Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


22.05.2015 13:10:59
Euro - 4,4483 lei

Dolar SUA - 3,9765 lei 

Lira -6,2262 lei

Aur (gr.) - 154,9510 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
 23 mai

Max:   22/ 27 grade Celsius
Min:    10/ 14 grade Celsius
 

Vreme calda, dar schimbatoare va fi maine in toate zonele Maramuresului. Potrivit prognozelor vom avea parte de cer partial inorit, insa mai cu seama dupa amiaza instabilitatea atmosferica va creste. Norii vor fi tot mai numerosi si aduc averse de ploaie sau chiar furtuni, insotite de fenomene electrice. Pe durata ploilor vantul va sufla cu intensificari, iar la pranz mercurul din termometre va arata 28 de grade Celsius in Sighetu Marmatiei, sunt asteptate 27 de grade Celsius in Baia Mare si Seini, vor fi 26 de grade in Targu Lapus, la Cavnic maximele se opresc la 23 de grade Celsius in timp ce la Borsa sunt prognozate 22 de grade Celsius.

Baia Mare: Pe parcursul urmatoarelor doua zile in Baia Mare, vremea va fi schimbatoare, dar si mai rece decat in ultimele zile. Prognozele arata ca duminica si luni cerul va fi predominant noros si sunt asteptate ploi care pot avea caracter de averse si care vor fi insotite de tunete su fulgere. Maximele termice se vor situa in jurul valorii de 24de grade Celsius, iar noaptea minimele nu depasesc 14 grade.

Sighetu Marmatiei:
La Sighetu Marmatiei se anunta vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca duminica si luni va fi cer predominant acoperit si sunt asteptate din nou ploi insotite de tunete si fulgere. Maximele termice vor marca si in acesta zona o scadere si se vor situa in jurul valorii de 24 de grade Celsius. Noaptea insa minimele raman destul de ridicate si vor oscila in jurul valori de14 grade Celsius.

Borsa: Vreme ceva mai rece si in general inchisa este asteptata in Borsa pe parcursul urmatoarelor doua zile. Spun meteorologii ca duminica si luni cerul va fi predominant noros si sunt asteptate ploi sau chiar furtuni. Vantul va prezenta unele intensifcari pe durata ploilor, iar maximele termice nu vor mai depasi duminica 20 de grade Celsius. Noaptea minimele raman insa la nivelul celor din intervalul precedent si vor oscila in jurul valorii de 10 grade Celsius.

Cavnic
: In Cavnic urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Potrivit prognozelor atat duminica cat si luni cerul va fi predominant noros, iar ploile nu vor lipsi. Si in aceasta zona maximele termice vor marca o scadere astfel ca la pranz nu vor fi mai mult de 20 de grade Celsius. Noaptea minimele se opresc in jurul valorii de 12 grade Celsius.

Targu Lapus
:
Si la Targu Lapus va fi vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. Meteorologii spun ca cerul va fi predominant acoperit si sunt asteptate din nou ploi, care vor fi insotite de tunete si fulgere. La pranz se vor inregistra 22-23 de grade Celsius, in timp ce noaptea sunt asteptate minime termice de 13 grade Celsius.

Seini: La Seini va fi vreme schimbatoare dar si ceva mai racoroasa pe parcursul urmatoarelor doua zile. Prognozele arata ca duminica si luni cerul va fi predominant noros si vor cadea averse de ploaie insotite de tunete si fulgere. In zona maximele termice scad fata de zilele precedente si se vor situa in jurul valorii de 23 de grade Celsius. Noaptea minimele raman insa destul de ridicate si se vor situa in jurul valorii de 14 grade Celsius.




Sanatate
ACTUALIZARE - DSP - Doctorul Calin Man este directorul interimar al Directiei de Sanatate Publica Maramures (VIDEO)
13:44:25 18 august 2010  | autor:  Angela Sabau

Calin Man (c) eMM.roVezi VIDEO
Vasile Bodnar nu mai este directorul Directiei de Sanatate Publica Maramures. Locul lui Bodnar a fost luat de catre doctorul Calin Man, care va fi directorul interimar al institutiei si care pana la aceasta data a ocupat functia de purtator de cuvant. 
 

Printr-un ordin al ministrului sanatatii, incepand de astazi, 18 august, toata structura de conducere a Directiei de Sanatate Publica a fost desfiintata, iar atributiile de director au fost preluate de catre doctorul Calin Man. Fostul director, Vasile Bodnar, a fost destituit din functie.

Directorul coordonator si cei patru directori coordonatori adjuncti au primit ordinele prin care au fost destituiti din functie incepand cu data de 17 august. Tot prin ordinul ministrului sanatatii am fost investit cu atributiile de preluare a sarcinilor ca si director executiv al Directiei de Sanatate Publica pana la ocuparea fie temporara fie definitiva a postului temporar vacant de director executiv”, a explicat Calin Man.

Potrivit acestuia, s-au desfiintat posturile de directori coordonatori si directori coordonatori adjuncti si s-au reinfiintat posturile de directori executivi, urmand ca pentru ocuparea functiilor sa se organzieze un concurs. De asemenea, doua posturi de directori adjuncti vor fi scoase din organigrama.

„Ceea ce stim este ca se lucreaza in momentul de fata la noua organigrama a directiei de sanatate publica care va prevedea ca si posturi un director executiv si doua posturi de directori executivi adjuncti in sanatate publica si control, iar cel de-al doilea in financiar contabil”, a mai explicat Calin Man.

Acesta a declarat ca nu a decis inca daca se va prezenta la concursul pentru ocuparea postului de director executiv. Pana acum, el a ocupat functia de purtator de cuvant al institutiei.

Directorii coordonatori adjuncti ai DSP Maramures sunt Carmen Sima, Rares Pop, Kristian Cucu si Carmen Miclea. Potrivit unor informatii neoficiale, primii doi sunt cei care vor parasi sistemul.

Vasile Bodnar nu a putut fi contactat pentru a comenta demiterea sa.

 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 18 august 2010 ora: 14:25:02 de catre: lena
BRAVO, daca la noi nu se intimpla sa moara copii in spital si nu avem probleme mari de ce sa nu dam cite un director afara pentru a avea subiecte.Sa va fie rusine

2

Publicat la: 18 august 2010 ora: 20:33:36 de catre: lena balena
el o fi, clonat??

3

Publicat la: 19 august 2010 ora: 08:59:07 de catre: ianos
Calin Man cred ca e singurul care ar fi meritat sa preia aceasta fucntie. Un om cu mult bun simt si bun profesionist. Eu zic sa se gandeasca sa se inscrie si la concurs pt ca toata lumea ar avea de castigat.
DSP

4

Publicat la: 19 august 2010 ora: 12:20:16 de catre: lena
ce vrei sa spui ?ce legatura are clonarea cu subiectul de mai sus cosmine

5

Publicat la: 19 august 2010 ora: 22:02:48 de catre: zuzu
ori e ouat ori e clonat, dar seamana bine:))))))))

6

Publicat la: 20 august 2010 ora: 15:53:39 de catre: un contribuabil care apreciază profesioniştii
- mare pacat ca a fost demis doctorul Vasile Bodnar, eu îl cunosc foarte bine şi vă asigur că este un om deosebit, un mare profesionist şi un bun manager. Sunt foarte sigur că o să mai auzim de dânsul multe lucruri bune, chiar dacă mulţi din cei care au fost ajutaţi de acesta uită foarte repede, inclusiv partidul care dacă nu era domnul Bodnar nu ar fi obţinut nici 1% din voturi la alegeri, indiferent despre ce alegeri a fost vorba. Dacă era după tov. Tomşa nu ar mai fi auzit nimeni de acest partid în zona Sighet. Din păcate totdeauna oamenii buni care nu au pus "botul la miere" au avut tot timpul de pierdut, deci doar bandiţii şi şpăgari rezistă în funcţii, nu-i aşa domnule Man? Nu-l cunosc pe acest nou director şi nu-mi permit să-l judec, să obţină multe "SUCCESURI".

7

Publicat la: 20 august 2010 ora: 17:38:53 de catre: bau
nu este Kristian Cucu ci e d-na Kristina Cucu

8

Publicat la: 21 august 2010 ora: 18:10:27 de catre: Beuca
Nu imi vine sa cred ca insfarsit va fi un Om sef la DSP MM pana acum erau numai papagali.Cu deosebita admiratie pentru dr.Man Calin ii urez succes si sper sa ramana pe acest post de dir.executiv DSP,iar Bodnar un pas inapoi ca ii depasit de situatie si ii si prost pe deasupra.

9

Publicat la: 22 august 2010 ora: 19:08:08 de catre: Mihaela.O
Foarte bine ca au mai dat din directori afara sant suficienti unu sau doi nu trebuie opt.Dr Calin Man este un om competent face pt spital cat zece oameni la un loc.Felicitari pt Dr Calin Man sa zbatut pt personalul sp judetean Baia Mare pentru a primi bonurile.Macar alea ca salariile guvernu ni lea taiat din putinul care lam primit au mai taiat din el .Dar la guvern sa taiat din salari?Eu dupa 20 de ani de vechime am un salariu de mizerie .Sant curiiasa daca Dm BOC poate trai cu un salar de 600 .Cred ca nu iar ajunge nici 2 zile.

10

Publicat la: 23 august 2010 ora: 15:37:27 de catre: cleopatra
mey, mey, dar lui ilies calcaies nu i-ati gasit un post de directoras pe acolo? ca se pricepe bine la scule si bascule...

11

Publicat la: 23 august 2010 ora: 22:18:37 de catre: o curioasa
Ar trebui sa se faca curatenie si in interiorul institutiei nu doar sefii sa se schimbe.Aveti pensionari cu duiumul care ocupa posturile tinerilor (ce indispensabili sunt ! asa ca INDISPENSABILII vara)Tinerii nu sunt asa capabili ca doar nu li se da ocazia!!!Poate acest dr.CALIN MAN va face putina CURATENIE ce ziceti domnule dr?o sa aiba si baiatul meu o sansa,se vor scoate posturi la concurs?

12

Publicat la: 24 august 2010 ora: 13:12:35 de catre: zuzu
tot kuku se cheama si kuku nu-si cloceste ouale

13

Publicat la: 24 august 2010 ora: 18:56:16 de catre: Pantea
Ramane Micle Carmen,toanta acea,si pleaca d-na Sima?Nu se poate totul e departid nimic de calitate Micle ii PDLista si mai sta otara ca ii trece vremeaca lui Ilies.
mot

14

Publicat la: 24 august 2010 ora: 21:19:28 de catre: Pantera
da ce-i Sima cu mot ? ca nici motul nu-l are din ce face, par are mult nevoie mare..........Dna Cucu este o DOAMNA in adevaratul sens!!!

15

Publicat la: 25 august 2010 ora: 16:44:22 de catre: zuzu
ai vazut ce bine sta Micle la capitolul "dotare" , mai ti cont si ca e blonda si =o adevartata udrea, mare la stat si la trup, ditamai calul troian. inteligenti? la ce bun in pdl?

16

Publicat la: 26 august 2010 ora: 02:21:28 de catre: alex
Cred ca esti intr-o eroare. Acea Micle blonda, nu e totuna cu Miclea Carmen, diectoarea adjuncta. Blonda Micle cu dotari e la PDL, face si desface (teoretic) la fel ca Udrea si din cate stiu eu e jurista.

17

Publicat la: 26 august 2010 ora: 12:31:03 de catre: Kalin
e... de nici o culoare doar "dotare" cantitativ are...si atat,sec si tragic dintro data.

18

Publicat la: 1 septembrie 2010 ora: 21:29:30 de catre: zuzu
gresisem, deci jurista e calul troian? inteleg de ce este haosul asta in dsp si in teritoriu.

19

Publicat la: 7 februarie 2011 ora: 19:56:12 de catre: andrea
Un om cu mult bun simt si de buna credinta ca d.Bodnar sigur ca nu prea are ce cauta in structuri de conducere . Cit despre partidul din care face parte , la ultimele alegeri ar fi fost 0 fara el , ce putin "peste deal " cum obijnuim sa spunem. Asa ca toti cei ce profita azi.....pot sa-i multumeasca un pic si dumnealui!