Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


19.09.2014 13:13:16
Euro - 4,4027 lei

Dolar SUA - 3,4182 lei

Lira - 5,6067 lei

Aur (gr.) - 134,3621 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
20 septembrie  

Max: 18/ 23 grade Celsius
Min:    9/ 14 grade Celsius
 

Pe parcursul zilei de maine vremea va fi frumoasa peste tot in Maramures. Potrivit prognozelor perioadele cu soare vor alterna cu cele cu nori, iar vantul va sufla in general slab. Spun meteorologii ca temperaturile vor fi usor mai scazute decat cele cele din zilele precedente, astfel ca la pranz mercurul termometrelor va arata 23 de grade in Baia Mare, vor fi 22 de grade in Sighetu Marmatiei, 21 de grade sunt asteptate la Seini si Targu Lapus, iar la Cavnic si Borsa termometrele vor arata cel mult 20 de grade Celsius.

Baia Mare: In Baia Mare urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Meteorologii spun ca duminica va iesi soarele, insa dupa amiza norii se aduna si sunt posibile ploi sau furtuni. Luni cerul va fi acoperit, iar meteorologii spun ca ploile nu ne vor ocoli. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice scad usor fata de cele din ultimele zile, astfel ca la pranz termometrele vor arata cel mult 22 de grade Celsius. Noaptea minimele nu vor depasi 14 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei:
In urmatoarele doua zile la Sighetu Marmatiei vremea schimbatoare. Sambata norii vor fi ceva mai numerosi, iar odata cu acestia pot sa apara si averse de ploaie. Luni cerul va fi noros, iar sansele de ploie sunt ridicate. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice se vor situa in jurul valorii de 21 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre va arata pana la 12 grade Celsius.

Borsa: Si la Borsa va fi vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun atat duminica cat si luni, norii vor acoperi cerul, fiind posibile averse de ploaie sau chiar furtuni. Temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 16 de grade Celsius, in timp ce noaptea se vor inregistra minime de cel mult 9 grade Celsius.

Cavnic:
Vreme schimbatoare este asteptata in urmatoarele doua zile si la Cavnic. Prognozele spun ca duminica vor fi perioade cu soare, insa treptat norii vor lua locul acestuia si sunt posibile averse de ploie. Duminica insa cerul va fi predominant noros, iar sansele de ploaie se mentin pe tot parcursul zilei. Termometrele vor arata la pranz cel mult 18 grade Celsius. Noaptea nu vor fi mai mult de 11 grade Celsius.

Targu Lapus
:
La Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Potrivit prognozelor duminica va fi sore din cand in cand, insa dupa amiaza norii vor fi ceva mai numerosi si sunt sanse de ploaie. Luni cerul va fi predominant noros si sunt asteptate ploi sub forma de averse. Maximele termice vor oscila in jurul valorii de 21 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele pot ajunge pana la 12 grade Celsius.

Seini
:
Si la Seini este asteptata vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca duminica va fi soare din cand in cand, insa in a doua parte a zilie se aduna norii iar odat cu acestia zin si ploi. Luni vremea va fi in general inchisa, cu cer predominant acoperit, fiind posibile averse de plaoie sau chiar furtuni. Vantul va sufla in general slab, iar maximele termice pot ajunge pana la valoarea de 20 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre nu va depasi 12 grade Celsius.




Sanatate
ACTUALIZARE - DSP - Doctorul Calin Man este directorul interimar al Directiei de Sanatate Publica Maramures (VIDEO)
13:44:25 18 august 2010  | autor:  Angela Sabau

Calin Man (c) eMM.roVezi VIDEO
Vasile Bodnar nu mai este directorul Directiei de Sanatate Publica Maramures. Locul lui Bodnar a fost luat de catre doctorul Calin Man, care va fi directorul interimar al institutiei si care pana la aceasta data a ocupat functia de purtator de cuvant. 
 

Printr-un ordin al ministrului sanatatii, incepand de astazi, 18 august, toata structura de conducere a Directiei de Sanatate Publica a fost desfiintata, iar atributiile de director au fost preluate de catre doctorul Calin Man. Fostul director, Vasile Bodnar, a fost destituit din functie.

Directorul coordonator si cei patru directori coordonatori adjuncti au primit ordinele prin care au fost destituiti din functie incepand cu data de 17 august. Tot prin ordinul ministrului sanatatii am fost investit cu atributiile de preluare a sarcinilor ca si director executiv al Directiei de Sanatate Publica pana la ocuparea fie temporara fie definitiva a postului temporar vacant de director executiv”, a explicat Calin Man.

Potrivit acestuia, s-au desfiintat posturile de directori coordonatori si directori coordonatori adjuncti si s-au reinfiintat posturile de directori executivi, urmand ca pentru ocuparea functiilor sa se organzieze un concurs. De asemenea, doua posturi de directori adjuncti vor fi scoase din organigrama.

„Ceea ce stim este ca se lucreaza in momentul de fata la noua organigrama a directiei de sanatate publica care va prevedea ca si posturi un director executiv si doua posturi de directori executivi adjuncti in sanatate publica si control, iar cel de-al doilea in financiar contabil”, a mai explicat Calin Man.

Acesta a declarat ca nu a decis inca daca se va prezenta la concursul pentru ocuparea postului de director executiv. Pana acum, el a ocupat functia de purtator de cuvant al institutiei.

Directorii coordonatori adjuncti ai DSP Maramures sunt Carmen Sima, Rares Pop, Kristian Cucu si Carmen Miclea. Potrivit unor informatii neoficiale, primii doi sunt cei care vor parasi sistemul.

Vasile Bodnar nu a putut fi contactat pentru a comenta demiterea sa.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 18 august 2010 ora: 14:25:02 de catre: lena
BRAVO, daca la noi nu se intimpla sa moara copii in spital si nu avem probleme mari de ce sa nu dam cite un director afara pentru a avea subiecte.Sa va fie rusine

2

Publicat la: 18 august 2010 ora: 20:33:36 de catre: lena balena
el o fi, clonat??

3

Publicat la: 19 august 2010 ora: 08:59:07 de catre: ianos
Calin Man cred ca e singurul care ar fi meritat sa preia aceasta fucntie. Un om cu mult bun simt si bun profesionist. Eu zic sa se gandeasca sa se inscrie si la concurs pt ca toata lumea ar avea de castigat.
DSP

4

Publicat la: 19 august 2010 ora: 12:20:16 de catre: lena
ce vrei sa spui ?ce legatura are clonarea cu subiectul de mai sus cosmine

5

Publicat la: 19 august 2010 ora: 22:02:48 de catre: zuzu
ori e ouat ori e clonat, dar seamana bine:))))))))

6

Publicat la: 20 august 2010 ora: 15:53:39 de catre: un contribuabil care apreciază profesioniştii
- mare pacat ca a fost demis doctorul Vasile Bodnar, eu îl cunosc foarte bine şi vă asigur că este un om deosebit, un mare profesionist şi un bun manager. Sunt foarte sigur că o să mai auzim de dânsul multe lucruri bune, chiar dacă mulţi din cei care au fost ajutaţi de acesta uită foarte repede, inclusiv partidul care dacă nu era domnul Bodnar nu ar fi obţinut nici 1% din voturi la alegeri, indiferent despre ce alegeri a fost vorba. Dacă era după tov. Tomşa nu ar mai fi auzit nimeni de acest partid în zona Sighet. Din păcate totdeauna oamenii buni care nu au pus "botul la miere" au avut tot timpul de pierdut, deci doar bandiţii şi şpăgari rezistă în funcţii, nu-i aşa domnule Man? Nu-l cunosc pe acest nou director şi nu-mi permit să-l judec, să obţină multe "SUCCESURI".

7

Publicat la: 20 august 2010 ora: 17:38:53 de catre: bau
nu este Kristian Cucu ci e d-na Kristina Cucu

8

Publicat la: 21 august 2010 ora: 18:10:27 de catre: Beuca
Nu imi vine sa cred ca insfarsit va fi un Om sef la DSP MM pana acum erau numai papagali.Cu deosebita admiratie pentru dr.Man Calin ii urez succes si sper sa ramana pe acest post de dir.executiv DSP,iar Bodnar un pas inapoi ca ii depasit de situatie si ii si prost pe deasupra.

9

Publicat la: 22 august 2010 ora: 19:08:08 de catre: Mihaela.O
Foarte bine ca au mai dat din directori afara sant suficienti unu sau doi nu trebuie opt.Dr Calin Man este un om competent face pt spital cat zece oameni la un loc.Felicitari pt Dr Calin Man sa zbatut pt personalul sp judetean Baia Mare pentru a primi bonurile.Macar alea ca salariile guvernu ni lea taiat din putinul care lam primit au mai taiat din el .Dar la guvern sa taiat din salari?Eu dupa 20 de ani de vechime am un salariu de mizerie .Sant curiiasa daca Dm BOC poate trai cu un salar de 600 .Cred ca nu iar ajunge nici 2 zile.

10

Publicat la: 23 august 2010 ora: 15:37:27 de catre: cleopatra
mey, mey, dar lui ilies calcaies nu i-ati gasit un post de directoras pe acolo? ca se pricepe bine la scule si bascule...

11

Publicat la: 23 august 2010 ora: 22:18:37 de catre: o curioasa
Ar trebui sa se faca curatenie si in interiorul institutiei nu doar sefii sa se schimbe.Aveti pensionari cu duiumul care ocupa posturile tinerilor (ce indispensabili sunt ! asa ca INDISPENSABILII vara)Tinerii nu sunt asa capabili ca doar nu li se da ocazia!!!Poate acest dr.CALIN MAN va face putina CURATENIE ce ziceti domnule dr?o sa aiba si baiatul meu o sansa,se vor scoate posturi la concurs?

12

Publicat la: 24 august 2010 ora: 13:12:35 de catre: zuzu
tot kuku se cheama si kuku nu-si cloceste ouale

13

Publicat la: 24 august 2010 ora: 18:56:16 de catre: Pantea
Ramane Micle Carmen,toanta acea,si pleaca d-na Sima?Nu se poate totul e departid nimic de calitate Micle ii PDLista si mai sta otara ca ii trece vremeaca lui Ilies.
mot

14

Publicat la: 24 august 2010 ora: 21:19:28 de catre: Pantera
da ce-i Sima cu mot ? ca nici motul nu-l are din ce face, par are mult nevoie mare..........Dna Cucu este o DOAMNA in adevaratul sens!!!

15

Publicat la: 25 august 2010 ora: 16:44:22 de catre: zuzu
ai vazut ce bine sta Micle la capitolul "dotare" , mai ti cont si ca e blonda si =o adevartata udrea, mare la stat si la trup, ditamai calul troian. inteligenti? la ce bun in pdl?

16

Publicat la: 26 august 2010 ora: 02:21:28 de catre: alex
Cred ca esti intr-o eroare. Acea Micle blonda, nu e totuna cu Miclea Carmen, diectoarea adjuncta. Blonda Micle cu dotari e la PDL, face si desface (teoretic) la fel ca Udrea si din cate stiu eu e jurista.

17

Publicat la: 26 august 2010 ora: 12:31:03 de catre: Kalin
e... de nici o culoare doar "dotare" cantitativ are...si atat,sec si tragic dintro data.

18

Publicat la: 1 septembrie 2010 ora: 21:29:30 de catre: zuzu
gresisem, deci jurista e calul troian? inteleg de ce este haosul asta in dsp si in teritoriu.

19

Publicat la: 7 februarie 2011 ora: 19:56:12 de catre: andrea
Un om cu mult bun simt si de buna credinta ca d.Bodnar sigur ca nu prea are ce cauta in structuri de conducere . Cit despre partidul din care face parte , la ultimele alegeri ar fi fost 0 fara el , ce putin "peste deal " cum obijnuim sa spunem. Asa ca toti cei ce profita azi.....pot sa-i multumeasca un pic si dumnealui!