Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


22.10.2014 13:03:44
Euro - 4,4166 lei

Dolar SUA - 3,4793 lei 

Lira - 5,5822 lei

Aur (gr.) - 139,4524 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
 23 octombrie   

Max: 12/ 15 grade Celsius
Min:    2/ 8 grade Celsius
 

Ziua de maine aduce vreme inchisa in tot judetul. Prognozele arata ca in toate zonele cerul va fi acoperit si vor cadea ploi pe tot parcursul zilei. Vantul va prezenta unele intensificari, iar temperaturile  vor fi usor mai scazute decat cele din intervalul precedent. Sunt asteptate la pranz 16 grade in Sighetu Marmatiei, 15 grade se vor inregistra in Baia Mare si Seini, termometrele vor arata 13 grade la Targu Lapus, iar la Cavnic si Borsa maxima zilei va oscila in jurul valorii de 12 grade Celsius.

Baia Mare: 
In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme inchisa dar si mai rece decat in zilele precedente. Meteorologii spun ca in zona vineri cerul va fi acoperit, insa ploile vor fi doar razlete. Sambata se face vreme buna cu cer partial insorit si vant slab. La pranz termometrele vor arata cel mult 12 de grade Celsius. Noaptea minimele coboara simtitor si vor ajunge pana la cel mult 2 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei: In urmatoarele doua zile la Sighetu Marmatiei vremea va fi inchisa, iar temperaturile in scadere. Potrivit prognozelor vineri cerul va fi acoperit si vor fi perioade cu ploaie. Sambata cerul se va degaja, astfel ca cerul va fi predominant senin si va fi soare pe tot parcursul zilei. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice vor oscila in jurul valorii de 12 grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 0 grade Celsius.

Borsa
:
Si la Borsa va fi vreme inchisa in urmatoarele doua zile. Locuitorii din zona vor avea parte vineri de vreme rece si cer acoperit, iar pentru prima data in acest an din cauza temperaturilor scazute este posibil sa cada ninsori.Sambata se face insa vreme buna cu cer partial insorit si perioade in care va straluci soarele. Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile nu vor depasi la pranz valoarea de 5 grade Celsius. Noaptea va fi si mai rece, iar minimele pot cobori pana la -6 grade Celsius.

Cavnic:
Vreme inchisa si rece este asteptata in urmatoarele doua zile si la Cavnic. Prognozele spun ca vineri in zona cerul va fi acoperit si a din cauza scaderii bruste a temperaturilor sunt asteptate chiar perioade cu ninsoare. Vantul va sufla in general slab, iar la pranz nu se vor inregistra mai mult de 8 grade Celsius. Noaptea vine si in acesta zona cu minime care coboara sub pragul inghetului si care pot ajunge pana la – 2 grade Celsius.

Targu Lapus: La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme inchisa  si mai rece decat in zilele precedente. Potrivit prognozelor in zona vineri cerul va fi innorat si doar izolat vor mai cadea ploi slabe. Sambata se face insa vreme frumoasa, cu cer partial insorit si vant slab. Maximele termice coboara si in acesta zona si vor ajunge pana la cel mult 10 grade Celsius. Noaptea minimele pot cobori chiar si pana la -4 pana la Celsius.

Seini
:
Vreme inchisa este asteptata in urmatoarele doua zile la Seini. In zona vineri cerul va fi acoperit de nori  insa ploi pot cadea cu totul izolat. Sambata vremea se indreapta astfel ca cerul va fi partial insorit si va iesi soarele. Vantul va sufla in general slab, iar temperaturile coboara cateva grade, astfel ca la pranz nu vor fi mai mult de 12 grade. Noaptea mercurul din termometre nu va arata mai mult de 1 grad Celsius.




Cultura
DISTINCTIE CU SCANDAL - Dirijorul Iustin Podareanu a acceptat titlul de cetatean de onoare al Baii Mari
18:56:19 27 ianuarie 2011  | autor:  Larisa Cordea

Foto Iustin Podareanu si Istvan Ludescher (c) eMM.roUn nou titlu de cetatean de onoare a fost inmanat astazi, 27 ianuarie, de catre autoritatile baimarene. Ocupantul cu numarul 105 in lunga lista a oamenilor de vaza din Baia Mare, care sunt scutiti de impozite si taxe, este Iustin Podareanu, dirijorul coralei Arhanghelii de la Episcopia Ortodoxa. El a avut parte si de unul dintre cele mai mari scandaluri din municipiu legate de acordarea unei astfel de istorii.

Alesii urbei au refuzat in noiembrie sa ii acorde titlul, iar la finalul lunii decembrie, cand proiectul a fost reluat, in plenul Consiliului Local s-a iscat o controversa cel putin jenanta, data fiind natura initiativei. Politicienii au jucat ping-pong in cadrul forului, folosind numele maestrului pe post de minge. Unii au declarat ca acordarea titlului ar insemna o “demonetizare” a ideii de cetatean de onoare, ba chiar membrii comisiei juridice au refuzat sa isi dea avizul pentru decizie. Apoi, din cauza orgoliilor politice, s-a votat impotriva, pentru ca abia la final de sedinta sa se revina asupra deciziei si sa se dea un vot pozitiv.

Istoria jenanta a procedurii de acordare a titlului nu a mai contat azi, pentru ca alesii baimareni l-au aplaudat pe Podareanu la rampa deschisa, ca si cum scandalul pe care l-au provocat ar fi fost o etapa normala a procesului pe care trebuie sa il parcurga orice viitor cetatean de onoare al Baii Mari. Dirijorul a fost de bun simt si nu a amintit incidentele la finele anului trecut, ci a multumit alesilor pentru onoare si le-a cerut elevilor sai sa le indulceasca sufletele cu cateva cantece.

Foto Iustin Podareanu (c) eMM.roProfesorul Podareanu are, batuti pe muchie, 46 de ani de activitate ca dirijor, iar una dintre cele mai importante distinctii pe care le-a primit este Ordinul Meritul Cultural, in grad de ofiter, categoria B, muzica, inmanat de catre presedintele Romaniei, Traian Basescu, pentru activitatea avuta cu corul “Glasul Chioarului” din Somcuta Mare. Primul titlu de onoare al municipiului Baia Mare a fost acordat in anul 1995, iar avand in vedere cifra de distinctii acordate ar insemna o medie de sapte persoane pe an.

CITESTE SI:
 DISTINCTIE CU SCANDAL – Cel de-al 105-lea titlu de cetatean de onoare al Baii Mari, acordat dupa un scandal monstru (VIDEO)

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 27 ianuarie 2011 ora: 19:49:04 de catre: yo
in ritmul asta, pana la sfarsitul anului, cred ca voi ramane singurul cetatean de rand, toti ceilalti vor fi "de onoare"... avem fotbalisti betivi, debili mintali... mai lipseste Anghel,"puscarias de onoare" . oare cati baimareni,au auzit macar, de cei 105 cetateni de onoare? cati dintre ei sunt chiar baimareni???? mi se pare jenant, ca orice bolnav psihic, eliberat de la spitalul din Sighet, sa fie declarat, din oficiu,cetatean de onoare....

2

Publicat la: 27 ianuarie 2011 ora: 21:27:00 de catre: m.p.
de ce nu a zis nimeni cati elevi a batut "acest om de vaza" cate note de UNU a dat doar sa arate elevilor ca e "Dumnezeu",cati parinti a jignit.....acest om nu merita nici macar o gura de apa din partea nimianui...si voi il scutiti de taxe si impozite......asa tara,asa oameni!!
da

3

Publicat la: 27 ianuarie 2011 ora: 23:47:09 de catre: GULIN Marian
FELICITARI DOMNULE PROFESOR, PENTRU TOATA ACTIVITATEA DUMNEAVOASTRA, ACEASTA DIPLOMA A FOST DOAR UN MIC CADOU, ORICUM MERITATI MAI MULTA ATENTIE DIN PARTEA CELOR PE CARE I-ATI REPRENTAT PESTE HOTARE . FRUMOS, SI INCA ODATA ,,FELEICITARI''

4

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 07:40:20 de catre: fosta eleva a d-lui dirijor(Oradea)
Pot doar sa va transmit felicitarile mele (din suflet)domnule dirijor.,Pt., mine ati fost si ati ramas nu doar un simplu maestru ci cu adevarat UN EXEMPLU !Mi-e dor de multe ori de orele petrecute la repetitiile corului Fac., de Teologie "Angelli".,Era frumos si reuseati intotdeauna,..atat la repetitii cat si la concerte sa ne creati niste trairi aparte !!!Va multumesc si FELICITARI inca o data !

5

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 09:55:29 de catre: pishto_hell
sunt alti oameni de valoare in orasul acesta ,nu acest (...)(moderat) care batea elevii pe banda rulanta in ani 90 in scoala generala doar ca aveau parul mai lung .un comunist!

6

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 14:25:26 de catre: Roman Florin
Felicitari domnule profesor pentru distinctia primita.As dori sa le spun celor care nu il cunosc pe domnul Podareanu sa isi masoare cuvintele,deoarece acest titlu este infim pe langa activitatea si succesele dansului ca dirijor si nu numai.A reprezentat orasul Baia Mare cu onoare si cinste atat in tara cat si in strainatate, lucru greu de realizat.A reprezentat si reprezinta in continuare un exemplu de urmat pentru multi tineri si oameni prin comportamentul sau si prin sfaturile cu care a crescut atatia elevi.Felicitari!!!

7

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 16:15:51 de catre: batrana
si de ce ma rog,astia nu platesc taxe si impozite?!?!?!?nu e deajuns ca nu fac nimic pt societate,mai primesc si niste scutiri asa pleasca?nu va plangeti baimarenilor,o meritati cu prisosinta!!!bunicul meu avea o vorba ,,PROSTULUI SA-I IEI SI PAINEA DIN MANA!,, cine are urechi de auzit sa auda!!!!

8

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 20:58:58 de catre: pop casian
Sunt un om disperat din cauza acestui om de vaza,deoarece am primit 2 de zece de la maiestrul Podareanu si mi-a compromis cariera de gold lunetint din Seminar , deoarece am primit si 2 de unu. In consecinta am vorbit cu tata si mi-am facut mai mult rau.

9

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 23:16:10 de catre: varu
el cerea sa ai hirtie igienica in ghiozdan caiete cartzi etc. in albastru un comunist sadea

10

Publicat la: 28 ianuarie 2011 ora: 23:45:03 de catre: yo
nu pricep, de ce esti asa revoltata... la 150 de (...)(moderat), ce mai conteaza un gaozar in plus? eu unul, pana azi, n-am auzit nici de amaratul asta, nici de (...)(moderat) lui din Chioar... probabil cantau doar in bufet, dupa ora inchiderii. dar daca erau asa celebrii pe plan local, de ce nu l-o fi facut Somcuta, (...)(moderat) de onoare??? de ce doar in Baia Mare, (...)(moderat) au asa mare trecere pe la autoritati?

11

Publicat la: 29 ianuarie 2011 ora: 00:47:58 de catre: Fost elev,actual profesor ..peste ocean..
Pentru activitatea lui si eforturile lui merita felicitat.Probabli ca este un dirijor si muzician cu valente deosebite..dar ca pedagog este probabil unul din putinii pe care l-am detestat.Am remarcat ca si altii care l-au avut ca prof au spus acelasi lucru.Era un comunist fara pereche cu un regim atit de drastic ca inca n-am pomenit..Tin minte si acum..cu miinlie la spate,numai cu caietul,radiera si creionul pe banca.Nu aveai voie sa te uiti nici macar in stinga ,dreapta sa nu spun in spate..si nu trebuia sa faca asa ceva ca eram clasa nr 1 pe judet/clasa fruntasa care a fost si filmata in anii 77'..dar asa era el..dus cu ..Din cite auzisem de la cei de cl a VIII ,vestita lui cursiera rosie a facut un popas in Sasar..cred ca definitiv.Din tot sufletul pot sa spun ca am folosit toata experienta de elev si negativismul unor profi sa devin mai bun si mai intelegator..in orice situatii.

12

Publicat la: 29 ianuarie 2011 ora: 17:27:59 de catre: fost elev,scoala nr 14 Baia Mare, '90
Am avut o(n)(r)oarea de a fi elev acestei persoane care reprezinta o nulitate absoluta in ceea ce priveste calitatile pedagogice, probabil la Auschwitz ar fi fost pretuit la adevarata valoare

13

Publicat la: 29 ianuarie 2011 ora: 21:30:20 de catre: nielsen
fac ce fac comunisti astia ordinari si asa scapa de taxe ...sunt un fost elev de la sc. nr 14 am crezut ca o perit podareanu asta dar numa sa dau nas in nas cu el ca nu mai dirijeaza el ...in clasa a 5-a a vrut cu brisca sa imi taie paru ...cred ca sunteti mai multi care ati patit la fel ...NU merita sa vb despre el dar bine ca il ridica alti in slavi

14

Publicat la: 29 ianuarie 2011 ora: 23:20:43 de catre: ego
Nu aveai prietene cum sa auzi de el cata vreme ascultzi doar manele. Nu stii ce e aia arta. Nu ai avut tu in toata scoala ta atatea caiete cate diplome si premii are omul asta. Am cantat cu dansul in Europa, si am venit de acolo tot cu premiul cel mare. La fel si la toate concursurile din tara. Ti-a explicat sa fi om. Cei care vorbiti urat.....inseamna ca v-ati meritat soarta. De cand il stiu nu am auzit sa fi avut probleme cu cineva. Si daca vrei sa faci o treaba buna ....iti trebuie mana de fier. Fierul nu se caleste la foc mic. Pt cine intelege. Felicitari maestre. Nu-i bagati in seama pe toti manelistii care nu au auzit de Handel, Dragusin, Vivaldi, Nabucco, si alti compozitori si alte opere celebre pe care i-ati invatzat pe cei ce vroiau sa fie oameni. Mergeti la "maestrul" Gutza , Salam, parizer si alte alimete din muzica.

15

Publicat la: 30 ianuarie 2011 ora: 10:44:21 de catre: Unu'
Eu l-am avut profesor de muzica prin anii 77-78, la Sc.gen.nr.4 Baia Mare. Si atunci a fost un nemernic. In viata lui nu a stiut sa respecte copiii. Toti tremurau in fata lui. Parca era kappo in lagar. Avea o bicicleta semicursiera la care i-a intors ghidonul cu 180 grade, parca era un taur cu coarnele inainte. Si niste elevi cu sange in instalatie i-au luat-o si i-au aruncat-o in Sasar. Ce ne-am mai racorit la aflarea vestii! Super!

16

Publicat la: 30 ianuarie 2011 ora: 19:58:08 de catre: yo
se vede care dintre noi a crescut pe Craica ascultand manele, daca pt tine NABUCCO e compozitor... da niste Goethe, n-asculti? :))) cat despre cantatul in Franta, te cred, ai fost si filmat: http://www.youtube.com/watch?v=WUFlEyDN4lU . (eu sunt ala cu scaunul)

17

Publicat la: 30 ianuarie 2011 ora: 23:35:44 de catre: adisor
Si eu l-am avut profesor pe podareanu la scoala 14, ca si om de muzica nota 10+ dar ca si profesor a fost un (...)(moderat) de om, nu aveai voie cu bluza scoasa din pantaloni, cand intra la ora trebuia sa stai in afara bancii si sa canti imnul national, o batut o gramada de elevi, ba chiar cand eram de service pe scoala la clopotel am asistat la o bataie intre acest "distins" profesor si tatal unui elev agresat de podareanu, cica daca vorbim de podareanu urat ne meritam soarta, tinere esti nebun??? (...)(moderat) pe toate diplomele lui ca nu fac nimic in fata un (...)(moderat)!

18

Publicat la: 16 februarie 2011 ora: 15:42:24 de catre: unu din seminar
eu unu nu sunt de acord cu dinstinctia primita de acest (...)(moderat) chear acum dupa sarbatori pe un elev la luat de gat si la injurat in tot felul nu se poate controla as putea spune mai multe dar nu vreau sa va jignesc cetatianul de '' onoare''

19

Publicat la: 22 februarie 2011 ora: 20:12:35 de catre: ganditorul
am si eu o curiozitate... . cine e asta???????? ca eu unu nuuuuuu am auzit de el!!!

20

Publicat la: 22 februarie 2011 ora: 20:19:36 de catre: baimareanul
e smecher mosulica, doar nu e prost ca pe vremea asta de criza sa plateasca taxe, cu toate ca noi ceilalti le platim, si .... sa nu uitati ca fosila asta zis Podareanu Iustin este trecut la pensii nesimtite avand pe langa acesta pesnie nesimtita si salar de la seminar unde daca va vine sa credeti activeaza inca ca profesor expirat cei drept, are si pensie si salar in acelasi timp! ASTA E ROMANIA, SI CU PESNIE SI SALAR SI SCUTIT DE IMPOZTE SI ALTUL FARA NIMIC.

21

Publicat la: 22 februarie 2011 ora: 20:21:24 de catre: eeeeeeeee
pe Podareanu il cauta (...)(moderat) si el e plecat dupa titlul de cetatean de onoare!

22

Publicat la: 19 noiembrie 2011 ora: 12:07:16 de catre: Anonim
Pacat ca domnul Podareanu nu isi arata adevarata fata . Si pacat ca nimeni nu stie cum e la la orele de muzica . E un adevarat tiran ! Pentru el cand se canta imnul de stat , citez . " Nici Dumnezeu nu se misca " . Pe langa ca terorizeaza copii si strica medii , mai este si numit cetatean de onoare . Lumea se duce pe zi ce trece de rapa . Macar daca domnul Podareanu s-ar fi nascut in Baia Mare . Ganditi-va mai bine inainte sa faceti o asemenea numire la adresa cuiva ca poate va inselati amarnic !
vb

23

Publicat la: 19 ianuarie 2012 ora: 00:03:51 de catre: io
merita pe deplin titlul

24

Publicat la: 5 noiembrie 2012 ora: 23:32:45 de catre: o eleva
era profesor la liceu in Somcuta defapt la gimnaziu, in urma cu vreo 28 de ani, si, in timp ce scria el la tabla, i se paru ca aude ceva soapte, se opreste din scris si cu coada ochiului, pandi peste ochelarii fumurii, inclinand putin capul mare si paros, pe elevul care a indraznit sa-si miste limba. Cu o precizie de lunetist, arunca catalogul, care zbura invartindu-se si se opri brusc in barbia elevului cu pricina.Ei ce parere aveti?Nu-i o poveste inventata! SI NU E SINGURA!Stati linistiti, nu am ramas marcata, ca eu eram eleva silitoare dar chiar nu pot sa uit ce brutal era!Cred ca o fost si el traumatizat in copilarie... dar cum s-o fi comportand in famillie? Defapt nu-i treaba mea. Apropos, oare pe el l--am vazut plimband vreo trei caini legati unul de altul, prin parc pe langa Semiluna?