Portal eMaramures.ro - PAGINA START
Cauta in:


25.07.2014 13:04:21
Euro - 4,4000 lei

Dolar SUA - 3,2715 lei

Lira - 5,5528 lei

Aur (gr.) - 135,9718 lei


Foto soare si noriVezi VIDEO
26 iulie 
Max: 24/ 31 grade Celsius
Min:  15/ 19 grade Celsius
 

Vreme schimbatoare spun meteorologii ca va fi maine in intreg judetul. Vor fi perioade in care va iesi soarele, insa in cele mai multe zone dupa orele pranzului creste instabilitatea atmosferica si se aduna norii care pot lasa cateva averse de ploaie. Vantul va sufla pana la moderat. Meteorologii spun ca temperaturile cresc usor fata de cele inregistrate zilele trecute. Maine, la pranz, se vor semnala 31 de grade in Borsa, 30 de grade in Sighetu Marmatiei si Baia Mare si Seini, 27 de grade se vor inregistra la Targu Lapus, iar temperaturile cele mai scazute, de doar 24 de grade, sunt asteptate la Cavnic.

Baia Mare: In Baia Mare si urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Spun meteorologii ca din cand in cand iese soarele dar si ca este posibil ca mai ales dupa amiaza sa se adune norii care pot lasa izolat averse de ploaie, insotite de tunete si fulgere. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice incep din nou sa creasca usor si se vor situa in jurul valorii de 31 de grade Celsius, in timp ce noaptea nu vor fi mai mult de 18 grade Celsius.

Sighetu Marmatiei
:
La Sighetu Marmatiei se anunta vreme schimbatoare in urmatoarele doua zile. Duminica cerul va fi predominant senin, norii trecatori, iar precipitatiile lipsesc din prognoza. Luni va fi soare in prima parte a zilei, iar dupa amiaza sunt din nou asteptate averse de ploaie sau chiar o furtuna. Maximele termice cresc si in aceasta zona, astfel ca la pranz se vor inregistra pana 32 de grade Celsius, in timp ce noaptea mercurul din termoetre va arata cel mult 16 grade Celsius.

Borsa
:
Vreme frumoasa spun metorologii ca va fi la Borsa in urmatoarele doua zile. Duminica vor fi perioade cu nori, dar si perioade in care va straluci soarele. Ziua de luni aduce vreme frumoasa cu cer insorit si vant slab. In zona temperaturile maxime se vor situa in jurul valorii de 32 de grade Celsius, in timp ce noaptea minimele nu vor depasi 18 grade Celsius.

Cavnic:
Vreme schimbatoare, cu cer partial insorit si vant slab dimineata, dar si averse insotite de tunete si fulgere dupa amiaza. Asa arata prognozele ca va fi vremea in Cavnic, in urmatoarele doua zile. Maximele termice pot ajunge pana la 26 de grade Celsius, in timp ce noaptea mercurul din termometre poate arata cel mult 16 grade Celsius.

Targu Lapus: In Targu Lapus urmatoarele doua zile aduc vreme schimbatoare. Meteorologii spun ca atat duminica cat si luni va fi vreme frumoasa dimineata in prima jumatate a zilei. Ulterior insa se aduna norii si odata cu acestia apar aversele de ploaie sau chiar furtunile. Se vor semnala la pranz maxime termice de pana la 29 de grade, iar noaptea minime de cel mult 16 grade Celsius.

Seini: Vreme schimbatoare, cu cer partial acoperit dimineata, innorari, averse de ploaie, tunete si fulgere dupa amiaza, spun meteorologii ca vor fi in urmatoarele doua zile la Seini. Vantul va sufla cel mult moderat, iar maximele termice se vor situa in jurul valorii de 30 de grade Celsius. Noaptea mercurul din termometre nu va depasi 16 grade Celsius.




112
Mopedele trebuie inregistrate la primarie
Conducatorii de scutere sunt obligati sa faca un curs de legislatie rutiera
13:30:02 30 ianuarie 2008  | autor:  Vasile Dale

Subcomisarul Ioan Carlig, ofiter Serviciul Politiei Rutiere Maramures, a precizat ca persoanele care detin mopede sau motociclete trebuie sa respecte legislatia rutiera la fel ca si ceilalti participanti la trafic. Cei care conduc un scuter trebuie sa aiba minim 16 ani si sunt obligati sa il inregistreze obligatoriu la consiliul local in raza caruia are domiciliul.

Mopedul poate fi condus de o persoana care detine permis de conducere de categoria A, subcategoria A1, sau a absolivt un curs de legislatie rutiera la o scoala de soferi. Motocicleta in schimb se inmatriculeaza la Serviciul Public Comunitar al Judetului in care detinatorul isi are domiciliul si motorul nu trebuie sa fie mai mare de 125 cmc. Cel care o conduce trebuie sa aiba permis de categoria A, iar varsta minima sa fie de 18 ani.

Legislatia rutiera in vigoare interzice conducatorilor de mopede:
- sa circule pe sectoare de drum unde le este interzis accesul prin indicatoare
- sa circule fara sa tina mainile pe ghidon
- sa circule in paralel
- sa circule sub influenta bauturilor alcoolice
- sa se tina de un vehicul aflat in miscare
- sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului sub 7 ani care poate fi transportat in partea din fata pe un suport special
- sa circule pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa
- sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu zapada, gheata sau polei
- sa circule cu defectiuni la sistemul de franare
- sa traverseze strada pe trecerea pentru pietoni in timp ce se deplaseaza pe moped
- sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament cu exceptia cazurilor in care se incadreaza la intersectie pentru a vira la stanga
- sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente reflectorizante inclusiv cand vizibilitatea este redusa
- sa conduca vehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.


 
Versiunea pentru tiparire
Trimite stirea pe email
Trimite stirea pe Yahoo! Messenger
Adauga comentariu


1

Publicat la: 30 aprilie 2008 ora: 14:23:51 de catre: david
nu stiu de ce mai se complica politia cu asazisa legislatie, pt k romanu face tot ce vrea el..si ar trebui luata serios in calcul scoaterea legislatiei.

2

Publicat la: 23 mai 2008 ora: 20:03:28 de catre: LuCy
Apai ieera vorba k sa se conduca scuterele de la 14 ani...eu am implinit aquma......5 zile 14 ani si nu ma pot...da.....va rog..........faceti o lege in care sa fie de la 14 ani....dar sa faci un curs pentru aja ceeva...va rog foarte mult... Cu Respect si Stima Luci_...

3

Publicat la: 26 mai 2008 ora: 22:11:44 de catre: danny
adik e aiurea sa facem curs de legislatie la o sc de soferi, pt k acea scoala tre' paltita la randu' ei, acest curs ar trebui sa fie gratis si oblgiatoriu si sa fie efectuat in localitate la orice post de politie.NIMENI nu o sa faca vreodata un curs de legislatie doar pt un scuter sau moped, da' NIMENI

4

Publicat la: 27 mai 2008 ora: 21:59:55 de catre: ideea e
mai copile la 14 ani abea inveti sa te ti pe picioare ca sa zic asa nu se stie pe care iei pe coarne cu scuteru ii bine de la 16 ani.faza e ca mi se pare o porcarie sa platesti scl de soferi ca sa inveti sa conduci un scuter. mi sar parea mai bine sa se predea in sectiile de politie gratis sau chiar in locuri speciale

5

Publicat la: 2 iunie 2008 ora: 21:36:24 de catre: Lucifer_05
Mah frate asta q legislatzia am inteles-o dar vreau sa stiu shi eu unde se face shi kt kosta ....?!?!?! Shi dak se poate .... kt e amenda dak te prinde fara ea !?!?!?!?

6

Publicat la: 16 iunie 2008 ora: 15:37:30 de catre: flanhay
de ce trebuie sa fac curs cind detin permis cat.B de 13 ani

7

Publicat la: 4 iulie 2008 ora: 03:49:54 de catre: cadyllac
am 15 ani ... am voie sa merg cu gilera dna 50??? spunetzimi ji me plZ va rog mult cine poate sa ma ajute plz (...) va rog ajutatima !!

8

Publicat la: 7 iulie 2008 ora: 22:15:50 de catre: ionut c-ta
Detin o bicicleta electrica 250 w putere.Ma tot amendeaza desteptii astia de militieni spunand ca-i moped iar eu spun ca nu este.Ma puteti ajuta cu o definitie legala a ciclomopedului sau a bicicletei electrice?Sau ce ar trebui sa le spun?Multumesc!In C-ta unde vezi un militian vezi si un scuterist oprit sa-l amendeze.Trebuie scoase niste bancuri cu ei musai...

9

Publicat la: 8 iulie 2008 ora: 00:04:36 de catre: ovidiu
au dreptate cei de la politie, asa zice legea, daca are motor (cu ardere interna sau electric) e moped. iata definitia bicicletei si a mopedului din oug 195/2002: Art.6. - În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles: 10. bicicletă – vehiculul prevăzut cu două roţi, propulsat exclusiv prin forţa musculară, cu ajutorul pedalelor sau manivelelor; 21. moped – vehiculul, cu două, trei sau patru roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kw; un link de unde sa citesti: http://www.incepator.ro/Oug_195_2002/leg-cap1.asp

10

Publicat la: 10 iulie 2008 ora: 19:44:34 de catre: luk_sanni
cu legislatia sata sunt deacord ii forte buna chiar daca o gramada merg pe scutere fara nimica foarte putini cu iele inmatriculate da amu chiar asa si permis de conducere astia cred ca cineva o sasi faca trezitiva traim in romania fiecare face ce vrea fiecare are proprile reguli de circulatie (cei pe mopede) dupa ce sa intamplat accidentu o sasi deie seama politisti de acolo ca acela nu avea permis de conducere pt scuter si dupaia pot sa il tot amendeze

11

Publicat la: 16 iulie 2008 ora: 22:15:31 de catre: ......
ar fi ft fain sa potzi merge q scuterul la 14 ani :D:D:D:DD

12

Publicat la: 20 iulie 2008 ora: 19:29:54 de catre: g
circul pe 2 ,4,10 si 16 roti de 22 de ani si cei mai periculosi sunt taxistii si masinile de firma plus toti imbecilii de bani gata cu tembelefoanele in urechi si ochii dupa avioane. ideea de a curata drumurile de cei mici le apartine pt ca au masini prea late si probleme de personalitate.

13

Publicat la: 22 iulie 2008 ora: 18:17:23 de catre: DOBRE SILVIAN
AM 15 ANI SI AM UN MOPED GOPPOP RUNNER DE 49 CMC SI VAS INTREBA EU PE DUMNEAVOSTRA DC NU AM VOIE SA CIRCUL CU EL NU PRINDE DECAT 55 KM/H FIINDCA E LIMITAT ELECTRONIC MI SE PARE O PROSTIE ASTA CU LEGISLATIA ORICUM N O FACE NIMENI SI DACA O FACE CNV O FACE CA SI IN CAZUL PERMISELOR DIN ARGES CU STIMA SI RESPEC SILVIAN

14

Publicat la: 24 iulie 2008 ora: 02:50:40 de catre: andrey
am 16 ani pot conduce un gilera dna 50 cc ca sunt cam incurcat cu legile acestea romanesti ma poate ajuta cu un raspuns cineva va rog
a

15

Publicat la: 6 august 2008 ora: 23:47:53 de catre: a
hai sa asteptam pana la 18 sa merem cu masina:)) ca e mai sigura

16

Publicat la: 10 august 2008 ora: 20:54:24 de catre: geo
ce are daca merg cu scuteru la 14 ani apoi nu mai inteleg nimic daca am mai putin de 14 ani si pot sa merg in terenuri de fotbal si sa il conduc acolo

17

Publicat la: 15 august 2008 ora: 15:23:26 de catre: anonim
Mai bn asteapta pana la 16 ani , in romania avem soferi care cateodata ma intreb cu au luat permisu , in romania nu trebuie sa ai tu grija sa nu dai peste cinevaa , cu soferi ca astia dau ei peste tine nu tu peste ei . Asteapta si mai bn pana la 18 , e mult mai in siguranta cu masina

18

Publicat la: 2 septembrie 2008 ora: 22:39:37 de catre: razvan
pot sa merg pe un scuter la 15 ani????

19

Publicat la: 3 septembrie 2008 ora: 08:12:17 de catre: yo
daca scrie clar ca de la 16 ani poti conduce un scuter(moped) de max 50cc,care e limitat din constructie la 45 km/ora,dupa ce ai absolvit un curs de pregatire teoretica,de ce mai tot intrebati daca nu puteti conduce de la 15 anisori??? bineinteles,daca ai un permis de conducere,orice categorie,se subantelege ca ai facut un curs,deci nu mai ai nevoie de unul nou,special pt moped...

20

Publicat la: 9 septembrie 2008 ora: 21:43:28 de catre: eu
am 14 ani si am un piaggio zip de 49cm3 am buletin si daca am casca,vesta,e inregistrat si merg regulamentar ma amendeaza cineva. de la ce varsta am voie sa fac cursul??? la 14 ani pot???

21

Publicat la: 9 septembrie 2008 ora: 22:42:50 de catre: yo
nu te amendeaza nimeni,poti sa te plimbi cu buletinul,casca si vesta cat vrei .legat de scuter,scrie fff clar mai sus.

22

Publicat la: 26 septembrie 2008 ora: 13:53:53 de catre: yo
sall de ce oare nu se face o lege noua sa mearga si pusti pana an 15 ani cu un scuter sau moped va rog se poate asa ceva???? cu drag si stima ...

23

Publicat la: 26 septembrie 2008 ora: 17:51:06 de catre: Mihai
in primul rand nu te lasa mai repede de 16 ani pt ca te considera prea cu capul in nori ca sa mergi cu scuteru pe drum! unii nu ar trebui nici sa circule pe jos pe strada, ce sa mai zic de scutere si alte vehicule destul de rapide cat sa pici in cap si sa iti rupi gatu, sau sa dai peste altii, sau sa incurci pe altii in trafic . Asa ca limita de varsta este foarte bine pusa dupa mine, si nu ar trebui sa va preocupe pe voi varsta, ci daca sunteti capabili sa conduceti orice varsta ati avea! asa ca nu conteaza daca ai 14 ani sau 15, daca stii regulile nu o sa mai fie cazu sa "o incurci" numai daca chiar nu ai respectat regulile. Daca este sa pici la un control de rutina....asta e ...pe lumea asta exista si ghinion . Asa ca nu tot discutati atata varsta, pentru ca este bine pusa in acest moment, si ca sa fie schimbata tre sa dovedeasca cei de peste 16 ani ca totusi is capabili sa conduca un vehicul fara sa bage spaima in altii ! si studiati regulile ca de aia sunt facute!
re

24

Publicat la: 26 septembrie 2008 ora: 22:24:03 de catre: yo (ala adevarat)
mey copii,n-ati vrea sa conduceti si supersonice,fara permis,inca din gradinitza? kiar posturile voastre,demonstreaza ca nu sunteti copti nici sa conduceti o trotineta.... "de ce nu se face o lege..." inainte de 90,sa conduci o minimobra,trebuia sa ai permis,ce nu-l puteai lua inainte de 18 ani,adica sa fi major,sa fi responsabil pt faptele tale.si atunci,circulatia nu se putea compara nici pe departe de cea de azi...acu va lasa de la 16 ani,da sunteti nemultumiti,ca nu va lasa de la 14. daca,prin absurd,v-ar lasa de la 14 ani, s-ar umple netul de nemultumiti de 12 ani,de ce ei nu au dreptul...stati cuminti in banca voastra,toate la timpul lor...mie,si 16 ani mi se pare exagerat de putin,pt ca copiii la varsta aia nu sunt suficienti de copti pt a evalua situatia,a lua decizii...de aia nici n-au drept de vot.in alte tzari,sunt majori doar de la 21 de ani,pt ca se apreciaza ca abia atunci incep sa se coaca la minte.ca nici atunci,toti,e adevarat.doar se presupune.eu va recomand,sa stati in banca voastra si sa nu debitati ineptii,pt ca poate,cineva de sus sa se trezeasca la realitate,si sa nu va lase sa conduceti nici de la 18 ani...si ar fi ceva foarte normal,daca judecam dupa nr mare de accidente,comise din vina celor f tineri si fara experientza...

25

Publicat la: 26 septembrie 2008 ora: 22:39:16 de catre: yo
mey ce promptitudine...nu ma asteptam,la ashe sarbatoare. la multi ani si castane pe masura! :)))

26

Publicat la: 2 octombrie 2008 ora: 20:15:21 de catre: iulianageorge
as avea si eu nevoie de o informatie cum pot face rost de o hartiuta precum ca la noi in tara e nevoie doar de atestatul pe care til da instructorul atunci cand faci scoala pentru scutere si nu si altceva

27

Publicat la: 2 octombrie 2008 ora: 21:13:23 de catre: yo
nici tu n-ai auzit de semnele de punctuatie....nu se intelege de ce anume ai nevoie si pt ce ai nevoie. daca totusi,ai incercat sa spui,ca ai vrea un atestat pt motoscuter,incearca sa citesti articolul de mai sus,scrie clar,de unde se poate obtine. faci curs de legislatie la o scoala de soferi. de ce "altceva" mai ai nevoie? doar scrie clar in legislatie.

28

Publicat la: 11 octombrie 2008 ora: 16:07:22 de catre: alex
eu am 14 ani si maduc cu scuterul cu vesta si casca si nu imi face nimeni nimica am un gilera de 49 cmc

29

Publicat la: 11 octombrie 2008 ora: 23:37:37 de catre: yo
las ca vezi,cand te-or opri...e bine sa ai niste vaselina la tine...puscariile sunt pline de homosexuali,care abia asteapta sa le vina prospaturi...sa nu zici ca nu te-am prevenit.:)))

30

Publicat la: 14 octombrie 2008 ora: 20:04:52 de catre: miki
buna am 15 ani si la 16 ani as vrea sa fac un curs de legislatie rutiera pentru mopede . am voie sa circul cu un triciclu' de 49 cmc care nu depaseste 50 km/h? dar sa conduc un scuter de 49 cmc care depaseste 50 km/h?CU RESPECT MIKI ! ASFALT USCAT

31

Publicat la: 19 octombrie 2008 ora: 23:59:11 de catre: bogdan
ba io am un malaguti f 10 jet line si ma plimb k el knd vreau si pe unde vreau fuge 80 kmh niki makar inskris nu e da nu mau oprit delok si un atv d la 12 ani asa ka dati talpa inain
atv

32

Publicat la: 30 octombrie 2008 ora: 20:23:05 de catre: cata
vreau sa-mi iau un atv care are 49 cmc si prinde 60/70; am voie sa-l conduc la 14 anii ??

33

Publicat la: 30 octombrie 2008 ora: 20:51:37 de catre: yo
eu,in locul tau,mi-as da parintii in judecata...de ce draq s-au apucat sa faca copii,daca erau in coma etilica...altfel,nu-mi explic ca tu te-ai nascut viu...in familia ta,nimeni nu stie sa citeasca??? daca exista unul (sincer ma indoiesc ),roaga-l sa-ti silabiseasca,ce s-a scris mai sus...

34

Publicat la: 30 octombrie 2008 ora: 21:20:59 de catre: nick
purtati-o cu toata increderea mie mi-a salvat viata,eu sunt vanzator la un magazin de scutere si sunt uimit ca pushtani sunt adevarati kamicaze in trafic.Dar dar uita ca au sub ei un simplu scuteras de 49 cc.care nu poate sa ruleze decat cu minim 45-50 km.

35

Publicat la: 1 noiembrie 2008 ora: 12:24:24 de catre: sa ai scutar
eu am un scutar piaggio carnaby am la bord 180/h si mam du deja cu o 125 km/h iar politia nuti face nimica daca inalt si mai facut cred ca ai mai multi ani si ma plimb linistit

36

Publicat la: 21 noiembrie 2008 ora: 13:19:41 de catre: alex
Eu nu inteleg de ce la 16 ani am voie cu scuteru de 49 cc cand la 16 ani pot sa imi iau A1 sa conduc motocicleta de 125 e o prostie normal ca e mult mai convenabil sa ity iei o motocicleta de 125 cand faci 16 ani decat sa iei scuter de 49 cc nu inteleg cn poate sa ma ajute sami spuna si as vrea sa se schimbe legile de la 12 pe bicicleta de la 14 pe scuter sub 50 cc de la 16 ani A1 si de la 18 cate vrei asa ar fii moolt mai convenabil da ma rog traim in romania si asta ne ocupa tot timpu

37

Publicat la: 5 ianuarie 2009 ora: 15:05:39 de catre: katalyn
parerea mea este ca este foarte bine ca s-a bagat aceasta legislatie de la 16 ani pentru ca ar fi mult mai multe accidente daca nu ar fi aceasta lege sau daca ar fei de la 14 ani ..voi cei de 14 ani ziceti asa ca de ce nu putem sa mergem dar o sa realizati si voi la varsta de 16 ani si o sa va ziceti in gand ca mai bine ca nu am mers atunci .... eu am 16 ani si maine sau poimaine incep sa fac legislatia apoi o sa-mi cumpar un scuter de 49 sau 50 cc ..

38

Publicat la: 6 ianuarie 2009 ora: 00:00:11 de catre: VEX
Nu stiu de ce va mai bateti capu cu pustii astia care fac tot ce vor ei ...(auzi ...iei buletinul vesta si pleci la drum.., dar de legislatie , asigurare , casca ..nu zice nimeni nimic..)

39

Publicat la: 9 ianuarie 2009 ora: 19:51:03 de catre: k@tycy
nu stiu dc au bagat astia legislatia de la 16 adica io daca am 15 ani acum si in septembrie fac 16 pot sami iau scuteru mai din timp adica pana fac 16 ani sau dupa ce am facut 16 ani ???????????

40

Publicat la: 10 ianuarie 2009 ora: 10:11:31 de catre: yo
mda,nici eu nu stiu de ce au bagat de la 16 ani....puteau lasa cum era inainte,de la 18 ani,cu permis de conducere si inmatriculare la politie,ca si asa erau destule accidente din cauza copiilor iresponsabili,necopti la minte. :)

41

Publicat la: 20 ianuarie 2009 ora: 19:23:52 de catre: Luci
Mai bine lasa,cum a fost de la 14 pana`n 50..cmc...sunt de acord cu elgislatia si etc!...Sper sa se bage dinou de la 14...astfel copii sunt..apasati de lege sa fure scuterul de acasa si sa faca vreo prostie!

42

Publicat la: 6 februarie 2009 ora: 22:31:41 de catre: Mircea
Stiti la cati ani a devenit Valentino Rossi campion? Pai la 1o ani conducea tot ce este posibil.Stiti cati politisti au permis si nu stiu sa conduca o masina sau un moped?...majoritatea.De exemplu la VTM (viteza traseu montan)nu ai voie sa participi deoarece nu ai un permis de conducere si eu va spun ca sunt destui tineri de 14- 16 ani care stiu sa piloteze(unii sunt campioni in karting de la 8 ani si merg la varsta aceasta pe circuite cu peste 100 km /h. Marii piloti ai lumii au inceput de mici si la 16 ani unii erau campioni europeni .De fapt o competitie este un circuit inchis si nu are nimic cu circulatia pe drumurile publice asa ca nu ar trebui permise de conducere ,totul se face pe propria raspundere..dar ce sa faci vrea si politia rutiera sa fie bagata in seama. DE fapt numai de siguranta circulatiei nu au ei treaba.Cine a dat permise pe banii?Cine sta cu nonsalanta la vanatoare de amenzi in timp ce la 100 de metri zac in drum gropi de te duc pe lumea cealalta?Cine inchide ochii cand in trafic sunt baieti de fite?Cine sunt platiti din bani nostrii si isi bat joc de noi?Cine sunt arogantii care nu stiu respectul.....POLITIA RUTIERA--RUSINE P.S. Selectia naturala se aplica si in trafic cine nu stie sa mearga....AFARA
b

43

Publicat la: 7 februarie 2009 ora: 14:17:28 de catre: eu
daca aveti permis orice categorie nu va trebuie legislatie

44

Publicat la: 7 februarie 2009 ora: 22:51:13 de catre: geo
pai io am 15 ani si nu ma lasa astia sa merg cu scuteru, si cand fac 16 sa vedeti ca o schimba iar

45

Publicat la: 16 februarie 2009 ora: 18:31:14 de catre: oake
vreau sa fac cursu de legislatie rutier unde pot sa il fac am 16 ani add teroristu_oake si cat costa ms moolt

46

Publicat la: 26 februarie 2009 ora: 17:43:27 de catre: dany
vreau sa imi iau un scuter kymco grand dink 125, pot merge cu el de la 16 ani daca am curs de legislatii???

47

Publicat la: 8 martie 2009 ora: 17:49:13 de catre: baloo
cea mai mare prostie pe cre au putut sa o faca cei de la minister cu bagarea legislatiei rutiere deoarece nimeni nu se duce la cursuri si da spaga sa o ia imediat cum se duce sa o dea,la fel si cu asigurarea care la fel de mare ca la o dacie! P.S. bani pentru buget!

48

Publicat la: 13 martie 2009 ora: 23:26:33 de catre: cioby
ba frate am 16 ani si am facut cursu de legislatie si degeaba am zice instructoru ca trebuie sa fac 24 de puncte pai ce ftate dau pt A sau B mie am trebuie A1 eu nu mai inteleg nimic din legislatia asta noua

49

Publicat la: 21 martie 2009 ora: 23:59:58 de catre: catalin
bah fratzilor am un honda sh de 125...shi am 15 ani...ma prins politzia fara casca...shi ma intrebat doar de casca ...shi sa fie inmatriqlat la primarie...nu ma intrebat de carnet shi toate prostiile de mai sus...asigurarea e cv ce trebuie faqt char daca nu e obligatoriu

50

Publicat la: 22 martie 2009 ora: 16:42:22 de catre: Romanu Cinstit
Se poate conduce un scuter de 49 ccm ,sa fie inmatriculat sa fie asigurat dar sa am vesta si casca in cap .....daca ma prinde si nu am cursul sau ce trebe...imi da amenda?? cam cat??? VA ROG AJUTATIMA am un scuter Malaguti F12 din vara trecuta..:D CU STIMA PTR TOTI SCUTERISTI Romanu Cinstit

51

Publicat la: 24 martie 2009 ora: 08:18:11 de catre: iulian
ba fratilor conduc scuter de la 13 ani si ma oprit politia si zicea date jos dupa el si cand dadea coltu politia ma suiam iar pa el si iar dadeam de ei pan oras simi dadea o amenda de 500 de mii sii cand am fakt 14 ani la fel akm am 15 ani si tot asa e datii dreacu de politisti ca nare ce sati faca luativa fratilor scutere de ce sa merem pa jos daca avem bani ce plm comentaty astya mari ca si voi aty fost mici davaty dreacu ca cand eraty ,mici ce nu eraty ca noi asa ca sami sugety pula de panarame ca vaty haladit akm santety mari pisamas pa voi ca akm e generatya mai desteapta ca voi de 1000 de ori

52

Publicat la: 7 aprilie 2009 ora: 09:34:33 de catre: catalin
ma fratilor si eu am un kymco si cand ma oprit politia ami tot zice ca sami fac asigurarea la scuter si tot ami da amede si cand mi le da eu i le rump an fata lor si le zic facetiva foc cu ele lendarilor

53

Publicat la: 7 aprilie 2009 ora: 23:10:54 de catre: pot circula cu un scuter la 15 ani
la mn a avut un prieten un moped mobra sa ziceam asa,era de 49cm nea prins rutiera in oras si nea intrabat de casti, nu aveam si nea dat amenda cam asta a fost tot

54

Publicat la: 24 aprilie 2009 ora: 00:15:16 de catre: Rbt
doar ce am facut 14 ani si vreau un moped aprilia rs49 de 15cp... dak circul cu casca,veste si adigurare,mopedul sa fie inmatriculat ..intr-un cuvant toate actele in regula..stiu sa merg destul de bien stiu semnele de circualtie am citit de foarme multe ori legislatia..spunetim-mi voi dak as fi un sofer potrivit..cu stima si respect

55

Publicat la: 24 aprilie 2009 ora: 11:21:15 de catre: re Rbt
Felicitari daca sti sa conduci si te sfatuiesc eu ce trebuie sa faci :cind conduci sa nu te grabesti asa cum ai facut cind ai postat,adica:maninci litere si multe greseli,caci astea se trec cu vederea ,dargreselile de circulatie pot dauna grav vietile oamenilor

56

Publicat la: 27 aprilie 2009 ora: 00:37:14 de catre: silviu
Buna ziua as vrea si eu sa-mi raspundeti la intrebare astaMai exista aceasta lege poti conduce scuter/moped pana in 50cmc, neinmatriculat, fara permis, de la varsta de 14 anipls contact me speed_boy_silviu@yahoo.comsi daca exista legea asta in grecia

57

Publicat la: 4 mai 2009 ora: 19:27:08 de catre: cristy
pot sa conduc un scuter de 49 cm3 la 14 ani???

58

Publicat la: 10 mai 2009 ora: 23:00:04 de catre: feli
nu conteaza eu am unul de la 12 ani si nu ma prins politia nici odata.

59

Publicat la: 12 mai 2009 ora: 07:53:29 de catre: madalin
ba fratilor nu conduceti scutere fara legislatie ca o incasati eu am patito da nu in oras intrun sat din vrancea si ma prins unu cu casca si mia zis ca tre sa am 16 ani si sa dau de legislatie si amenda este 1000 de roni (10 milioane)

60

Publicat la: 18 mai 2009 ora: 18:50:22 de catre: nyk
vreau sa stiu unde se tin in Slatina''cursurile de legislatie" si cat costa (beckham_nyk2000)

61

Publicat la: 19 mai 2009 ora: 19:56:25 de catre: remus
va rog mult ziceti-mi si mie cat costa legislatia asta rutiera , am auzit pe cnv ca ar costa 120 ron , e adevarat ???

62

Publicat la: 20 mai 2009 ora: 10:00:35 de catre: rms
stiu ca cn da legislatia asta la scuter nu mai face cursuri sau ceva , da colo niste bani si gata , ma intelegeti?

63

Publicat la: 20 mai 2009 ora: 13:28:56 de catre: bebe
salut am un scuter de 50 cm si pe 19-05-2009 am fost amendat 6 puncte pentru neprtarea casti de protectie cu suma de 360 roni cine stie de aceasta lege?

64

Publicat la: 21 mai 2009 ora: 10:18:36 de catre: remus
poi u nu stiat ca pentru nepurtarea casti pe drumurile publice se ia amenda ?>?? ,, legea asta din cate stiu eu este de cand sunt scuterele astea mai omologate , fara pedale , zi si mie akum ceva ,, daca nu am 16 ani nu pot sa fac cursul de legislatie rutiera??? , ast. mesaj!!!!!!!

65

Publicat la: 21 mai 2009 ora: 10:25:45 de catre: remus
poi legea asta este de cand sunt scuterele astea mai omologate , aja stiu eu , deci nu este o greseala ca ai luat amenda , aja ca dute repede in mai pt de 2 zile dupa ce ai luat amenda ca parca stiu ca se plateste la jumate , zi si mie ceva ::: daca nu am 16 ani nu pot sa fac cursul de legislatie rutiera pt scuter de 50??? messs
plm

66

Publicat la: 29 mai 2009 ora: 22:16:22 de catre: eeu
pai eu am 15 ani am un scuter...megream linistit cu scuteru...am mers un an pana am dat de un politist crtn. ma linistit de tot. dar pe drumurile de tara ma pot da fara cursul de legislatie,acolo trebe sa am 16 ani? ce plm rasp

67

Publicat la: 30 mai 2009 ora: 22:57:58 de catre: RX 500
nu sunt de acord cu asta dar asta e politia

68

Publicat la: 31 mai 2009 ora: 13:37:24 de catre: Linu
De ce imi este interzis sa merg cu scuteru noaptea????

69

Publicat la: 31 mai 2009 ora: 19:32:27 de catre: hummer
vreau sa-mi fac legislatia cine imi zice aproximativ cam cit coasta >> bndrnimrod@yahoo.com

70

Publicat la: 31 mai 2009 ora: 19:35:49 de catre: Politia Rutiera
Nu e interzisa circulatia scuterelor noaptea, tie poate iti este interzis de catre parinti (bravo lor!) pe buna dreptate, ca noaptea trebuie sa dormi, sa poti merge la scoala dimineata.

71

Publicat la: 1 iunie 2009 ora: 14:31:57 de catre: cipri
de la cati ani pot sa imi fac legislatie pt scuter????? oare de la 14 ani pot???

72

Publicat la: 1 iunie 2009 ora: 20:06:09 de catre: a
Cit coasta legislatia pentru scutere?

73

Publicat la: 2 iunie 2009 ora: 17:53:44 de catre: x
care coasta a lui Adam sau a Evei?

74

Publicat la: 5 iunie 2009 ora: 13:42:01 de catre: b
o pana de cauciuc=4 lei, un plin de benzina=20 lei, legislatia pentru scuter=nepretuita. exista unele lucruri care se pot cumpara, pentru toate celelalte exista scoala primara. gratuita.

75

Publicat la: 11 iunie 2009 ora: 18:53:01 de catre: EU
in noiembrie am implinit 14 ani cu visul de a conduce un scuter sau un moped legal ............. dar acum au schimbat legislatia (cretinii!!!!) dak eram fiu de parlamentar sau de politai sau fiu de orice bou smecher conduceam mercedesul lui tata in parcul central si nu imi facea nimeni nimic ...... Romania te iubesc !!!

76

Publicat la: 15 iunie 2009 ora: 17:09:58 de catre: Alex
Tinerii care poseda scutere ce nu sunt supuse inmatricularii nu mai pot circula pe drumurile publice daca nu au un certificat care sa ateste ca pot conduce astfel de vehicule. Atestatul face referire la insusirea regulilor de circulatie pe drumurile publice si se elibereaza de catre scolile de soferi amatori.Mai mult, tinerii trebuie sa aiba 16 ani, sa respecte regulile de circulatie, sa poarte casca de protectie, sa aiba mopedul inregistrat si sa posede certificatul de inregistrare,

77

Publicat la: 17 iunie 2009 ora: 13:04:20 de catre: reload
bah sa stiti si voi: legislatia se face de la 16 ani in sus si poti conduce scutere pana in 49.9 cm3. ce e peste 50 iti trebuie A1 sau A . Cat despre condusul scuterelor/mopedelor cu permisu de conducere se face tot la fel q scutere de pana in 49 de centimetri. eu am o yamaha ovetto mbk de 80 de centimetri dar in acte e de 49 si pot merge cu el pe unde vreau eu... prinde 80-90 dak ai legislatie casca veste pe seara si atestat nu se ia de tine nimeni....

78

Publicat la: 18 iunie 2009 ora: 10:59:39 de catre: valyyyy
Aseara ma plimbam cu scuterul meu de 49 centimetri cubi !! M-a oprit politia.........fara motiv cred eu pt k aveam casca si vesta !! A venit un agent si m-a pus sa ii arat actele !! iam aratat cursul de legislatie,copia dupa asigurare,certificatul de inmatriculare si copia dupa buletin !! Culmea : Mi-a dar amenda 50 de lei pt k nu aveam toate actele la mine !! Bay fratilor.........ce trebuia sa mai am la mine ?? k eu m-am tot gandit !! nu e vb de amenda de 50 de lei !! dar ce draq......... cred k aia aveau nevoie de bani !!

79

Publicat la: 18 iunie 2009 ora: 12:10:09 de catre: yo
pai a procedat corect! trebuia sa prezinti actele,nu copii dupa acte...oricine poate face copie modificata dupa o asigurare,sau un buletin cu numele lui si poza lui basescu,de ex.

80

Publicat la: 20 iunie 2009 ora: 11:31:13 de catre: valyyyy
Eu unul nu cred k a procedat corect !! acu vro doua luni m-a oprit alt agent !! dar atunci era pe timp de zii si nu aveam casca si nici actele la mine !! si l-am intrebat dak pot sa port copii dupa acte k imi este cam teama sa tin originalele dupa mine !! si a spus k nu e nici o problema !! Atunci mi-a dat doar amenda pt casca 120 RON !!

81

Publicat la: 22 iunie 2009 ora: 15:34:14 de catre: catalin
eu am scuter d la 12 ani si nu am avut conflicte q politia mama intalnit q ei d cateva ori dar nu au zis nik aku am un aprilia gulliver cam d 2 ani si merge f bn

82

Publicat la: 25 iunie 2009 ora: 16:19:11 de catre: Scuter Peugeot Zenith :X
MAH LA MINE IN ORAS, ORASUL ********* POTI LUA UN ATESTAT KU 1 MIL. LEI FARA SA FACI CURSURI DAI BULETINU, 1MIL. LEI SHI AI ATESTAT FRATE :D

83

Publicat la: 25 iunie 2009 ora: 17:49:42 de catre: yo
bravo! foarte inteligent copil! mai ai frati??? toti cu probleme psihice,sau tu esti prostul satului? la mintea ta,e un fapt de vitejie,sa circuli fara sa cunosti regulile elementare de circulatie...poate vei fi de alta parere,dupa ce vei ramane in carucior cu rotile pt tot restul vietii, altii iti vor da sa mananci sau te vor sterge la c**,pt ca nu-ti vei putea folosi nici mainile...

84

Publicat la: 25 iunie 2009 ora: 18:11:00 de catre: cristivlad52.......
salut oameni buni....stie vreocareva daca e valabil in tara cursul de legislatie itlian cu permis pentru scutere pana in50.......hai ca dau o bere...

85

Publicat la: 25 iunie 2009 ora: 19:51:50 de catre: yo
iti spun,dupa ce dai berea....

86

Publicat la: 30 iunie 2009 ora: 08:59:58 de catre: bogdan95
Eu am scuter de la 9 ani:) si nu am avut probleme. Pe parcursul timpului am schimbat multe scutere;). Acum am 3 si am numai 14 ani:D. Vreau sa stiu dak pot sa dau de legislatie cv sa pot umbla pe sosea.:D

87

Publicat la: 30 iunie 2009 ora: 14:36:54 de catre: yo
din pacate,ca sa faci cursul de legislatie, trebuie sa inveti mai intai sa citesti, iar tu esti analfabet... altfel,ai fi reusit sa buchisesti in stirea de mai sus, unde scrie clar "minim 16 ani".

88

Publicat la: 8 iulie 2009 ora: 11:27:23 de catre: DaN
Am un Aprilia rs 50 si vreau cat de curand sa-l schimb cu unul mai mare dar nu stiu de la catzi ani se poate da de permis pentru categoria A.

89

Publicat la: 8 iulie 2009 ora: 12:57:33 de catre: yo
pt A, de la 18 ani. pt A1, adica pana la 123 cc de la 16 ani.

90

Publicat la: 12 iulie 2009 ora: 02:48:18 de catre: aby
Da :( acu 3-4 ani era doar cu buletinul dc a schimbat ei nu stiu si in plus de ce ar vrea cineva care ai place sa mearga cu motocileta la 16 ani sa faca curs de legislatie si sa nu dea de cat A1.

91

Publicat la: 15 iulie 2009 ora: 21:27:28 de catre: val
ba fratilor astia is prostii cu prostiiele lor am scuter 50 cm3 si am doar 14 ani , pot sal conduc legal de nu ma (...)(moderat) pe ei add la valy11_11 sami ziceti plzzzzz

92

Publicat la: 18 iulie 2009 ora: 15:03:51 de catre: Florin
eu am facut 16 si voam sa imi iau scooter, am vrut sa iau si atestatul dar cineva mia zis ca il dau degeaba, doar pentru 3-4 luni, ca dupa acea trebue sa dau de A dar nu am inca 18 ani,

93

Publicat la: 23 iulie 2009 ora: 00:58:48 de catre: vistar
eu cred ca e ok sa conduci un scuter de 49 cmc si de la 15 ani..atata timp cat cunoscti regulile de circulatie in caz ca te opreste politia sa ai un buletin si actul de inmatriculare al scuterului:P

94

Publicat la: 3 august 2009 ora: 00:09:05 de catre: fluffy
Eu intentionez sa-mi iau un motor de 125 cmc la 16, dar apoi am descoperit si motociclete de 50cmc cu r fii apria sr50, si ma enerveaza faptul ca n-o pot conduce de la varsta de 14 ani. In timp ce la americani au voie sa conduca autovehicule de la varsta de 16 ani, la noi doar motociclete de 125 cmc:((

95

Publicat la: 4 august 2009 ora: 20:31:08 de catre: stRegis
Prietene tu chiar consideri ca 125 nu e deajuns pentru tine la 16 ani? vrei sa mergi cu 200 pe autostrada? :| Cat despre cei care vor de la 14 ani...aveti toata viata la dispozitie sa mergeti...si voi numai asteptati 2 ani ca sa dati de A1..Plus ca generatia din ziua de azi numai face deloc miscare...asa ca pana la 16 ani ia-ti o bicicleta.. :)

96

Publicat la: 19 august 2009 ora: 17:39:52 de catre: ba nene poti sa conduci scute de 49 cmc sau nu ?
BA NENE SE POATE SAU NU SA CONDUCI DE LA 14 aNI SCUTE CU VESTA BULETIN SI CASCA CE ... ZICETI DA SAU NU AST RASP

97

Publicat la: 25 august 2009 ora: 13:45:14 de catre: andrei
am 14 ani, detin o minimobra cu pedale cu motorul de 35 cc, locuiesc in baile olanesti judetul valcea, si nu stiu ce sa fac....sa ma plimb cu ea prin oras sau nu....nu se poate inmatricula...si nu stiu ce sa fac...va rog ajutatima
sal

98

Publicat la: 28 august 2009 ora: 16:58:01 de catre: dan
am si eu un scuter din afara si vr sa stiu unde trb sa ma duc sa-l inscriu are talon de italia..merci ..si cit ma costa?

99

Publicat la: 29 august 2009 ora: 22:51:24 de catre: stefan
yo vreau sa stiu daca pot sa conduc un scuter daca are 49 cmc si are viteza max din fabrica 40

100

Publicat la: 3 septembrie 2009 ora: 10:59:22 de catre: am 13 ani
moprins politia de 20 de ori si nu mio facut nik mio zis sal duc acasa si sa nu ma mai dau pe el cami da amenda da eu tot ma dadeam si numi daea amenda ca am 13 ani si nu raspund de faptele meledoar la mama ii poate da amendaie nuu

101

Publicat la: 3 septembrie 2009 ora: 13:03:04 de catre: cetatean roman
Dragi tineri, inainte de a invata sa circulati motorizat, ar fi bine ca pina la varsta de 16 ani sa invatati sa scrieti corect! E pacat ca am mostenit o limba latina de-a lungul secolelor, ca s-a scris o gramatiaca a limbii romane! Daca voi nu sunteti in stare sa o invatati, cum vreti sa mai sustineti un examen?

102

Publicat la: 3 septembrie 2009 ora: 13:38:07 de catre: re am 13 ani
Da la mama ta ai poate da amendae, moprins la ce scoala nu umbli, e rusinos sa te lauzi cu prostii de pe acum, in fine se ntelege si de ce asa.....

103

Publicat la: 9 septembrie 2009 ora: 00:03:10 de catre: Cornel
Eu am inteles asa cum sta treaba da e mai naspa,eu am 16 ani o sa fac legislatia aia dar era mai bine daca ne baga si noua (cei cu mopedele)un carnet cum ai cei care au cat B,C,D,E si-asa mai departe.Si este foarte bine ca e pana la 16 ani ca sunt la mine in oras,eu stau in constanta,niste ciucameti de 13,14 ani care merg ca dobitocii cu scuterele nici nu se uita in oglinzi,de semnalizat nici pomeneala,da ce sa mai zic de purtarea de casca si vesta sai vezi noaptea.Sper sa inteleaga si cei care au sub 16 ani dc nu au voie ei cu scutere.Din partea mea sa conduca toti da dupaia daca dai cu masina peste el te ia pe tine soferul masini ca nu ai fost atent si bla bla.Este foarte bine asa.

104

Publicat la: 18 septembrie 2009 ora: 21:30:03 de catre: nu conteaza
ba baieti sa va zic un lucru la mn se ia legilatia de la 14 ani si cica nu e fals si costa 150 ron,,, a dracu de ,mult eu am 15 ani si 6 lunima ia naiba daca mai astept pana la anu cred ca imi fac si eu cu bani

105

Publicat la: 19 septembrie 2009 ora: 15:30:02 de catre: emanuel
am o bicicleta si vreau sa ii iau un motor de 49 cc ; am fost la politie si mi-a zis acolo ca daca are motorul peste 41 de cc ( cm cubi ) atunci trebuie inregistrata la primarie si trebuie sa am carnet categoria A ; eu am deja categoria B , si i-am zis asta , dar politistul a zis ca trebuie sa iau si categoria A ... oare asa spune legea ??? un vanzator de motor de bicicleta mi-a zis ca nu asa zice legea , ca ai voie sa circuli cu un motor de 49 de cc si fara carnet , ca nu e moped , si ca nimeni din cei care au cumparat de la el motoare de alea nu a luat amenda ... asa e ?

106

Publicat la: 1 octombrie 2009 ora: 20:29:44 de catre: eu
pot face cursul de legislatie in alt judet? cam cat costa legal ?

107

Publicat la: 9 octombrie 2009 ora: 23:05:19 de catre: catalin
Am o intrebare am voie sa circul pe drumuri publice cu un atv, ma refer de la mine de pe strada pana pe munte sau de la mine pana la tara sa ma duc pe atv daca port casca, acte si de astea?

108

Publicat la: 10 octombrie 2009 ora: 12:37:47 de catre: yo
cu atv-ul poti circula pe drumurile publice, daca a fost construit sau modificat pt a putea circula pe drumurile publice, este inmatriculat si ai permis pt categoria respectiva.

109

Publicat la: 26 octombrie 2009 ora: 09:54:43 de catre: noroc
eu am 15 ani si conduceam o honda sh 50 aveam casca scuterul era inmatriculat si era zi. mergeam cu vreo 30kmh si am vrut sa virez stanga am semnalizat m-am uitat in fata sa vad daca vine vreo masina si cand sa virez in oglida venea politia rutiera cu loganu cu vreo 70kmh in depasire noroc ca am tras repede dreapta ca altfel ma spulbera

110

Publicat la: 26 octombrie 2009 ora: 12:06:45 de catre: O soferita
Au scris toti copiii frustrati pe acest forum. Ca de ce si de ce? Parinti nu aveti? La scoala nu invatati ca regulile se respecta? Daca voi faceti prostii, parintii ar trebui amendati. De ce sa cumpere scutere daca tot nu au copiii varsta? Doar asa ca sa arate vecinilor ca au bani? Si apoi sa-i duca la groapa mai devreme? Inconstienta parintilor ii costa pe pusti, ca ei , cat pot judeca la o varsta atat de frageda?

111

Publicat la: 26 octombrie 2009 ora: 20:35:51 de catre: cosmin
am si eu un kavasaky ninja si este dinacela mic de copi care stie sami spuna si mie trebuie anscris ???

112

Publicat la: 28 octombrie 2009 ora: 10:27:34 de catre: ....
daca e de 50,trebuie inscris,daca i mai mic,NU
:-j

113

Publicat la: 4 noiembrie 2009 ora: 00:01:34 de catre: Ghitza legislatie
Fratilor voi nu stiti cum sta treaba am 14 ani si legislatie;). Am sunat la un instructor.. i-am zis ca am 14 ani si vreau legislatie .. atunci mi-a zis sa vin cu 100 ron si copie dupa buletin si se rezolva;) in 5 min mi-a completat.... a scos din masina teancu cu atestate si a scris acolo numele meu si cand am facut orele :-j

114

Publicat la: 4 noiembrie 2009 ora: 00:41:24 de catre: Ghitza legislatie
cu 100 lei si copie dupa buletin se rezolva totul indoar 5 minute. chiar la 14 ani

115

Publicat la: 4 noiembrie 2009 ora: 14:05:25 de catre: yo
daca tu esti dus cu pluta, macar nu incerca sa prostesti si pe altii. in primul rand, cursurile de legislatie le tin profesorii de legislatie, nu instructorii, care se ocupa de instruirea practica. apoi, nu vad de ce n-ar putea participa la cursurile teoretice, si un copil de gradinita, daca plateste. doar ca nu-i foloseste la nimic, a aruncat banii degeaba, daca legea prevede ca trebuie sa ai minim 16 ani sa poti circula pe drumurile publice. asta deocamdata, pt ca foarte curand, se va reveni la 18 ani, cu examen, cum era pe vremuri, din cauza accidentelor provocate de copii iresponsabili si necopti la minte.

116

Publicat la: 15 noiembrie 2009 ora: 09:54:18 de catre: gaby
pot sa circul cu scuteru pe autostrada ms

117

Publicat la: 3 decembrie 2009 ora: 22:07:49 de catre: adi
am 15 ani jumatate de ce sa nu marg cu scuteru .iar atestatu c e asta si cat costa

118

Publicat la: 6 decembrie 2009 ora: 19:52:28 de catre: bogdan
ba deki e bine de la 16 ani nu de la 14 si un curs de legislatie rutiera te costa un milion nu mi se pare mult fata de amenda kare o iei dak te prinde fara legislatie.......

119

Publicat la: 29 decembrie 2009 ora: 12:52:26 de catre: sebi
SAl.....eo am 15 ani si am scuter de la 12 ani.......si panaku nu mia fakut nici un gabor nik......acu am un aprilia sr de 150cc.......abea astept sa dau pentru atestat,da am auzit ca din 2011 se scoate atestatu.......este adevarat? multumesc

120

Publicat la: 29 decembrie 2009 ora: 15:58:34 de catre: yo
mey copil mic si (...)(moderat),lasa atestatul si invata pt corigenta la limba romana, ca nu stii scrie. se scoate atestatul, si se baga examenul. oricum pt 150cc, ai voie doar cu examen si sa ai peste 18 ani.... daca aouci sa traiesti pana la 18 ani....
sal

121

Publicat la: 3 ianuarie 2010 ora: 22:17:34 de catre: Florin
buna si eu am un scuter de o satamana si am numai 15 dar pot sa imi fac lejislatia cu 4 luni inainte de a implini 16?
sal

122

Publicat la: 3 ianuarie 2010 ora: 22:18:19 de catre: Florin
scz legislatie

123

Publicat la: 4 ianuarie 2010 ora: 22:41:10 de catre: pytter
sa spun si eu ceva normal si legal copii pot conduce un scuter(moped)de la 16 ani dar se spune nu e sigur ca politia a decis sa de legea de la 14 ani cica deci eu am 13 si totusi si eu as vrea sa ma vad plimbinduma cu o viteza mai mare de 10Km/h dar adevarul este ca sunt niste prosti n iste inculti care iau si iei un scuter se pune pe el aceereleaza si zic ca gata stiu sa mearga dar ca or avea o masina linga el sau un om infata intra ca prosti in el(ea) si plus ca mai fac si cica curse ca sa dea ei mari MAI FRATILO SCUTERU NU E SA TE DAI MARE CU EL SCUTERU E SA TE FOLOSESTI DE SA DE PLIMBI NU SA FACU CURESE SI SA CADA UNU CA DE OBICEI SA CADA SI SA MOARA SI DUPA CEIA CIA A FOST VINA LEGI IA DAT VOIE SA SPUN SINCER TARA ASA S DUCE NU IN JOS CI FOARTE JOS

124

Publicat la: 7 ianuarie 2010 ora: 14:41:17 de catre: ion
ieri pe 6 ianuarie am implinit 16 ani si azi am fost de mi-am facut legislatia si la data mia pus cum ca am sustinut examenul din 4 si eliberata in 14 ... daca ma opreste politia la control comenteaza cva ca ii eliberata in 14 ?

125

Publicat la: 14 ianuarie 2010 ora: 21:52:11 de catre: pishti
unde ash putea face o leg in BN???pls help-,e:o3

126

Publicat la: 24 ianuarie 2010 ora: 20:10:57 de catre: Catalinho
Frate io am 15 ani si merg cu scuteru d la 13 :( am totus aproape 1 jumate d experienta ca jumate din an am stat sa invat sa merg si mi se pare o porcarie legislatia asta cu permsu A1 dar ce sa fac mai merg pe scuter ascuns si sper sa nu ma traga pe dreapta

127

Publicat la: 31 ianuarie 2010 ora: 17:11:55 de catre: Marius
mereti ma baieti credeti ca va opreste politia sa vada daca aveti atestat fiti seriosi daca aveti scuterul inmatriculat si casca in cap nu va opreste si voi copii puteti si de la 12 ani sa conduceti scuterele

128

Publicat la: 1 februarie 2010 ora: 22:56:39 de catre: droghish
ma nene am 16 ani merg p scuter de 2 ani jumate si m-au oprit militienii d vreo 3 ori dar ka nu aveam casca...in 2 ani jumate nam purtat niciodata nci vesta nci casca nci scuterul nu a fost inmatriculat si aveam si set d 80 p el:))

129

Publicat la: 5 februarie 2010 ora: 13:25:48 de catre: marius
in italia poti sa conduci scuter cu motor de 125 cm3 si 150 cm3 cu B dar nu trebuie ca puterea motorului sa depaseasca 11kw

130

Publicat la: 5 februarie 2010 ora: 14:46:48 de catre: bwm
ar fi bine sa nu ne intalnim in trafic.. ca nu va vad bine..
x

131

Publicat la: 5 februarie 2010 ora: 17:27:32 de catre: x
Vai,se duce lumea asta dracului...copiii astia cu fite mai au si pretenti sa circule cu scuterele lor pe drumurile publice de la o varsta12 13 14 ani cand ei nici macar nu stiu scrie numai cu j k z h....sau poate asta invata la orele de romana la ora actuala in romania .......mi-e mila de ei,nu au nici o vina ci parinti lor.

132

Publicat la: 5 februarie 2010 ora: 20:31:48 de catre: yo
si ce-ai cu ei??? organele lor nu sunt bune pt transplant??? in afara de creier, care lipseste cu desavarsire, restul se pot refolosi..

133

Publicat la: 5 februarie 2010 ora: 22:26:03 de catre: alex cr.
Mda... deci sunteti niste copii frustrati!!! toti intrebati daca puteti conduce scutere de la 14 sau 15 ani chiar daca scrie clar ca este voie doar de la 16 ani.! mai cititi si voi comentarile si STIREA in care scrie clar... salutare

134

Publicat la: 7 februarie 2010 ora: 19:21:24 de catre: Pascu Alexandru
Am o neclaritate.Daca am un scuter cu 2 locuri de ce zice ca am voie numa cun un copil mai mic de 7 ani pe el?

135

Publicat la: 15 februarie 2010 ora: 18:38:20 de catre: abcd
Am o veste foarte buna....acum 2 zile am citit undeva ca astia vor sa scoata varsta de 16 ani pt scutere.....si vom putea de la 14:P....dar trebuie sa facem ns ce draq de curs......

136

Publicat la: 15 februarie 2010 ora: 18:40:48 de catre: abcd
Mai baieti eu conducun Suzuki gn 250 de la 12 ani.(intradevar pe camp numa)iar akm mi-am loat un scuter de 49 cmc si nu ma opreste nimeni ....

137

Publicat la: 16 februarie 2010 ora: 15:34:37 de catre: Remus
nu e corect ca un copil de 14 ani sa nu isi poate face atestat pt 49 cc normal ar trebuii cu casca talon buletin si placuta sa poti circula...nu ar trebui sa ai o varsta de 16 ani:-j...mias dorii sa se skimbe legea asta de mare kkt

138

Publicat la: 19 februarie 2010 ora: 21:04:16 de catre: mirica a gheorghe
vad ca in toate aceste comentari copii de 14 ani vor sa mearga pe scutere are voie sa mearga pe scutere in circuit inchis fara a iesi in drum public sub supravegherea parintilor in caz contrar ca se intimpla ceva cu copilul intra parinti sub icidenta protectiei copilului si se ajunge la decaderea din drepturi parintesti ,deci domnilor inspectori va ajutat FRONTUL DEMOCRAT ROMIN nu imi purtati pica curind vin si prin maramures sa vad daca mai este casa pe valea ariesului de sus daca nu a luato apa noroc bun si fiti uniti miricaF.D.R.

139

Publicat la: 20 februarie 2010 ora: 08:25:40 de catre: gogu
au inebunit cu b nu pot conduce un scuter la 150000km

140

Publicat la: 20 februarie 2010 ora: 08:30:18 de catre: gelu
la 150000km cat b ce legislatie imi mai trebuie ce sa mai invat ?

141

Publicat la: 20 februarie 2010 ora: 18:18:56 de catre: sorin
Lasa mai copii in pace!Te bagi si tu in seama(ca...) numa sa ne arati cat de......"neinformat" esti.Daca ai permis,ala ti-e dovada ca ai urmat cursuri de legislatie(asta e ideea principala),ca sa nu mori prost.

142

Publicat la: 21 februarie 2010 ora: 18:33:26 de catre: Olteanu Liviu
Care poate sa ma informeze si pe mn(cineva care stie,specializat).Am 16 ani si vreau sa imi iau atv de 125 cmc,il pot conduce?Eu am avut si scuter si aici unde stau nu ma prot nimeni pana acum (politie).Va rog mult spuneti si mie .

143

Publicat la: 26 februarie 2010 ora: 16:21:45 de catre: POLROM
de la 16 ani de zile puteti face un curs de legislatie la o scoala de soferi din judet. acest curs costa maxim 60 lei. cu aceasta legislatie puteti conduce scutere care nu depasesc capacitatea de 50cc. daca detineti permis de conducere acest curs nu este obligatoriu. daca vreti sa conduceti scutere de capacitate mai mari dar care nu depasesc capacitatea maxima de 150cc puteti sa va inscrieti la scoala de soferi pentru subcategoria A1 care costa maxim 650 lei. scump si nu merita. peste o capacitate de 150cc va trebuie permis cat. A. sper ca v-am fost de ajutor!

144

Publicat la: 27 februarie 2010 ora: 16:07:18 de catre: yamaha mbk booster
niciodata nu o sa faca cineva acest curs mai ales pustanii pt ca daca te vede politia in nici un caz astia nu vor sta sa fie prinsi. app e o prostie toata chestia au vazut si ei ca nu prea li se mai cumpara loganurile si se trece lumea pe scutere le baga ei repede permis ca sa fie ei mai destepti.

145

Publicat la: 27 februarie 2010 ora: 23:30:07 de catre: am 16 ani si vreau sa cinduc scutere fara sa fac scoala
sal! ar trebuii ca cei de 14 ani sa nu conduca mopede decat daca au permis de conducere categori A,iar cei de peste 16 sa le conduca fara nici o restrictie si fara carnet pe cele sub 60 cc.

146

Publicat la: 8 martie 2010 ora: 20:59:47 de catre: codrutz
salutare prieteni , am 14 ani jumate , conduc mopeduri si motociclete de la 12 ani pe drumuri de tara , si acum mi am luat un scuter , si as vrea sa fac legistlatia sa pot merge cu el prin satul meu fara sa am probleme , o pot lua de la aceasta varsta ? cat ar costa?

147

Publicat la: 8 martie 2010 ora: 22:12:25 de catre: AdyB
...eu nu v-as lasa pana la 18 ani sa conduceti niciun moped. Voi nu stiti nici gramatica ("ji, nuj', etc") daramite UN GRAM de legislatie rutiera. Daca un om da cu masina peste voi ca voi nu stapaniti mopedul ala, omul face puscarie si isi nenoroceste famila si copii. Pana la 18 ani NU ati avea voie pe mopede. Nici permisul nu l-as da pana la 21 de ani ca si in unele state.... Asa ca vedeti-va de scoli si lasati condusul mopedelor...

148

Publicat la: 8 martie 2010 ora: 22:15:24 de catre: Prunci fara minte....
"sal! ar trebuii ca cei de 14 ani sa nu conduca mopede decat daca au permis de conducere categori A,iar cei de peste 16 sa le conduca fara nici o restrictie si fara carnet pe cele sub 60 cc." Tu citesti ceea ce postezi ? Adica cum fara nicio restrictie/carnet ? Daca esti cu ai tai in masina si iti apare "unu' de asta" in fata ... ai mai gandi la fel ?!?

149

Publicat la: 12 martie 2010 ora: 15:31:11 de catre: george
tot cei aici e pierdere de timp o prostie mare adevaru e ca nu stie pol.rut. cum sa -i frece pe romani mai tare si cum sa mai ia bani la oameni (si asa destul de saraci)k mai sant si daia

150

Publicat la: 12 martie 2010 ora: 20:06:23 de catre: sorin
Tu cati ani ai de(nu) gandesti asa(cum ar trebui)?Tinere e vorba de trafic,circulatie publica unde daca nu stii cand si pe unde ai voie sa treci,da o gramada de fiare peste tine,te trimite la Tatal Nostru sau te nenoroceste pe viata DIN VINA TA.De asta trebuie facut un curs de legislatie rutiera.Intrebare de nivelul vostru: Poti juca un 'joc' daca nu cunosti regulile?

151

Publicat la: 12 martie 2010 ora: 22:04:45 de catre: andrei
am un scuter care are motorul de 49,9 si am 15 ani... si imi este frica casa ies cu el pe strada si ink am experenta in condus dardegeaba ca daca te prinde politia dupa cum e legea imi trebuie atestat, ...normal si corect este sa facem legislatie pentru scutere...

152

Publicat la: 12 martie 2010 ora: 23:52:25 de catre: yo
lasa-l pe bietul george (...)(moderat) ce-o fi vrut sa scrie, doar el poate stii, ca eu nu m-am prins....

153

Publicat la: 13 martie 2010 ora: 17:23:20 de catre: claudiu
baieti am un scuter adus din italia nou ...foarte putin am mers cu ea...motogipsy de 49.6...care esti interesa....intra pe id. claudiu79ro...sincer eu vad buna legea asta nou...sunteti tineri si nu se merita sa va nenoriciti viata,,,asa de tineri,,,,

154

Publicat la: 18 martie 2010 ora: 22:51:52 de catre: carmen
de ce nar putea sa dea o lege in kare copiii de 16 ani sa poata konduce motoare?

155

Publicat la: 25 martie 2010 ora: 13:06:06 de catre: sunt curios
cu A1 pot conduce un atv de 149 cmc ????? va rog raspundeti la intrebare . merci@@@@@@@@@@@@@@@@

156

Publicat la: 25 martie 2010 ora: 13:19:33 de catre: va rog ajutatima
va ROG spunetimi daca pot conduce cu A1 atv de 149 cmc.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! VA ROG!!!!!!!!!!! vreau un raspuns cat mai curand.Multumesc

157

Publicat la: 25 martie 2010 ora: 22:23:11 de catre: beny,16 ani
cat de bune vi se par atvurile de 600 de euro?cat de bune sumt?mam uitat la acestea http://www.atvuri.go.ro/page3.html CAT DE BUNE VI SE PARvreau o parere serioasa va rogMERCY

158

Publicat la: 31 martie 2010 ora: 22:09:44 de catre: scooter rider
akum nu stiu dar nu cred ca pot sa merg pe o roata cu un amarat de moped de 49cc iar legislatia mi se pare absurd sa dau 5 mil sa am toate actele in regula la un moped

159

Publicat la: 4 aprilie 2010 ora: 00:07:29 de catre: FOST ROMAN ACUM MANDRU CA SANT CIVILIZAT US
in US este asa la 10 ani poti conduce bicicleta si motoscuter pana in 50cc la 15 ani poti conduce masina cu un insotitor persoana ce are 21 de ani sau 16 si carnet de conducere. la 16 ani ai dreptu sa ai carnet de conducere de masina si moto mai mare de 50 cc pana in 125. La 21 de ani ai dreptul mai mult de 125 sa conduci lund categoria A si sa iei celalalte categori dar cu conditia sa ai permisul B sau A1 de minim 5 ani DREPTURILE OMUNLUI SANT RESPECTATE IN US OMUL ARE DRETUL LA 16 ANI LA ARMA SI MASINA
ATV

160

Publicat la: 6 aprilie 2010 ora: 02:47:40 de catre: Alex
Eu am un ATV de 70cc de la 12 ani si merge foarte bine iar acum eu am 14 ani s ma plimb cu el si pe drum dar politia nu ma prins.....inca:) si fi atent cum mergi ca s-ar putea sa zbori de pe el.
d

161

Publicat la: 11 aprilie 2010 ora: 18:49:39 de catre: malaguti
eu la 12 ani am avut scuter si nu era inmatriculata si mergeam cu el si nu am patit nimic:) odata ma prins politia si a cerut actelel si nu am avut nici un acte nic casca si nu am primit amenda:))

162

Publicat la: 13 aprilie 2010 ora: 16:07:28 de catre: emanel
am voie sa merg cu un scuter cu pedale mic la 12 ani sunt de la tara??

163

Publicat la: 17 aprilie 2010 ora: 11:28:52 de catre: alexxx
Mai fratilor,in italia ai voie sa conduci scuter de pana in 50 de cm3 de la 14 ani cu legislatie cu poza etc obligatoriu casca si restu ,de la 16 ani ai voie sa mergi pe motor de pana la 125 de cm3 la 18 ani de motor pana in 250 de cm3 si de la 20 de ani ai voie sa mergi pe motor de peste 250 de cm3 , de ce nu putem sa facem si noi la fel?La noi in romania e o porcarie foarte mare :la 16 ani poti sa dai de A1 atunci de ce sa iti mai cumperi scuter asta e o dilema ptr mine cn poate sa imi explice si mie ?

164

Publicat la: 26 aprilie 2010 ora: 20:56:36 de catre: Madalin
salut!!! am si eu o intrebare dak obtin o legislatie din romania si o legalizez la notar pot sa o folosesc si in alta tara (Germania) cn ma ajuta si pe mine. ma contactati la id de mess k_killer62 ms mult

165

Publicat la: 30 aprilie 2010 ora: 14:38:17 de catre: catalin
nu sunt de acord cu acel atestat pe care trebuie sa dai 100 ron de la scoala de soferi pentru a putea circula cu un motoscuter de 49-125 cm3.de asemenea motoscuterele sunt cele mai bune mijloace de a te deplasa prin oras. eu am o yamaha majesty de 150 inmatriculata cu nr negre .este una dintre cele mai bune motoscutere de pe piata.consuma doar 3,5\100 km.

166

Publicat la: 1 mai 2010 ora: 20:27:17 de catre: Sayan
Pfff .... nush ce sa spun mie imi vine sa dau cu masina peste muci astia de copii care au 14 15 ani si se dau pe scutere ......sincer incurca circulatia ....X( mai faci si puscarie dac dai peste vreo unu :-j nu ca as avea ceva cu ei ... da....totusi deabea li so-r inegrit floci la **** si ei se dau cu motoare :-j

167

Publicat la: 1 mai 2010 ora: 22:16:05 de catre: yo
poti sa-i calci linistit, nu faci puscarie.maxim 2 ani, cu susendare, la primii 5-6...dupa asta,e bine sa iei o pauza... :) si bineinteles, daca tu esti gasit vinovat... dar cum sub 16 ani si fara curs n-au ce cauta pe drum, e clar ca ei si parintii lor sunt de vina... dar pacat sa-ti distrugi masina cu donatorii de organe...

168

Publicat la: 2 mai 2010 ora: 20:52:19 de catre: alex
ma fratilor eu va zic acuma ca daca va luati scutere trebuie sa aveti cursu ala casaca inmatriculat la primariesi sa aveti varsta de 16 ani ca nu va merge......eu am la activ nenumarate amezi pentru casca,curs etc si m-am saturat....mergeti legal si ..ASFALT USCAT>>>;)

169

Publicat la: 3 mai 2010 ora: 08:45:17 de catre: ana
De ce politia doarme pe o ureche si nu verificadaca daca se respecta acele semne de circulatie care au fost puse pe strazile laturalnice deoarece se circula dupa bunul lor plac , se merge pe interzis si pe str.tepes si pe str.bogdanvoda de nu mai stii de unde sa te asiguri,te asiguri din stanga si dobitoci vin din dreapta pe interzis si te busesc,apoi din cauza motocicletelor adaptate nu te poti odihni le ambaleaza pe strada de tremura sticla in geamuri si rasuna tot cartieru , ma mir unde e politia au fost disponibilizati si noi nu stim sau dorm pe-o ureche?
?

170

Publicat la: 11 mai 2010 ora: 00:17:05 de catre: Floryn
buna lume.locuiesc in grecia si de curand am luat o chinezarie d 72cm3(in cartea tehnica scrie 49cm3)si grecii astia zic ca e obligatoriu sa dau un test la politie si vreo 150E k sa pot circula cu el kiar daca detin CAT B.au dreptate?o fi asa doar aici?multumesc

171

Publicat la: 13 mai 2010 ora: 19:40:36 de catre: Beniamin
cum adica sa nu mergi noaptea, da daca ma prinde noaptea pe drum...?

172

Publicat la: 15 mai 2010 ora: 17:49:25 de catre: ciprian
Buna ziua ,as avea si eu cateva intrebari dc se poate sa mi raspunda cineva la ele ,unde as putea sa fac cursul de legislatie pentru a putea sa circul cu scuteru,pana in 50 cc,si cam cat timp dureaza cursul,si la ce suma de bani ma va duce .locuiesc in bucuresti in sectoru 1.Multumesc

173

Publicat la: 17 mai 2010 ora: 20:01:14 de catre: ionutz
eu am un leonardo de 125 am permis de a1 si il am inregistrat pe primarie ,poate spune ceva politia rutiera dak e de 125 si k trebuia sal inmatriculez la judetz sau nare nicio treaba ?>??

174

Publicat la: 20 mai 2010 ora: 21:34:49 de catre: claudiu
am un honda bali 49cc am 14 ani si dabia astept sa fac 16 ani si sami fac atestatul

175

Publicat la: 21 mai 2010 ora: 13:33:07 de catre: bogdan
pot sa conduc ATV cu motor mai mare de 50cm cu permis de categoria B ?

176

Publicat la: 25 mai 2010 ora: 19:20:25 de catre: claudiu
am 14 ani si ma lasa politia am trecut pe langa ei cu casca si cu 10km la ora si nau zis nmk id meu clau.clau13

177

Publicat la: 30 mai 2010 ora: 20:33:06 de catre: ion
sunt posesor al cat b,pot obtine cat d fara sa am cat c,e

178

Publicat la: 31 mai 2010 ora: 14:21:07 de catre: constantino
Eu locuesc in italia am 14 ani si pe 9 august dau de carnet pentru ciclomotor de 50cc...intrebarea mea este: Bunica mea are un piaggio zip 50cc si daca eu ma duc cu permisul italian in rominia si circul cu motoreta de acolo si ma opreste polizia si ii arat permisul luat in italia ptr ciclomotor ce se intimpla? ma lasa in pace sau ce se intimpla?

179

Publicat la: 3 iunie 2010 ora: 15:20:51 de catre: nu vreau sa imi dau numele
eu am 14 ani si merg pe orice pe 2 sau 4 roti asa ca nu mai vb "ideea e" am avut yamaha aerox si nu mi s-a ntampla nimic! sunt de acord cu legislatia obligatorie dar sa o poti lua si la 14 ani! oricum merg pe scuter incontinuare chiar daca am 14 dar as fi vrut o legislatie sa nu mai iau atatea amenzi! sper ca cei de la politie sa a in considerare parerea mea!

180

Publicat la: 3 iunie 2010 ora: 23:20:47 de catre: gigi
ba fratilor am permis cat B trebuie sa mai dau sala pentru A1 ca nu mai vreau sa bag benzina cu galeata

181

Publicat la: 8 iunie 2010 ora: 23:45:34 de catre: dr4k
Eu am scuter si cursu ala de care vorbiti voi l`am facut intr-o ora si costa 100 RON ;;) ....

182

Publicat la: 9 iunie 2010 ora: 17:05:19 de catre: O INTREBARE VA ROOOOG
AM 15 ANI SI FAC 16 , VREAU SA IMI CUMPAR UN APRILIA RS 50 , IL POT CONDUCE FARA CARNET ??? EU AM AUZIT CA PANA LA 50 CM CUB AM VOIE , DAR NU STIU SIGUR, VA ROG SPUNETIMI . :) CU RESPECT DORIAN.
atv

183

Publicat la: 10 iunie 2010 ora: 16:21:56 de catre: andrei
vreau sa imi iau un atv si nu a decat 15 ani am voie sa conduc unul de marime mare

184

Publicat la: 10 iunie 2010 ora: 17:10:40 de catre: Robert
Va salut cu stima....vreau si eu raspunsul la o intrebare daca se poate....doresc sa-mi achizitionez un scuter....dar nu stiu exact legea.....inafara ca pot sa ma uit pe net sa o caut si sa citesc...doresc raspunsul de la cineva care stie si cunoaste....inafara de cei care intreaba "Am 14 ani pot onduce un autobuz?"!!! Problema mea este ce limita maxima de cmc care pot conduce un moped fara permis e conducere....eu stiam ca pana in 49,9 cmc...fara permis.....si ce e 50 inclusiv trebuie A1,A...etc...asa e?...sau pot sa merg inclusiv si cu scuter de 50 cmc fara permis...daca sare si se face 51....adio scuter!!(fara permis)...multumesc anticipat...cred ca am fost destul de inteles!!

185

Publicat la: 10 iunie 2010 ora: 22:34:33 de catre: yo
e chiar asa de greu sa citesti ce scrie mai sus, sau sa dai un sarci pe goagal? scuter sau moped e aceiasi treaba, sub 50 cm cubi, oricum nimeni nu fabrica motoare de 50,001 cm cubi,sunt capacitati standardizate. viteza maxima 40 km/ora. deci, daca-i faci tuning, scoti limitarea electronica si te prinde radarul cu 60/ora, n-as vrea sa fiu in pielea ta. :) practic, asta injseamna ca ai condus un vehicol neinmatriculat, fara permis, pt ca la peste 40 km/ora, musai permis macar A1 si inmatriculat la politie,conform legii. trebuie sa ai minim 16 ani, permis de conducere de orice fel,sau sa fi absolvit un curs teoretic de legislatie rutiera la o scoala de soferi. scuterul sa fie inmatriculat la primarie, sa ai platita asigurarea RCA, sa ai casca omologata si vesta tip gunoier. :) asta pe moment, pt ca demult se discuta sa se revina la minim 18 ani, din cauza accidentelor cauzate de copiii fara discernamant. ( s-a demonstrat demult, stiintific, ca discernamantul si simtul responsailitatii apare abia dupa varsta de 24 de ani. ) scuze daca am scris prea mult, dar si eu sunt satul de copiii de 12 ani, saraci cu duhul, care sustin ca au dreptul sa conduca, pt ca au trecut pe langa un politist si nu i-a oprit.

186

Publicat la: 11 iunie 2010 ora: 09:24:16 de catre: John
da dar nah vedeti platitzi cursu de legislatzie pt 1 scuter dar cand facetzi 18 nu mai trebe sa facetzi cursu ala de legislatzie dak invatzatzi la timp

187

Publicat la: 20 iunie 2010 ora: 08:27:26 de catre: stefan
In Italia e in felu urmator tentru cei care nu stiu legile .La 16 ani iti trebuie la fel categorie minima (pana acum 2 ani nuti trebuia categorie dar acuma da iti trebuie si in Italia) 16 ani subcategoria A1 18 ani categoria A2 care e limitat pna la 250 cc si maxim 35kw 21 de ani se poate conduce orcetip de motociclete cilindrate si de cati kw vreti (fara ati impune 2 ani minim de experienta pt a conduce orce motocicleta)

188

Publicat la: 23 iunie 2010 ora: 08:39:53 de catre: Andrei
Deci nu ai voie sa transporti un alt copil de 16,17,sau 18 ani da ai voie sa transporti sub 7 ani...ca el nu ii pe buletinu parintilor ...ma ce ...:-j

189

Publicat la: 27 iunie 2010 ora: 16:01:56 de catre: julian
eu am 16 ani si merg pe mopeduri si scutere de 7 ani si nu am avut niciodata probleme cu politia dar trebuie sa mergi civilizat si constient de ceea ce faci pentru eu am vazut multe cazuri de accidente grave mai ales de mopeduri si in mare parte cei care mergeau pe ele erau trecuti de 30 de ani.stima si respect.asfalt uscat.
io

190

Publicat la: 27 iunie 2010 ora: 17:26:51 de catre: david
io am o masinuta cu motor de 49 de scuter trebuie sa fac permis '??? sami raspunda repede am 14 ani

191

Publicat la: 28 iunie 2010 ora: 20:11:33 de catre: vasi
Am o motocicleta cros de 125 cmc de ce nu o pot inmatricula ?????????????????astept raspuns

192

Publicat la: 28 iunie 2010 ora: 20:17:46 de catre: vasi
am un scuter cu motor de 125 cmc daca ma prinde politia imi face dosar penal???????????? sau are voie sa mil ia?????????????????

193

Publicat la: 29 iunie 2010 ora: 01:24:06 de catre: eu
fratilor voi astia la 18 ani,17, va credeti mari si tari si incepeti sa vorbiti ca,copii de 14 ani nu pot conduce un motoscuter ca nus destul de copti.....fratilorr trezirea eu am 13 ani si am un scuter care prinde 70km/h si ma descurc foarte bine in trafic.....si chiar daca ma atentioneaza politia de cate ori ma prinde....stiti ce imi spune???? ei nu imi spune ca nam varsta...pe ei ai intereseaza sa ai echipamentul corespunzator.......daca ai spui ca ai 14 ani nuti mai zice nimic...poate daca se trezeste vrunu sa te intrebe de atestat....eu unu mam obisnuit sa ma tot opreasca....dar stiti eu locuiesc intrun sat....si circula des politistii si aproape toti ma stiu....si sau obisnuit cu mine pentru ca stiu ca nu circul cu viteza foarte mare,,,nu am avut niciun incident si multe altele...deci voi astia mariii nu mai vorbiti ce nu trebuie si nu va mai credeti asa mari si tari...ptr ca nu sunteti.....nu ma intelegi gresit...nu vam insultat....cu respect pentru toti....la revedere

194

Publicat la: 30 iunie 2010 ora: 09:55:36 de catre: DNS
SUNT DE ACORD CU MIRCEA !!!!!!
eu

195

Publicat la: 2 iulie 2010 ora: 13:25:00 de catre: piaggio ngr
am si eu o intrebare,am 14 ani merg cu un scuter marca piaggio ngr,motor de49cm3,cu casca in cap si cu vesta pe mine,pot sa iau amenda daca sunt prins ?

196

Publicat la: 2 iulie 2010 ora: 21:58:35 de catre: nico
bv ma mircea... super argumentul. sunt atatia idioti "adulti" (doar in buletin) care se cred mari rideri sau soferi. da-va dreaq de pr0sti cu aerele voastre...voi care va luati permisul numai prin mita data. pe astia nu-i vede nimeni. politia opreste doar amarati cu scutere sau dacii vai de capul lor. e un jaf de tara cu sticleti incompetenti care nu indraznesc sa traga pe dreapta vreun mertzan cu un "adult" de vreo 18 ani...cu ochelari de soare si iarna. La urma urmei cele mai multe accidente pleaca de la "figuri", cu 150 prin localitate care dau peste vreun biker sau pieton...iar politia spune pur si simplu: "pietonul nu s-a asigurat " indiferent ca e trecere sau nu. iar daca accidentul e destul de grav iar "cimpanzeul" intra in dubita politiei, oricum nici nu ajunge bine la sectie ca e scos de tacsu...parlamentarul nush-care. acum sa fim seriosi: prost esti de mic, prost ramai toata viata! timpul nu schimba inteligenta, doar caracterul. eu stau pe bicicleta de la 5 ani. nici nu e de mirare ca stiu la perfectie semnele de circulatie, reactia soferilor in diferite cazuri, astfel stiind cum sa actionez in trafic (sau mai bine spus jungla in care toti isi testeaza motorul). am 16 ani si cateva luni si sunt pur si simplu legat de masini, motociclete, bike-uri dirt si street. cu toate acestea stiu ce inseamna un accident, asa ca o sa astept pana la 18 ani ca sa-mi iau un motor bun cu o capacitate cilindrica acceptabila :D. momentan cred ca o sa-mi iau un scuter(bazaitoare) de 49 doar pentru plimbari :D. insa va sfatuiesc sa optati pt. bicicleta...astia sub 16. nu de alta dar de-alde Garcea sunt multi :)).

197

Publicat la: 3 iulie 2010 ora: 21:47:05 de catre: Euuu
Am 14 ani si as vrea sami cumpar un scuter dar problema e ,,varsta,, . Pentru cei de varsta mea recomand bicicleta cu motor electric . ( o super afacere ) viteza prinde iar politia nu are treaba cu tine ori ce varsta ai avea (exceptand copii sub 10-11 ani ) Deci cumparati-va !!! , iesiti mult mai ieftin daca o faceti voi acasa cu piese cumparate . Are un motor foarte mic (cam cat 2 pumni ) , viteza prinde ( depinde cat ai baterie si cat te tine bicicleta ) , zgomot - baraie foarte incet ....PANA ACUM NU AM VAZUT PE VREUN POLITIST SA DEA AMENDA LA UN ASEMENEA ,, PROIECT ,, CE ARE (40 V , 75 A) Exista si motoare mai slabe ....

198

Publicat la: 5 iulie 2010 ora: 03:32:21 de catre: Marb
Salut.Peste 1 luna fac 15 ani si m-am interesat sa-mi cumpar un scuter de 49 cm cubi de la firme mai bune gen Aprilia,Yamaha si altele.Imi este necesar deoarece locuiesc in Urziceni Jud.Ialomita si bunica sta intr-o comuna alaturata si drumul pe bicicleta este foarte obositor desi sunt doar 7km.In cazul in care cumpar un scuter si as rula cu el cu actele la zi si cu echipament(ma refer la casca),s-ar intampla ceva?Eu nu cred deoarece distanta este mica dar nu o sa-l folosesc numai pentru a ma duci la tara ci si in alte treburi in care am nevoie de transport. Credeti ca ar merge?

199

Publicat la: 5 iulie 2010 ora: 08:38:32 de catre: fane
Am un scuter de 50cc si poset permis catB, trebuie sa fac acel curs de legislatie pentru a putea merge cu el?

200

Publicat la: 5 iulie 2010 ora: 12:53:36 de catre: free
Doamne ..... pai scrie si mai sus : Daca ai carnet de conducere ( inseamna ca ai facut niste cursuri ) si nu mai necesita legislatie

201

Publicat la: 5 iulie 2010 ora: 15:06:53 de catre: sorin*
Nu! Tocmai asta e ideea,ca acel curs este pentru cei care nu au habar de regulile de circulatie.Dovada urmarii unui curs de legislatie in cazul tau il reprezinta permisul.

202

Publicat la: 7 iulie 2010 ora: 15:13:04 de catre: numy pasa
ce plm e si cursul asta de legislatie eu am 14 ani si o motocicleta honda cbr 400 am fost cu ea peste tot si nu sa luat nimeni de mine, au incercat sa ma prinda vreo doi trei echipaje de politie da nu au reusit, asa ca io zic sa scoata cursul asta de legislatie si sa ne lase in pace

203

Publicat la: 7 iulie 2010 ora: 17:45:23 de catre: MATUR
MAI COPII (...)(moderat) VA TREBUIE TOT FELUL DE GHIDUSII DAR DE CE SA NU RASPUNDETI VOI DACA FACETI MINUNI PE SOSELE DE CA SA RASPUNDA PARINTII VOSTRII PENTRU VOI DACA VOI SUNTETI ASA DE BUNI IN CLANTA ;NU VA STITZI STERGE LA NAS (...)(moderat) CE SUNTETZI, AVETZI UN TUPEU SI O NESIMTZIRE INFERNALA;LOGIC-PERMIS DE CONDUCERE DE LA 18 ANI,LA ORICE VEHICUL CARE ARE MOTOR.

204

Publicat la: 8 iulie 2010 ora: 01:06:01 de catre: Anonim
eu am 16 ani,am implinit akuma pe 7.7.2010 si asta inseamna ca pot sa conduc un scuter Piaggio CIAO de 49cc,eu va dau un sfat la toti sa purtati casca ca va salveaza viata Doamne fereste in caz de un accident.va salut cu respect Politia ROMANA.

205

Publicat la: 11 iulie 2010 ora: 14:47:18 de catre: speed
ce scuter mi ati recomanda sami cumpar eu vreau sami cumpar malaguti f12 sa e tare scump bn sunt si mia ieftine dar ma tem sa nu se strice ca am mai vazut asa ceva ad na daca stiti scutere mai bunde decat maalguti zicetimi plsss
doh

206

Publicat la: 12 iulie 2010 ora: 17:08:56 de catre: about scoooter
la 14 ani stii mai mult decat sa te tii pe picioare poate chiar mai mult decat stie o persoana mai in varsta ...deci nu asta e problema cu varsta!!!!!!!respect pt copii :)))
doh

207

Publicat la: 12 iulie 2010 ora: 21:10:40 de catre: about scoooter
la 14 ani stii mai mult decat sa te tii pe picioare poate chiar mai mult decat stie o persoana mai in varsta ...deci nu asta e problema cu varsta!!!!!!!respect pt copii :)))

208

Publicat la: 12 iulie 2010 ora: 23:09:57 de catre: sandu beniamin
am un scuter de 125cmc ce trebuie sa fac sa dau de a1?

209

Publicat la: 12 iulie 2010 ora: 23:41:34 de catre: Bunica
Hai frate americani conduc de la 16 ani si noua nici cu scuterele nu ne lasa Ce bardafi e astia care au facut legea noastra,Malaguti orice serie din acea firma se strica parca sunt facute din carton orice piesa,,, mergi o sapt trebe segmenta se strica contactu se rupe cheia in el etc nam mai patit asa ceva si piagio era mai tare ca malaguty :))Nu va mai luati dupa carcasa ci dupa motor :D

210

Publicat la: 16 iulie 2010 ora: 16:39:01 de catre: Gino
este cea mai idioata lege cum sa conduci un scuter la varsta de 16 ani cand se fac atatea accidente , pana la 18 ani nu aveti ce cauta asa ar fii normal vine unu cu masina si da peste voi si omu ala face puscarie din cauza ca niste mucosi nu stiu sa tine de un gidon si nu au habarn de un semn de circulatie...
..

211

Publicat la: 17 iulie 2010 ora: 23:44:25 de catre: :)
Fiti seriosi oameni buni... ce curs pt moped??? Am un scuter yamaha mbk de 2 ani (de la varsta de 14 ani) si cand l-am cumparat am fost cu taicameu sa il inmatriculam la primarie in sat si am vb si cu seful de post. A zis ca atata timp cat port casca nu are treaba cu mine.. am fost si pe drumuri nationale si europene cu el.. m-a oprit odata alt politist din sat pt ca nu aveam casca.. si tot asa a zis.. sa port casca

212

Publicat la: 20 iulie 2010 ora: 10:47:16 de catre: gigi
daca am permis de conducere cat b pot conduce un moped de 49cmc?

213

Publicat la: 25 iulie 2010 ora: 18:44:11 de catre: ....
sunt complet impotriva lui gino .nu cei de pe scutere sunt de vina ci cei din masina. Cine crezi ca provoaca accidentele rutiere??? Soferii aia care si-au luat carnetul prin mita sau ai copiat la test

214

Publicat la: 29 iulie 2010 ora: 20:40:43 de catre: alexcz
Exista cumva o zona limita care poate fi parcursa cu scuterul fata de locul unde e inmatriculat Ex 30 km imprejurul zonei unde a fost inmatriculat

215

Publicat la: 30 iulie 2010 ora: 10:35:37 de catre: Marius
am un scuter de 49cm si am fost la primarie sal inmatriculez si a zis ca trebuie sa ai 18 ani ,daca de prinde garda ce faci

216

Publicat la: 7 august 2010 ora: 23:48:33 de catre: Valy
Buna tuturor , as vrea sa spun ceva , cu totul ca am 14 ani , m-as intreba daca as putea face testul de legislatie de la varsta asta , si sa conduc scuter de la 16 ani.Am cativa prieteni de 16-17 ani care sincer au atestat dar habar nu au de scuter au avut accidente in prostie unu mort (rip) totul din imprudenta .As dorii sa intreb daca se merita sa fac testul de la 14 ani , astept raspuns. Cu stima Valy

217

Publicat la: 8 august 2010 ora: 11:59:47 de catre: yo
in primul rand, e vorba de un curs,nu test. apoi, de ce sa faci acum cursul? ca in 2 ani,sa uiti tot ce-ai invatat? si poate ca l-ai face si degeaba, in 2 ani se pot schimba multe. din cauza numarului mare de accidente, provocate de copiii teribilisti, fara discernamant si simtul raspunderii,se preconizeaza sa se revina cat de curand la vechea legislatie, adica minim 18 ani si permis de conducere.

218

Publicat la: 8 august 2010 ora: 16:47:40 de catre: Danut
Cu 1500 de lei va luati o bicicleta buna cu 24 de viteze si puteti merge cu ea aproape oriunde in judet , fara probleme . Am vazut o groaza de pusti pe scutere care semnalizau staga si o luau in dreapta . La ce sa te mai astepti de la acesti adolescenti ? De masuri de protectie nu mai vorbesc . O bicicleta buna face aproape cat un scuter si faceti si miscare .

219

Publicat la: 8 august 2010 ora: 21:25:42 de catre: militia
acesti donatori de organe ar trebui opriti sa circule pe drum mai ales pe valea izei unde politia nu le face nimic

220

Publicat la: 13 august 2010 ora: 14:27:28 de catre: Adrian
Unchiul meu lucreaza in politie si sa va lamuresc....conform legilor in vigoare pana in 16 ani nu ai voie sa mergi cu nici un fel de scuter nici sub 49 cm3 .cele de 49 cm3 nu se inscriu .dar puteti merge linistitii si de la 14 sau 15 ani , daca va opreste politia va intreaba de casca si sa fie inmatriculata la primarie si cam atat ..in cel mai rau caz daca incurcati circulatia primiti o amenda de 180 lei daca nu aveti 16 ani . house_musik_ady . pt alte detalii

221

Publicat la: 13 august 2010 ora: 18:28:18 de catre: yo
copil cretin, esti mai prost ca unchiu-tau militianul.... ai citit macar stirea, la care incerci sa comentezi? daca nu te duce capul,stai in banca ta si nu-i dezinforma pe altii.

222

Publicat la: 14 august 2010 ora: 22:19:18 de catre: Stefan
salut am 13 ani,am casca,vesta,e inscris,stiu semnele,si merg destul de bine.Imi face ceva politia daca ma prinde?Nu merg pe bulevard doar in cartiere sau pe stradute micute!!!Multumesc add plastys

223

Publicat la: 16 august 2010 ora: 12:53:20 de catre: ionel
Am 15 ani si am un cuter de 49 cc si as vrea sa dau de atestat daca se poate???

224

Publicat la: 17 august 2010 ora: 11:07:47 de catre: alex
bai da de la ce varsta poti fi pasager pe scuter adc nu sa il conduci doar sa stai in spate

225

Publicat la: 23 august 2010 ora: 21:24:06 de catre: eucumine
si daca mie imi trebuie asa cva imi bag#### si tot merg cu el

226

Publicat la: 24 august 2010 ora: 12:44:07 de catre: alinush
am si eu o intrebare : ce capacitete trebuie sa aiba motorul scuterului (legal) care poti sa il conduci la 16 ani ?

227

Publicat la: 28 august 2010 ora: 01:28:45 de catre: ihaela
am o intrebare la cati ani poti deceda du boala sida

228

Publicat la: 28 august 2010 ora: 23:47:02 de catre: yo
si ce legatura are sida cu scuterul? pe scuter, poti deceda dupa 2 minute, indiferent ca ai sau nu SIDA.... daca ai doar SIDA, dar n-ai scuter,nu se stie...
sal

229

Publicat la: 31 august 2010 ora: 19:56:21 de catre: robert
am o intrbare am o motociclete aprilia rs 50ccsi am 16 ani am voie sal conduc daca am facut cursul
atv

230

Publicat la: 1 septembrie 2010 ora: 00:26:31 de catre: Marc
am doar 13 any pot conduce un atv de marime mijlocie?si nu pe drmum public! ?va rog frumos daka stiti zicetimi si mie va rog din suflet multumesc:*

231

Publicat la: 6 septembrie 2010 ora: 20:44:19 de catre: andrey
eu merg pe scooter de la 12 ani si acum am 14 si niciodata nu ma oprit politia

232

Publicat la: 14 septembrie 2010 ora: 23:56:26 de catre: nelu din ciutaci
cine poate sa-mi spuna daca se poate circula afara cu atestatu din romania .Conform noii legislatii din U.E.trebuie sa ai si acolo atestat stiu din sursa sigura, deci e valabil cel obtinut la noi? MULTUMESC!!!!!!

233

Publicat la: 17 septembrie 2010 ora: 20:13:23 de catre: catalin
deci io am 16 ani scooteru e inscris mai imi trebuie cva ?????? astept raspuns multumesc

234

Publicat la: 19 septembrie 2010 ora: 22:12:22 de catre: katalos
am scooter de 49, este limitat la 45 viteza maxima, port casca dar nu am asigurarea la el si am varsta de 17 ani! intrebare: daca ma opreste politia si eu neavand atestat sau permis imi poate da amenda sau ma sufla in cot? daca imi da amenda pentru ce ar fi amenda?

235

Publicat la: 23 septembrie 2010 ora: 20:15:55 de catre: costy
buna ! de ce doar pe partea dreapta si de ce doar atunci cind virezi stinga te incadrezi pe a 2 banda? daca e o trecere de pietoni si este clar restrictie pe a 2 banda tu cu mopedul ce faci ? te dai jos si mergi pe linga ? nu te incadrezi conform restrictiei si daca nenea cu masina merge cu 10km/h tu ce faci stai in spatele lui poate so gindi sa mearga mai repede daca vrei sa-l depasesti deja incalci legea ? iar atunci cind mergi regulamentar te mai trezesti ca da unu peste tine cica nu te-a vazut ! naspa lege -MAI TREBUIE GANDITA==))

236

Publicat la: 24 septembrie 2010 ora: 22:42:00 de catre: nelu
poiti sa circuli cu bicicleta electrica fara nici o problema doar santem an europa alt cineva.....cred cati dai seama cine ar trebui sa anvete legislatia si apoi sa o aplice la alti

237

Publicat la: 26 septembrie 2010 ora: 21:13:52 de catre: radu
am voie sa condul la 16 ani motocicleta de 125? imi trebuie a 1?

238

Publicat la: 1 octombrie 2010 ora: 09:22:07 de catre: bulau olc
Eu am 15 ani si am fost de multe ori prin orash cu scuter de 50 fara numar si fara casca...daca ai casca si ai numar nu iti are nimeni treaba.Eu zic asta din proprie experienta.Luati'va casca in cap si incercati.am trecut de foarte multe ori pe langa politie si nu ma oprit nici o data dak aveam casca si numar..o singura data nu am avut casca in cap si ma oprit politia,am fugit de ei si nu mau prins!

239

Publicat la: 8 octombrie 2010 ora: 17:57:41 de catre: gilera
miam luat un gilera am mers cu el intro seara neinmatriculat fara casca fara vesta fara atestat fara asigurare plus am si fugit de politia comunitara si pana la urma am oprit miau dat 30 lei amenda si mau mai luat si la mijto (...)(moderat) si la o luna de zile lam inmatriculat am facut asigurare am luat atestat si mam dus 10 m cu scuteru la magazin si cand sa opresc politia mcv si miau dat 600 amenda asta e politia din romania :-J

240

Publicat la: 10 octombrie 2010 ora: 18:13:22 de catre: madu
pana la urma cum este cu legislatia asta ??la ce varsta o dai ? si cat costa?

241

Publicat la: 15 octombrie 2010 ora: 18:56:03 de catre: am un piaggio zip
merg foarte atent e inregula motorul si mo oprit politia si ma intrebat cati ani am si am zis 13:)) nu o zis nik mio verificat actele si gata mam dus mai depate.....deci puteti merge
ss

242

Publicat la: 19 octombrie 2010 ora: 14:07:18 de catre: gabriel
de la ce varsta poti conduce un malaguti f12 phantom?

243

Publicat la: 3 noiembrie 2010 ora: 13:22:15 de catre: edy
salutare am si eu o intrebare am o motocicleta de 48cc o pot conduce de la 1 5 ani fara legislatie ??????:D

244

Publicat la: 3 noiembrie 2010 ora: 16:24:15 de catre: yo
si la 15 ani inca n-ai invvatat sa citesti? scrie foarte clar,mai sus: minim 16 ani si curs de legislatie. la cata minte ai, nu te-as lasa sa circuli nici pe jos.... cum te-as prinde pe afalt, cum ti-as confisca sireturile de la opinci...

245

Publicat la: 5 noiembrie 2010 ora: 13:01:33 de catre: Dany
pai si daca am 14 ani si am motoscutr fara viteze

246

Publicat la: 16 noiembrie 2010 ora: 18:28:11 de catre: stefan
am 14 ni si umblu cu scuteru cm l iesire de oras inspre un sat de 2 ori ma prins politIA din bia sprie si nu mi-au fcut nic ultima data m-au pus sa duc scuteru pe lnga mine 500 m pan acasa dar nu au ce sa iti faca daca ai niste pile bune te pot (...)(moderat) ;)asta e tot ce conteaza in romania daca ai pile supravietuiesti daca nu ghinion

247

Publicat la: 16 noiembrie 2010 ora: 20:03:35 de catre: PENTRU STEFAN
TU ESTI SEMIANALFABET!!!CHIAR NU TI-E RUSINE???

248

Publicat la: 17 noiembrie 2010 ora: 16:55:57 de catre: yo
era bine daca aveai pile la ginecolog, sa te scoata si pe tine cu forcepsul, nu cu funia si tirbusonul.... poate scapai macar cu-n sfert de creier neafectat.... dar asa, nici de donator de organe nu esti bun.....

249

Publicat la: 23 noiembrie 2010 ora: 23:34:08 de catre: klaudiu
sall:am 15 ani si detin un malagutti f12 49,3cc si iam mintit pe politaii din sat ca am 16 ani si au spus ca am voie sa merg pe drumurile publice purtand casca si un curs de legislatie pe care nul am si apropo trb sa fie inscris mopedul.ducetiiii de nas cas fraieri dar respectatii la misto.... VA DORESC ASTFALT USCAT CHIAR DACA VINE IARNA!!!!!!!ID MEU CLAU.CLAU13

250

Publicat la: 24 noiembrie 2010 ora: 16:41:19 de catre: Flo
sper totusi sa mai inaintezi in varsta (desi dupa ceea ce ai scris nu e sigur) si sa-ti mai vina mintea la cap pentru ca e natalitatea in scadere si ar fi pacat sa mai pierdem unul chiar asa prost ca tine
rca

251

Publicat la: 26 noiembrie 2010 ora: 15:36:31 de catre: raul
sal. am si eu o intrebare.am 16 ani impliniti (merg pe 17) toate bune si frumoase fac atestat inregistrez la primarie dar asigurarea pentru scuter trebuie sa o fac? adica este obligatorie? am citit pe multe forumuri dar nu sunt lamurit daca este obligatorie sau nu. stima! astept raspuns (ps asigurarea pt un scuter este 60 lei minim pe o perioada de 6 luni...pe cand pt un motor de 1500 cm3 este acelasi pret...1300=49cm3? nu e corect.)

252

Publicat la: 4 decembrie 2010 ora: 21:20:56 de catre: knz
nu este adevarata legea cu vizibilitatea redusa sau sa nu circuli pe zapada nu sa ia niki (...)(moderat) de tne...da numai sa poti sa meri uh:)))..si unele dintre ele

253

Publicat la: 5 decembrie 2010 ora: 19:11:22 de catre: atv
unde pot face curs de legislatie pentru mopede in constanta

254

Publicat la: 11 decembrie 2010 ora: 16:35:28 de catre: juvaeru
Fratilor la mine in Rm.Valcea circula fara acte la ele dar sa mai aive si permis sau atestat. Eu consider ca posesori cat. B nu ar mai trebui sa dea si pentru cat. A , Dar Statul Roman din ce sa mai scoata si el un ban cinstit . Cum e vorba aia STATUL IA TOT si sper ca cineva sa ia masuri in Romania ca sa dus de rapa rau de tot

255

Publicat la: 19 decembrie 2010 ora: 11:51:38 de catre: Cineva
Conduc de la 12 ani moped pe drumurile publice si nu s-a legat nimeni de mine niciodata,acu am 15 ani si inca il conduc,si o sa il conduc in continoare pana fac 16 ani si imi iau si atestatul ala.Asa ca nu va mai obositi ca daca conduceti regulamentar, aveti o inaltime respectabila si totul in regula nu va spune nimeni nimic:-j

256

Publicat la: 9 ianuarie 2011 ora: 08:49:05 de catre: LADESCU GH
FFF Bine atestatul ESTE menit sa intelegem ce inseamna circulatia pe dr publice DAR sunt si multi inconstienti (puneti dvs ghilimelele de rigoare) VITA noastra depinde si de constinta fiecaruia Uni nu prea au! DECE se interzice circulatia ATV???? ADEVARAT mult zgomot DAR MASINILE NU FAC? Conduc moto din 1978 Stiu pericolele circ rutiere dar nu m amputut feri de insolenta multor soferi AM fost accindetat de 5 ori NNNNUUU mi au acordat prioritate AU PATIT EI CEVA /NU POL RUTIERA IA APARAT M au trimes dupa 3 luni la IML ! DE CE? Ca am fost..SI NU AM CUNOSCUT L IN ACEST SENS cu bine si fiti atenti

257

Publicat la: 10 ianuarie 2011 ora: 20:09:53 de catre: ?
asigurarea este obligatorie si legislatia la fel si pana acuma a fost obligatorie nu e ceva nou.Eu am scuter de 3 ani si a fost obligatorie si atuncea sa ai legislatia rutiera+asigurarea+inpozitul toate platite la zi.

258

Publicat la: 13 ianuarie 2011 ora: 20:06:44 de catre: bogdan
yo am 16 ani nu am legislatie si ma dore in cot conduc motore de cand ieram mic la 12 ani am avut deja o mobra ac am un scooter de 125cC

259

Publicat la: 18 ianuarie 2011 ora: 20:15:41 de catre: costache andrei iulian
politia e bne sa respecte regulamentul care este , si nu trebuie acalcata legea . astfel nu vom mai avea probleme !!!!

260

Publicat la: 25 ianuarie 2011 ora: 23:53:26 de catre: eugen
lasati ca este bn ca sa dat legea aceasta ptr ca din cauza mopedelor ati vazut cate accidente sau intamplat. eu sunt de acord cu asta

261

Publicat la: 26 ianuarie 2011 ora: 00:05:38 de catre: eugen
eu am fost in tara acum o luna de zile si am condus un suter de 125 cmc fara legislatie si fara a purta casa si nici nu era al meu, eram oprit pe partea carosabile corespunzator aveam luinile aprinse pe timp de zii si drept sa va spun in acel moment a trecut un echipaj de la politia rutiera din calarasi. La care me-au dat flesuri si erau cat pe acii sa opreasca dar sau continuat drumul. La faza aste eu ce amenda im primeam daca oprea?

262

Publicat la: 2 februarie 2011 ora: 18:54:09 de catre: ally
unde-i lege nu-i tocmeala

263

Publicat la: 9 februarie 2011 ora: 14:58:29 de catre: mihai
stie careva daca permisul din romania pt scutere(mopede) este international (ex.italia)

264

Publicat la: 17 februarie 2011 ora: 17:05:17 de catre: ionut
nu e frumos sa dai atestat la 16 ani am abia 14

265

Publicat la: 25 februarie 2011 ora: 16:27:00 de catre: georgiana
atestatu de scuter se poate merge si in afara tari exemplu in spania,si daca poate cineva sa mi dea o monstra cum ar arata un atestat va multumesc

266

Publicat la: 11 martie 2011 ora: 02:45:44 de catre: emy
sant de acord ca toti tineri care au un miljoc de transport cu motor sa aiba cel putin un atestat pentru conducere prin locurile publice sisa se gandeasca caci poate distruge viata lor cat si a altora va multumesc

267

Publicat la: 12 martie 2011 ora: 11:25:29 de catre: emy
locuiesc langa o strada cu o curba periculos de circulat a avut 2 oglinzi si 2 semne de circulatie cu curba periculos de circulat semnul vechi pana-n revolutie s-au luat amandoua semnele de la intrare si iesire din curba [e vorba de o autustrada] sa montat semne de circulatie an functie de sens de intrare an curba dar puse rar de atunci s-au antanplat foarte multe accidente cu cateva decese cei cu care am stat de vorba nu au cunoscut drumul avand si viteza au zis ca ia dus an eroare semnele puse prea aproape de curba nestiind ce fel de curba va fi an fata lor oare nu e necesar sa se revina si sa se puna vechiul indicator de circulatie cu indicatia curba deosebitdecirculat

268

Publicat la: 13 martie 2011 ora: 11:24:36 de catre: w210
Draga emy tu ai nevoie de gramatica si exprimare, nu de limitator la 45 km /secunda... din pacate tu ai limitator la scris si exprimare

269

Publicat la: 15 martie 2011 ora: 11:59:22 de catre: denis
am si eu nevoie de ajutor...unde gasesc cea ce trebuie sa invat ptr a obtine LEGISLATIA,pls contactati-ma pe sined_d3nis94si spuneti-mi exact ce carte sau ce anume trebuie sa invat.urgent!!!.multumesc

270

Publicat la: 15 martie 2011 ora: 15:28:13 de catre: emy
daca pun an mod civilizat o antrebare vreau raspunsul anacelasi mod- daca mi se da
yyy

271

Publicat la: 30 martie 2011 ora: 02:59:48 de catre: alexhonda
mopedele ar trebui scoase din circulati pt ca sunt wc-uri:))

272

Publicat la: 30 martie 2011 ora: 10:41:42 de catre: marius
Pai asta-i problema ca nu intelege nimeni ce intrebi

273

Publicat la: 30 martie 2011 ora: 21:58:55 de catre: iulika
Pot sa fac cursul de legislatie la varsta de 14 ani.Eu conduc moped de la varsta de 12 ani si ma oprit politia de cateva ori si nu mia zis nimk.Mi-a spus sa imi iau casca.Iar acu de curand mi-am cumparat un scuter si nu ma oprit niciodata pentru ca nu ma vazut cu el dar imi e teama.

274

Publicat la: 30 martie 2011 ora: 22:03:01 de catre: iulika
Eu stau la tara.Dar cei din oras care detine un scuter si are atestatul facut este foarte bine deoarece nu mai incurca traficu cum incurcaa autoturismele.Nu stiu de ce vreti voi sa le excludeti.

275

Publicat la: 4 aprilie 2011 ora: 15:23:39 de catre: emy
am facut naveta cu bicicleta pe o distanta de30 km pe drum national adevarul ca printre conducatori auto indiferent de varsta se gasesc uni nenorociti care nu tin la viata lor apai a altora apropo de atv si scutere de ce sa li se interzica circulatia prin locurile publice sa se mareasca varsta la 18 ani pentru atestat si politia sa fie mai drastica cu vitezomani si cu cei care conduc sub influenta alcolului

276

Publicat la: 14 aprilie 2011 ora: 11:31:44 de catre: ATV
vreau sa stiu daca pot face legislatia pentru mopede inainte cu 3 luni jumate de a face 16 ani

277

Publicat la: 14 aprilie 2011 ora: 12:15:02 de catre: ATV
unde pot face curs de legislatie pentru moped in constanta

278

Publicat la: 22 aprilie 2011 ora: 12:00:54 de catre: O persoana care cunoaste legislatia
"Cei care conduc un scuter trebuie sa aiba minim 16 ani si sunt obligati sa il inregistreze obligatoriu la consiliul local in raza caruia are domiciliul." NIMIC MAI FALS,PENTRU A CONDUCE UN MOPED(VEHICUL CU2,3 SAU 4 ROTI CU O CAPACITATE CILINDRICA MAI MICA SAU EGALA CU 49 CMC CARE E CONSTRUIT DIN FABRICA SA POATA ATINGE VITEZE MAI MARI DE 50 KM/H)TREBUIE SA FACI LA ORI CE SCOALA DE SOFERI UN CURS DE LEGISLATIE RUTIERA SI APOI SA ITI IMATRICULEZI MOPEDUL CA ORI CE ALT VEHICUL,O SA PRIMESTI SI NISTE NUMERE PE O TABLITA GALBENA PE CARE SCRIE LOCALITATE SI ESTE URMAT DE UN NUMAR

279

Publicat la: 26 aprilie 2011 ora: 12:50:35 de catre: Cretu
ba mai taceti draq din gura ca tata e sef de politie si stiu destul de bn la 15 e skoala de soferi adica ca o skoala normala de ex care o faci in clasa a 5-6-7 sunt skoli normale si la 15 ani ati trebe legislatie eu de ex am avut 15 ani si pe 28 iunie am facut 16 si la 15 ani eu am avut voie sa contuc un skuuter de 49,1 si am treut si pe langa politie si nu mia facut nimic si la 16 ani daca vrei sati iei un alt motor ati trebuie sa ai permis de a1 si ala tot asa la skoala normala trebuie eu am luat

280

Publicat la: 28 aprilie 2011 ora: 00:08:52 de catre: George
Ce tot faceti panarama cu acel curs?! In momentul in care ati iesit in trafic, majoritatea gresiti enorm, riscati sa fiti luati pe capota de soferi, si faza e ca soferii nu patesc nimic din punct de vedere loegal, da' va au pe constiinta. Faceti cursurile de legislatie, sa aveti habar macar de regulile de baza in momentul in care ati iesit in trafic! Ps: Nu am nimic cu cei care circula cu mopedul, din contra, chiar mi'a placea si mie un scuter in locul masinii, la cat e benzina acum.
fq

281

Publicat la: 29 aprilie 2011 ora: 15:26:41 de catre: robert
we fratilor ma prins politia cu scuter cu pedale si a zis sa vina tata la sectie luni imi puteti da vreo detalie ceva plzzzz

282

Publicat la: 2 mai 2011 ora: 01:57:12 de catre: CRISTI
Mai copile de 14-15 ani daca eram tactu te zvantam in bataie.Am 32 de ani si mi-e teama pentru viata mea la cati idioti sunt pe sosele si tu vrei sa ai permis pentru scuter la varsta asta?Voi toti care nu cunoasteti regulile de circulatie,nu va intrebati de ce este legea asta.Eu am vazut tineri desfigurati in accidente cu scuter.Ganditi-va la parintii vostri daca la voi nu va ganditi.

283

Publicat la: 4 mai 2011 ora: 14:09:15 de catre: paul
eu am facut cursul in 2008 te costa maxim 120 ron..........nu te costa o avere......mai este valabil?

284

Publicat la: 11 mai 2011 ora: 18:21:39 de catre: andrei
trebue sa ai 12 ani sa conduci scuter

285

Publicat la: 22 mai 2011 ora: 12:17:10 de catre: IULIAN
Dupa parerea mea la 14 ani ar fi echitabil sa poti lua atestat doar dupa ce iei sala si traseu ca la scoala auto ca sa inveti semnele de circulatie si pe pentru scoala de soferi sa fie mai usor ca doar deasta se intampla o gramada de accidente pe sosele.Sunt o gramada de agenti de circulatie care iau spaga...Eu sunt din Braila si am fost in Tufesti si erau o multime de copii cu varste pana in 12 ani cu atv-ri si scutere si nu le spunea nimeni nimic...pana la urma legea e lege...ori este valabila pentru toti ori se exclude aceasta lege cu legeslatia rutiera la 16 ani...nu prea inteleg ideea cu 16 ani...ori ca am 14 ori ca am 16 ...mai spune o lege ca nu ai voie sa circuli pe soseaua nationala cu bicicleta daca nu ai o persoana cu tine cu varsta minima de 14 ani... As Vrea ca atestatele sa se dea la 14 ani!

286

Publicat la: 23 mai 2011 ora: 22:53:12 de catre: andy
legea o fi lege ... dar pe mine m`au prins cu yamaha R1 si am 16 ani ... m`au intrebat unde imi e atestatul si atat :)) politia romana face (...)(moderat) boscheti iar altii cultiva droguri si sparg banci ... ( esti smecher supravietuiesti )

287

Publicat la: 26 mai 2011 ora: 13:08:46 de catre: Alex
Salut m-ar interesa si pe mine ceva , dak am permis categoria A trebuie sa mai fac legislatia aia pt scuter?

288

Publicat la: 28 mai 2011 ora: 18:05:47 de catre: dorin
Oare ce stat din UE mai are atatea categorii la permise ca noi in RO? Acum 4 ani am cumparat un scuter -in momentul cand l-am cumparat nu era nevoie de permis s-au atestat dupa 2 sapt sa dat o lege in care trebuia sa inscrii scuterul si sa ai atestat. In prezent vor alta categorie de permis -nu inteleg ce vor sa mai faca alesii nostri? Oare vor sa mai scoata bani de pe spatele nostru? Oare ei stiu ce vor? Stiu ce contine legislatia rutiera? Stiu de fapt sa doarma si sa se distreze pe banii nostri!

289

Publicat la: 1 iunie 2011 ora: 18:33:59 de catre: alex
Buna ziua sau sall, as vrea sa stiu si eu daca dai pt legislatie si ai 16 ani poti conduce o motocicleta de 125 cmc?
fas

290

Publicat la: 1 iunie 2011 ora: 18:37:38 de catre: alex
sall As vrea sa va antreb si eu cam cat are in bord sau cu cat poate rula pe autostrada etc daca are 125 cmc?

291

Publicat la: 2 iunie 2011 ora: 11:06:15 de catre: mihai traistariu
Pt.orice tip de motocicleta, puteti circula cu viteza maxima admisa de 200 km/ora. Daca depasiti, o sa fiti urmariti si prinsi de Loganurile Politiei, asa ca nu riscati sa conduceti cu peste 200 km/ora. Aceasta viteza poate fi atinsa si in localitati fara nici o problema, motociclistii au prioritate totala la o intalnire inopinata cu un pieton!

292

Publicat la: 6 iunie 2011 ora: 10:00:16 de catre: killer
măi fraţilor. Încercaţi să scrieţi corect gramatical. Văd tot felul de puţoi care folosec scris de messenger. Marş înapoi la şcoală analfabeţilor.

293

Publicat la: 8 iunie 2011 ora: 09:30:24 de catre: dxdus
ma eu conduc scuter de la 13 ani ...port casca si e totulo ok;)

294

Publicat la: 15 iunie 2011 ora: 15:54:12 de catre: vlad
cu aceast atestat pe care il obtii dupa ce faci legislatia, este valabil si in afara tarii?..va rog sa ma ajutati

295

Publicat la: 20 iunie 2011 ora: 12:18:45 de catre: ion
am 16 ani pot sa conduc o aprilia rs de 125?
int

296

Publicat la: 23 iunie 2011 ora: 14:32:41 de catre: achiim
cat costa amenda fara atestat id plz achiim_x69

297

Publicat la: 26 iunie 2011 ora: 16:27:51 de catre: tis
pot circula cu o licienta de scuter an spaniaș?

298

Publicat la: 3 iulie 2011 ora: 11:19:58 de catre: Talean
am 13 ani si va spun ce fac eu kind es ku mopedu............imi scot numarul si chiar dac se ia un politist din urma mea o apuk pe o kararusa si circul mai departe....sfat : daca nu puteti scoate numerele din urma chind treci pin fata la politie puneti casca si mergi cu maximum 40 pe ora

299

Publicat la: 5 iulie 2011 ora: 09:56:16 de catre: yusty
am 15 ani,pot conduce un moped de 49 cmc?sau pot da cursul de legislatie rutiera la 15 ani pentru categoria a1?
atv

300

Publicat la: 7 iulie 2011 ora: 16:35:51 de catre: ana
Am 14 ani si as vrea sa conduc un atv care sa prinda macar 40 km\h de 49 cmc si nu stiu daca pot. Va rog ajutatima!!!!....:(:(:(

301

Publicat la: 7 iulie 2011 ora: 22:31:02 de catre: eu
tu la 14 ani pune mana pe carte si uitate la jetix nu la atv-uri sau chiar nu ai parinti?!? sau poate sunt inconstienti

302

Publicat la: 10 iulie 2011 ora: 15:15:48 de catre: Cristian
Deci haideti sa va explic cum sta treaba : Permisul a1 - Motoare cu capacitate cilindrica de maxim 125cc Se poate incepe scoala de soferi incepand cu varsta de 15 ani si 9 luni . Scoala consta in Lectii de teorie si Lectii de condus in poligon . Permisul se da pe baza promovarii : Testului din Legislatie ( SALA) + Traseu ( Parcurgerea unui traseu cu obstacole intr-un anumit timp ) Parerea mea este ca cu noua legislatie mai bine dai de A1 decat sa faci doar legislatie deoarece cu legislatia nu ai voie sa conduci mai mare de 50cc iar cu A1 125cc . P.S Nu va mai dati mari ca voi conduceti de la varste fragede ca cine stie cum aud de voi ca ati murit in accident . Conduce fara permis dar in locuri special amenajate , pe camp , pe drum forestier , in poligoane deoarece pe drumul public sunt multe pericole . Drumuri Bune .

303

Publicat la: 12 iulie 2011 ora: 20:35:40 de catre: nagy stefan
am un certificat de absolvire a cursului de legislatie rutiera si nu pot sa conduc scuter de 49 cm in germania

304

Publicat la: 16 iulie 2011 ora: 04:13:52 de catre: LADESCU GH
am condus din 1979 diferite mopede trebuie scoala .am atestat.abia dupa ce am intratin posesia lui am devenit constient de pericole.nu sunt de acord ca nu ai voie sa circuli in afara localitatii de domiciliu.ce am cumparato sa merg cu ea pe acoperisul casei ? am strabatut 3/4 din tara. in august vreau sa fac maramuresul ,cu scuterul .cei ce nu au curs de legislatie la puscarie cu ei .sunt teribilisti ,inconstienti POLITIA RUTIERA ARE MARE VINA SI CONTRIBUIE LA ACCIDENTE la prins fara LEGISLATIE amenda si la zdup cu,,,cretini tampitii

305

Publicat la: 20 iulie 2011 ora: 18:55:07 de catre: Bogdan
Treziti-va in America de la 16 ani ai carnet si noi nu putem avea la 14 ani un amarat de moped?

306

Publicat la: 21 iulie 2011 ora: 19:19:26 de catre: gabriel
...pana la urma care e treaba cu legislatia de la 1 august?...nu ne lasa astia nici la 16 sa conducem...ce idioti ...doamne..dak ei ne dau voie sa conducem de la 18 ani mopede...a sa mai mearga mama...si cik dc nu iesim din criza...ce sa faci cu toti prosti..noi ne zbatem si ei fura ....sa ales prafu de tara asta..

307

Publicat la: 29 iulie 2011 ora: 14:13:29 de catre: ioan
cea mai mare prostie pe care am auzita si scriu fara punt si virgula cam asa este legislatia pe care au aplicato atata timp cat ai faruri si semnalizatoare nu ati trebuie nici o vesta doar la biciclisti cu ar fi sa pui vesta luminoasa si la masina an t ot globu nu sa auzit de asa legislatie doar la noi an romania pentru ca avem o lege analfabeta conducatori analfabeti deaceia vam scris an halul acesta legislatie de tot rasu este foarte rau ca functioneaza

308

Publicat la: 29 iulie 2011 ora: 17:46:20 de catre: daniel
atunci cind circul fara asigurare

309

Publicat la: 30 iulie 2011 ora: 01:26:48 de catre: cristi
puteti sa faceti atestat si de la 14 ani nu va faceti griji va trebe la scuter doar atestat,numere,asigurare,verificare si nu va are nimeni treaba carativa si fara astea doar nu pe sosea

310

Publicat la: 31 iulie 2011 ora: 21:13:59 de catre: gabriel
...am 16 ani fara cateva zile...pot sa dau de permis/legislatie pt mopede ?

311

Publicat la: 3 august 2011 ora: 10:28:56 de catre: raspuns despre asigurare
pai cum adica nu-i faci asigurare unde te crezi? in filme de groaza? daca iti cade jos in parcare iti convine ? aici in italia daca o supi in fata lor iti confisca si scooterul NU-I DE GLUMA BAIETI !!

312

Publicat la: 15 august 2011 ora: 00:37:11 de catre: ray
Salut am 15 ani si jumatate si am un firs bike activ prinde vreo 70 dar merg foarte bn cu el si nu ma oprit politia nici o data pt ca port casca,este inscris(numar),farul aprins,merg reglulamentar.Ce credeti ca daca aveti atestat mergeti mult mai bn?am vazut un singur om cu atestat si abia mergea cu scuterul:)La mn este primul scuter,are si viteze si merg foarte bn cu el,nu am cazut nici o data spre deosebire de multi dar avantajul meu este ca locuiesc la tara.Asta este legislatia,va sugerez care sunteti sub 15 ani sa mergeti daca va simtiti capabili si sa aveti grija de scutere.Multumesc!

313

Publicat la: 19 august 2011 ora: 22:05:28 de catre: george
Am 16 ani si mie imi convine legislatia ca asa inveti de mik sa conduci motoscuter si cand esti major poti sa dai de permis auto ................................foarte bn tinetio asa:X

314

Publicat la: 20 august 2011 ora: 01:09:52 de catre: Adi
Deci eu raman masca.... Pustani de 13-14-15 ani care INCA vorbesc cu "k", "mn", "ji" etc.... (semne de INCULTURA si in niciun caz de smecherie) vor sa conduca, nu ? Adica eu ca sofer de o gramada de ani sa am grija si la neispravitii astia .... 16 ani ? 14 ani ? Mai copii.... De ce sa nu iesiti cu caruciorul direct in trafic ? Inainte de a face scoala de soferi cititi manualul de gramatica si studiati un pic limba romana. De chestionare nu mai zic .... Cat despre prezenta voastra pe strazi ... fiti seriosi ! NU BAGATI OAMENI NEVINOVATI IN PUSCARIE !

315

Publicat la: 25 august 2011 ora: 00:55:49 de catre: nancu mihail
salutare as dori si eu niste pareri de la voi .... daca am o mobra hoinar de 50 cc si 5 cp ce categorie ami trebuie ca sa al pot conduce ?? avand in vedere ca am 18 ani fara cateva luni ??? * ps as vrea sa ami raspunda cineva care chiar stie care , cum sta treaba . va multumesc moolt

316

Publicat la: 5 septembrie 2011 ora: 15:01:44 de catre: Florin
treaba cu cursurile de legislatie e foarte simpla daca ai buletin in mana te duci la un instructor auto faci 10 ore de teorie fara practica apoi un examen care trebuie sa raspunzi corect la 20 de intrebari din 26 in iasi ajung cam 100lei si fara sa le faci te costa 150lei eu leam facut de la 15 ani si politie nici macar nu te intreaba daca ai 16 ani cu scuterul meu de 125 leonardo si nam treaba zic de de de 49in 4 timpi pt ca scrie si in certificatul de la primarie unde e inmatriculat ima oprit si raru si nu ai probleme am fost si la constanta si nu ma oprit nici o masina de politie .daca vreti mai multe detalii fofyk_fofo009@yahoo.com

317

Publicat la: 9 septembrie 2011 ora: 18:47:48 de catre: Johnny
Se da un test la fel ca pentru categoria B si pentru motoscutere?????

318

Publicat la: 11 septembrie 2011 ora: 20:51:59 de catre: mircea
totusi se poate conduce un scuter de 150cc cu cat. B pe drumul public.
atv

319

Publicat la: 12 septembrie 2011 ora: 00:37:48 de catre: ruben
io am 15 ani si am un atv de 107 cc si merge cu iel de la 13 ani si ma oprit politia si sa loat de mn ca nu port casca da e bn sa fi inalt ca pari mai mare asa ca fratilor ducetiva la baschiet dac vreti sa nu va prinda politia :)))

320

Publicat la: 12 septembrie 2011 ora: 17:43:25 de catre: ionut
legislatia are si rostul ei ca trebuie sa sti toate semnele din carte mai bine puneti mana pe carte ca sa stiti dece este pusa si pe urma sa comentati pentru cei care nu pun mana pe invatat le recomant bicicleta de ex a fost intro seara care politia oprea tot ce era motor si nici unu na scapat de o amenta

321

Publicat la: 16 septembrie 2011 ora: 11:04:36 de catre: adrian
pot inscrie legal o aprilia rs 125 cmc la primarie sau doar motoare de pana la 50 cmc vad ca sus scrie ca da posteti o fraza sau un alineat dintro lege astept raspuns cine poate sami dea un sfat bun

322

Publicat la: 16 septembrie 2011 ora: 17:44:13 de catre: Bogdan
Sall vreu sa iau si eu un scuter dar este inscris la primarie tot. . . eu cand il iau ce trb sa fac (ce acte)???? va rog ajutatima. id meu este bogdan_bz16@yahoo.com - va rog mult urgent*

323

Publicat la: 16 septembrie 2011 ora: 17:49:28 de catre: Bogdan BUZAU
sallz eu am 17 ani ,i-am facut in iunie*si as vrea sa imi iau un scuter de la un om*si inca nustiu ce acte are el,si ce acte imi trebuie mie sa pot merge in regula cu el*si ii trb facuta si verivicarea tehnica*? asa mi-a sp cineva. . . . CE ACTE SI CAT MA COSTA FIECARE va rog mult bogdan_bz16@yahoo.id meu de contact (...)(moderat) va rog astept. . . . URGENT

324

Publicat la: 24 septembrie 2011 ora: 11:53:54 de catre: Scuter
cat costa cursul acesta pt scuter?

325

Publicat la: 24 septembrie 2011 ora: 12:26:08 de catre: scuter
daca am un scuter 49 cmc sau 40 cmc cu motor de drujba ala de 40 imi trebuie vreun curs cv ajutatima va rog add:teodor.bucurescu@yahoo.com

326

Publicat la: 27 septembrie 2011 ora: 16:06:31 de catre: Cristi
cu cat timp inainte de 16 ani poti sa dau cursu ala ???ca eu mai am aproape o luna si fac 16 .

327

Publicat la: 28 septembrie 2011 ora: 10:19:03 de catre: solovastru beniamin
am un scuter aprilia leonardo 150 st si nu mai merge ca inaine merge doar 75km/h si imi baga ulei la bujie stii cineva dece?

328

Publicat la: 4 octombrie 2011 ora: 11:18:49 de catre: Tudor Cristian
deci si eu am 14 ani...insa astept pana la 16 ani sa iau si eu amaratul ala de atestat...stiu ca nu am voie aqm...dar totusi este cv foarte bn cu legislatia chiar daca mai zicea cnv ca nu se face...are dreptate da voi astia (...)(moderat) care puneti intrebari de genu "la 14 ani am voie sa merg cu scuteru?" ... voi ce (...)(moderat) aveti ma scrie clar ca e peste 14 Deasta e rom (...)(moderat) ca st prea multi prosti ca voi care nu7 respecta legile...uite ca si romania are legi...dar degeaba daca majoritatea populatiei nu le respecta si dupaia ziceti cas prosti aia de la conducere... Stati si asteptati pana la 16 ani daca vreti sa mergeti cu scuteru ma...ca nu muriti la 15 ani si 11 luni Bft!

329

Publicat la: 4 octombrie 2011 ora: 22:58:26 de catre: alex
am nevoie sami iau atestat pentru scuter ca mia loat tata scuter casa n mai merg cu r6 ca ma prinde politia cine ma ajuta si catia ani trebui sa am casal iau

330

Publicat la: 16 octombrie 2011 ora: 15:57:17 de catre: DORU
VAD COPII DE 14 ANI CARE VOR SA CONDUCA MOTO DE 49CMC SI MAI ERA UNUL COMIC CA MERGE CU 55KM.MAI COPILASILOR VOI NU REALIZATI CE INSEAMA 55 KM SA INTRI IN CINEVA........PAI TE SPULBERA........VA PLANGE PARINTI.SINCER NU SUNT DEACOORD NICI AC CEI DE 16 ANI SA CONDUCA UN MOTO DEOARECE DAU UN EX SIMPLU......SA PRESUPUNEM CA ACEL COPIL DE 16 ANI NU ESTE ATENT O SECUNDA SI SPULBERA PE TRECERE PE CINEVA ACEL OM MOARE........PAI LA 16 ANI ACEL COPIL NU FACE AREST CA LA 18 ANI MAJOR SI EU UNUL PERSONAL SA IMI MOARA MAMA PE O TRECERE SI LEGEA SA IL SCAPE PRINTRE DEGETE NU VAD BINE SITUATIA ASTA.MULTI ACUM OR SA ZICA............BAGAMIASI FACEAMIASI SAMD INSA REALITATEA ESTE ASTA.EU AM PERMIS B DEOARECE IMI PLACE SA CONDUC MASIA SAU MOTO PANA IN 49 CMC SI MA UIT PRIN BUCURESTI CATI COPII INCOSTIENTI SUNT PE STARZI CU MOPEDE DE EX.NU NEG CA UNI DE EX LA 16 ANI NU AU ABILITATI INSA MAJORITATEA SUNT UN DEZASTRU IN TRAFIC.EU ASI PROPUNE CA LA 18 ANI CAND ESTE MAJOR SA IA PERMISUL SI SA FIE RASPUNZATOR DE FAPTELE SALE.CU RESPECT!

331

Publicat la: 17 octombrie 2011 ora: 20:40:43 de catre: anonim
Buna ziua.Am si eu o intrebare am un scuter Scuter Kymco Dimk 150cc si este inscris pe 49cc ce miar putea face politia daca mar prinde si ar vedea ca este de 150cc eu avand doar 15 ani?

332

Publicat la: 30 octombrie 2011 ora: 10:03:40 de catre: iftode costel
in italia se poate merge cu scuteru 50cm3 de la 14 dar...aici debea la 16 inseamna ca is plecatii puti...mai mult, mai degraba astepti 2 ani si voala..ai direct masina..

333

Publicat la: 2 noiembrie 2011 ora: 19:34:55 de catre: alecs
bai fratilor lasatima ma am un scuter suzuki de 80 cmc si ma dau de la 12 ani cu el si nu mi`a avut nimeni treaba ma .... sunteti de belea dar mai riscativa nu va tot plangeti ca nu va lasa nimeni ca nu puteti ca asa nu asa nu mai incercati si voi nu va uitati tot la politisti aia spurcati ca is si tontzi destui ...

334

Publicat la: 2 noiembrie 2011 ora: 19:43:27 de catre: alecs
pe mn sa mor eu ma cutremura ca doar va plangeti tot spuneti faceti o lege de la 14 ani si atucnea nu ar fi de acord aia de la 12 ani .... da degeaba va plangeti ca nu rezolvati nimic aveti grija nu faceti raliuri ..... eu am cazut cu un prieten la 110 cand a venti politia acul de la borna km era pe 110 si am mers pe frana asa ca sa aveti si grija nu va numa imi iau scap de poltie si fac raliuri dati`va si frumos ca nu e naspa ca mergi cu 40-50 ca nu e tot una ca la viteza .... ganditziva voi va duceti dar raman parinti sau cunoscutii care plang dupa u si u esti cu picioarele inainte si cu mainile pe piept asa ca . luativa scutere dar ....aveti grija cu politia ...si si cu viteza de aceea eu va recomand motoare de 49 ca de te prinde si cu 49 => e prob ... cititi legile in cont si vedeti ce se intampla . asa ca luare aminte si drum curat fara obstacole

335

Publicat la: 19 noiembrie 2011 ora: 23:23:20 de catre: florin
eu am 13 ani jumate si conduc o motocicleta de 750 cm cubi si pana acum nu ma prins niciodata politia decat adata si leam dat spaga si mau lasat in pace

336

Publicat la: 27 noiembrie 2011 ora: 20:27:04 de catre: 125
corect daca prinzi gabori de treaba daca nu ai belit`o ca te face daca nu ai nici buletin si ai si motor mare

337

Publicat la: 2 decembrie 2011 ora: 22:15:22 de catre: rila80
ATENTIE MARE! la toti copii care scriu aici.De 1 an conduc un Peugeot 100 cc,pe bord 140,rulat real 125 km/ora,cazut de 3 ori,vatamari corporale relativ usoare.IMPRESII:adrenalina,figuri,beutura.LECTIE:rulat maxim 80 km/ora,fara figuri si alcool, multa atentie la reguli de circulatie si tot ce apartine de sosele(autovehicole,pietoni,etc)ATENTIE MARE COPII CA SE MOARE CU ASA CEVA.va doresc viata lunga

338

Publicat la: 17 decembrie 2011 ora: 00:20:47 de catre: catalin
politia rutiera de rutina ..niste parliti care se razbuna pe scuteristi in loc sa aiba alte preocupari mai utile .. spre exemplu eu am luat vreo 8 amenzi in vara asta ..am curs de legislatie ,permis cat b . scuter inscris ,49 cmc , acte ...apsolut tot .. mi a dat amenda dupa amenda ca nu am avut casca .. va dati seama cat au crescut in salariu ,, sa inbogatit tara ca mi au dat mie amenzi fara nr ... coruptii dreacu de analfabetii .. asta e fratilor romania si mai ales politia noastra romana ... asa ca aveti grija sa nu mai opriti mai bn ii fugaritii putin ca oricum nu o sa va prinda

339

Publicat la: 18 decembrie 2011 ora: 20:01:19 de catre: Gogaie
Apai, mey copile, stii cine-i analfabet? ala care scrie "apsolut", in loc de "aBsolut". Apoi, dupa 8 amenzi, trebuia sa te prinzi ca ai nevoie de casca, asa zice legea. Daca tu si dupa asta, zici ca tot politistii-s prosti si parliti, de tine ce sa mai zic?

340

Publicat la: 20 decembrie 2011 ora: 21:29:24 de catre: anonim
sall acum am 17 ani io merg pe scuter suzuki burgman de 250 cmc de la 12 ani siiii ? NU AM CAZUT NICI O DATA IN VIATA MEA si nu a fost un singur scuter ma pasionat suzuki si am avut bandit de 500 cmc 1200 cmc si nu am cazut nici o data dak aveti grija cum conduceti si dak conduceti regulamentar nu se ia nimeni de voi nici politia nimeni aBsolut nimeni DAR DAK NU ESTY SIGUR PE TN CA STII INTRADEVAR SA CONDUCI UN SCUTER MOTOCICLETA SAU ORICE AR FI MAI BINE STAI IN BANCA TA VA SPUN CU MANA PE INIMA SAU PE TASTA STIU CE INSEAMNA 240 KM H
..

341

Publicat la: 26 decembrie 2011 ora: 21:01:19 de catre: alin
saluth am 14 ani si am inteles ca nu am voie sa conduc un scuter la varsta mea...dar cred ca dak respect regulile port cask si toate...nu o sa zica nimeni nimic ..mai ales ca sunt inalt si nu par de 14 ani

342

Publicat la: 28 decembrie 2011 ora: 18:09:11 de catre: ...d
sall.... daca nu ai 14 ani si te prinde politia cu un scuter de 50 de cc ce imi poate face ??....

343

Publicat la: 28 decembrie 2011 ora: 22:12:15 de catre: Adi
Politia nu iti poate face nimic (din pacate) pentru ca esti doar un prunc fara minte la varsta aia. In schimb parintii tai pot sa o ia cu varf si indesat din cauza ta. Sau o poti pati tu daca te plimbi aiurea si faci vreo boacana. Intelegi ? Mai prunci, voi n-aveti altceva de lucru ? Nici sa vorbiti nu stiti la 14 ani ( a se vedea astia cu dk, cask, aja, etc) da' voi vreti pe scuter.... Mana pe carte, mai !!! Dupa ce treceti de faza cu "aja, cask", etc.... puteti sa va ganditi sa faceti o scoala de soferi.

344

Publicat la: 5 ianuarie 2012 ora: 20:40:13 de catre: Alexandru
oameni buni nu are rost sa facem haz de necaz eu am un scuter de 49cc si un quad de 150 cu scuteru mam convins si mia intrat in cap ca nu am voie iar cu quadu doar pe camp asa,prin urmare am doar 15 ani pe care o sa ii implinesc peste o luna,mai bine incepem toti sa citim o legislatie una alta sa ne mai uitam peste semnele de circulatie si o sa incepem sa ne familiarizam incet incet cu traficul ,si cand avem 16 ani fara 3 luni putem incepe un curs pentru a obtine subcategoria A1 care ne permite sa conducem un motor de 125cc sau optam pentru un curs de legislatie pt a conduce un moped ,mai bine asteptam pana la 16 ani si atunci ne putem decide ce varianta o sa luam in calcul......RESPECT TOTAL pentru TOTI care conduc pe 2 roti,inca ceva cand sunteti cu parintii si conduce mama sau tatal intrebatii ce inseamna fiecare semn de circulatie si fiti atenti la orice miscare pe care o fac.......ASFALT USCAT!!

345

Publicat la: 7 ianuarie 2012 ora: 22:44:08 de catre: 112
Eu am scuter aprilea rs de 50 si al detin de 2 ani ma doare an p... de legea lor io nu dau de nici un atestat politisti multi da prosti

346

Publicat la: 12 ianuarie 2012 ora: 00:09:45 de catre: gaby
Ptr un banal de cuter de 49 CC tre sa faci rahatul ala de legislatie....nu asta ar fi probleme....ci faptul ca te costa 200Ron ca sa il faci....mai exact 150Ron legislatia si 50Ron rahatul de hartie care ti-l da dupa ce termini....sa se faca dracu gratis pe la politie ca e 200Ron mopedul si la 450Ron dau de categoria A...sunt niste dobitoci

347

Publicat la: 12 ianuarie 2012 ora: 18:29:33 de catre: radu
un pusti de 16-18 ani care habar n-are sa treaca strada conduce scuter, intr-un giratoriu ce face? mai sunt si betivi care politia n-are ce le face sa le ia permisul? cine este impotriva? cei care nu au luat sau nu sunt in stare sa ia un examen la rutiera. trebuia demult legea introdusa .
mda

348

Publicat la: 12 ianuarie 2012 ora: 22:03:02 de catre: bogdanfc
Va ca pentru multi de aici aia 200 de lei is mai importanti decat viata