Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


20.11.2014 13:10:32
Euro - 4,4421 lei

Dolar SUA - 3,5472 lei 

Lira - 5,5554 lei

Aur (gr.) - 136,1898 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
21 noiembrie

Max:   4 / 9 grade Celsius
Min:   -2/  1 grade  Celsius
 

Vreme schimbatoare va fi maine peste tot in judetul Maramures. Potrivit prognozelor in cele mai multe dintre zone perioadele de soare vor alterna cu cele cu nori, iar vantul va sufla in general slab. Temperaturile scad fata de zilele precedente, astfel ca la pranz sunt asteptate 9 grade Celsius in Baia Mare, Sighetu Marmatiei si Seini, 7 grade Celsius se vor inregistra la Targu Lapus, in timp ce la Borsa si Cavnic termometrele nu vor arata mai mult de 4 grade Celsius.

Baia Mare: 
In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa, dar mai rece decat in ultimele zile. Meteorologii spun ca atat sambata cat si duminica vor fi perioade cu soare, dar si perioade cu nori. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice nu vor depasi la pranz valoarea de 8 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana la -2 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei:
In urmatoarele doua zile la Sighetu Marmatiei va fi vreme schimbatoare. Prognozele spun ca sambata vor fi perioade cu nori, dar si perioade cu soare, in timp ce duminica sunt sanse de averse slabe de ploaie sau ninsori. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice vor oscila in jurul valorii de 8 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de -3 grade Celsius.

Borsa
:
La Borsa va fi vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. In zona cerul va fi partial acoperit, insa treptat se aduna norii si sunt sanse sa cada averse slabe de ploaie sau ninsori. Temperaturile maxime pot ajunge la pranz la cel mult 4 grade Celsius, in timp ce noaptea minimele cobora pana la -8 grade Celsius.

Cavnic: Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile si la Cavnic. Prognozele spun ca atat sambata cat si duminica vor fi perioade cu soare, dar si perioade cu nori. Temperaturile vor marca o scadere si in acesta zona astfel ca la pranz maximele termice vor urca pana la cel mult 3 grade Celsius. Noaptea minimele coboara pana in jurul valorii de – 4 grade Celsius.

Targu Lapus
La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme in general frumoasa. Potrivit prognozelor atat sambata cat si duminica locuitorii din zona vor avea parte de perioade cu soare, dar si de perioade in care norii vor acoperi cerul. In zona maximele termice vor ajunge pana la cel mult 5 grade Celsius, iar noaptea minimele pot cobori pana la -2 grade Celsius.

Seini
:
Vreme in general frumoasa este asteptata in urmatoarele doua zile la Seini. In zona atat sambata cat si duminica sunt asteptate perioade cu nori, dar si perioade cu soare. Maximele termice scad si in acesta zona astfel ca la pranz termometrele nu vor arata mai mult de 8 grade Celsius. Noaptea nu se va inregistra mai mult de 2 grade Celsius.




Comunitate
PESCUIT – APE DE MUNTE – AJVPS administreaza anul acesta toate apele de munte din Maramures (VIDEO)
15:29:08 28 ianuarie 2011  | autor:  Calin Dragomir

Vezi VIDEO
Pescarii care vor sa prinda peste, anul acesta, din apele de munte ale Maramuresului trebuie sa fie inscrisi in Asociatia Vanatorilor si Pescarilor Sortivi (AJVPS). Si asta pentru ca toate resursele din aceste ape au fost luate in administrare, in 2011, de catre AJVPS, contra sumei de 32.000 lei.


Dupa ce anul trecut, pescuitul in apele de munte din Maramures a creat conflicte intre amatorii acestui sport, pentru ca nicio asociatie de pescari nu avea drept de administrare a acestora, in 2011, “apele s-au linistit”. AJVPS Maramures a fost cea care a reusit sa contracteze aceste domenii, de la Directia Silvica, obtinand astfel si dreptul de administrare a resurselor vii.

“Anul trecut a fost o neintelegere intre asociatiile de pescuit si mie imi pare foarte rau pentru ca s-a ajuns la un haos, in sensul ca nu s-a ocupat nimeni de Barajul Firiza. A putut vedea toata lumea ce s-a intamplat. S-a pescuit nu cu doua bete, ci cu zece bete, s-a pescuit la coada barajului cu unelte interzise, cu plase, mai ales in perioada cand platica si salaul depunea icrele”, a explicat Radu George, presedintele AJVPS Maramures.

Cea mai “vanata” zona de catre pescari este Barajul Firiza. Insa doar membri AJVPS pot sa pescuiasca legal acolo. Pentru a combate braconajul, reprezentantii AJVPS au luat masuri stricte de paza.

Va fi paza 24 de ore din 24, mai ales in zonele de reproducere de la coada lacului. Agentii de paza vor fi angajati de catre asociatie”, a precizat inginerul Ionica Pop din cadrul AJVPS.

Cat despre cei care sfideaza legile bunului simt si lasa in urma lor resturi menajere, acestia vor fi sanctionati aspru, cu amenzi cuprinse intre 300 si 600  lei, de catre reprezentanti ai Agentiei de Protectia a Mediului, care vor efectua controale impreuna cu cei de la AJVPS.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 16:10:08 de catre: vasile
domnilor de la ajvps pe baraj poti sa pescuiesti si cu 30 de bete tot nu prinzi nimi c de cand nu ati mai populat barajul si nu numai va spun eu si pescarii au uitat sa mai prinda peste acolo inafara de biban nimic altceva asa ca nu va bateti cu pumnul in piept si faceti ceva ca aveti concurenta si veti pierde si anul trecut ati bagat in tot anul 2 tone de caras si de crap la satu lung si la remetea intrebati pescarii cat peste sa prins va zic eu foarte putin la satu lung ca au avut grija tiganii sa il braconeze cu plasa si voi ce ati facut nimic si noi platim ca prostii si la remetea sau prins si cate 20 de crapi intr-o zi si nu le-a zis nimeni nimic si asa domnilor de la ajvps daca vreti pescari populati beltile si puneti paza si sa se duca peste acasa cat este legal nu cat se vrea si asa o sa fie bine si multumita toata lumea

2

Publicat la: 29 ianuarie 2011 ora: 09:06:05 de catre: Pescar
De braconat peste se braconeaza pe barajul Firiza de peste 10 de ani, asta nu e doar de anul trecut. Anul trecut am fost pe baraj, nu am vazut la nimeni 10 bete cum sustine Radu George, dar nici peste nu am vazut sa prinda cineva!!!

3

Publicat la: 30 ianuarie 2011 ora: 10:03:09 de catre: laszlo
vai de tine ce pescar esti daca ai vazu ca sa prinde peste mai mult si tu nu ai fost in stare sa zici nimic,se braconeaza in fata ta si tu taci,halal pescar

4

Publicat la: 30 ianuarie 2011 ora: 10:09:43 de catre: vasile
speram sa se faca un pescuit civilizat in pescuitl de la baraj.Eu sunt sigur ca printre pescari sunt cca.cel mult 100 de asa zisi pescari care au patima sa puna in ranita nu sa pescuiasca sportiv.Pescuitul nu inseamna sa te duci cu peste acasa ci sa te relaxezi.De ce nu luati o data lectii din strainatate.Platiti civilizat,pescuiti,filmati,pupati pestele si lasati-l sa traiasca.Daca nici pestisorul nu-l lasati sa traiasca,tot vreti sa fie balta plina.locul celor care gandesc asa,este pe o alta planeta.

5

Publicat la: 31 ianuarie 2011 ora: 11:18:23 de catre: peste
se pun din mai pana-n octombrie si traiesc numai din vanzarea pestilor

6

Publicat la: 4 februarie 2011 ora: 16:11:21 de catre: sorin
La barajul firiza o sa fie peste numai atunci cand se va pescui in sistem c & r dar asta nu o sa fie niciodata , pentru ca nu se mai poate duce pestele cu sacul.

7

Publicat la: 17 februarie 2011 ora: 10:37:58 de catre: ioan
atata timp cat cei care ar trebui sa se ocupe de controale o fac" in doru leli" fara sa aplice legea pentru toti , nu va fii bine . civilizatia la roomani nu se poate implementa decat cu bata . pe baraj nu mai gasesti un loc linistit fara sa dai de ei .....ei braconeaza la liber fara frica ....sa vad care pescar are curajul sa zica ceva .... ala ajunge hrana la pesti ....asta e adevarul

8

Publicat la: 17 februarie 2011 ora: 10:45:52 de catre: ioan
cei de la protectia mediului si ajvps sa faca bine sa asigure intai containere pentru gunoi amplasate mai des si in locurile mai fregventate si numai dupa aia sa vorbeasca despre amenzi ...anul trecut a stat un sac de gunoi pe marginea drumului cam patru saptamani ...au avut grija cainii de ea

9

Publicat la: 17 februarie 2011 ora: 10:53:50 de catre: ioan
cine ii va pune la punct pe braconierii cu barcile si "canoe" ? in loc de amenzi ar trebui sa fie pusi sa culeaga gunoil de la marginea apei cu norma si cu sacul asa cum o fac cand strang plasele ...doar au barci....

10

Publicat la: 27 februarie 2011 ora: 11:37:42 de catre: petrica
am o dezamagire profunda cu privire la activitatea de control a filialelor care fac control din birouri daca le dai telefon ca se braconeaza la vadul izei sau mai alesla oncesti sa fiti siguri ca nu vine nimeni localnicii din oncesti pescuiesc cu triunghiri si cu curent nestingheriti fara sa posede permis de pescuit protejati de seful de post si de alti smecheri din comuna care vin cu gipul si cara saci de scobari braconati intro noapte si asta se intimpla de ani de zile lam anuntat si pe domnul muresan de la baia mare de la a.n.p.a dar degeaba asa ca toti braconierii isi desfasoara activitatea nestingheriti si fiti siguri ca asa va fi si in continuare ori pe cine ai anunta iti spune ca nu are dreptul de control si mai ales nu se risca cu taranii din zona 27 feb 2011.

11

Publicat la: 27 februarie 2011 ora: 12:26:17 de catre: pescar necajit
asta ne mai lipsea ,sa incapa barajul firiza pe mina acestei asociatii de (...)(moderat). multa minciuna si multa nepasare in cadrul acestui ajvps .incaseaza doar taxe de la pescari, arunca cateva cosuri de peste, momesc pescarii si folosec fondurile pt alte scopuri.dl RADU GEORGE este cel mai mare prefacut si mincinos din cadrul acestei asociatii cu vadite apucaturi comuniste.PESCARI. Nu va lasati inselati .nu va aruncati banii pe apa sambetei.

12

Publicat la: 1 martie 2011 ora: 09:04:27 de catre: Paul
Mai voi vorbiti de lege ??? Radu Gheorghe?? Cum ati obtinut voi dreptul la administrarea apelor de munte ??? Prin (...)(moderat) incalcind grav constitutia...unde e politia , DGA-ul ati obtinut prin minciuna si (...)(moderat) administrarea apelor din intreg judetul.. Hooo mafiotii hooo puscariasii... Orce asociatie are drept de pescuit oriunde mafiotilor ca nu e averea voastra AJVPS-isti (...)(moderat).

13

Publicat la: 10 martie 2011 ora: 22:07:54 de catre: pescar civilizat
toata stima, sunt si eu un mic braconier dar mai mare ca lati brendea nu ,si pina nu aruncati braconieri asti mai mariii afara, si mai ales ca fac parte din filiala , tot hotii si braconieri o sa ne conduca.

14

Publicat la: 8 iunie 2012 ora: 22:00:58 de catre: pescar
nu o sa se schimbe nimic stati linistiti