Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


22.07.2014 13:06:43
Euro - 4,4408 lei

Dolar SUA - 3,2929 lei

Lira - 5,6202 lei

Aur (gr.) - 138,4119 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
23 iulie 
Max: 21/ 27 grade Celsius
Min:  14/ 18 grade Celsius
 

Pe parcursul intregii zile de maine va fi vreme schimbatoare, cu cer partial acoperit, fiind asteptate mai cu seama in a doua jumatate a zilei averse de ploaie, insotite de tunete si fulgere. Vantul va sufla pana la moderat, iar meteorologii spun ca temperaturile vor fi usor scazute decat cele inregistrate in utimele zile. Sunt asteptate la orele pranzului 27 de grade in Baia Mare si Sighetu Marmatiei, 26 de grade se vor semnala in Borsa, 25 de grade vor arata termometrele la Targu Lapus, 24 de grade se vor inregistra la Seini, iar in Cavnic nu vor fi mai mult de 21 de grade Celsius.

Baia Mare: In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Joi va fi cer partial insorit dimineata si conditii de averse insotite de tunete si fulgere dupa amiaza. Vineri insa se face vreme in general frumoasa, cu cer mai mult senin si nori sporadici. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice incep din nou sa creasca usor si se vor situa in jurul valorii de 29 de grade Celsius, in timp ce noaptea nu vor fi mai mult de 17 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei
:
Vreme schimbatoare va fi in urmatoarele doua zile si la Sighetu Marmatiei. Ziua de joi incepe cu cer partial insorit, iar dupa amiaza se pot inregistra averse de ploaie sau chiar furtuni. Vineri va fi vreme buna, cu cer mai mult senin si cativa nori trecatori. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 30 de grade. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 16 grade Celsius.

Borsa
:
Si la Borsa vremea va fi schimbatoare in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca vremea ramane in tiparul obisnuit deja, cu cer partial insorit dimineata si averse de ploaie dupa amiaza. In zona temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 29, 30 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 17 grade Celsius.

Cavnic: Vreme schimbatoare, cu cer partial insorit si vant slab dimineata, dar si averse insotite de tunete si fulgere dupa amiaza. Asa arata prognozele ca va fi vremea joi in Cavnic. Vineri insa si in acesta zona se face vreme frumoasa, cu cer mai mult senin. Precipitatiile lipsesc din prognoza, iar maximele termice pot ajunge pana la 23 de grade Celsius, in timp ce noaptea mercurul din termometre poate arata cel mult 14 grade Celsius.

Targu Lapus: In Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Meteorologii spun ca joi, cerul va fi partial insorit si ca treptat pe parcursul zilei de aduna norii care aduc averse de ploaie. Vineri insa se face vreme buna, cu cer senin si maxime termice de pana la 27 de grade Celsius. Noaptea minimele nu vor depasi 16 grade Celsius.

SeiniVreme schimbatoare, cu cer partial insorit dimineata, innorari, averse de ploaie, tunete si fulgere pe parcursul dupa amiezii, spun meteorologii ca va fi joi la Seini. Vineri insa si in acesta zona va fi vreme frumoasa, cu cer mai mult senin si nori trecatori. La pranz sunt asteptate maxime termice care nu vor depasi valoarea de 27 de grade Celsius. Noaptea minimele se vor situa injurul valorii de 16 grade Celsius.




Comunitate
ACTUALIZARE - INGHESUIALA - Buluc de oameni la magazinul Kaufland de langa Spitalul Judetean Baia Mare in "noaptea reducerilor" (VIDEO)
22:29:18 3 noiembrie 2010  | autor:  Catalin Tineghe

Foto Kaufland Baia Mare - inghesuiala la reduceri (c) eMaramures.roVezi VIDEO
Sute de oameni s-au inghesuit azi, 3 noiembrie, la ora 22.00, in fata magazinului Kaufland de pe strada George Cosbuc din Baia Mare ca sa prinda reducerile de 50% promise de responsabilii lantului de supermarketuri in aceasta noapte. Aglomeratia a fost uriasa chiar din primele minute ale startului promotiilor. Zeci de masini au blocat accesul in zona, fiind nevoie de interventia politistilor de la circulatie pentru dirijarea traficului.

Nebunie totala. Asta s-a intamplat in noaptea de 3 spre 4 noiembrie la cele doua supermarketuri Kaufland din Baia Mare, cand reprezentantii companiei au deschis usa magazinelor si au dat startul la reduceri. Dupa obiceiul romanesc, oamenii s-au imbulzit la intrare, fortand caile de acces si impartind pumni si coate pentru a ajunge primii cu cosurile la rafturi. Unii au ajuns in fata magazinelor cu cateva ore inainte de inceperea promotiilor.

Foto Kaufland Baia Mare - inghesuiala la reduceri (c) eMaramures.ro

Ce a fost in magazinul de pe strada George Cosbuc? “Durere! Asa ceva n-am vazut in viata mea! Am venit sa imi iau cativa litri de ulei, ceva fructe, daca tot e reducere! Dar nu mai vin in viata mea aici! Atata nesimtire n-am vazut niciodata! Oameni care se imping sa ajunga la rafturi”, a spus o baimareanca iesind, totusi, cu cosul plin.

Carucioare pline (c) eMM.ro

Basescu e de vina pentru situatia asta! E criza! Daca se deschide dincolo, la Gold Plaza, atunci si acolo merem! Romanul n-are limita!”, a strigat un cumparator iesind din supermarket cu mai multe cosuri pline ochi. “Apoi ii criza in Romania? Asta e criza? Uitati-va numai!” - l-a contrazis un altul. 

Imbulzeala Kaufland (c) eMM.ro

Intre timp, un cumparator cu portbagajul burdusit de ulei, zahar, banane si apa minerala, incearca sa iasa din parcare. Dupa un schimb de replici dur cu un alt baimarean, care ii bloca accesul pe strada George Cosbuc, omul a declarat: “Nu mai vin aici in viata mea! Imi pare rau ca am venit, pentru ce? Am vazut tigania de pe lume! Cel mai rau imi pare ca am pierdut meciul!”

Altul a spus convins ca este ultima data cand mai pune piciorul la promotii: “Mai bine dadeam un milion de lei in plus decat sa indur ce am indurat! Groaznic! Nebunia de pe lume!”

Imbulzeala Kaufland (c) eMM.ro

Un cetatean a iesit furtunos din magazin impingand vreo patru carucioare impreuna cu prietenii. Toate pline cu ulei la reducere. Oamenii au incarcat materialul pe o platforma, cu care au incercat apoi cateva zeci de minute sa iasa din parcarea supraaglomerata.

Altii au renuntat sa isi mai faca shoppingul de criza. “Aerul e irespirabil. Nu poti arunca in ac inauntru. In plus, te iau ceilalti pe sus cu caruciorul”, s-a plans o baimareanca. “Nu mai intru. Nici cosuri nu sunt!” - a completat o batranica venita cu plasuta la cumparaturi.

Pentru ca a fost o adevarata batalie, a intrat in actiune “mafia carucioarelor”. Adica, daca vroiai carucior, erai nevoit sa il insotesti pe un client care iesea din magazin pana il golea, in parcare, dupa care sa il preiei. 

Imbulzeala Kaufland (c) eMM.ro

Conducerea magazinului s-a declarat depasita de situatie, in sensul in care nu credeau ca se va produce o asemenea isterie odata cu demararea promotiilor. La miezul noptii, baimarenii inca isi faceau loc printre rafturi pentru a lua ce mai ramasese. Altii au asteptat orele 3.00-4.00, cand promotia era pe final, pentru a pleca acasa macar cu un bax de apa minerala.
 
Isteria s-a repetat si la magazinul din cartierul Vasile Alecsandri. Potrivit conducerii baimarene a lantului de supermarketuri Kaufland, orasul de la poalele Dealului Florilor a fost singurul in care azi noapte s-a dat verde la... reduceri. 

Foto Imbulzeala Kaufland (c) eMM.ro


 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 3 noiembrie 2010 ora: 22:37:12 de catre: gsm
mare nebunie, chiar nu pot sa inteleg aceasta promotie. Sa scape de marfa ca se deschide cora la 200 m distanta ? sa arate "cuiva" ce "flamandoci" suntem ? sa faca haos in zona ? cine mai stie sa scrie :). ASTA E

2

Publicat la: 3 noiembrie 2010 ora: 22:58:21 de catre: YO
Si eu am trecut pe acolo si din curiozitate m-am dus si pana la celalalt magazin si acolo era plina parcarea,, si hahalele nu stiu ca numai la fructe si legume e valabila promotia de 50% iar la restul produselor sunt alte procente mult mai mici...... nah macar or manca pe saturate banane si mere..... :)))))) se bat pentru o coaja de portocale, parca vad ca si maine la inaugurare la Gold Palza a fii un circ si un tambalac..... dar asta e ce sa facem..,

3

Publicat la: 3 noiembrie 2010 ora: 22:59:46 de catre: superrr
da ce poti sa-ti doresti mai mult eu las pe altii sa se imbulzeasca acolo bine ca nu mam dus

4

Publicat la: 3 noiembrie 2010 ora: 23:37:47 de catre: Andrei
Cred ca blocheaza si intrarea la spital. Ar trebui sa primeasca o amenda care sa acopere cealalta parte a reducerii de 50% :)

5

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 01:10:44 de catre: ana
doamne fereste ce-a fost acolo. innebuneala. nu te puteai intoarce deloc...prea mare tzaranimea..

6

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 01:16:55 de catre: Baimarean
La kaufland 2 se poate vedea aici cum a fost http://www.youtube.com/watch?v=5-eb4fniJ00

7

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 01:23:39 de catre: Baimarean
Daca ar fi vorba de o moschee ar sari popii in sus ca arsi , caci traim int-un stat laic in care biserica (otodoxa) face legea (ca doar aduna voturi) si indoctrineaza copii fortat inca din prima clasa.

8

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 06:34:33 de catre: cetate
Romanul tot roman ramane!!!! Pomanagiu lenes oportunist si fara demnitate!!!! Sunt convins ca cei care s-au inghesuit nu sunt cei mai saraci oameni din lume ci hrapareti si hamesiti!!!!!! astai romania !!!!!!! Vor avea strainii ce comenta o saptamana !!!! Smecherii de la kaufland trebuia sa doneze surplusul de marfa la casele de batrani casele de copii si la spitale!!!! asa era bine

9

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 07:17:21 de catre: psm
vai de noi, ce-am ajuns din ,,priceperea,, celor care conduc. un popor cu atitea valori, cu inteligenta nativa, harnic. d-zeu sa aiba mila de noi!

10

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 08:15:23 de catre: dina
a devenit distractiv in cele din urma la cel de pe unirii, lumea s-a comportat destul de civilizat chiar daca au fost blocaje de masini si oameni, politia rutiera nu am vazut-o acolo, ar fi prins bine

11

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 10:52:45 de catre: dina
vestile bune circula repede :)

12

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 11:02:03 de catre: aaa
suntem niste ratati. pentru niste maruntis suntem in stare sa nu dormim noaptea si sa ne inghesuim ca niste animale....

13

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 13:34:49 de catre: claudia
o intrebare am pentru cei care s-au inghesuit ca si turma de oi A MERITAT ?RUSINE RUSINE RUSINE NU BASESCU E DE VINA,NU CRIZA ,NU SARACIA SUNTEM UN POPOR DE OAMENI PROSTI ,CAND AUDE REDUCERE ,GRATIS E IN STARE SA ISI OMOARE MAMA SAU BUNICA CHIAR DACA NU ARE NEVOIE ,CUMPARA.NE MERITAM SOARTA.DACA MAINE E REDUCERE LA CORA LA ULEI MAI LUATI INCA 2 CARUCIOARE DE ULEI,NU CONTEAZA CA NU AI NIMC IN CAMARA SI TE PLANGI CE GREU E CU INTRETINEREA ULEI SA AI MAMA,RESTU VINE DE LA SINE SAU NU.
:))

14

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 13:56:27 de catre: Marius
Ce tzeapa le-au tras la astia de la Cora , acum oamenii numai au bani si vor merge doar sa "viziteze" :))))

15

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 15:40:56 de catre: tibi
oare ce se intimpla daca era gratis mureau oameni cu siguranta

16

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 16:55:00 de catre: Danut
Am profitat si eu de reducerea oferita . Oricum suntem clienti acolo si de ce sa nu profitam si noi de o reducere daca se ofera ? Am ajuns in jurul orei 22 in parcare dar cand am vazut ce este acolo ne-am dus acasa si am revenit in jurul orei 12 . Am intrat fara probleme in magazin , produsele au ajuns la toata lumea desi foarte multi si-au umplut cosurile la refuz . Eu consider ca aceasta companie nu si-a bautut joc de clienti si au facut un stoc consistent inainte de a invita clientii la cumparaturi cu reduceri . In ceea ce priveste partea de buna-crestere eu zic ca a fost foarte bine , cel putin de la ora 12 de cand am intrat si pana in jurul orei 2 nu au fost probleme . Lumea s-a servit frumos , s-a stat la rand fara atata stress , a fost chiar mai bine decat ma asteptam . La legume si fructe au fost reduceri de 50% si a meritat , cel putin pentru cei care-si gestioneaza banii cu grija si nu dau ultimul leu pe bautura si tigari si sa comenteze apoi pe forumuri ca noi romanii cumparam doar de dragul de a cumpara . Pentru carcotasi - s-a cumparat aproape exclusiv mancare deci nu s-a cumparat doar de dragul de a cumpara , de a se afla in treaba . Bravo Kaufland , felicitarile mele si angajatilor care s-au purtat ca albinele pe raioane .

17

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 17:54:01 de catre: @dar
in fiecare zi ar trebui sa fie preturile astea si nu numai la banane .

18

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 18:23:09 de catre: coco
Furia de a cumpara eu o numesc in primul rand evaziune fiscala.A fost cumva si Garda financiara ?La Metro candva era regula !!!!Socotiti in cat timp consumi 20 baxuri de ulei,chiar si 4 familii.Marfa o veti gasi pe rafturi la pret normal.

19

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 21:26:19 de catre: ionu
cetate ai perfecta dreptate,pai mai mare tiganeala nu trebuie,cica criza?? toti parvenitii s-au burdusit sa ia marfa ca doar nu au bani suficienti trebuie sa ciupeasca deici colea,halal treaba,cei care cititi aduceti-va aminte faza cu Unicarmul de la Viseu nu era criza acum 3,4 ani cand au deschis si se calca lumea in picioare pentru un salam,vai de educatia noastra,suntem si vom fi niste saraci in mentalitate,lenesi care asteptam numai sa pice toate,ar fi fost mai de folos ca o parte din acea marfa sa fie donata si acelora care chiar au nevoie;CE TARA ,CE MENTALITATE,VAI DE NOI:((

20

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 21:34:22 de catre: Ramy
De acord cu tine,Danut...Conducerea Kaufland a gandit foarte bine treaba asta.De ce toti s-au dus acolo(si chiar a fost multime de lume) cand si la celelalte supermarketuri au fost reduceri? Sa gandim lucrurile mai bine inainte de a face pe toti tarani,poate chiar cei ce spun sunt aceea...

21

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 22:23:50 de catre: il'luce
inca o mare teapa marca Kaufland!!! am fost si eu prezent (mai mult din curiozitate) in jurul orei 1, in unul din cele doua magazine din oras. dupa ce am aruncat o privire la preturi, am observat ca cele mai mari reduceri sunt de 30-35% la unele produse perisabile si nicidecum de 50%! ce mi-am zis, daca tot am venit pana aici, sa cumpar si eu ceva ca sa nu merg cu mana goala acasa. asa ca am hotarat sa cumpar si eu cateva produse de acolo..., o punguta de banane, cateva portocale, o bucata de cascaval si o punguta cu produse de panificatie produse de kaufland. bananele sunt in general intr-o zi normala in jur de 4-4,5 lei kg - iar acum la reducere 2,89 lei kg......., portocalele 3,5-4 lei kg - la reducere 2,49 lei kg...., cascavalul 24-28 lei kg - la reducere 17,98 lei kg...., iar produsul de panificatie 3,32 lei punguta cu 4 buc. - la "REDUCERE" 3,32 lei punguta!!! da, 3,32 lei punguta!!!!!! reducerile la panificatie se fac dupa ora 21 si intradevar sunt de 50%, dar numai pana la ora 22, ora inchideri magazinulu. dupa aceasta ora 22 (daca cumva magazinul e deschis), nu se mai aplica reducerea!!!!!!!!!! in concluzie, e doar o "SMECHERIE", " o TEAPA", asta cu "MARILE REDUCERI", facuta de cei de la kaufland.

22

Publicat la: 4 noiembrie 2010 ora: 23:00:12 de catre: romy
straini ne fac ' animale'- au dreptate...

23

Publicat la: 5 noiembrie 2010 ora: 11:44:41 de catre: aliza
asa e omul .....nu numai in romania...unde sunt reduceri ,toti buluc...fara calcule ...totul e o teapa ....in israel se dau contra unei sume de bani, minore,cartele magnetice si daca esti fidel magazinului ,cu aceasta cartela beneficiezi de reduceri,.......asta valabil la toate magazinele de haine , mancare ......ce spuneti de pretul 2,99 $ ?sau vanzari 2+1 sau daca cumperi de o anumita suma primesti cadou sau.......exemple ar fi ...eu cred ca comertul care se practica ar trebui sa stimuleze in alte moduri vanzarile, ca se fac incasari mari ,se maresc conurile in banci ,....si despre romani se spun ........dar cine a iesit din tara a vazut ca mai exista cazuri... in concluzie comerciantii trebuie sa-si atraga clientii intr-un alt mod

24

Publicat la: 5 noiembrie 2010 ora: 11:57:41 de catre: malka
si apoi in romania ,cam toate sunt anapoda,trebuie sa stie toti romanii ,ca nimic nu e pe gratis si promotiile si reduceri la preturi ,toate sunt tepe....

25

Publicat la: 6 noiembrie 2010 ora: 12:11:00 de catre: .....
PENIBILO-JENANT !!!!

26

Publicat la: 7 noiembrie 2010 ora: 01:03:40 de catre: Nu conteaza
Reducerile au fost REALE, in primul rand, in al doilea nu a fost nicio teapa, in al treilea nu s-a vandut marfa suprastoc.A fost bine gandita aceasta actiune si s-au facut stocuri la produsele din promotie cu cateva zile inainte, asadar marfa a fost proaspata.Care din voi cunosc, bananele se innegresc in 2 3 zile, voi le-ati luat PROASPETE, carnea refrigerata, daca v-ati uitat pe etichetele cu termenele de valabilitate, a fost ambalata in acea zi sau cu o zi inainte, iar despre minciunile sfruntate gen, cascavalul e 25 de lei si la reducere e 17, gresit, total gresit. Cascavalul a fost 8.89. Nu va plangeti de preturi. Promotiile au fost strict la produsele din flyerul pe care l-ati primit. Daca ati mers sa cumparati 15000 de articole la pret gresit, DA, v-ati luat teapa.In flyerul ala au fost cateva produse doar, trebuia sa va uitati la poze doar, daca nu ati stiut sa cititi, o parte din voi.Deci, gurita mica. Daca va plangeti de ingramadeala, e problema voastra ca v-ati inghesuit sa nu cumva sa pierdeti ceva.Nu v-au obligat ei nici sa intrati, nici sa cumparati.Pe vremea raposatului stateati la rand la lapte si paine si la 5 dimineata, si de multe ori lasati plasa acolo sa va "tina randul", si la gaz la fel.Daca ati vazut ca a fost "ingramadeala", ati putut sa asteptati sa se elibereze, exact cum zicea cineva mai sus putin.Si-a facut cumparaturile relaxat/a si a fost multumit/a.Bafta Kaufland !!!

27

Publicat la: 8 noiembrie 2010 ora: 02:06:41 de catre: nu conteaza
Reducerile au fost pe bune , numa ca voi v-ati inghesuit ca nebunii , si marfa era destula , stiu sigur asta , pt ca am o sursa in interior :) si intr-adevar dupa ora 23:20 - 00:00 s-a putu circula lejer

28