Daca cineva afirma ceva pe site, asta inseamna neaparat ca e o chestiune politica? Dealtfel daca citesti comentariile mele prin zona vei afla ca sunt cea mai mare pupincurista basista din univers, asa cum sustin Stelianii ( Steliani= USL-isti ) asa ca nu incerca sa politizezi o stire. Il cunosc personal pe dr. Pop Calin dinainte de a te naste tu, am doar cuvinte de lauda despre el din toate punctele de vedere, perioada grea prin care trece dpv medical nu-i scade valoarea. Eu il vad ca om si medic, tu cred ca-l vezi doar ca o unealta politica in mana unui partid sau altul. Nu vad absolut nimic rau in faptul ca si-a dat demisia (si stiu asta din surse apropiate) in momentul de fata pentru el, ca om si ca tata a 3 copii cred ca e cea mai inteleapta alegere si nu cred ca ambitia de a le face in ciuda celorlalti si a ramane in functie, indiferent daca mai esti apt sau daca acest lucru iti face rau, e cel mai bun mod de a privi lucrurile. Omul isi vede de tratament, sa speram ca va fi bine, nu vad de ce un anti- PSD-ist isteric ar trage de el doar ca sa le faca in ciuda celorlalti. Eu personal cred ca mare parte din problemele medicale i se trag tocmai de la serparia si mizeria morala din spital, de la " flacarile violet" emanate de unii si altii pe-acolo. Secretarule, esti mult prea crizat, ai uitat ca oamenii pot fi si bolnavi...Fii si tu mai uman!

37

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 09:08:59 de catre: meda
Tu chiar nu intelegi ca omul este grav bolnav? Pentru el, tata a 3 copii , e mai important sa traiasca decat sa se lupte cu toti serpii din spital... De ce nu-l lasati pe om sa-si vada de tratament si politizati totul?..Pe mine, pacient, nu ma intereseza cine conduce spitalul, ma intereseaza sa fiu tratata corect si sa fiu respectata.

38

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 10:29:12 de catre: alin
Probabil ca asa e cel mai bine: fraierii fideli sa tot aiba incredere ca vor fi promovati de partidele pe care le sustin si pt. care-si sfarteca hainele si papucii, iar traseistii sa fie mereu recompensati! Luati exemplu de la Sorina Pintea si veti trai bine mereu!

39

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 11:31:01 de catre: catre emm
...din pacate publicatia si postul dvs de televiziune care se dorea a fi unul dintre cele mai punctuale si profesionale s-a trezit in fata acestei probleme pe care greu o va putea repara...gresala de a da publicitatii o stire care nu a fost verificata nici macar dintr-o sursa oficiaal este de neiertat.Ati fi putut intreba presedintele consiliului judetean daca exista vreo demisie pe acest nume....ati fi putut intreba parintii acestui om daca exista asa ceva...ati fi putut intreba apropiatii care-l insotesc in suferinta daca exista asa ceva...iata trei surse la care un om de presa profesionist ar fi putut foarte usor sa acceada... sau macar o varianta salvatoare sa fi introdus cuvantul in titlu CONFORM SPUSELOR LUI... X ...si abia apoi sa o dea pe post...asta in cazul in care ati pus decenta in fata ca sa nu-l intrebati direct pe cel vizat in aceasta problema...deci noi cei care stim despre ce vorbim aici ...am astepta niste demisii acelor care au scos pe gura asa ceva si demisiile celor care au publicat asa ceva respectiv au autorizat publicarea unei asemenea stiri false...asta in cazul in care printre acestia mai exista onoare... ceea ce e greu de crezut ca la romanii din politica si/sau din presa implicata in acest subiect mai exista asa ceva....pacat pentru dezinformare si pacat pentru naivitatea de care ati dat dovada in usurinta cu care ati dat crezare spuselor unui sacal cu priviri cainesti....pacat pentru voi.

40

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 14:09:51 de catre: intrebare
si-a pus cineva intrebarea, de ce doreste Pintea Sorina sa fie manager la judetean? Ea care are atitea firme trecute acum pe numele sotului, de ce tine sa fie pusa de PSD manager la stat, si in sanatate??? De ce nu cere de la PSD sa o puna manager la o firma privata??? ca sa arate tot ce poate ca economist ??? !!! asa cum a aratat la romsilva??? vrea sa ne lase fara tichete de masa si la judetean??? sau sa isi termine piscina de la vila facuta cu bani de la romsilva??? Vila nu a fost facuta cu bani de la stat, in nici un caz !!!. Domnu Ursache de la PSD stie???

41

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 14:28:13 de catre: eMM.ro
Cu toate ca afirmatia referitoare la demisie a fost asumata de o persoana oficiala, intr-o declaratie publica, am incercat imediat sa obtinem o confirmare. Din pacate, atat apropiatii dr. Calin Pop pe care i-am contactat, cat si reprezentantii spitalului au refuzat sa comenteze subiectul. In aceste conditii, am prezentat declaratiile presedintelui PSD Maramures, Mircea Ursache, asa cum au fost facute in timpul emisiunii televizate.Tocmai pentru ca am dorit sa lamurim aceasta problema, indata ce a revenit presedintele CJ Maramures, Zamfir Ciceu, de la targul international de produse traditionale de la Berlin, i-am solicitat lamuriri. Gasiti aici informatiile actualizate: http://www.emaramures.ro/stiri/77648/DEMISIE-La-Consiliul-Judetean-Maramures-n-a-ajuns-nicio-demisie-a-managerului-Spitalului-Judetean-Baia-Mare

42

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 14:41:02 de catre: DOTTORE DANUT
Raspunsul e simplu: SiLICOANELE!

43

Publicat la: 21 ianuarie 2013 ora: 15:05:32 de catre: meda draga
...meda draga dupa cum vezi esti total pe din afara si total dezimformata....a aparut si dezmintirea oficiala a stirii false sustinuta de tine si scoasa de Ursache si impinsa la prostime cu ajutorul presei...si cu ajutorul tau....nu e nimeni isteric-a si nici paranoic-a..si.... flacari mov tu vezi ele nu sunt nicaieri... si nu e nicio demisie fiindca nu e cazul...inca...meda draga....crize nu face nimeni in afara de tine meda draga.....umani sunt toti mai putin presa si politicienii ....meda draga...draga draga

44

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 08:34:24 de catre: meda
Nici nu stiu ce sa raspund comentariului tau haotic si isteric, fara fraze, propozitii doar asa, o abureala continua fara semne de punctuatie. Pentru inceput recunosc ca POATE ai dreptate desi aveam informatii din surse apropiate lui Calin. In rest nu-ti dau dreptate. Daca esti om, ceea ce ma indoiesc, si daca ai in cap si altceva decat politica si paranoia, ai putea sa intelegi ca omul este bolnav si nu mai poate conduce un spital. Sa tragi de un om bolnav grav si care e sub un tratament intens si vital doar ca sa le faci in ciuda celorlalti mi se pare cel putin o dovada de nesimtire. Repet ce am mai scris: il cunosc pe dr. Pop Calin din adolescenta, e un medic foarte bun, un foarte bun maneger dar acum e un om bolnav care lupta pentru viata lui si pentru a fi alaturi de copiii sai. Sa-mi spui daca am gresit cu ceva pana aici. De aici incolo incepe nebunia... sa ne faci pe noi, ceilalti, politicieni sau nepoliticieni , responsabili pentru problemele spitalului si sa nu-ti pese de starea de sanatate a directorului doar pentru a demonstra ca ai dreptate. Cat de insensbil si mitocan poti sa fii ca sa spui ca nu e nicio demisie fiindca NU E CAZUL??? Cum adica nu e cazul? Poate nu stii despre ce e vorba in propozitie si ar trebui sa-ti desenez...

45

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 08:56:49 de catre: gradinaru'
Meda draga, spune-i lui nenea Stelian, te rog, ca tovarasii au ajuns in numele social-liberalismului sa schimbe si secretarele. Deci, ce te mai miri ? Circula un zvon prin urbe ca au faultat-o si pe secretara de la invatamant, mai urmeaza sa schimbe femeile de serviciu, respectiv sa le ,nominalizeze' din: PSD, PNL sau de ce nu din PC.

46

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 12:19:15 de catre: nesimtitei si istericei meda
...probabil ca acum ai ajuns la menopauza daca te manifesti atat de isteric si totodata amintind ca din adolescenta "il cunosti pe dr. Pop"...ramane de vazut cat de bine il cunosti...probabil l-ai vazut pe strada si la tv si de aici tragi concluziile pe care le expui public aici fapt lamentabil din nou. Nu e cazul de demisie am scris bine ce am scris si stiu ce scriu, ma pricep sa-ti fac si un desen inteligibil si pentru oligofreni. Sa nici nu mai pomenesti niciodata chestiuni pe care nu le stapanesti 100% ca te faci de ras ca si Ursache & Company(Pasca, Pintea, Simon) care tocmai s-au facut. Nu stiu cum iti permiti dealtfel sa scrii ca aveai informatii din surse apropiate lui: citez ''Calin", poate era mai nimerit sa-i spui (macar public) dl.dr...sau dl. Pop ....sau alta formula de adresare mai decenta, dar cei 7 ani de acasa de cand erai adolescenta i-ai petrecut cu lumina stinsa probabil si nu ai putut citi. Vad ca pentru tine acesta a devenit un subiect tabu (desi s-a stins de ieri) dar nu vrei sa vezi asta ca te-ai facut de ras....si continui sa te faci exact ca si politicienii mincinosi si presa credula.Iti dau un sfat (de la un/o insensibil-a si mitocan-a): daca in adoslescenta nu ai citit nu-i tarziu nici la batranete...cat despre surse apropiate ...ma indoiesc ca acesta familie are pe langa ea specimene de acest gen ....NU E CAZUL! Ramai cu bine in lumea ta...sa ti-o desenez?

47

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 14:34:10 de catre: meda
Ti-as recomanda sa te tratezi, esti mult prea bolnav/a ...Daca pe un subiect pe care toata lumea are dreptul sa comenteze faci asa o criza, nu ma mir ca tara asta a ajuns ce a ajuns. Nu-ti cer tie dreptul sa comentez si nu esti tu in masura sa imi tii mie teorii, pana n-o sa fii civilizat/a si n-o sa inveti sa scrii corect imi esti clar inferior. Nu am ridicat tonul si mi se pare de bun simt tot ceea ce a scris. Il cunosc pe Pop Calin de cand tu nici nu stiai cum arata asfaltul, crede-ma. Dintre noi doi, eu si cu tine, eu am gandit cel mai uman, ceea ce din nou ma face superioara. Doctorul Pop Calin nu are nevoie de sustinatori de tine care nu fac decat sa-i pateze imaginea.Trateaza-te, esti varza!

48

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 14:40:19 de catre: meda
Care Stelian? Cel care nu mai vrea sa comenteze pe site, pentru ca-si da seama ce teapa a luat? Lasa-l sa-si ia pastilele, oricum o sa ne faca pupincuristi basisti, o sa ne spuna sa ne batem coasa sau o sa ne faca tupilati..Asta-i tot ce i-a ramas dupa ce i-a fost spalat creierul...pupincuristi basisti...tupilati.

49

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 15:51:23 de catre: menopauza + andropauza
Una deseneaza, celalalt bate coasa. N-ar fi mai bine sa va tupilati si sa cantati la alta masa ?

50

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 16:08:56 de catre: gadjo dilo
Atat timp cat nea' ursache se lasa consiliat de informatori gen zetea o sa pateasca ceea ce a patit acum. Nu stim cum a reusit Zetea asta sa-i fie prim furnizor de informatii lui ursulica, dar sigur stiu ca el o sa-l informeze tot timpul pe langa. Spor la luari de atitudine pe langa domnule Ursache' informatori gen Zetea vegheaza pentru dumneavoastra.

51

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 17:40:54 de catre: bivio
...are dreptate meda cel care iti da lectii aici.ai cam ramas la coada.

52

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 18:00:47 de catre: re meda
varza e un aliment plin de vitamine daca-l ingerezi iar pentru uz extern, foile ei se pot aplica ca si tratament antiinflamator...interesant nu? sa ti-o desenez?

53

Publicat la: 22 ianuarie 2013 ora: 22:07:32 de catre: meda
Daca nu-ti place ce scriem schimba canalul. Nu te obliga nimeni sa citesti.Ignore.

54

Publicat la: 23 ianuarie 2013 ora: 09:25:03 de catre: meda
Fratilor, daca ati sti sa cititi si daca ati si intelege ce cititi, v-ati da seama ca am dreptate. Eu privesc problema ca om, Calin Pop este bolnav si la cate a facut pentru oamenii din orasul asta merita sa fie lasat sa se trateze in liniste, cu decenta. Cei care ma injurati pe site, va rog sa-mi spuneti daca am sau nu dreptate in fraza de mai sus. Ce ma tot luati cu Ursache si politica???? Cand esti grav bolnav ce importanta are ce spune Ursache? Voi credeti ca Pop Calin are chef de politica sa se certe cu toti nebunii din spital? Pentru el cel mai important e sa se faca bine, sa se intoarca la familia si la meseria lui. Am sau nu dreptate??? Da sau nu? Celui de la com. 52, care nu stie ca la rubrica " de catre" se scrie numele celui care posteaza, ii doresc ca in familia lui sa aiba un om grav bolnav , sa vada clar cat chef de comentarii si munca va avea acel om si atunci cu siguranta imi va da dreptate. Pana atunci poate sa-si arate muschii pe forumuri si sa ma injure, ma doare undeva. Dumnezeu nu bate cu bota! Multa sanatate doctorului Pop Calin !

55

Publicat la: 23 ianuarie 2013 ora: 11:53:01 de catre: mariana n.
Cred ca ar trebui sa ne canalizam interesul pe lucruri serioase, nu sa acordam importanta unor zvonisti nemernici, parveniti, delatori, care arunca cu noroi in ce are baimareanul mai de pret ! Daca ar cunoaste OMUL , din respect, ar evita orice comentariu negativ la adresa lui. Rusine sa le fie d-lui Ursache, Ilustrei d-ne Pintea si celorlalti de teapa lor ! Multa sanatate domnule Dr. Pop si sper ca ,cu inteligenta care va caracterizeaza, sa nu acordati atentie LICHELELOR si va reluati cat mai curand activitatea!Va asteapta multe lucruri pe care trebuie sa le finalizati, asa cum numai dvs. stiti sa o faceti (si nu ilustra d-na) !Noi, oamenii de bine, VA IUBIM ! ''Cainii latra,...caravana trece !"

56

Publicat la: 23 ianuarie 2013 ora: 13:29:56 de catre: ariciu...pogoniciu
Formula de adresare folosita de Meda te-a deranjat intr-o maniera care m-a facut sa ma uit repede afara sa vad daca n-a inceput razboiul. "nesimtita, isterica , ai ajuns la menopauza , lamentabil, oligofreni, cei 7 ani de acasa ,specimene de acest gen " ...Ai vrut sa pozezi in persoana culta, educata, stilata dar sti tu cum se spune, socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa iar umilul meu sfat este ,- continua sa te plimbi cu A8, frecventeaza in continuare saloanele de infrumusetare dar scrie mai putin, vorbeste si mai putin, pentru ca persista mirosul de grajd iar caruta cu care ai venit inca se mai vede-n zare....

57

Publicat la: 23 ianuarie 2013 ora: 21:05:51 de catre: alin
..daca l-ai cunoaste pe dl. doctor n-ai fi scris atatea tampenii, mai lasa expresiile "grav bolnav" pentru ca unele informate ca tine au pornit barfa cu moartea lui....sa-ti fie rusine!!!!

58

Publicat la: 24 ianuarie 2013 ora: 10:55:04 de catre: meda
Prietene, poate nu stii ce insemna grav bolnav si poate nu stii despre ce vorbesti. Ce tampenii spun eu? Ca un om bolnav merita sa fie lasat sa se trateze in liniste? Daca spui ca boala lui nu e grava iti doresc sa te imbolnavesti cat de curand de aceesi boala pe care o are el. Mare nesimtit poti sa fii! Cand naiba o sa fiti oameni si voi? Din decenta si din respect pentru familia lui nu voi mai continua, ma gandeam sa scriu aici care e diagnosticul pus de medici dar n-o fac pentru ca familia lui nu merita mizeria pe care o produci tu. Stiu ce inseamna grav bolnav mai bine decat tine, n-o sa-ti mai raspund pentru ca esti prea prost sa intelegi despre ce vorbim noi aici. Imi cer scuze familiei si apropiatilor pt ca am adus discutia la acest nivel, voiam doar sa sugerez " binevoitorilor" ca ar fi mai decent sa-l lase pe om sa se trateze in liniste , fara sa puna pe el presiunea directoratului, si am ajuns sa ma balacaresc cu toti istericii pe net. Multa sanatate domnule doctor! Aline, nu te obosi sa-mi raspunzi, Dumnezeu nu bate cu bota!

59

Publicat la: 24 ianuarie 2013 ora: 13:10:12 de catre: ariciu...pogoniciu
"Noi, oamenii de bine, VA IUBIM ! ''Cainii latra,...caravana trece !" Fereasca-ne D-zeu sa n-ajungem veci pe mana oamenilor de bine despre care pomenesti iar daca-n casta voastra la loc de cinste este si va fi mereu mita, ma asteptam ca omagiul conducatorului iubit sa fi apus din dor de libertate si oleaca de....demnitate.Tara de curve, asistente si politicieni.

60

Publicat la: 24 ianuarie 2013 ora: 13:27:23 de catre: MOV
....am sa-mi pun si eu balustrada mov la intrare....si nimeni ca mine nu are.....

61

Publicat la: 26 ianuarie 2013 ora: 22:51:46 de catre: multumiri
.......multumiri pentru pricepere si calm.

62

Publicat la: 6 februarie 2013 ora: 14:52:45 de catre: mihut gheorghe
DR, CALIN POP OM DE ALEASA OMENIE, BUN PROFESIONIST, FAMILIST CONVINS, NU MERITA O ASA INSCENARE ,;FORTARE'' A DEMISIEI DEOARECE EL A READUS SPITALUL PE LINIA DE PLUTIRE, REFERITOR LA SALARII, INVESTITII, ACHTAREA DATORIILOR EXISTENTE LA ACEA DATA..DECI...INTR-UN CUVINT..S-A OCUPAT DE TOATE CE PRIVESC INSTITUTIA SPITALULUI JUDETEAN DE URGENTA C-TIN OPRIS., CA SI MANAGER AL ACESTEIA.UN OM DE O MORALA SANATOASA, OPTIMIST CU O PLACERE DE A FACE CEVA PENTRU OAMENI ATIT MEDICAL, CIT SI DIN PUNCT DE VEDERE AL MANAGERULUI CARE ARE IN VEDERE TOATE ASPECTELE SOCIALE, FINANCIARE DIN SUBORDINEA SA. MERCI PENTRU RABDAREA AVUTA.

63

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 11:01:22 de catre: meda
De cand cancerul se poate inscena?

64

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 14:00:02 de catre: Clara
EU nu inteleg cine ar vrea sa demisioneze dintr-un asemenea post. Acest domn doctor POP, aclamat aici de catre multi suglarnici vad, nu isi va dori nicicand sa plece de la conducerea spitalului in conditiile in care din activitatea lui si a sotiei dansului de "cercetare" la spitalul judetean castiga peste 300 DE MII DE EURO anual (declaratia de avere e publica pe site-ul spitalului) adica cat castiga 1000 de rezidenti in Romania intr-un an. Deci cam asa sunt veniturile medicilor din tarisoara asta (a celor care nu pleaca si care nu ar vrea nicicand sa plece din Romania).

65

Publicat la: 7 februarie 2013 ora: 16:40:35 de catre: Mira
O fiinta mai insuportabila ca tine nu exista nici in "regnul animal!!!"N-ai bunul simt sa stii pana unde poti continua cu comentariile! ....!!!

66

Publicat la: 8 februarie 2013 ora: 11:00:21 de catre: meda
Iubito, stai cam rau cu nervii! Iti sugerez sa te tratezi..Daca stii sa citesti si daca si intelegi ce citesti, te rog sa citesti comentariile mele anterioare si datele la care le-am postat. Am facut o lunga pauza tocmai pentru ca mi s-a parut ca nu intelegeti ce scriu. Voi ati reinceput..Tu chiar nu intelegi ca omul e bolnav si pentru el e mai importanta viata lui decat mizeriile voastre politice? Ce naiba nu intelegeti? Tie chiar ti se pare mai corect sa se lupte cu toti idiotii la spital, desi sufera de o boala foarte grea, doar ca sa te simti tu bine? Tu chiar nu mai ai inima? Minte se vede clar ca n-ai...

67

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 14:09:34 de catre: Aecrim
clara.Iti scriu numele fara majuscula-de fapt nici nu sti ce-i aia-pentru ca nu meriti mai ales dupa tampeniile debitate.Bine ,,spune,,Meda, nu ai minte , degeaba ai cap.Retine ca doi directori au mai fost ca Dl. POP, competenti, capabili ..Dr. C. Opris si Dr. Prie dar nu le ai tu pe astea.Din afara, totul este altfel, te asigur.Fi in interiorul ,,fenomenului,,si vezi obiectiv adevarata fata a problemei. SANATATE DLE. DOCTOR POP CALIN DIN TOT SUFLETUL !!!

68

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 17:57:44 de catre: Clara
Stimabila sau stimabile, nu vad de unde atata iritare. Chiar asa de mult deranjeaza adevarul ??? Eu nu contest ca doi medici ca D-ul si Dna. Pop sunt medici buni....dar poate nu chiar asa de buni incat sa castige atat de multi bani (adica 300 000 EURO/an) in tara asta unde un om de rand castiga 0.1% din cat castiga o familie de medici. Iar daca calculul matematic va depaseste, pot sa va explic cu regula de trei simpla, ca sa vedeti ca ceea ce spun eu nu e tampenie. Si eu doresc multa sanatate oricarui om din tara asta (inclusiv D-lui Dr. Pop) pentru ca Doamne fereste sa fii nevoit sa ajungi la medicii din Romania in zilele noastre..... Si apropo, declaratiile de avere sunt publice. PS: daca tot ati invocat si gramatica "Fi in interiorul" se scrie "Fii in interiorul", iar comentariul Dnei Meda nu imi era adresat.

69

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 18:48:07 de catre: meda
N-am inteles ce vrei sa spui si cu cine vorbesti. Respira adanc, numara pana la 10 si ia-o de la capat incetut. Daca tot esti in interiorul "fenomenului" poate o tableta te-ar putea ajuta.

70

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 19:30:17 de catre: Ghici
Cine castiga in Romania 300 EURO /an (0.1%) ? Asa de mult?!!

71

Publicat la: 11 februarie 2013 ora: 21:35:40 de catre: vai de noi
mirciulica-aecrim-, tu ar trebui sa platesti impozit pe prostie, cand ai sa fii cu impozitul pe prostie la zi te rog sa ne scrii si la noi astialalti, profanii, care nu suntem din interiorul sistemului, vai de viata noastra, daca toti ciumetii ca tine, se cred asi in medicina, tu esti viitorul dr. ciomu.

72

Publicat la: 12 februarie 2013 ora: 09:55:22 de catre: ariciu...pogoniciu
Mirciulica, ca unul ce te gasesti in "interiorul fenomenului si vezi obiectiv adevarata fata a problemei" te-as ruga sa-mi spui cati bani trebuie sa-i dau chirurgului, anestezistului, asistentei sefe, asistentelor, infirmierelor, liftierelor pentru o operatie de apendicita dupa care poti sa continui cu elogiile la adresa marilor personalitati medicale ,dar sa nu uiti sa apesi tasta caps lock ,ar fi pacat ca noi cei "din afara " sa vedem altceva !

73

Publicat la: 12 februarie 2013 ora: 14:55:48 de catre: Ghici
0.1% sau 1.0% tot zero e cand vine vorba de comparatie intre omul de rand si medicul bastan. Dar ma bucur ca familia Pop a pus virgula unde trebuie si ne-a spus de fapt procentul corect.
Vai

74

Publicat la: 24 martie 2013 ora: 09:22:20 de catre: fraieru
Vai de viata voastra
vai

75

Publicat la: 25 martie 2013 ora: 15:38:22 de catre: fraieru
povestiti bine ,despre discutii?! Asta-i Romania in care traim,CICLURI.Merge treaba-Schimbam ceva .Nu merge-Schimbam ceva. Problema mai mare este ca cei despre care discutam ,si implicit ne facem griji , au Conturi,Case,Masini,.....Vacante s.a.m.d. Da doamne sa fie toti sanatosi,destepti si fara INTERESE. Si apoi o sa vedem.Daca tot am schimbat ceva.